A téli limitált horgászlehetőségek között az egyik leginkább kecsegtető a balinok horgászata. A pergetők villámgyors kedvencei leginkább a folyóinkon aktívak, szerencsés körülmény, hogy ezek a vizek fagynak be legkésőbb (és ahhoz már igencsak hidegnek kell lenni).
![]() Téli nyugalom a Tisza-tavon |
Az idei tél nehezen akart ideérni, az egész december kiváló időjárással jutalmazta a horgászni vágyókat, s nemcsak a folyók, de a tavaink is nyílt hullámzó felülettel vártak bennünket. Szinte tavaszias volt az időjárás, s ez nemritkán a halakat is olyan viselkedésre motiválta, ami a kemény téli hidegben nem szokása.
![]() Íme összehasonlítva a 5-ös és a 7-es Thrill |
Ezúttal a pergetés mellett döntöttünk, cél a Tisza volt, és naná, hogy a balinok.
Érdemes röviden a tiszai őnök éves viselkedéséről néhány mondatot szólni, hisz ez alapvetően meghatározza a helyeket, ahol a balint keresnünk kell, és technikát is, amivel horgászni érdemes rá ebben az időszakban.
![]() Egy új színvariáció az SGH |
Ahogy hűlni kezdenek a vizek, a tiszai holtágban egészségesre kajált balinok egyre ritkábban mutatják magukat a vízfelszínen, elkezdődik a mozgásuk a mélyebb vízrétegek felé. Ilyenkor tapasztaljuk azt, hogy a késő őszi langyos, napsütéses délutánokon még vannak felszíni rablások, de a reggeleken már jobbára nem mutatják magukat. Az éjszaka lehűlő vízfelszín már nincs ínyükre, ahogy a küszöknek sem, melyek csapatait követik. A víz hőmérsékletének további csökkenése elkezdi kisebb-nagyobb bandákba verni a balint, és elkezdődik a holtágból ennek a halfajnak a kivándorlása az élő folyó felé. Nagyon nagy valószínűséggel a küszök egy jelentős része is elhagyja az állóvizeket, de mint tudjuk, magának az élő folyónak is jelentős a küsz és egyéb kishal állománya, ami egész télen ki fogja szolgálni élelemmel a balinokat.
![]() Szépen rakja az L&K fonottat az Iris |
A Tisza-tó régióban a balinok döntő többsége az élő folyóban, csapatokba állva telel át. Kissé passzívabbak, mint nyáron, de aktívan táplálkoznak a téli hónapokban is. Általában a sekélyebb részeken táboroznak, nem jellemző a 10 méter feletti vizeken a megjelenésük. Sokkal inkább megtalálhatjuk őket partszélben, nagyobb lapályokon, jellemzően olyan pályákon, ahol a táplálékhalak sincsenek messzire.
![]() Időnként télen is lehet kiváló horgászidő |
Teljesen egyértelműen és tudatosan nem veri szét a balin a bevermelő kishalakat, mintegy spájzban őrzi azokat és csak a széléről választanak le kisebb rajokat és azokból táplálkoznak. Erre számos radarfelvétel bizonyítékul szolgál. Folyamatosan láthatjuk, hogy a kishal rajokat egyben tartják, pedig időnként több 100 fős balinrajok vannak a közvetlen közelükben. El tudjuk képzelni, hogy milyen rövid idő alatt szét tudná kergetni ennyi balin a apróhadat. De sosem teszik. Mintha tudnák, hogy ez nekik sem érdekük.
![]() Hideg vízben is kapnak a Thrillekre! |
Az enyhe téli időjárásban kifejezetten a Salmo Thrill csalikkal szerettünk volna balinokat fogni, hisz ez a remek wobbler nagyon jól dobható, gyorsan lesüllyeszthető a kívánt mélységbe, s mivel teljesen a küszre hajaz, télen is az egyik legjobb balin csali.
![]() 5-ös Thrillel az esti szürkületben |
Mindenképpen szerettük volna horgászatunk során kipróbálni a nemrégiben megjelent kisebb, 5 cm-es Thrilleket is, de a jól bevált 7-esekkel kezdtük a horgászatot. A Tisza hihetetlenül tiszta volt, legalább 2 méteres volt az átlátszósága. Felmerült bennünk, hogy ez esetleg hátrányos lesz, az egyébként is napsütésesnek ígérkező napon, de szerencsére előzetes aggodalmaink nem igazolódtak.
![]() Érdekes, hogy az 5-össel sem fogtunk kisebb balinokat |
Már az első szpoton sikerült halat fogni. Egy nem túl mély , nagyjából 6 méteres szakaszon tettük le a súlyt, ahol a part meni rész szép rézsűvel esett 3-4 méterig, majd onnan lankás mélyüléssel viszonylag egyenletes aljzat mutatkozott. A halakat - helyesen - a part menti esés mélyebb szélébe képzeltük. általában az ilyen folyással párhuzamos törésvonalak, az apróhalak vermelésére is alkalmasak. A folyás sebessége itt még elenyésző , van a közelben sekélyebb és mélyebb szakasz is, tud mozogni a halraj, ha esetleg változnak a körülmények.
![]() "Jó szín ez, kell a változatosság!" |
A Thrillt egészen a part szélébe dobtuk, és lassú vontatással, hagyva, hogy jelentősen merüljön, kezdtük el visszahúzni. Ahogy elértük a mélyebb szakaszt, már tempósabb bevontatásra érdemes váltani, és a kapások zöme is ekkor éri a wobblert. Érdekes, hogy a téli időszakban sem kell kifejezetten lassú húzásra átállni. Kell a balinnak a sebesség, és hiába a hideg víz, gyorsaságából csak minimálisat veszít. A rávágásai között is vannak kifejezetten kemények, gondolom ezek lehetnek, melyek oldalról, vagy rézsútosan ellőről érkeznek, de előfordul, lomhább koppintás, vagy egyszerű ránehezedés is. Utóbbiak a hátulról érkező jellemzően nagyobb halak. Az első balin egy régi, OB színű (zöld hátú) 7-esre érkezett meg a maga 1,8 kilójával. A kis 2,10-es Excalibur boton nagyon vehemensen védekezett, persze a fonott L&K zsinórral nem bírhatott. Meglepően szép kezdet.
![]() A jó középméretet fogtuk sorban |
Tálán sokak számára meglepő, de ha egy nagyobb rajra bukkanunk, akár 10-20 balin is kijöhet zsinórban, s ezek az időszakok alkalmasak az igazi tesztekre. Ha az egyiket eszi, kell-e neki a másik? Kisebb, vagy a nagyobb teljesít jobban?
![]() A nagy kékségből hozta fel a halat a kis kékség |
Persze, hogy előkerültek a Thrillek más színekben is. Horgásztársam egy újdonságnak számító SGH színt tett fel 7-es méretben (fehéres alapszínű, szürkés hátú, piros szemű változat), s azonnal halat is fogott vele. A cserélgetés azért is jó, mert hajlamosak ezek az igen jó szemű balinok hozzászokni, vagy ráunni egy-egy műcsalira. Ezt gyengébb koppintások, meg nem akadt halak jelzik. Aztán meg a kapástalanság.
![]() Szép dupla a felszereléssel |
Ilyenkor érdemes méretet, színt váltani, és láss csodát, újra érkeznek kapások és halak.
Több helyen is horgásztunk aznap, kora délután kipróbáltunk egy kifejezetten sekély részt, ahol mindössze 2 méteres lapályon láttunk apróbb halakat mozogni. Állt egy megtermett gém a parton, persze jöttünkre elpályázott, és mindenfelé madarak nyomai, ürülékei, amik azt bizonyítják, hogy rájárnak a kishalakra. Ez bizony alkalmas lehet, hogy a kisebb, 5-ös Thrillt is kipróbáljuk, Csónakból a parttal párhuzamosan, hosszában is remekül dobható volt a hely.
![]() A kis 2,10-es bot sokadjára bizonyított csónakos horgászat során |
Az első jó néhány dobás sikertelensége után kissé lejjebb csúsztunk a csónakkal, és ez hozta meg az első 5-ös Thrillre csimpaszkodó balint. (Meg a befelhősödő időjárás.) Egy klasszikusnak mondható színt evett meg, a BMB színkódút, ami nikkeles oldalt és fekete hátat takar. További néhány kisebb balin után a BMG-re váltottam (világoskék hátú) szintén 5-ösből, és azzal is sikerült párat becsapni.
![]() A halak nagy részét tegyük vissza, és akkor lesz jövőre is! |
Ebben az időszakban ha a víz kicsit gyorsabb (egész decemberben szinte állt) akkor előtérbe kerülhetnek az kisebb pilkerek és balinólmok is, azokkal a mélyebb vizek nagy behúzási sebesség mellett is meghorgászhatók. Vagy kipróbálhatjuk, amit a Salmo Team Hungary két profija, Kovács Adrián és Lukácsi Béla is szokott alkalmazni, hogy a Thrill elé feltesznek egy kis 10,15 grammos átfúrt ovál ólmot a zsinórra - ezzel könnyítve a Thrill mélyebbre jutását. Egy biztos, ha a balinok elé tudjuk vinni a Thilleket, akkor a kapás nem maradhat el. Érdemes télidőben is kipróbálni!
Forrás: EnergoTeam
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...