A zsinór felcsévélése előtt, még a Dunán |
Ez az orsócsalád kifejezetten kis modellekből áll. A még szokásosnak, vagy előfordulónak nevezhető 10-es méret alatt is találunk egy 5-ös modellt, ami egy bolognai botra való súlytalan kis szerkezet. Mi most nem szerettünk volna ennyire a mini világban mozogni, ezért egy hétköznapi értelemben jobban összehasonlítható méretet választottunk, a 30-asat.
A Monaco NG jól mutat a szintén feketében pompázó Picker Blade-en |
Az orsó 4 csapágyas, grafit vázzal rendelkezik, és dobjai is grafitból készültek. Színeiben a fekete vegyül a nikkel hatással. Talán túlzás lenne az mondani, hogy szép, de csillogó betétjeivel, egyáltalán nem lóg ki a sorból, s ugye még egyszer emlékeztetnénk az olvasót, hogy egy 5000 Ft alatti kiskereskedelmi árú darabról van szó.
Az EVA nyél könnyen tisztítható, ami a sokhalas napok után nem elhanyagolható | A főszereplők… |
Elsőre a Dunára vonultunk ki, de egy alattomos apadás meghiúsította a jó pecát, jóformán csak gébekkel viaskodtunk, a néhány igen apró szilvaorrú mellett. Ez a pár óra arra volt jó, hogy megfogadjuk, egyszer még nagyon megbüntetjük ezért a legnagyobb folyónkat, továbbá, hogy a szerelés összeálljon. Az orsóra Carp Expert Carbon nevű, koromfekete zsinór került 0,22-es méretben. Finom pickerezésre készültünk, ezért esett a választásunk erre. A bot az ET Picker Blade nevű 2,70-es éltanulója lett, ami sok szép élménnyel, s nem utolsó sorban hallal ajándékozott már meg bennünket.
A Picker Blade kicsi, de stabil gyűrűi nagyon jó választásnak bizonyultak |
A második felvonásra már magabiztosabb helyszínen, a Tisza folyón kerítettünk sort. A nagyjából 7-8 méteres mélységben kialakított etetésen szinte állt a víz egy jóindulatú visszaforgónak köszönhetően. Az etetés a csónakhoz egész közel volt kialakítva, nem volt szükség még etetőkosárra sem, ezért megengedhettük magunknak azt a luxust, hogy a végszerelékünk egy 10 grammos pálcaólomból és egy nem túl nagy, 8-as méretű lapkás horogból álljon. Utóbbi, egy már jól bevált, Maruto 9624-es jelzésű japán gyártású horog volt. A pálcaólom segít a kisseb akadók elkerülésében.
Kizárólag „öreg" kukoricával csaliztunk | A karikakeszegek sorra érkeztek |
A horgászat végtelenül egyszerű stratégiára épült. A néhány napos előetetésnek köszönhetően, ezen a gyönyörű, természetes vízen is megvolt minden esélye, hogy jó pár karikakeszeget szák fölé tereljünk, s pontyok jelenlétére is számítani lehetett. A horgászat megkezdése előtt házi főzésű kukoricával gerjesztettük fel a halak érzékeit, semmiféle gombócos etetést nem alkalmaztunk. Jól ki kell számítani, hogy a lassan áramló, de mégis 8 méteres vízbe hova is dobja be az ember a kukoricát, hogy az aljzaton pont abban a régióban álljon meg, ahol mi szeretnénk. Ez igényel némi gyakorlati érzéket, de ha tévedünk 1-2 métert, az itt még megbocsátható, hisz a horgászat során úgyis dobunk kicsit lejjebb és feljebb is, a halakat megtaláljuk, ha ők is úgy gondolják.
Fél kg körüli lehetett a derékhad |
Nagy reményekkel kezdtük a pecát, bár pont egy nyári, frontos időszak lecsengése zajlott, ami időnként szemerkélő esőt, és felhőket jelentett. De szél csak igen mérsékelt volt, ami a csónakos pickerezés legnagyobb ellensége, így panaszra nem nyílt a szánk. Sose legyen rosszabb!
Több igen nagy halon is felfedezhettünk süllőmarást |
Hogy valóban ne legyen okunk panaszra, már az első dobások rögtön halat hoztak. Combos karikakeszegek rázogatták az érzékeny spicceket. Szinte nem lehetett hibázni. Majd minden dobás hallal jött ki. Pedig a kapások észlelése nem feltétlenül a legkönnyebb, amikor egy viszonylag mély vízen szinte magunk alatt horgászunk. Ha messze vagyunk dobva, akkor a botot a dobás irányára merőlegesen állítjuk, és a halak húzása ragyogóan mutatkozik a görbülő spiccen. Itt viszont a merőlegesen lefelé irányuló zsinór esetén a csalit akár fél méterrel is el tudja vinni oldalra a hal úgy, hogy a spicc alig görbül lefelé. Nagyon résen kell lenni! Szerencsére a karika elég mohó ahhoz, hogy viszonylag kevés kapást hibázzon az ember. Nehéz elképzelni, hogy a hajnalban bejuttatott 3-4 liter kukoricára milyen mennyiségű hal érkezhet, de tény, hogy a kapások azonnal bekövetkeznek, ha a csali eléri az aljzatot. Egyszer érdemes lenne megnézni valami kamerával, mi történik ilyenkor odalenn.
A bot a komoly terhelést is bírta |
Aztán, ahogy legszebb álmainkban elterveztük, a bot egyszer csak benne maradt egy bevágásban, és komoly ellenállás mutatkozott a mélységből. A kis Monaco fékje erőteljes hangon megszólalt, ahogy a hal kitört a folyó közepe felé! Arra hadd menjen! Ott van a legjobb helyen. A partszéli részek sokkal akadósabbak, van ott kő, kövön kagyló, meg fa is gazdagon. Addig jó, amíg a ponty, mert bizonyosan az, a mélyvíz felé igyekszik. A 22-es Carp Expert Carbon zsinór elvi szakító szilárdsága 6,3 kg, ami azért nem kevés, így amikor lassul a ponty, szépen vissza lehet szerezni a zsinórt. A halunk nem kapitális, erőteljesebb emelésre enged egy kicsit, persze nagy hiba lenne erőltetni, van idő!
Jogos az öröm, szákban a tiszai nyurga |
Sőt, ez a horgászat legszebb része, bűn lenne erőszakos fárasztással kockáztatni a hal elvesztését, és megrövidíteni a felfokozott izgalmi állapotot. Továbbá a picker sem egy 200 grammos heavy feeder, annál jóval érzékenyebb pálca, persze lebecsülni sem szabad, kikényszerített az már nem egy 3 kg feletti márnát a sokkal gyorsabban folyó Dunából is. Most is szépen dolgozik, ahogy az orsó is, így a halunk egyre közelebb kerül és ereje is kezdi cserben hagyni. Amikor megjelennek az első burványok a víz tetején (ugye 8-as mélységből indultunk), már a fáradás jelei mutatkoznak. A következő fordulónál már azt is láthatjuk, hogy egy igazi, sodrófa alkatú tiszai nyurgával hozott össze a jósorsunk
A Monaco NG simán kifektette erős ellenfelét |
adta fel, de végül a rövidnyelű, csónakos szákba került. Hibátlan, bő hármas pikkelyes nézett ránk szemrehányóan. Az apró horog könnyedén szabadult a szájából, s készítettünk pár fotót is a hiteles dokumentáció érdekében. Ekkorra már nagyon szép teríték gyűlt össze, igazán elégedettek lehettünk ezzel a reggeli horgászattal.
Bő hármas, „tömpefejű" nyurga hibátlan úszókkal | A teríték nagyon meggyőző lett a végére |
Ahogy a bevezetőben is írtuk, nem csak a csúcskategóriás felszereléssel lehet maradandó élményekhez jutni. Az igen kedvező árú ET Monaco NG orsó hibátlanul tette a dolgát. Fékje remekül kiszolgálta a fárasztást, igazán semmi panaszunk sem lehet! Biztosan vannak nála tartósabb, jobban kidolgozott darabok, de azoknak, akik nem feltétlenül horgásznak minden nap, akik nem „heavy userek", teljesen jó választás lehet ez a modell is. Elég csak arra gondolni, hogy pl. egy pickeres horgászat mellett mennyi mindent csinál az ember: perget, spiccbotozik, vagy épp úszózik a gyékényben, nem beszélve a nagytestvér feederek használatáról.
A karikakeszeg igyekszik vissza a 8-as mélységbe |
Ha ezek mellett a picker csak néhányszor kerül elő egy évben, teljesen felesleges egy komoly pickerre való orsóba befektetni. A Monaco NG ár-éték arányban igen kiváló. És ahogy a klasszikus filmsorozat is mondja, nem kell mindig kaviár!
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...