Az elmúlt hónapban nem sok idõm jutott szeretett hobbim ûzésére, de azért eltöltöttem egy-két napot a vízen a vendégekkel. Sok új dolgot kipróbáltam a csukahorgászat eredményesebbé tételének érdekében. Persze, azért volt hogy vontattunk, de inkább pergettünk ebben a hónapban.
![]() Októberi vontatva fogott csuka, ET President boton |
Az idõ így október utolsó hete felé általában változékony, és most sincs ez másképp. Vagy viharos szél van, vagy teljesen gyenge, de ez mostanság köddel, felhõs idõvel és esõvel párosul. A csukákról nagyon sokat megtudtam az elmúlt évek alatt, de ezek a tapasztalatok nem elegendõk ahhoz, hogy abban az idõszakban, amikor nem nagyon akarnak táplálkozni mi is a teendõ.
![]() Slider és a kis csuka | ![]() Októberi csuka, jerkelve fogtuk |
Nagyon sokat jelent persze a megfelelõ tó kiválasztása. Amikor a tényezõk nem ideálisak, akkor a sekélyebb vizûeket választom. Mégiscsak könnyebb megtalálni õket a kétméteres vízben, mint 4-5 méteres mélységben. Az idén megfigyelhettem egy-két nekem új csukázó horgászati módszert a nálam vendégeskedõ profi horgászoktól. Így került elõtérbe a számomra új gumihalazás.
![]() Spin Blade tesztalany egy ködös napon |
Bizony, voltak napok itt Írországban, amikor nem nagyon tudtam kicsikarni egy csukát sem, mert nem nagyon táplálkoztak. Elvileg! De ha valamiért nem mûködnek a jól bevált csukacsalik, akkor mindenkinek ajánlom, hogy legyenek kéznél különféle gumik és a hozzá való fejek, mert ezek bizony a kapástalan idõszakban is sikereket hozhatnak. Persze, én mindig csónakból ûzöm a csukákat, így valamivel könnyebb dolgom van, mint a parti horgászoknak.
![]() Vasárnapi tavam és bejárata a hídról nézve |
A múlt vasárnap egy rövidke idõt szakítottam a horgászatra. Az idõ nagyon kellemesen szélcsendesre sikeredett, de ez általában nem kedvez a csukáknak, mert ilyenkor a mélyebb részeken tartózkodnak és eszük ágában sincs a felsõbb vízrétegben mozgó csalikra rányúlni.
![]() A híd alja és az átkelés pillanata. Nem volt túl sok hely |
Egy óra magasságában érkeztem meg a kiszemelt tóhoz. Három évvel ezelõtt horgásztam már itt, és tudtam, nem találkozok senkivel ezen a kis tavon, mert a bejutás és csónaklerakás sem hétköznapi mutatvány. Szeretem az ilyen típusú vizeket, mert sok csuka életében egyszer sem találkozott horgásszal, így könnyebb a kapásokat is kicsikarni.
![]() Állandó társaim a Spine Blade és a Ryobi Applause |
A csónakot egy kis csatornára kell lerakni, ezen jut be a friss víz tóba. Egy kis híd alatt kell átbújni a csónakkal, és ezt szó szerint kell érteni, mert a csónakról minden tartozékot le kell szerelni, így is csak kb. öt centire volt a csónak felsõ oldala a hidacska aljától.
![]() Vasárnapi egyszem Slideres csukám |
Az ilyen fajta nehéz megközelítés a garancia arra, hogy itt senki sem horgászott az elmúlt években rajtam kívül. A beérkezés után sliderezni kezdtem. Sok színt kipróbáltam, de nem nagyon jött semmi. Aztán jöttek a körforgók, és így tovább. Egy-másfél óra alatt egy csuka jöttt a Sliderre, de nem volt társa. Ezek után gondoltam azt, hogy megpróbálkozok egy fehér gumihallal.
![]() A gumihalazás eredménye: a farka épp látszik a csónak mellett, ugrás közben |
A tó maximum két méter mély, és ha a Sliderek is másfél méter mélyen jönnek, akkor mi lehet a különbség? Bizony van. Próbáltam a tapogatós-emelgetõs gumihalazást, de nem hozott eredményt. Legvégül csak simán kitekertem a gumihalat és aznap az egyenletes, gyors mozgású gumikra támadtak a csukák. Es nem is csak csipkedték, hanem torokra is vették.
![]() A gumit elnyelte rendesen | ![]() Csuka és a gumi |
Ha nem nagyon eszik a csuka, mindig teszek egy plusz hármashorgot a gumihal hátába. Ez biztosabb akadást eredményez, mert a fejrázások közben el is veszíthetjük a csukánkat, mint ahogy ez velem is megtörtént ezen a napon, és egy csukám kereket oldott.
![]() Egy kis csuka is megéhezett a gumihalra |
De azért sikerült fognom három óra alatt öt csukát. Bár nem voltak óriásiak, de egy számomra új módszerrel fogtam õket, és ennek nagyon örültem. Ha hidegebb vizekben keresgélik a csukákat, ajánlom legyen mindenkinél egy-két termetesebb gumihal, mert bizony van amikor csak ezekkel lehet õket becsapni. Mindenkinek sikeres próbákat kívánok.
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...
Újra itt a kis folyók horgászainak böjti időszaka, ugyanis április 15-én megkezdődött a fejes domolykó fajlagos tilalmi ideje. Ilyenkor mindig visszatekintek a horgászatokra és egyfajta összefoglalót készítek (eddig csak fejben, most írásban is), hogy hogyan sikerült a szezon első fele. Nem kertelek, horgász pályafutásom egyik legrosszabb időszaka volt ez halfogás szempontjából, aminek lehetséges okait próbálom fejtegetni ebben az írásban. De ne aggódj Kedves...
Idei katlovi pontyos túránk dátuma az esztendő legcsapadékosabb hetére esett. Ez a szeptemberi hét tényleg a monszunról, és szerencsére azért a pontyokról is szólt, bár ez utóbbiról nem voltunk teljesen meggyőződve, amikor a végig zuhogó esőben, szinte télies sötétséget idéző vastag felhőtakaró alatt utazva falta fel kis csapatunk a Prága felé vezető 500 kilométert. Négy fős társaságunk a katlovi pontyparadicsom egyes számú állását...
A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...