Mivel fogunk csukázni 2011-ben?
Megjelent: 2011. január 31. | Forrás: Murányi Antal | Írások


Miközben idehaza is egyre többen ismerik fel a csukában az ideális legyes halat, a rendelkezésünkre álló eszközök is egyre sokasodnak. Az előttünk álló szezonban új Vision felszerelések lesznek a társaink, nyilván a jól bevált régiek mellett.


A csukalegyes felszerelés összeállítása a bot kiválasztásával kezdődik. Ebben a műfajban nagyokat kell dobni. A jó dobástechnika mellett, különös hangsúlyt kap tökéletes bot-zsinór párosítás. A bottól ebben az esetben azt várjuk el, hogy viszonylag gyors, gerinces legyen, de maradjon elég rugalmasság benne a számozásának megfelelő zsinórok elküldéséhez.
A túl lágy bot nem képes kiküldeni a súlyos zsinórokat, ebben az esetben kénytelenek vagyunk az előírtnál vékonyabb zsinórt alkalmazni (és ezzel együtt az eldobható legyek mérete is csökkenni fog). A túlzottan kemény bot nem hajlik eléggé a zsinór után, zsargonnal élve: „nem húzódik fel”, és csak úgy tudjuk orvosolni a problémát, ha vastagabb zsinórral terheljük, mint amire eredetileg tervezték.


Általában ezt a távot kell megdobnunk, átlag 20-25 méter


A Vision történetében még nem voltak extrém lágy botok, ha csak a Cult sorozatot nem találják túl lágynak néhányan, de ezek meg nem kimondottan csukázásra készültek. A modern, progresszív legyezés megcélzó finn cég mindig is fiatalos felszerelések gyártásán dolgozott, kínálatukban tehát inkább fordulhatnak elő extrém gyors botok, mintsem extrém lassúak. Legalábbis eddig még nem került a kezembe olyan Vision bot, amely túlzott lágysága miatt vékonyabb zsinór párosítását követelte volna meg.


A bot elsősorban a távdobásra kell megfeleljen,
a hal fárasztása már szinte bármilyen bottan kivitelezhető


A Vision botok többsége nagyszerűen együttműködik a hozzá javasolt Vision zsinórokkal – nyilván a különböző profilú zsinórok produkálhatnak apróbb különbségeket ugyanazzal a bottal.
Ha szélsőségeket keresnénk, akkor inkább arról beszélhetünk, hogy vannak nagyon gyors botok a kínálatban, amelyek szinte követelik az előírtnál nagyobb méretű zsinór alkalmazását – ilyen bot volt például a GT Four SW sorozat, illetve a sósvízi botok úgy általában. Tudom, voltak néhányan, akik beszerezték ezt a kék szépséget, aztán a parton nagyokat csodálkoztak, hogy nem tudják eldobni vele az előírt vastagságú zsinórt. Ilyenkor nyugodt szívvel rá lehet tenni egy számmal (vagy néha kettővel) nagyobb zsinórt.Persze ebben az esetben könnyen válhat a felszerelésünkből a tervezett 8-as helyett 9-es vagy 10-es is, hiszen ennek számozását mindig az alkalmazott zsinór száma dönti el.
De minek is beszélünk a GT Four SW botról, hiszen az éppen ő lesz az egyik, akitől az idei évben búcsúznunk kell, megszűnik a modell. Képzeletbeli helyét Big Daddy néven foglalja el egy hasonlóan robusztus bot, méregzöld festéssel. Erős gyanú él bennem, hogy ez a bot is hasonlóan gyors lesz, mint a kék GT SW, így álljunk tehát eléje.

Akár gyávának is tarthatnánk azokat a csipegető sporttársakat, akik mindig az alsó és közép árkategóriában guberálnak, és filléres különbségeken vacillálva, hatalmas lelki gyötrődés közepette, ezernyi darabban vásárolják meg áhított felszerelésüket – de a Vision kínálatában kétségtelenül őket fenyegeti a legkisebb kockázat. A középkategória minden évben hordozott pár olyan kiforrott modellt, amihez szinte minden zsinór passzol, és amivel egy profi is szívesen elhorgászik. Ilyen bot volt egykor a 3Zone, aztán átvette helyét a teljesen felújított Nite sorozat.
Amikor az első Nite botok megérkeztek, biztos voltam benne, hogy árban és minőségben is ez lesz az a bot, amivel egy kezdő vagy középhaladó csukalegyes boldog horgásznapokat élhet meg. A négyrészes Nite éppen az a „medium” akciójú bot, amit mindenütt ideálisnak neveznek. Majdnem az összes Vision zsinórt tökéletesen kezeli (extrém esetektől eltekintve, például Shooting Head-ekkel nem próbáltam), sőt a legolcsóbb Vision zsinórokkal viselkedett a legkezesebben.

A Nite bot ebben az évben is társunk lesz, lecseréléséről vagy megújításáról egyelőre nem érkeztek hírek. Az alábbiakban pedig álljon egy kis összesítő azokról a zsinór modellekről, amelyeket gyakran használtam a Nite bottal, és különösen jó párosításnak találtam (példám alapjául egy 8-as felszerelést veszek, de ezt nyugodtan lehet vonatkoztatni más számázású botokra is).
Nite #8 bothoz:
- úszó zsinór: Attack WF8F, Nite WF8F
- merülő zsinór: Attack WF9S, Attack WF8I (clear), Attack WF7I (clear), Big Mama WF8S

A 2011-es év botújdonságai között említhetjük a középkategória új harcosát, a Vision Silver botot, amely árban és akcióban inkább a nagy múltú GT Four sorozathoz fog közelíteni (a fenti zsinórajánlat a Silver esetében is megállja helyét), színben pedig egy extravagáns ezüst jelenti az újdonságot. Ebből a botból kizárólag csukázó-balinozó-nagypisztrángos méretek készülnek (6, 7).


Idei újdonságok: a Silver bot és a Deep orsó


Az orsóink nem sokat fognak változni ebben az évben. Csupán egy beugrónk van, a Deep nevű középkategóriás modell. Ez a megnövelt zsinórkapacitású orsó valószínűleg azon boldog horgászok eszköze lesz, akik gyakran látják a backing-zsinórt fárasztás közben. Kis fantáziával azt is mondhatnánk, hogy a Deep orsó éppen arra lesz jó nekünk, hogy ha esetenként vastagabb zsinórt szeretnénk a bothoz párosítani, ne szoruljon meg a túltöltött orsódob – egy kis backing igazítással a 9-es zsinór is lazán felfér a 7/8-as Deep orsóra. Ez a modell három színben érkezik: fehér, fekete és szürke.
Na, és akik biztosan velünk maradnak ebben az évben is: a több éve felfelé tartó karrierjét élő Koma orsó, a fémes csillogású GT orsó, illetve a felsőkategóriás XLA Hard orsó.


Egy igazán gazdaságos megoldás: a Koma orsó

Extrém helyzetek hőse: a GT orsó


Az XLA Hard orsó és Nite Catapult bot párosa ebben az évben is mutatja majd az irányt a szép tájak felé

Ez a légyméret akár
8-9-es botot
is megkövetelhet


Kemény bot, kemény meló!


Ami a zsinórokat illeti, a tavalyi újdonsághullám nem fog megismétlődni ebben az évben. Lesz próbára érdemes új zsinórunk, mint például a Big Daddy (lehet, hogy az azonos nevű bottal lesz majd igazán jó?), de többségében a tavalyi modelleket fogjuk használni. Persze tarthatnánk ezt akár örömhírnek is, hiszen az elmúlt szezonban érkezett pár olyan zsinór (mint például a Nite vagy Cult) amely egy év alatt felsorakozott a Vision klasszikusai közé – mint a jó öreg Attack, Target vagy Presentation2. Aki tehát ezekkel a zsinórokkal fegyverezte fel magát az elmúlt években, most nyugodtan hátradőlhet: idén sem lesz ennél jobb Vision zsinór a piacon, nem kell cserén gondolkodni.


A nagy légy
nem
feltétlenül jelent nagy fogást

Ha a kishalak méretéhez igazítjuk legyünk méretét, máris a 7-8-as felszerelésnél tartunk – csak ezzel tudjuk kényelmesen eldobni


Ha a legyem nem viselkedik megfelelően a választott botommal, akkor módosítok rajta, vagy akár újat is kötök

A tökéletesen
összeállított felszerelést
mindig a halak igazolják


Ha elkezdünk fogni, akkor jó irányba haladunk

Ez már elég a sikerélményhez


A szükséges kiegészítőket is
megtaláljuk az Energofish kínálatában is


Bár a Vision egyéb csukalegyes kiegészítőkben is igyekszik naprakész lenni, rengeteg jó minőségű, esetenként gazdaságosabb alternatívát találunk az Energofish termékei között is. Gondolok itt elsősorban a harapásálló előkékre – legyen az acél, wolfram vagy hard mono, de a különböző fogók, csipeszek kínálata is elég erős. Az előke monofil részét már évek óta az Energo Team Power Spinning vagy ET Specialist Catfish nájlon zsinórokból állítom össze: mindkettő átlátszó és jó csomótűréssel bír, egyszóval nem kell ennél jobb.

Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...