Mormiskázás
Megjelent: 2009. február 02. | Forrás: Nagy Levente | Írások

Mormiskázás? A legtöbb horgász számára ismeretlen a kifejezés. Sokan csak vállhúzogatással veszik tudomásul létezését, mások nem értik hogyan működik, egyesek meg nem hisznek eredményességében, így nagyon kevesen maradtak kik valójában űzik ezt a Don és a Volga vidéki orosz, lékhorgászoktól származó horgászmódszert.

Valószínűleg én se próbáltam volna ki, ha néhány nappal ezelőtt nem lett volna részem olyan horgászélményben, ahol sikerült lékből, pergetve néhány ragadozót megtéveszteni.


A mormiskázás leggyakoribb zsákmánya a sügér, de egyes horgászok szerint a békés halak is horogra csalhatók ezzel a módszerrel… nekem még nem sikerült!

Már akkor eldöntöttem beszerzek néhányat azokból a bizonyos mormiskának vagy morminak nevezett kis kütyükből és próbára teszem vizeinkben.
Ha nem működnek, akkor meg egyszerűen borítékba csomagolom és egy panaszlevél kíséretében elpostázom orosz barátainknak egy kis plusz gázért cserébe.
Viccet félretéve, valóban felkeltette érdeklődésemet az orosz lékhorgászok leleményessége és kíváncsivá tett a módszer, a műcsali és maga a horgásztechnika érdekessége.


Apró kis műcsalik.


Akkora, mint egy fűre szállt rovar.


Szinte elvész a 4 centis CHUBBY DARTER mellett.

Nagy nehezen, de sikerült néhány, no name darabot, mormit (mormiskát) beszerezni, de mielőtt táncra perdítettem volna őket, jó volt néhány kérdést tisztára mosni.

Hogyan is kell használni ezt a parányi, alig borsónyi műcsalit?

A mormit (mormiskát) állandó rezgő mozgásban tartva, végigkutatjuk a víz különböző rétegeit, utánozva vele a halak számára csábítónak tűnő apró víz alatti rákok mozgását.
Akik mesterei eme horgászmódszernek azt vallják, hogy a sügér mellett szinte bármilyen békés hal becsapható… hát, ők tudják.

Hogyan állítjuk össze a szereléket és a felszerelést?

Persze mint minden más módszernek, ennek is vannak különböző, sokszor már túlbonyolított változatai, de ha ki szeretnénk próbálni, akkor jó, ha a legegyszerűbbel kezdjük, ami nem igényel különösebb extra felszerelést.
Horgászbot legyen rövid 50-60 cm (ENERGO TEAM ICE BASS), zsinór vékony 0, 10-0, 12 mm az orsó meg egyszerűen passzoljon a bothoz. (GOLD STAR BLACKIE).


A lékből való pergetés fegyverei…

A szerelék… itt nincs is szerelék! Egy egyszerű csomóval felkötjük a kis mormit (mormiskát) a főzsinór végére és kész.
Hogy fogósabbá tegyük a horogra tűzhetünk szúnyoglárvát vagy csontkukacot, de szerintem ezzel a módszer veszít eredetiségéből.

Persze egy új módszert, műcsalit jó olyan helyen bejáratni, ahol hal is van, így tértem vissza én is az előző horgászat helyszínére, ahol jócskán van sügér, mindenféle méretben…


Innen már sikerült korábban néhány halat kiemelni.


És a sügér újra bizonyította mohóságát.


Ha kedvében járunk, szinte mindenre hajlandó rárontani.


Néhány fotó, aztán mehetnek vissza.


Nem nőttek nagyra, de elégedett vagyok velük.

Habár megszállottja nem lettem a módszernek és orosz barátainkhoz sem fogok tanácsért fordulni, de sikerült ezzel a néhány sügérrel újra bizonyítani, hogy milyen leleményes is tud lenni az ember és mi mindent ki tud találni, hogy becsapja az amúgy jelentéktelen méretű kis ragadozókat.

Okosabb sem lettem, sőt több most a kérdés fejemben, mint korábban… Például most sem tudom, hogy a magyar szakirodalomban hogyan is nevezik meg helyesen eme parányi műcsalit… mormi, vagy mormiska?
Vagy fogalmam sincs, hogy helyesen használtam-e a módszert, de az bizonyos, hogy vizeinkben is működik, csak elég elszánt és kísérletező kedvű, de főleg kitartó kell lenni hozzá.


Kapcsolódó termékek:


ET Polár felső



ET Válltáska



Salmo Chubby Darter

Power Winter

Gold Star Backie



ET Ice Bass



Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...