Néhány szó a halkivétel eszközeiről
Megjelent: 2011. szeptember 21. | Forrás: Székely Zoltán | Írások

A cím első pillanatra talán semmitmondónak tűnik, pedig nem az. A horgászat lényege végül is az, hogy a sokszor hosszú várakozás után megakasztott jobb méretű halat végre birtokunkba vegyük. Lehet ezt eszköz nélkül, puszta kézzel is tenni, ha a körülmények és a hal mérete engedi, de eredményesebb, balesetmentesebb és nem utolsó sorban kíméletesebb /kivéve a vágóhorog/valamilyen erre alkalmas tárgyat használni.


Szorítófogók, a hosszabbikba beépített mérleg is van.

A vágóhorog a legősibb ilyen szerszám, melyet a halászok régen még halfogásra /pl: vizarekesztésnél/ is használtak. Hazánkban a horgászok elsősorban a harcsa kivételére használják, Nyugat-Európában a csukahorgászatánál is, de legelterjedtebb a tengeren. A szerszám egy tűhegyes, hosszúszárú, szakállnélküli horog masszív markolattal. A tengeri horgászatnál ahol érik, belevágják a hal testébe, a hazai szakszerű használata, a már teljesen kifárasztott, megkopogtatott harcsa szájába dugjuk, majd a horog hegyét az állkapocs felé fordítva rántunk egyet rajta. Amennyiben a hegye alul kijött, a hal becsúsztatható a csónakba.


A nagy szemnagyságú, kötött merítők
anyagába könnyen belegubancolódhat a bognártüske.


Nagyon fontos, semmi esetre se rögzítsük csuklónkhoz, mert a legaléltabbnak tűnő bajszi is ránthat olyat, hogy kipenderülhetünk a csónakból. A hosszabbszárú változat inkább csónakos horgászatnál ajánlott, a rövidebb, kisebb méret inkább a parti pergető és a léki horgászok szerszáma. A problémamentesebb szállítás miatt kapható lecsavarható fejű változat is.


Akkora bojlis merítő, hogy egy ember is belefér/legalább ki tudjuk vele menteni vízbeesett embertársainkat!/.


A szorítófogó az új idők és a sportszerű szemlélet/fogd meg és engedd vissza/ eszköze, mely a halak szerencséjére egyre népszerűbb. Lényegében a vágóhorgot váltja ki, technikája is hasonló, csak nem sérti a halat, mivel a fogó két pofája egy rugó működtetésével alulról-felülről csak szorítja az állkapcsot. Előnye még, hogy teljesen balesetmentes, könnyebben szállítható.


Az Energofish megközelítőleg
50 féle merítő típust forgalmaz.


Egyre több „fizetős ragadozóhalas" tó van, ahol a halak kímélése érdekében előbb-utóbb kötelező lesz, mert a wobblerek, villantók hármashorgai miatt sem a kézzel, sem a merítővel történő kivétel nem ajánlott.


Vágóhorog szakszerű használata.


A merítőháló a legáltalánosabban használt horgász-halász eszköz, mely a halak – különösen a nagyobb méretűek – kivételét könnyíti meg. Az Energofish 50 féle merítőt forgalmaz, joggal feltehető a kérdés, minek ennyi típus? Van egy jó öblös merítőm, alákanyarítok vele a halnak, aztán megvan, mit kell ebből olyan nagy ügyet csinálni.


Egy normál versenymerítőben egy kettes ponty bőven elfekszik.


De ez nem így van! Gondoljunk bele, mennyiféle horgászati módszer, hány féle terepviszony van, mindhez más-más merítő az ideális. Egy bojlis használhat olyat, mint egy legyező, vagy egy keszegfogásra specializálódott versenyző, mint egy nádi horgász, vagy egy fenekező pontyozó, mint egy cserkelő pergető?


Vágóhorgok igény szerint.


Ugye hogy nem, és ha mégis megteszi, az megkeseríti a horgászat örömét, rontja az eredményességét.
Nem mindegy a háló anyaga, szemnagysága, a káva alakja, mérete, a léhés/has/ mélysége, a nyél hossza, súlya, tagoltsága, ezért kell a horgászstílusunknak megfelelő merítő, aki többfélét művel annak több típus. Érdemes az alább kifejtett szempontokat figyelembe venni, mert a rosszul kiválasztott merítő könnyen életünk legnagyobb halába kerülhet, de legalább is sok bosszúságot okoz. Régebben kézzel kötötték a hálókat szövött perlonból, ezért a szemnagyság ritkán ment 2-4 cm2 alá, ezeknek előnyük a maiakkal szemben, hogy tartósabbak és mivel kevesebb vizet fog, sokkal gyorsabb.


A minőségi versenymerítő nyúlásával biztosítja a halat.


Nagy hátrányuk, hogy a szövött anyagba rettentően bele tudnak gubancolódni a horgok és a halak fűrészes tüskéi/pl:ponty, márna/. A mai gyártók ezt sűrű szövéssel, damil és gumírozott alapanyagokkal védik ki, de ezek élettartama rövidebb.


A vékony, könnyű nyélnek segítsünk halkivételkor a lábunkkal.


A káva ideális alakja a kör, esetleg a lekerekített négyszög, de a könnyebb szállíthatóság miatt divatba jöttek a háromszög alakúak, melyek két fémoldalát elől feszítőszállal merevítetik, ezáltal kevesebb helyet foglalnak. Ezt a formát például nádi horgászatra nem ajánlom, sarkai könnyen elakadhatnak.


Puszta kézzel is lehet így harcsát kivenni,
de a nagyobbakat csak kesztyűvel.


A léhés mélységének is fontos szerepe van, a két kiló alatti példányok az alig hasas hálókban is szépen elfekszenek és mivel ebből könnyebben kivehetők, a versenyzők általában ilyet használnak. A nagyobb, hosszúkás felépítésű halakhoz /pl: ponty, amúr, márna, harcsa, süllő/ praktikusabb az arányosnál is mélyebb has, hogy a zsákmány biztonságban legyen.


Damilból kötött akadásmentes versenymerítő,
az oldalfala ritkábban, a tartó rész sűrűbben szövött.


A nyél nagyobb hossza nem csak a hal elérhetőségét növeli, hanem hogy mélyen alá tudjuk tolni a hálót, ami nagy előny a riadékonyabb halak, mint például az amúr, biztonságosabb merítésénél. A hosszabb nyél persze nehezebb is, a szállítása is problémásabb, ezt a gyártók, könnyű, szénszálas, teleszkópos típusok előállításával oldották meg.


Régi, klasszikus, kézzelkötött és egy
könnyen szállítható, varottaljú modern merítő.


Az ilyen nyéllel halat emelni nem szabad/sőt rálépni sem, ahogy én tettem mindjárt az első merítés után!/, a megmerített halat a vízen magunk elé húzzuk, esetleg lábunk segítségével, majd a keretet megtartva vesszük ki belőle a zsákmányt. Bizton állíthatom, az optimálisan megválasztott merítő a horgászat eredményességét nagyban befolyásolja, érdemes hát odafigyelni rá.


Jól látható a két típus között a léhés mélysége közötti különbség,
melynek a nagytestű halak
megtartásában van fontos szerepe


Végezetül néhány jó tanács a merítési technikához:


1, Igyekezzünk megtanulni egyedül meríteni, ne bízzuk másra, mert csak a mi agyunkban van szinkronban, hogyan mozog a halat tartó kezünkben a bot, a másikban a merítő, arról nem is beszélve, a siker így a miénk teljesen, ha pedig elmegy a hal, nincs harag másokkal.
2, Lehetőség szerint mindig a hal feje felől merítsünk, de ne a fejének tolva a kávát, hanem alulról felfelé.
3, Ne a nyélnél, hanem a kávánál fogva emeljük ki a halat.
4, A fentiek figyelembe vételével, odafigyelve válasszunk horgászmódszerünkhöz merítőt.
5, Ki fognak nevetni, de nagyon fontos: ne felejtsük otthon a merítőt /törvényszerűen akkor jön a nagy hal

KAMASAKI SUPER CARP MERÍTŐNYÉL
5 100 Ft
ENERGOTEAM MONO VERSENYMERÍTŐ FEJ
3 990 Ft
CARP EXPERT BOJLIS MERÍTŐFEJ 100X100CM
6 990 Ft
ENERGOTEAM HALKIEMELŐ FOGÓ BEÉPÍTETT MÉRLEGGEL
6 190 Ft
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...