Majd ha fagy
Megjelent: 2010. január 08. | Forrás: Murányi Antal | Írások


Ahogy beköszöntött az igazi tél, nemcsak az időjárás váltott keményebbre, hanem jómagam is – nagyobb legyek, nehezebb felszerelés jelenti ilyenkor az ideális fegyvert. Zúzmarás a csónak, kékülnek az ujjak, és elfagy a zsinór, de a horgunkon megvillanó csuka látványa ugyanolyan vonzerővel bír, mint az év többi részében. Nem tudok otthon ülni!


Hajnalban még vidáman fűztem be a zsinórt, de n
apközben szó szerint „lefagyott képemről a mosoly”


Míg nyáron és ősszel a 6-7-es erősségű botok is nagyszerűen teljesítenek a csukás legyezésben, addig a téli időszakban egy 9-es GT Four SW Fast a kedvencem – persze nem csak a várható nagyobb csukák miatt, hanem az ilyenkor alkalmazott nagyobb legyek miatt is, hiszen ezeket csak erősebb bottal lehet megfelelő távolságra elküldeni.


A téli nap gyengülő ereje már nem sokat ér…


A Vision GT Four SW egy olyan különleges bot az Energofish legyezőbot-kínálatában, amelyre eddig még kevesen figyeltek fel, pedig a mélykék színben pompázó, szupergyors, négyrészes bot pontosan azt tudja, amire a nagyobb ragadozók legyes horgászatában szükségünk lehet! Kemény spicc a nagyobb legyek kezeléséhez, erős hátsó rész a hatékony fárasztáshoz, és nagyméretű, minőségi gyűrűk, illetve esztergált orsótartó a kényelmes horgászathoz. A Vision eme sósvízi botja mindenféle csukalegyes igényt ki tud elégíteni, hiszen éppen a legkeresettebb 7-8-9 méreteket kínálja, többnyire 9 lábas hosszban.


Néha derengett…

…néha meg borongott


Először próbálhattam ki a Vision GT orsót ilyen nagy méretben is – bár igazán nagy próba elé nem állítottam, sem én, sem a csukák, csakis pozitív benyomásokról számolhatok be. Nem kotyog sehol, fékje a súlyos mínuszokról sem vett tudomást, míg a szépen esztergált felületet két dobás között is jól esett végigsimítanom. Szép darab!


Vision GT 7-9 orsóm dobján rendszerint a „camo”
színű Vision Big Mama WF9S merülő zsinór lapul


A felszereléshez illő Vision Big Mama WF9 zsinórból mindig hozok magammal merülőt és úszót is. Sosem tudom előre megjósolni, hogy melyik típust használom majd gyakrabban, vagy kizárólag. Most például azt hittem, hogy főként a merülő zsinórral támadok majd, de a helyszínen kiderült, hogy az 1-2 méter mélyre lehúzódott csukákat még könnyen el tudom érni úszó zsinórral és egy hosszabb előkével, viszont különösen fontos volt, hogy behúzáskor a felszín felé ránduljon legyem, elemelkedve kissé a növényzettől. Így tudtam igazán pontosan végigtapogatni a meder alját, elakadás nélkül. A szél se fújt, a víz nem hullámzott, maradt tehát az úszó zsinór. Ilyenkor látom igazán, hogy a csukalegyezésben oly gyakran mellőzött úszó zsinór bizony mennyire fontos darabja az én eszköztáramnak. Talán elsősorban az alkalmazott legyek függvénye, de immár sokadik eset, hogy ez a zsinórcsere hozza meg az áhított kapást.


A Laserfish (majdnem) ujjatlan kesztyűje
pontosan az, amit eddig is kerestem!

Csak annyit hagy szabadon, ami a szereléshez, illetve zsinórvezetéshez feltétlenül szükséges.
A gumírozott tenyér-felület pedig tökéletes
tapadást ad minden felületen!


Teljesen más stratégia része a merülő zsinór alkalmazása. Ilyenkor a légynek feltétlenül kell rendelkeznie némi felhajtó erővel, különben menthetetlenül beleragad az aljnövényzetbe. Viszont, ha képes minimum egy lassú lebegést produkálni, akkor észbontó technikákat lehet megvalósítani vele – ez esetben igyekszem jó messzire eldobni a legyet (vagy akár csónakkal is kihúzom backing-ig), majd hagyom az egészet teljesen elmerülni. Amikor már a zsinór kiterült az aljzaton (ezt jól lehet érezni a nehézkes bevontatásból, ahogy tapad a növényeken), akkor hirtelen, de nagyon apró rándításokkal ugratom legyemet a fenék felé, nyilván ilyenkor már lefelé rántja emelkedésre hajlamos legyemet a fenéken elterülő zsinór. Na, ez szokott működni! Ritkán érzem, ahogy odaver a csuka, de a zsinór határozott elindulása igen gyakori eset!


A látvány, amelyért küzdünk…

És feljött a fényre!


A legyek típusára némileg utaltam már a fentiekben, a színekről pedig annyit mondanék, hogy amíg nyáron a visszafogottabb színek (is) sikeresek, addig ebben a téli időszakban csak a legnagyobb vizuális ingert jelentő műcsalikban bízhatunk – minél élénkebb, annál jobb! A klasszikus piros-fehér (red head) ezúttal is működik, de bekötök némi élénk sárgát, vagy neonzöldet is. Gondoljunk arra, hogy ilyenkor picit sötétebb a víz, meg a rothadó aljzat is sötétebb hátteret ad, ráadásul a nappali fények is gyengébbek – de ami a legfontosabb: ezúttal a nagy mélységbe lehúzódott csukákat keressük, és adott esetben egy 4-5 méteres vízben ilyenkor már napközben is szinte vaksötét lehet. Ne ódzkodjunk tehát a lehető legélénkebb színekkel dolgozni, és a csali méretét is toljuk ki a legfelső határokig.


Az élénk színek működnek igazán


Mindennél fontosabb viszont a helyszín megválasztása, a helyismeret, hogy a mélyebbre vonult csukák nyomára bukkanjunk. A csukák nyári állásai ilyenkor kiürülnek. Nem ad halat a kedvelt tökleveles, a lapos növényes, meg a ritkás nádas is üresen kong. Úgy általában igen ritkán találni a part mellé kiállt csukákat – inkább csak hajnalban botlottam elvétve egyik-másikba, napközben már mind a mélyben lapulnak. Ismerek viszont pár törést, ami a nádas előtt kezdődik, hirtelen mélyülő vízzel – na, itt többször volt halam a part felé dobott légyre is.


A nád előtti rész nagyon csendes ilyenkor

Pedig dobáltam rendületlenül

És figyeltem minden apró
rezdülésre, amit a zsinór közvetít

Figyelni kell, ha fagynak a gyűrűk,
érzékeny zsinórunk felülete felrepedezhet!


Mint a legtöbb hal, lehűlő vízben a csuka is lassul. Nemcsak lassabban emészt, és keveset mozog, hanem az előtte elhaladó műcsalira is lassabban reagál. Ezt vegyük tehát figyelembe, miközben a vizet pásztázzunk! A nyáron megszokott „kettőt dobok, és ha nincs kapás, mehetek tovább” gyakorlatot tegyünk félre, sokszor a szétdobált, és teljesen üresnek hitt pálya sokadik dobásában szánja el magát halunk, és hirtelen a horgon terem. Vontatásunk, csalimozgatásunk legyen a lehető leglassúbb, próbáljuk minél hosszabb időn át „kelletni” legyünket a vélt csukák orra előtt. Tudom, nem egyszerű ezt megvalósítani, hiszen a csípős hideg és befagyó gyűrűsor éppen élénkebb mozgásra serkentene bennünket, de valahol itt van elrejtve az a csöppnyi plusz, amely a sikeres és sikertelen téli horgászatok kimenetelét dönti el.
További cikkek a csukalegyezésről: www.visionflyfishing.hu



Használt termékek:




Vision GT Four SW

Vision GT

Vision Big Mama

Vision Flywater

Laserfish kesztyű



Solano FL-1094




Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...