Mindenkinek van egy kedvence
Megjelent: 2007. október 30. | Forrás: Nagy Levente | Írások
Gondolom senki nem fog neheztelni rám, ha habozás nélkül kijelentem, hogy egyetlen pergetõhorgász készletébõl sem hiányozhatnak a különbözõ formájú és színkombinációjú mûhalak, nevükön szólítva wobblerek, hisz mindannyian ugyanarra törekszünk: hogy mûcsalis kollekciónkat folyamatosan bõvítsük, és hogy rendelkezzünk az úgynevezett „fogós darabokkal”- csak így tudunk felkészülni a különféle szituációkra.


Mindig nehezen tudom eldönteni, hogy milyen típussal indítsak. Ilyenkor visszagondolok az elõzõ horgászatra, hogy akkor melyik volt a nyerõ darab, és reménykedek, hátha most is bejön. Ha nem, jöhet a próbálgatás.

Igen ám, de a mai, követhetetlenül fejlõdõ világban szinte hetente jelennek meg új gyártok, új termékekkel, megnehezítve ezzel nem csak a kezdõk, de olykor a tapasztaltabb pergetõhorgászok dolgát is a vásárláskor. Képzeljük csak el magunkat egy kezdõ bõrében, aki pergetéssel szeretne próbálkozni, és szüksége lenne néhány tanácsra. Mit tennénk a helyében? Bemennénk a horgászboltba és kikérnék az eladó véleményét, aki teljesen más szemszögbõl látja a dolgokat, esetleg egyáltalán nem ért a témához, csak úgy tesz, mintha értene? Nem mindig ez a legkézenfekvõbb megoldás! (Félreértés ne essék, hisz természetesen vannak hozzáértõ, jóakaró emberek, eszem ágában sincs konkrét személyekre célozni)
Sajnos évekkel ezelõtt saját bõrömön tapasztaltam, hogy néha elõfordul, ha észreveszik az emberen, hogy nem igazán ért a témához, vagy nem ismerõs számukra, akkor megpróbálnak mindenféle ismeretlen márkájú és eredetû wobblert rásózni, dicsérve annak színét, mintázatát és még ki tudja miét…..
Persze, hogy egy kezdõ bedõl a „szakértõi” véleménynek és gondolkodás nélkül teszi asztalra, az olykor nem kis összeget a „becses darabért”. Aztán horgászatkor rá kell jönnie, hogy a wobbler nem Floating, ahogy a csomagolásán sötét betûkkel fel van tüntetve, hanem Flying, azaz repülõ - így nevezem én azokat a darabokat, melyek az elsõ behúzásnál fél oldalra dõlve szöknek ki a vízbõl, egyszóval használhatatlanok.


Ezekben a mûhalakban soha nem csalódtam, szinte mindig tudtak halat fogni nekem!

Ez sajnos néha elõfordul, én is több alkalommal találkoztam a vízparton olyan horgásszal, aki magyarázatot keresve forgatta kezében újonnan kapott, vagy vásárolt wobblerét és fogalma sem volt, hogy mért nem mûködik. És ezektõl, a daraboktól várjuk el, hogy halat fogjanak, mikor még jóformán a vízben sem képesek megmaradni…
Na, de nincs értelme ennyire boncolgatni a negatív példákat, hisz soha nem látnánk a végét, meg amúgy sem szeretnék a sötét emlékeimben megmaradt márkanevekkel dobálózni, hisz erkölcstelen lenne. A lényeg, hogy minél nagyobb a mûcsali kínálat, annál nehezebb a választás, fõként a témával csak most ismerkedõ horgászoknak. Ezen sporttársaknak szeretnék néhány irányelvvel, tanáccsal szolgálni, hogy még véletlenül se essenek áldozatul a gyártók többmilliós kínálatának és sikerüljön néhány igazán jól mûködõ mûhalat kiválasztaniuk, melyek segítségével elkezdhetnek ismerkedni a horgászat ezen formájával.


Úgy tûnik aznap sikerült jól választanom.

Általában minden pergetõhorgásznak van egy kedvenc típusa, melyrõl mindig szívesen beszél, melyet mindig szívesen vesz elõ dobozából, és megbízik benne. Ahhoz, hogy egy mûcsali kiérdemelje ezt a címet, bizony több évig bizonyítania kell, hogy igen is tud halat fogni, még a nehezebb idõszakokban is, amikor a ragadozók nem vetik magukat mindenféle vízben megcsillanó tárgy után (mert, ha ritkán is, de ilyen napok is vannak). Van, aki erre, van, aki arra esküszik.
Számomra a legkedvesebb daraboknak járó díjat a Salmo cég termékskálájából kikerült Hornet család nyerte el. Számos felejthetetlen élményem kötõdik ezekhez a wobblerekhez, így mindig szívesen beszélek róluk, és bátran merem ajánlani úgy a pergetéssel csak most ismerkedõ, mint a már tapasztaltabb horgászoknak is.


Íme a kedvenceimbõl néhány darab. Ugye jól néznek ki? A halak legalábbis ezt mondják.


Ahhoz, hogy a mûcsalit tökéletesen vezethessük jó bot mellé, jó orsót kell társítanunk! Én a 2, 40-es Spin Blade botomat egy 3000-es Energo Team EXCALIBUR orsóval szereltem fel, és kifogástalanul mûködik!

Amit nagyvonalakban tudni kell ezekrõl a fahalakról, hogy a Salmo család egyik legnépszerûbb változatai (nem véletlenül) és a gyártó szerint az egyik legkeresettebb wobblertípusa. Ötféle méretben 2, 3, 4, 5 és 6 cm, és háromféle terelõlemezzel kapható: úszó, süllyedõ és mélyretörõ változatban.
Szinte bármilyen halfajra megtalálhatjuk a megfelelõ színkombinációjú és méretû darabot: csukára, süllõre, sügérre, domolykóra és pisztrángra is.


Ez a domi is Hornet családból választott.

A kezdetekben, mint minden pergetõhorgász általában, én is körforgókkal dobáltam: abban az idõben csak ezekhez tudtam hozzájutni, az áruk is elfogadható volt, és egy jól mûködõ mûcsalit nehezen tudtam másra cserélni. Jó pár évnek el kellett telnie, míg mások bíztatására kezdtem el ismerkedni a fahalakkal. Kezdetben mindenféle színû, formájú és márkájú darabot kipróbáltam, amihez csak hozzá tudtam jutni, de egy idõ után rá kellett jönnöm, hogy fölösleges pénzkidobás, olyan mûcsalikra költeni, melyeket nem ismerünk. Túl nagy a kockázat! Tapasztaltabb pergetõhorgászokat kerestem meg, véleményt kértem tõlük és így kerültek elõ a Salmo wobblerek, melyeket azóta is elõszeretettel használok, úgy állóvízen, mint folyóvízen egyaránt.
Bátran ajánlom mindenkinek!
Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor | Írások

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...