Nagy csali, nagy csuka
Megjelent: 2010. január 13. | Forrás: Murányi János | Írások

A címből valószínűleg nem derül ki, hogy valójában a multis jerk-horgászatban tett kirándulásaimról fogok beszámolni, de a jerkelés, illetve méretes jerk-wobblerek ma már végérvényesen a kapitális csukák műcsalis horgászatával fonódnak egybe.


Erre gondolok!

Amikor román legyes- és pergető-bajnok (és román Energofish teszthorgász) Adi Vlasiu indíttatására nekifogtam a multis jerkelésnek, az első időkben csak annyit érzékeltem, hogy nem fogok semmit… A korábban könnyedén összevillantózott napi 3-4 darab átlagcsuka végleg eltűnt a képből, nem láttam többé őket. Maradtam a napi nulla vagy egy kapással, de fogalmazzak inkább úgy, hogy egy gigamega orbitális kapással! Mert egy tíz kiló körüli csuka már elég szépen oda tud durrantani! Később már igazi meglepetés volt, hogy 1-2 kilós csukák is horogra akadtak, hiszen ez a módszer elsősorban a kevés, de nagyméretű fogásról szól.


Adi Vlasiu három napnyi jerkelés után
akasztotta meg ezt a halat, bő tíz kilós volt!

Néha ilyen kicsik is bejönnek,
de nem jellemző

Ami a nagy tengeren túl több évtizedes hagyományt jelent, azt igen nehéz volt nekem európai aggyal befogadni – kezdve a fordítva tartott multis bottól, a merev spiccig és kis áttételű multiplikátoros orsóig. Ezzel a szereléssel a dobás lendülete is teljesen más, időre volt tehát szükségem, amíg igazán magabiztosan kezeltem az új szerelést. Mennyi időre? Két horgászat után már úgy éreztem, készen állok, és egy stabil multis cucc beszerzésén törtem a fejem.


Idővel egyre hosszabbakat dobtam

Viszonylag egyszerű dolgom volt, hiszen az Energofish kínálatában minden előfordul, amire a jerk-horgászatban szükségünk lehet: nagyszerű botok és orsók, nem beszélve a tengernyi Salmo jerk-csaliról – na, de ez utóbbit majd később tárgyalom.


Penn Millenium – szép kidolgozású bot, de nagyobb dobósúly-választékot inkább a Banax Jerk PF szériában találunk

Botban a legrövidebbet kerestem. Rendszerint csónakból pergetek, a 180-190 centi körüli hosszt találom ideálisnak. Ezzel még dobni is jól lehet, és ügyesen „rángatni” is. Elsőre szembetűnő volt, hogy a jerk-botok módfelett merevek – a rájuk írt dobósúly nem ugyanazt fedi, mint a hagyományos pergető botjainkon! Igaz, hogy jelentős súlyú wobblereket kell majd eldobálnom, én mégis inkább a középerős botok felé hajlottam… Kapitális csukák ide vagy oda, engem alapból zavar, ha a bot mindkét vége egyformán vastag és kemény. Úgy 15-60 g környékén találtam meg azt az akciót, amit még el tudok viselni, és a legnagyobb jerkek-et is gond nélkül küldte. A Banax Jerk PF volt a listám elején, de igen megszerettem a Penn Millenium modellt is.


Tavaly a Banax Tova volt a kedvencem

Az orsó kiválasztása már nem jelentett akkora vívódást. Mivel itt minden típusból csak egy méretet találtam, szemre méricskéltem tehát, és teljesen a belső megérzéseimre hagyatkoztam. A Banax Zest a legszebb orsó volt, ami eddig a kezembe került, végül mégis a Banax Tova modellre szavaztam, a tavalyi szezont azzal dobáltam végig. Az idei évben pedig a Ryobi Ixorne orsóval folytattam kalandomat, és most úgy érzem, ezzel akár meg is tudnék öregedni. Igaz, hogy ára is jelentősen magasabb az előzőeknél, de minőségben is azt a kifogásolhatatlan tökélyt hozza, ami teljes biztonságérzetet adott úgy a nyári harcsapergetésben, mint a késő őszi jerkelés során.


Az idei szezonban már a Ryobi Ixorne szedte a jeges zsinórt

A zsinór kérdése továbbra is nyitott előttem. Többnyire fonottat használok, a méret pedig széles skálán változik 0,15-től akár 0,36-ig is. Nyilván, ha bokor alá dobálok harcsára, akkor a legvastagabb zsinórt alkalmazom, amikor viszont a hosszú dobás lenne a fő szempont, akkor úgy a 0,18-as méret körül szoktam megállapodni – ha nagyok a csalik, és nagy csukákra számítok, akkor picit fölé megyek, de egyébként inkább alá. Elsőre azt gondolhatnánk, hogy a dobástáv növelésében nincs nagy jelentősége a zsinórvastagságnak, hiszen ez főleg a dob futásának beállításán múlik, a gyakorlat mégis azt mutatja, hogy vékonyabb zsinórral messzebbre küldhető ugyanaz a műcsali.


Nagy műcsalik a nagy dobozban

Legbővebben talán a műcsalikról tárgyalhatnék, hiszen a Salmo kínálata nagy mennyiségű jerk-csalit tartalmaz, talán még túl sokat is. Mindenképp szerencsés helyzet, hogy olyan klasszikusok vannak így kéz alatt, mint a Slider, Fatso vagy Jack.


Slider-ből is a nagyobbakat választom

Mivel jerkelve főleg a lehűlő vizek mélyeit kutatom át, elsősorban az élénk színű modelleket választom ki – a GT szín már régi kedvencem, de nagy favorit az RH, RT vagy PA színkód is. Említettem, hogy elsősorban a mélyebb vizeket horgászom meg, nyilvánvalóan a merülő modelleket részesítem tehát előnyben, nálam ebből van több. Sőt, a legtöbb műcsalival az a gondom, hogy nem küldhető elég mélyre… Az általam meghorgászott 4-6 méteres mélységekbe csak kevés modell merül le, plusz súlyozás nélkül.


A Salmo Jack is egy közkedvelt darab

Ez a Whitefish jól merül, főleg emiatt szeretem

Amikor az öreg csukák jerk-horgászatán elmélkedünk, elsőként azon kell elgondolkodnunk, hogy egy kapitális csuka nem csak hogy békés halakból is a nagyobbakat választja, de igen agresszíven védi a vadászterületét – így gyakran kerülnek fogai közé termetes sügérek, és akár félkilós-egykilós csukák is. Nem túlzás tehát műcsalinkat is ezekhez méretezni, hiszen lényegében arról van szó, hogy a gigászi csuka territóriumába beküldünk egy mű-sügeret vagy mű-csukát, és addig ingereljük vele az egyébként óvatos halat, amíg megtámadja a „betolakodót”.


Ez lenne a helyes bottartás

A dobás fél kézzel is működik



Ha ujjunkat az orsó dobján tartjuk, a nagyméretű
műcsali becsapódását is kontrollálni tudjuk

Ezért van tehát komoly létjogosultsága a csuka-mintájú Salmo wobblereknek, mint a Pike, Jack, Turbo Jack, vagy a sügér-mintájú Slider, Fatso vagy Perch modellek. Amíg a jerk-wobblerek jelentős része nyelv nélkül készül (hiszen éppen ez adja a természetes kishalhoz hasonló, kiszámíthatatlan mozgását), addig szép számban találunk terelőnyelvvel készült modelleket is, amelyek nagy méretük miatt nagyszerűen hasznosíthatóak a jerk-horgászatban is – gondolok itt a Fatso Crank, Whitefish vagy Skinner modellekre elsősorban, de a fent már említett Perch 14 centis modellje is verhetetlen, ha tökéletes sügér-utánzatot akarunk leküldeni a csukánk elé.



Használt termékek:




Banax PF Jerk

Banax Tova

Polaár sapka

Salmo Slider



Penn Millenium Baitcast

Ryobi Ixorne

Salmo Whitefish

Salmo Jack





Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...