Immár hatodik éve hogy a Koós Catfish Horizont botok (300 cm és 330 cm) a horgászboltok polcaira kerültek. Nem ismerem a pontos eladási számokat, de minden évben több száz darab kerül az új tulajdonosához. A környező országok mindegyikében forgalmazzák. A Horizont maximálisan beváltotta a hozzáfűzött elvárásokat. Ár érték arányban is a legjobb botok egyike. Az aktív használók népes táborától csak elvétve hallani kritikus megnyilvánulásokat, és ez nem véletlen.
A Koós Catfish botcsalád minden tagja közel harminc év rendkívül intenzív harcsahorgászat tapasztalatának és kb. nyolcszáz, köztük száznál is több kapitálisnak mondható ragadozó eredményes fárasztásának a hozadéka. Hozzá fűzném, hogy a legkülönbféle vizeken nagyrészt csónakból, párméterre horgászva űztem a harcsákat. Partról is csak nagyon ritkán vetettem a horgaimat tíz méter fölé, vagyis a fárasztásaim nagy része közelharcosnak minősíthető, mindez általában horgászbarátnak nem nevezhető környezetben.
Az első teszter
Csapatban horgászva
Ez a nem rövid időszak rendkívül hasznos volt, mert testközelből figyelhettem meg a harcsák életét, táplálkozását és a viselkedésüket vadászat közben. Ennek a ténynek, tapasztalatnak a botfejlesztésben is jelentősége van.
Dunai 60+
A megfogott harcsáknál nálam mindig jóval több kérdést vetettek fel a nem akadt, a leakadt, vagy a fárasztás során elvesztett halak. A harcsázásra sajnos jellemző az üres bevágások, a lemaradások magas aránya ezt elkel fogadni, de ha túl gyakori a jelenség érdemes felülvizsgálni a felszerelésünket.
Idei 70+
Kétezerben lecseréltem a monofil zsinórjaimat, nyúlásmentes fonottra, ami jelentősen növelte az eredményes fárasztásaim számát. A későbbiekben a gerincesebb botokra váltás hozott értékelhető javulást. Kiemelkedően jónak számít a tízből hét akadás, én már régóta tudom tartani a hét-nyolcas arányt. Hozzá teszem a fektetett botos horgászat miatt az értékelhető kapások száma is magasabb, de erről egy kicsit később. Ehhez az eredményhez a gerinces botok hosszának növelése is hozzájárult.
Ugyan még csak kettő év telt el, hogy egy két kivételtől eltekintve kizárólag partról és társaságban horgászom és az idei a harmadik idényem. Úgy gondolom, hogy a társas horgászataim vagy a csapatban megfogott közel másfél tonna harcsa elegendő tapasztalatot adott, hogy objektíven, elfogultság mentesen értékelhessem a Horizont botot. A Horizonttal a csapatban fogott harcsáink mérete jellemzően vegyes, de az elért átlagsúlyunk magasabb a megszokottnál.
Itt nőttem fel. A kedvenc horgászvizem.
Itt nőttem fel. A nem horgászbarát környezet.
Itt nőttem fel. A 90-es évek eleje.
Az első méretesebb halunk, ami már klasszikus csapatmunkának minősíthető egy október eleji dunai hatvanötös volt még tizennyolcban. A társam „Csoszi” a buffogásai alapján megmutatta a területet, én méteres pontossággal megkerestem a halat, és meghatároztam a csali felkínálás helyeit. „Csoszi” kb. hetvenméteres távolságból hét, nyolc perc alatt fogta meg a háromharmincas Horizonttal, negyvenhatos Koós zsinórral, partról. Ennek a halnak a fárasztása a mérete miatt a távolság ellenére közelharcosnak minősíthető. A határozott, kemény fárasztás szükséges volt a terep adottságai miatt. Alkalmas csónak híján csak kényszerűségből választottuk a partot, ugyanis a területen túl sok vándorkagylós uszadék fa hevert. Még az én ötvennyolcassal szerelt pecáimat is „karcsúnak” ítéltem meg erre a terepre. Ugyan a bot nem az én kezemben volt, de a „munkáját” így alaposabban figyelhettem meg. Azokban a percekben jutott eszembe először a gondolat, hogy a Horizont a „harcsahorgászok barátja” olyan szépen dolgozott. Végig feszesen tartotta a halat, utána nyúlt, amikor kellett, hatékonyan közvetítette a szükséges erőt és mégis „lágyabb” volt a fárasztás ahhoz képest, amihez én szoktam. Tizennyolc októbere csapat szempontból sok eseményt tartogatott még számunkra ugyanis a vége felé a kedvenc harcsafogó verseny helyszínünkre látogattunk az Ohati hármasra Hortobágyon. Ott tesztelhettem először a Horizontot nagy távolságból egy termetesebb harcsával. Kétszáztíz méter leküzdése a negyvenhatos hallal megterhelve, nyolc percet vett igénybe. Még mielőtt megjegyeznék, nem „tépem” a halat! Egyszerűen ennyire hatékony a Horizont, fárasztás közben. A speciális karakterisztikájának köszönhetően ennél a botnál nincs „üresjárat”. Egyetlen pumpával minimum kettő és fél méter nyerhető, normál bevontatás mellett is. A pumpa indításánál a spicc még a hal felé néz, miközben a botnyél a kezünkben közepes erőkifejtéssel eljut a függőlegesig, a gerinc ezután végzi a dolgát és utána húzza az egész bottestet, eközben kompenzálja a halunk kirohanásit is. Az érzések nem teljesen tényszerűek, de a Horizonttal nagyon élvezetes a fárasztás. Fontos megjegyeznem, hogy a botot tartó kezünk az orsótartó felett húsz centivel legyen, így még a kapitális harcsák partra juttatása sem megterhelő. A múlt évi halaim egyike egy hetven kiló feletti volt kb. kettőszázhatvanötről, ő is csak tíz percet vett igénybe és e közben nem nagyon hittem, hogy nagyobb lesz ötvennél.
Múlt évi 70 feletti.
Az eredményesség függvénye még a kapásészlelés és a bevágás vagy finomabban a hal megakasztása is. Minden fórumon és minden adandó alkalommal elmondom a passzív, az állított botos (még nevet is adtak neki a „modern harcsázás”) és az aktív a letett botos harcsázás közötti különbségeket. Teszem ezt annak ellenére, hogy a Horizont az állított botos horgászatra is készült. Az „aktívnál” természetesen nem a letett botok mellet alvó horgászokra gondolok. Az egyik különbség a kapás észlelésében van.
Ohat ősz
A közel horgászatnak köszönhetően nagyon sokszor láttam a harcsák kapásait. Az óvatos nagyobbak rá fognak a csalira, valamelyik irányba negyven-nyolcvan centit meg indulnak vele, majd rájönnek, hogy valami gyanús, valami nem „kerek” és ha tehetik, vagy maradt rá idejük már ki is fújták. Ez a típusú kapás az állított, előfeszített botokon általában értékelhetetlen, míg a fektetett csúszóra szerelt rendszereken látható kapásként jelentkezik. Így sem marad mindig idő a bevágásra, de a horgászhelyemet illetően legalább nem bizonytalanodom el, mert tudom, hogy van érdeklődő. A két mód közötti hatékonyság különbséget szemléletesebben mutatja talán a versenyeken elért eredményeink. A múlt évben három harcsafogón indultunk, abból kettőt nyertünk jelentős darabszám és súly különbséggel és egy második helyet értünk el, kizárólag fektetett módszerekkel, aktívan horgászva. A második helyezésünket két nagyobb harcsa elvesztése mellett értük el, megjegyzem a vesztett halak, nem a Horizontokra jöttek, és bevágási nehézségek miatt maradtak le. A Horizont használata jelentősen kompenzálja a nagytávolságú horgászat hátrányait a bevágások során is.
Versenypályák...
A gyakori halvesztések egyik fő oka, az elégtelen akadásból származó lemaradás. Az elégtelen akadás, jellemzően a lágy spiccű, gerinctelen botokra vezethető vissza. A nagyharcsák kapásánál gyakori, hogy alig fognak rá, nem szívják mélyre a felkínált csalit és így a horog csak a kefefogazatig jut, ami mint tudjuk eléggé csontos környezet. Hogy ebben a környezetben a horgunk minimum szakállig akadjon igen nagy erőt kel eljuttatnunk a végszerelékünkig. A Horizont egyik erőssége hogy a berántás erejét maradéktalanul közvetíti a horogig. Sokkal stabilabban ül a horog a szakítós, feszített módszereknél is és még kisebb berántással is több az akadás. Azokon a vizeken ahol tiltják a behordást, száz méterfeletti horgászatot tesz lehetővé a bot. A Horizonttal a szabályok miatt erre kényszerített horgászok ilyen nagy távolságra is képesek eldobni a felcsalizott végszerelékeiket.
Végezetül, az tévhit hogy a Horizont csak „profi” harcsásoknak készült. A kezdőknek is ez a lehető legjobb választás. Kívánom nekik is, annyi harcsát fogjanak, hogy a saját tapasztalatuk döntse el és ne trendek, vagy a dizájn, hogy mi számít fontosnak a botválasztás során.
Koós Ferenc
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...