Miért a fényváltásban eszik a ragadozó?
Megjelent: 2012. március 12. | Forrás: EnergoTeam | Írások

Az elmúlt téli szezonban, a gumihalas horgászataink alkalmával nagyon karakteresen megmutatkozott, hogy a kora reggeli, és a késő esti órák szignifikánsak jobbak voltak, mint a közbenső időszak. De vajon mi ennek az oka?


Téli naplemente a budapesti Dunán


Azt azért ne gondolja senki, hogy a reggeli és a vacsora ilyen módon jelenne meg a halak táplálkozásában. Ennél azért többről van szó.


A hideg sem rettenti el a parti pergetőt


Amikor vizek melegek, és gyors a halak emésztése, ugyanúgy tapasztalhatjuk a fényváltás domináns szerepét, mint a súlyos mínuszokkal terhelt téli időszakban, tehát valami olyan dologra kell koncentrálnunk, ami a ragadozók életében nem kötődik a víz hőmérsékletéhez, sőt a lassabb, vagy gyorsabb anyagcseréhez sem. Nem kell hozzá Sherlock Holmes-nak lenni, hogy rájöjjünk, ennek a jelenségnek bizony a ragadozók és a potenciális táplálékhalak látása közötti különbségekben kell keresni a gyökerét.


Az ET Excalibur bot kapásra éhezik


A ragadozók kedvelik az olyan szituációkat, ahol egy megváltozó körülmény őket sokkal kevésbé zavarja, mint a kiszemelt táplálékot. Az ilyen helyzetbe csöppenő kishal, sokkal könnyebben válik áldozattá, úgy, hogy ráadásul nem is nagyon tehet ellene.


Ez a spori megjárta néhány csukával,
így drótelőkét rak a twister elé


A süllő és a kősüllő szeme arányaiban nagyobb, mint sok más halfajnak, ami jól mutatja, hogy a látásának nagyon fontos szerep jut a táplálék detektálásában. Ezt mi gumihalas horgászok nagyon jól tudjuk, sőt meg tudjuk erősíteni, hisz, több tíz éves irodalma van annak, hogy mikor, melyik szín a nyerő. Bizony a süllő nagyon is jól lát! Hiába tudunk viszonylag keveset a halak éleslátásáról, ma már számtalan videofelvétel bizonyítja, hogy a süllő, megfelelően tiszta vízen akár 4-5 méterről is ráront a jól vezetett műcsalira. Vagy a kishalra.


Na, melyik szín lesz a jó?


Ahogy elkezd fogyni a fény, a kishalak már nem látnak olyan jól. Tájékozódásuk kevésbé lesz hatékony. A süllők az oldalvonal-szerv információival kiegészítve az egyébként is kiváló látást, jelentős előnybe kerülnek. A táplálékhalak később veszik őket észre, lassabban képesek reagálni, ami egyértelműen azt eredményezi, hogy a támadások hatékonysága megnövekszik. A természeti környezetben, ahol nem mindig áll megfelelő mennyiségű táplálék rendelkezésre, ez a megváltozott körülmény akár egy ragadozó túlélését, vagy pusztulását (lemaradását, csökevényesedését) is okozhatja. Ezért az évmilliók során már genetikailag beépült a ragadozókba a fény változásainak megfelelő kihasználása.


A műcsali színei: piros
és UV zöld - gyakran bejön


A ragadozók a kiélezett érzékszerveik előnyét más szituációkban is könyörtelenül kihasználják. Több ragadozó faj is szívesen tartózkodik a húzós víz és a visszaforgó, vagy a lassú szakasz határán. Itt a testtömegük és gyorsaságuk emeli őket a táplálékhalak fölé. Az aprótestű keszegeket alaposan megdobja a víz, ahol a lassú szakaszról beúsznak a gyors folyásba. Egy testesebb halnál ez kevésbé jelentkezik, mint egy pár dekás apróságnál. A ragadozók, pontosan ismerik az áramlási viszonyokat, és ha máshogy nem, hát tapasztalatból kiderítik, hava dobja a víz az óvatlan apróhalat, és ott veszik fel a leshelyüket. Nem véletlen, hogy egy nagy, állandó visszaforgónak nagyjából mindig ugyanazon a részén kapunk balin, vagy süllőkapást.


Ezúttal a 180 cm-es bot is elegendő volt


Nagyon hasonló szituáció alakul ki olyan befolyóknál, ahol a két víz színe, zavarossága jelentősen különbözik. Ezek a kevert vizek szintén a ragadozók kedvencei. A kisebb halak ahogy a zavarosból kiúsznak a tisztába, azonnal a ragadozók szeme elé kerülnek. A támadás ritkán marad el. Az ilyen helyek szinte mindenféle ragadozót vonzzanak.


A Duna ma csak egy aprócska retúr
süllőt adott - persze, hogy a fényváltásban jött


Ismert az a tény is, hogy az erősen zavaros, már-már átlátszatlan folyó a harcsák nagy kedvence. Az egyébként is fénykerülő hal felépítése és érzékszerveinek nagyfokú érzékenysége olyan előnyt biztosít számukra, ami szintén nagyban növeli a táplálék megszerzésének esélyét. Az átlátszatlan vízben a kishalak a látásukra egyáltalán nem hagyatkozhatnak. A harcsa viszont lényegében soha nem is akar a látásával kitűnni. Szeme apró, visszafejlődött. Neki más érzékszervei vannak elképesztő módon kiélezve. A harcsa a rezgéseket érzékeli nagyon összetett rendszerben, amely elősegíti, hogy a koromsötét éjszakában, vagy a kávészínűre zavarosodott folyóban is kiválóan tudjon tájékozódni. Ez az ő időszaka. A "megvakult" kishalakat időnként úgyis elé hozza a víz, miközben az apróság mit sem sejt a veszélyről, a harcsa pontosan detektálja a mozgást és lecsap! Ez egyébként kényelmes is neki, hisz a halak nagy része a komoly áradásokban olyan visszaforgókba szorul, ahol a folyó nem zúdítja őket lefelé, vagy más lassú szakaszokon koncentrálódik. A harcsák is ezeket a helyeket keresik fel, s szinte semmi más dolguk nincs, mint sodródni, és a rezgésekre figyelni. Terített asztal számukra a visszaforgó, és élnek is a lehetőséggel.


Tiszai esti süllő ET Wizard gumira


Nagyon fontos kérdés, hogy mennyi időt tölt el az ilyen jól azonosítható szituációkban a ragadozó. Ebben vízterületenként igen jelentős különbségek tapasztalhatók. Például egy apróhalban rendkívül gazdag Tisza-tavon, ha az esti fényváltásban feláll a süllő a felszínre, nagyjából 2 órahossza alatt (néha még kevesebb idő alatt) lezajlik a legjobb időszak, aminek az az oka, hogy ennyi idő bőségesen elegendő a süllőnek, hogy telerakja a gyomrát. Csak a mi kedvünkért nem fog továbbra is ott maradni. Ezért nagyon szűk a reggeli és az esti fényváltásban is a az igazán jó időszak. A Duna sok szakaszán viszont ez az idő megnyúlik, mert nem talál a süllő olyan hamar táplálékot, többet kell mennie érte, s ennek mi horgászok láthatjuk az előnyét. A Dunán az is megfigyelhető, a viszonylag kis mélységek és a tiszta víz miatt, hogy a jó kapások időszaka sokkal inkább belenyúlik az éjszakába. A süllő megvárja, míg a teljes nyugalom beáll és a kishalak megérkeznek a partmenti kövezésre (és a további jellegzetes helyekre). Ez nyáridőben nem ritkán csak 22 óra, vagy éjfél környéke. Ezért van, hogy nagyon sokféle információt kell a horgásznak helyesen feldolgozni ahhoz, hogy a ragadozókat kapásra bírjuk.


Kovács Adrián és Tóth László
éjszakai harcsája a partszélben kapott


Adrián hajnali pergetésre készülve


Ha tisztában vagyunk a ragadozók viselkedésével és élőhelyük aktuális állapotával, akkor nagyon sok hasonló szituációt azonosíthatunk, melyek segítenek bennünket, hogy mind helyileg, mind időben meghatározzuk mikor és hol érdemes a ragadozót keresni.

Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...