Lékre magyar! De mivel, és hogyan?
Megjelent: 2010. február 15. | Forrás: EnergoTeam | Írások


Mikor, ha nem most?! Röpködnek a mínuszok, mint dalos pacsirták nyáridőben. A tavak jege vastagra hízott, a csukák pedig aktívak. Így hát mi is azok leszünk! Irány lékelni!


Csak akkor merészkedjünk jégre, ha annak vastagsága már megfelelő, legalább 12-15 cm


Kovács Adriánnal vágtunk neki a mintegy 2,5 km hosszú morotvának. Ősszel kiválót pergettünk a vízen és reméltük, hogy jég alól is sikerül pár jobb csukát kicsalogatni. Ezúttal a műcsalik maradtak otthon, az élő halakra osztottuk a főszerepet. Lelassult kárászok, és friss, virgonc bodorkák és vörösszárnyúk rettegtek a vödörben, nehogy pont őket halássza ki apró hálónk a csalizás előtt.


A szánkó valóban nagy segítség, ha sok a felszerelés


De először egy pár szót a felszerelésről. Talán furcsa, hogy egy jó szánkót említek először, de nem nehéz belátni, hogy a felszerelés beszállításához nagy segítség. Adrián is mindig hoz magával egyet! Előfordul, hogy több km-t is gyalogolunk, jó, ha nem vállunkat nyomja a felszerelés, hanem könnyedén siklik utánunk.


Az ’ICE’ botsorozat három tagja


A lékhorgászatra gyakorlatilag mindenféle legalább közepesen erős bot megfelel. Írhatnánk, hogy a hossz nem számít, amivel nem is mondanánk nagyot, de ezzel együtt inkább a rövidebb változatokat keressük. Ha tehetjük, válasszunk kifejezetten lékhorgászatra szánt, egy méternél is rövidebb nyeleket, melyekből egész sorozatot kínál az Energo Team. A leghosszabb, 80 centis darab „ICE Pike” névre hallgat és Heavy megjelölést kapott. Ez egy valóban erős kis törpe, mellyel gyakorlatilag minden hazai vízben unatkozó csuka a jég fölé cibálható.


A botok bár, rövidek, de kiváló minőségben vannak elkészítve


A sorozat középső darabja az „ICE Zander” 70 centis és Medium besorolású. Akár a nevéhez hűen süllőzhetünk is vele, de a közepes csukák kifogására is maradéktalanul megfelel. A széria legkisebb darabja a 60 centis „ICE Bass” mely Light jelzésének megfelelően leginkább aktív, vertikális sügeres horgászatra való. A kistesót is elhoztuk, de gyakorlatilag nem került bevetésre, mert a vízrendszerben a hírek szerint nincs, vagy nagyon kevés a sügér. Így a csukákra koncentráltunk.


Adrián szerel, fontos, hogy minden apró részlet rendben legyen!


Valamennyi léki bot orsórögzítője egyszerű, a nyélen csúszó 2-2 szorítóhengerből áll, melyek a parafára ragyogóan, teljes biztonsággal fixálják az orsókat. Egy ilyen kis botra 3-4 gyűrű tökéletesen elegendő, inkább arra kell figyelni a tervezéskor, hogy a gyűrűk átmérője lehetőleg a nagyobbak közül kerüljön ki, hogy az esetleges jegesedés minél kisebb gondot okozzon. Valójában egy léki bot nagyon egyszerű kis szerszám, épp ezért meglepő, hogy milyen kevés gyártó foglalkozik velük. Így igazi piaci résbe fejlesztett bele az Energofish, még ha kifejezetten olcsó darabokról is van szó, nagyon speciális és hasznos eszközök.


A MORA jégfúróval könnyű dolgunk van


Amit a botválasztás kapcsán szeretnék kiemelni, az egy súlyos ellenjavaslat. Ha csak lehet, kerüljük el, hogy egy kétrészes bot alsó tagját (jobbára egyetlen nagy keverőgyűrűvel) alkalmazzuk léki bot gyanánt. Ennek ugyanis a világon semmi rugalmassága nincs, mint horgászbot, a lehető legrosszabb választás. Ha kétrészes botról beszélünk, még a szállítási hossza sem növekszik, ha a spicctagját is magunkkal visszük, és teljes hosszában legalább egy rugalmas végű, fárasztásra is alkalmas készséget kapunk. Adrián is bevetett egy ilyen „általános” botot, nincs is azzal semmi baj.


A fúrószár emelésével egy kis vizet juttat a jégre, ami a havat feláztatva egy kis fényt juttat a jég alá, a csali közelébe


A szerléket sem kell túlbonyolítani. Egy átlagos csalihalhoz elegendő egy 20 gramm körüli csukázó úszó. Sokszor látni, akkora akár 100 grammos úszókkal csukázni horgászokat, hogy a Cápa c. film hordós jelenetei jutnak az ember eszébe. Na, azt vidd el, ha tudod, csukapofa! A téli ragadozó, azért nem gőzmozdony, eszik ő, ha étvágyánál van, de azért ne kényszerítsük edzőtermi munkára egy brutális úszóval!


A kész végszerelék nagyon egyszerű


Válasszunk hosszú, ha úgy tetszik magas úszót, melynek lehetőleg jó nagy piros bóbitája van, mely messziről is jól látható. Ha sok a hó a jégen, akkor látszódjon ki fölötte, s ha esetleg egymástól messzebb vágunk ki léket, akkor is maradjon látható! Ennek érdekében a besúlyozását is úgy oldjuk meg, hogy a tömeget hordó nagy úszótestet a csalihal ne tudja (huzamosabb ideig) víz alá meríteni. Ha merül az úszó, az kapás legyen!


Bevetésre készen az ICE Pike és az ICE Zander


A drótelőke, vagy valamilyen harapásbiztos megoldás kötelező. Erre is számos megoldást találunk az Energo Team vagy a Gold Star kínálatában. Műanyaggal bevont drótelőkék többféle hosszban, kevlárok, vagy épp köthető, tekercsben kapható, így tetszőleges hosszban kiszabható speciális előtétzsinórok nehezítik a választást. Nálunk volt Gold Star műanyagozott fonott drótelőke, és köthető változat is. Mindkettőt csatába küldtük!


Adrián ellenőrzi az eresztéket - ott épp alig másfél méternyi víz volt


Tehát a felszerelés nagyon egyszerű, a drótelőke fölé feltétlenül kell egy forgókarika, azt hiszem, ezt nem kell túlmagyarázni, aztán jöhet egy gumigyöngy, hogy a fölötte levő ólmot megállítsa a kötés előtt (na, ezt felejtettük otthon, de itt hadd említsük meg!), aztán tehát jön a gömbólom, ami az úszó névleges teherbírásának kb. 2/3-át kell, hogy kitegye. Szoktunk fölé a zsinórra nyomni egy lágy, vágott sörétólmot, hogy a csúszóólom mozgását bekorlátozzuk, majd jön a csúszó úszó, fölötte az ütköző. Használhatunk gyári ütközőt, de ha épp elfelejtettük föltenni, mert ugye azt kell legelőször, akkor egy egyszerű befőztes gumiból is köthetünk egy stoppert, a szerepét betölti.


A kis botok kellőkeppen
rugalmasak a fárasztáshoz


De a legfontosabb, és bizton állíthatom, leghasznosabb eszköz, amit magunkkal vittük, az a Mora lékfúró volt. Amióta azt használjuk, megszűnt az a barátságtalan állapot, hogy a lékvágások után az ember többé, vagy optimális esetben kevésbé, de vizesen kezdte a horgászatot. A fejszés lékvágásnak megvannak trükkjei, de az utolsó percekben mindenképp feltör a víz, és bizony, ha oda akar az ember rendesen sújtani, csapkolódik a víz. Az ügyesebbekre csak néhány csapás erejéig, a kezdőkre bőségesen. No ez a kellemetlen epizód a lékfúrókkal teljesen kiküszöbölhető. A kedvenc MORA ICE EASY 175MM (http://www.energofish.hu/product.php/J%C3%89GF%C3%9AR%C3%93-MORA-ICE-EASY-175MM/2398/) lékfúró által ütött „seben” akár egy 8-10 kg-os csuka is kicsusszanhat, ennél optimistábbak azért nem vagyunk… További előny még, hogy a lékfúróval nagyon lerövidül a processz, és sok helyen lukaszthatunk, keresve a halakat. No és az sem elhanyagolható, hogy a 17,5 centi átmérőjű lukba biztosan nem fog senki beleszakadni másnap sem!


A halkiemelővel megkönnyíthető a nagyobbacska csukák kivétele


A felszerelésünk eresztékét úgy állítsuk be, hogy a csalihal fenékközelben, de még vízközt evickéljen. Ha maradt víz alatti növényzet, próbáljuk meg fölé pozícionálni a csalit, hogy lehetőleg ne bújhasson el benne, de közel legyen hozzá. Az orsó dobját hagyjuk nyitva, biztos, ami biztos, hadd vigye a csuka, ha épp nem is állunk pont a lék szájánál. Jégen nem nagyon futkos az ember, talán az első nagyobb perecelésig - utána meggondolja. Szóval hagyhatunk egy pár ütemet nyugodtan a ragadozónak, nem kell úgy rohanni a lékhez kapás esetében sem. A bevágásnál azért a rövid botokkal figyeljünk oda, időnként kicsit szélesebb, határozottabb mozdulatra van szükség, mint pl. egy 3 méteres pergetőbot esetében.


Egy előzetes, ha úgy tetszik kedvcsináló a következő részből - igen szép halak is jégre kerültek


Jó szolgálatot tesz egy halkiemelő, ha a csuka szája megjelenik a léknél, ügyesen rá lehet fogni, és onnantól már meg is van. De enélkül is kicsusszanthatók a ragadozók a lék mellé, általában ezzel nem szokott gond lenni.

A horogszabadításhoz nagy segítség a szájfeszítő és egy hosszabb fogó.

Ha szerencsénk van olyan szép halak is előkerülhetnek a jég alól, amelyet Adriánnak sikerült prezentálni, de erről legközelebb. Már írom is…


Használt termékek:


ET Ice Bass

ET Ice Zander

ET Ice Pike

Mora Ice Easy lékfúró

ET Lip Grip

Szájfeszítő





Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...