Mi kell a csukának?
Megjelent: 2009. február 11. | Forrás: Murányi Antel | Írások Alig volt még pár óra sötétedésig, amikor csónakba szálltam. Ha minden terv szerint működik, akkor ez a pár óra is elég eseménydús lehet – fontolgattam magamban, miközben ellöktem a csónakot.


A rossz idő nekem pont jó, ilyenkor pattanok csónakba

A szemerkélő eső általában sokat ront a hangulatomon, de ezen a délutánon határozottan fokozta a horgászat izgalmát. Régi klisé, hogy a jó halak a legrohadtabb időben jönnek. Talán ez mögött is valami komoly meteorológiai-biológiai összefüggés van, vagy csupán megszokták a nagy bestiák, hogy ilyen rossz időben kevés horgász jön ki… Na jó, ez utóbbit inkább a viccre fogékonyak kedvéért írtam.


A Vision Koma orsó nagyszerű társ volt ezen a napon is

Legyes csukahorgászatom főként a Vision termékek próbálgatására jelentett nagyszerű alkalmat, de örömmel fedeztem fel néhány kedves eszközt a Energo Team márkanév alatt is, melyek kitűnően szolgálják a magamfajta portyázó horgászt. Itt van például az Energo Team neoprene kesztyű, amelyet senki sem utasítana vissza a hideg évszakban. Nem csak a hőszigetelése győzött meg, hanem a gumírozott tenyér-rész is, amely biztos fogást ad a boton, evezőn, ja és kapitális csukák tarkóján… Éjszaka még amiatt hánykolódtam ágyamban, hogy a kesztyű anyaga vajon nem túl vastag-e ahhoz, hogy jól érezhessem vele a felszerelést. Hát felkeltem, és hirtelen felindulásból levágtam a kesztyű ujjait, hogy igazán kényelmes legyen. Óriásit hibáztam. A kesztyű teljesen elvesztette hőtartó képességét, állandóan feltelt vízzel (naná, hogy azt jól megtartotta, mert vízhatlanra tervezték), és közben semmit sem változott az anyagvastagsága, azaz nem lett kényelmesebb (tanácsom tehát, hogy ti ne vágjátok le az ujjait, és akkor egy nagyszerű vízhatlan kesztyűnek örülhettek a zordabb időjárásban is).


Torokra vette a szőrcsomót

Első csukám menetrendszerűen jött. Alig indítottam el legyemet az öbölben, máris jött az ismerős rándítás, és téphettem fel a zsinórt, halam volt! A nyúlszőrből kötött csukalégy általában a csuka torkában köt ki, valószínűleg könnyebben szippantja be, mint más műcsalikat. Ilyenkor szívből örülök , hogy csupán egyágú horgokkal dolgozok. A drilling valószínűleg sok hal számára lenne végzetes.


Vastag felhők, szemerkélő eső – csodás időjárás!

Van némi igazság abban, hogy a rossz időjárás a barátom… Ilyen tompa fényben nagyszerűen érvényesülnek a piros, narancs és fehér színben pompázó legyeim. Messziről látom, ahogy lüktet, majd merül egy keveset. Rendszerint merülés közben érkezik a kapás – gyakori, hogy nem is érzem, csak húznám tovább a zsinórt, de azzal meg éppen indul a hal…


A Camouboots bakancs szereti a csónak
aljában összegyűlő vizet

Ja, eső… Erről jut eszembe, hogy másik friss kedvencem a Camouboots bakancs, ami a hagyományos bakancsok és a gumicsizma keresztezéséből született: teljesen vízhatlan, gumi alsórésszel, és befűzhető műbőr felsőrésszel. Azt hiszem, jobbat nem is lehetne kitalálni, ha a horgász nedves környezetben ügyködik, de szívesen mellőzné a nehéz gumicsizma nyűgjét. Módfelett könnyű (!), és garantáltan vízhatlan viselet volt, a nagyobb lélegzetű téli horgászatok alatt is hálával gondoltam tervezőjére.


Vízhatlan öltözékem az alkalomhoz illő Vision Flywater dzsekivel vált teljessé, amely immár régi darab nálam – számtalanszor bizonyított már a hegyi túrákon, meg deltai környezetben, illetve a maihoz hasonló spontán horgászatokon. A hőszigetelést egyfelől a dzseki alá vett Energo Team polár felső végzi, másfelől pedig az ET thermo nadrágja – olykor önmagában a nadrágot használom, máskor pedig kabát-részével együtt. Ennek méltatását most rövidre fognám, mert ezt sokan megtették már előttem.


Egy 7-es meg egy 8-as 3Zone botot vetettem be,
Koma orsókkal

Igen, van kedvenc csukázó botom: a Vision 3Zone 8-as botja. De gyakori, hogy más felszereléseket is magamhoz veszek – ez jó lehetőséget nyújt különböző összehasonlításokra, illetve plusz tapasztalatokhoz segít hozzá. Ez alkalommal egy 7-es 3Zone bot volt még csónakomban, a 8-as mellett. Nyilván azzal a hátsó szándékkal, hogy hátha finomíthatnék csukás szerelésemen, növelve a horgászat komfortját – egy kisebb szélfuvallatra viszont máris a keményebb cucc után nyúltam. A termetes Bunny-kat nem könnyű megregulázni, kizárólag a kemény felszerelésre hallgatnak. Aki tehát még választás előtt áll, és nagy nyúlszőr legyeket kíván dobálni, az mindenképpen a 8-as körüli kategóriában gondolkozzon.


Amikor felhoztam, ismét nekifutamodott…


De aztán engedett a húzásnak

Korábban rövid kísérletezést folytattam a harapásálló előke terén is, de igen gyorsan elköteleztem magam a sodrott acélelőkék mellett. Próbáltam wolfram meg hard mono előkéket, de a legyező dobást a félkemény acélelőkék segítik leginkább. A Gold Star bevonatos drótelőkéi közül kiválasztottam a leghosszabbat, és szimpla füllel csatlakoztattam az előkéhez.


Tarkófogás a levágott ujjú kesztyűvel


Az alkonyat utolsó órája általában még
tartogat meglepetéseket

Amint sötétedni kezdett, nagyobb figyelemmel vontattam a legyet. A félhomályban szívesen ülnek ki csukáim a part mellé – akkor is, ha egész nap a mély vizek aljára tapadva kussoltak. Nem ért csalódás, a nádfal előtt a beeső csalira fordult rá egy ordas, méltó fináléval zárva le ezt az emlékezetes délutánt. A csónak előtt futott pár kört, de viszonylag hamar nyakon ragadtam.


Itt hagyom…

Tudom, sokan járnak még vizeinkre, akik e halban is csupán a konyhai nyersanyagot látják, de örömmel tapasztalom, hogy egyre többen ismerik fel a csuka sportértékét, és méltó tisztelettel helyezik vissza. Szép és tökéletes felszerelésünk sok örömet nyújthat nekünk, de elsősorban e harcias halak teszik emlékezetessé horgászatainkat.

Kapcsolódó termékek:


ET Polár felső

ET Thermo ruha

Vision Flywater dzseki




Drótelőke

Vision Koma



Vision 3Zone

Camouboots bakancs

Neoprene kesztyű

Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...