Szezonzáró műlegyes horgászataim jó lehetőséggel szolgáltak még néhány bot-kérdés tüzetes megvizsgálására, és a kapcsolódó eszközök éles próbájára. Legyezőbotunk viselkedése nagyban függ a párosított zsinórtól, így hát néhány zsinórt is megmutattam még a halaknak.
A Vision Cult sorozat egy különleges, egyben hiánypótló szériaként jött el közénk, hiszen éppen azt az extrém lágyságot, nyugodt akciót hordozza, ami nagyon kell a vékony tippetek használatához. Valószínűleg pusztán azért halogattam eddig a Cult botok próbáját, mert hosszú dobásban nem túl erős ez a bot, erényeit inkább a rövid nimfázásban vagy cseh nimfázásban fogjuk felismerni.
![]() A legszükségesebb cuccok mindig nálam vannak |
![]() A bronzszínű Cult |
A 2-es osztályú, 8 lábas Cult igen jó játéknak tűnt az elején, de aztán kezdett kényelmetlenné válni a bot rövidsége, és inkább a 10-11 lábas méretek közül válogattam – végülis ebben jó igazán a Cult. A 10 lábas, 3 osztályú bottal már igazán kényelmesen lehetett vezetni a nimfákat, nem kellett nyújtózkodni, mégis jó hosszú pályát járt be a horog. Végre megadatott az érzés, hogy jó eszköz van a kezemben, nem módosítanék semmit rajta, ráadásul a halak is viszonylag aktívak voltak. Tökéletes helyzet!
Első halként egy jó erőben lévő szajbling jelentkezett, rendesen próbára téve a vékony előkét. Öröm volt látni, hogy a Cult bot milyen érzékenyen nyúl a megszaladó hal után, szinte nem is kellett zsinórt adnom. Igen, ez volt az ideális cseh nimfás bot – ha egy életre elkötelezném magam a cseh nimfázás mellett, akkor csakis ezt a botot választanám.
![]() Partnerem a tesztelésben | ![]() Szajblingos színek |
![]() A zömök hal jó erőben volt | ![]() Árkon-bokron túl… |
Az van, hogy gyakran alkalmazok hosszú nimfás módszereket is, amikor viszonylag nagyokat kell dobni. Emiatt aztán kénytelen voltam olyan bot után nézni, amivel a legtöbb dobástechnika gördülékenyen működik, de azért megvan benne a szükséges lágyság. Ekkor fedeztem fel magamnak ismét az Attack sorozatot. Valójában kezdőknek szánt széria ez, nagyon baráti áron, de a „medium" jelölésű, engedékenyebb akció éppen jól jön a finomszerelékes nimfázásban. A 4-es osztályú, 8 lábas Attack ma már az egyik leggyakrabban használt nimfás botom, minden horgászatra magammal viszem.
Megérdemel egy bekezdést az ET Competition Fly orsó, ami immár teljesen összenőtt a kis Attack botommal. A gondosan esztergált, széles dobú orsó igazán patinás darabnak mutat, nem kell szégyenkeznünk vele sehol – tényleg kár, hogy továbbfejlesztett változatával már nem számolhatunk, a jelenleg kapható darabok hamarosan már becses ritkaságnak fognak számítani.
![]() Ez még rövid a táv, de már el kell küldeni a zsinórt |
![]() Mindig párosban viszem őket: GT FourFour és Attack botok, utóbbin az ET Competition Fly orsóval |
A GT Four valószínűleg a Vision cég legismertebb és legnépszerűbb botja, korábban is illettük már dicsérő szavakkal. Ami még újdonságot jelenthet, hogy ezúttal a széria leggyorsabb tagját, a GT FourFour botot tettem próbára. A szépen színezett, négy részes drágaság már igazán robbanékony akcióval funkcionál. Ezzel a bottal már érdemes speciális zsinórokat is párosítanom: leginkább az átlátszó zsinórokat röptettem vele. Átlátszó legyezőzsinór? Pontosan! Ha zsinórunk a felszínen úszik, nincs jelentősége a zsinór színének, viszont ha víz alatt közlekedik, nagyon tiszta vízben akár el is ijesztheti a halat, legalábbis óvatosságra inti őket.
Sok cég próbálkozott már az átlátszó zsinórokkal, de igazán jól dobható modellek csak az utóbbi években kezdtek megjelenni. A Vision cég elsőként az Extreme Distance nevű zsinórjait toldotta meg egy átlátszó verzióval: ennek csak a fejrésze átlátszó, a többi egyszerű fehér. Tavalyi évtől jelent meg a teljes hosszban átlátszó Attack zsinór, ami azóta is megállíthatatlanul terjed a legyesek körében – jól dobható, tartós felületű zsinór, igazán lágy, monofil maggal.
![]() Az átlátszó fejjel gyártott Extreme Distance zsinór… | ![]() …és az alkalmazott nimfáim |
Viszonylag ritkán esik szó a Vision Compound zsinórokról, pedig ez is egy különleges széria, amelynek legfőbb jellemzője a viszonylagos merevség. Sokszor tapasztalhatjuk, hogy amíg a lágy zsinórok könnyen futnak kéretlen karikákba a hosszú dobás alatt, addig a picit merevebb zsinórok mindig igyekeznek egyenes vonalban maradni, ritkábban lesz rajtuk csomó vagy hurok. A Vision Compound talán azért is szívbéli nagy kedvencem, mert az idei szezonom egyik legszebb pisztrángja éppen ezzel a zsinórral lett az enyém. Éppen az utolsókat dobtam egy kövezett kanyarban, amikor éles ütéssel horgon termett a hal és magával akarta vinni a GT FourFour botomat is. Ezt nyilván nem engedhettem, ezért inkább hálóba tereltem a halat, hogy kiakasszam szájából a méretes nimfát.
![]() A FourFor bot és Compound zsinór győzelme |
![]() Másnap már erre a vízre mentem | ![]() Ők voltak a főszereplők |
![]() Hazafelé egy medvecsaládba botlottam, megörökítettem őket |
Másnap már kis pettyes pisztrángokra vadásztam, és az első hal után némileg keménynek találtam a FourFour botot. Bár előnyösen gyors volt, a vékony előkével nagyon kellett vigyázni. Visszaballagtam hát az autóhoz, hogy lecseréljem az Attack-ra. Egy hal után az Attack-ot is lecseréltem a hosszabb Cult-ra, majd egy újabb hal után ismét a FourFour botot vettem elő... Őrület, hogy mennyi jó bot van körülöttem! Egyszerűen képtelen vagyok dönteni!
A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...