Nagy csali, nagy csuka
Megjelent: 2010. január 13. | Forrás: Murányi János | Írások

A címből valószínűleg nem derül ki, hogy valójában a multis jerk-horgászatban tett kirándulásaimról fogok beszámolni, de a jerkelés, illetve méretes jerk-wobblerek ma már végérvényesen a kapitális csukák műcsalis horgászatával fonódnak egybe.


Erre gondolok!

Amikor román legyes- és pergető-bajnok (és román Energofish teszthorgász) Adi Vlasiu indíttatására nekifogtam a multis jerkelésnek, az első időkben csak annyit érzékeltem, hogy nem fogok semmit… A korábban könnyedén összevillantózott napi 3-4 darab átlagcsuka végleg eltűnt a képből, nem láttam többé őket. Maradtam a napi nulla vagy egy kapással, de fogalmazzak inkább úgy, hogy egy gigamega orbitális kapással! Mert egy tíz kiló körüli csuka már elég szépen oda tud durrantani! Később már igazi meglepetés volt, hogy 1-2 kilós csukák is horogra akadtak, hiszen ez a módszer elsősorban a kevés, de nagyméretű fogásról szól.


Adi Vlasiu három napnyi jerkelés után
akasztotta meg ezt a halat, bő tíz kilós volt!

Néha ilyen kicsik is bejönnek,
de nem jellemző

Ami a nagy tengeren túl több évtizedes hagyományt jelent, azt igen nehéz volt nekem európai aggyal befogadni – kezdve a fordítva tartott multis bottól, a merev spiccig és kis áttételű multiplikátoros orsóig. Ezzel a szereléssel a dobás lendülete is teljesen más, időre volt tehát szükségem, amíg igazán magabiztosan kezeltem az új szerelést. Mennyi időre? Két horgászat után már úgy éreztem, készen állok, és egy stabil multis cucc beszerzésén törtem a fejem.


Idővel egyre hosszabbakat dobtam

Viszonylag egyszerű dolgom volt, hiszen az Energofish kínálatában minden előfordul, amire a jerk-horgászatban szükségünk lehet: nagyszerű botok és orsók, nem beszélve a tengernyi Salmo jerk-csaliról – na, de ez utóbbit majd később tárgyalom.


Penn Millenium – szép kidolgozású bot, de nagyobb dobósúly-választékot inkább a Banax Jerk PF szériában találunk

Botban a legrövidebbet kerestem. Rendszerint csónakból pergetek, a 180-190 centi körüli hosszt találom ideálisnak. Ezzel még dobni is jól lehet, és ügyesen „rángatni” is. Elsőre szembetűnő volt, hogy a jerk-botok módfelett merevek – a rájuk írt dobósúly nem ugyanazt fedi, mint a hagyományos pergető botjainkon! Igaz, hogy jelentős súlyú wobblereket kell majd eldobálnom, én mégis inkább a középerős botok felé hajlottam… Kapitális csukák ide vagy oda, engem alapból zavar, ha a bot mindkét vége egyformán vastag és kemény. Úgy 15-60 g környékén találtam meg azt az akciót, amit még el tudok viselni, és a legnagyobb jerkek-et is gond nélkül küldte. A Banax Jerk PF volt a listám elején, de igen megszerettem a Penn Millenium modellt is.


Tavaly a Banax Tova volt a kedvencem

Az orsó kiválasztása már nem jelentett akkora vívódást. Mivel itt minden típusból csak egy méretet találtam, szemre méricskéltem tehát, és teljesen a belső megérzéseimre hagyatkoztam. A Banax Zest a legszebb orsó volt, ami eddig a kezembe került, végül mégis a Banax Tova modellre szavaztam, a tavalyi szezont azzal dobáltam végig. Az idei évben pedig a Ryobi Ixorne orsóval folytattam kalandomat, és most úgy érzem, ezzel akár meg is tudnék öregedni. Igaz, hogy ára is jelentősen magasabb az előzőeknél, de minőségben is azt a kifogásolhatatlan tökélyt hozza, ami teljes biztonságérzetet adott úgy a nyári harcsapergetésben, mint a késő őszi jerkelés során.


Az idei szezonban már a Ryobi Ixorne szedte a jeges zsinórt

A zsinór kérdése továbbra is nyitott előttem. Többnyire fonottat használok, a méret pedig széles skálán változik 0,15-től akár 0,36-ig is. Nyilván, ha bokor alá dobálok harcsára, akkor a legvastagabb zsinórt alkalmazom, amikor viszont a hosszú dobás lenne a fő szempont, akkor úgy a 0,18-as méret körül szoktam megállapodni – ha nagyok a csalik, és nagy csukákra számítok, akkor picit fölé megyek, de egyébként inkább alá. Elsőre azt gondolhatnánk, hogy a dobástáv növelésében nincs nagy jelentősége a zsinórvastagságnak, hiszen ez főleg a dob futásának beállításán múlik, a gyakorlat mégis azt mutatja, hogy vékonyabb zsinórral messzebbre küldhető ugyanaz a műcsali.


Nagy műcsalik a nagy dobozban

Legbővebben talán a műcsalikról tárgyalhatnék, hiszen a Salmo kínálata nagy mennyiségű jerk-csalit tartalmaz, talán még túl sokat is. Mindenképp szerencsés helyzet, hogy olyan klasszikusok vannak így kéz alatt, mint a Slider, Fatso vagy Jack.


Slider-ből is a nagyobbakat választom

Mivel jerkelve főleg a lehűlő vizek mélyeit kutatom át, elsősorban az élénk színű modelleket választom ki – a GT szín már régi kedvencem, de nagy favorit az RH, RT vagy PA színkód is. Említettem, hogy elsősorban a mélyebb vizeket horgászom meg, nyilvánvalóan a merülő modelleket részesítem tehát előnyben, nálam ebből van több. Sőt, a legtöbb műcsalival az a gondom, hogy nem küldhető elég mélyre… Az általam meghorgászott 4-6 méteres mélységekbe csak kevés modell merül le, plusz súlyozás nélkül.


A Salmo Jack is egy közkedvelt darab

Ez a Whitefish jól merül, főleg emiatt szeretem

Amikor az öreg csukák jerk-horgászatán elmélkedünk, elsőként azon kell elgondolkodnunk, hogy egy kapitális csuka nem csak hogy békés halakból is a nagyobbakat választja, de igen agresszíven védi a vadászterületét – így gyakran kerülnek fogai közé termetes sügérek, és akár félkilós-egykilós csukák is. Nem túlzás tehát műcsalinkat is ezekhez méretezni, hiszen lényegében arról van szó, hogy a gigászi csuka territóriumába beküldünk egy mű-sügeret vagy mű-csukát, és addig ingereljük vele az egyébként óvatos halat, amíg megtámadja a „betolakodót”.


Ez lenne a helyes bottartás

A dobás fél kézzel is működik



Ha ujjunkat az orsó dobján tartjuk, a nagyméretű
műcsali becsapódását is kontrollálni tudjuk

Ezért van tehát komoly létjogosultsága a csuka-mintájú Salmo wobblereknek, mint a Pike, Jack, Turbo Jack, vagy a sügér-mintájú Slider, Fatso vagy Perch modellek. Amíg a jerk-wobblerek jelentős része nyelv nélkül készül (hiszen éppen ez adja a természetes kishalhoz hasonló, kiszámíthatatlan mozgását), addig szép számban találunk terelőnyelvvel készült modelleket is, amelyek nagy méretük miatt nagyszerűen hasznosíthatóak a jerk-horgászatban is – gondolok itt a Fatso Crank, Whitefish vagy Skinner modellekre elsősorban, de a fent már említett Perch 14 centis modellje is verhetetlen, ha tökéletes sügér-utánzatot akarunk leküldeni a csukánk elé.



Használt termékek:




Banax PF Jerk

Banax Tova

Polaár sapka

Salmo Slider



Penn Millenium Baitcast

Ryobi Ixorne

Salmo Whitefish

Salmo Jack





Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...