Legutóbbi horgászatunk helyszíne a Duna folyó volt. Egy őszi feederezésre készültünk, s ehhez szerettünk volna egy hozzáillő felszerelést összeválogatni.
Csaliarzenál: csontik, pinki és giliszta |
A Duna ugye megy, mint a gyorsvonat, tehát itt nem a finomabb cuccok jönnek számításba, hanem azok a botok, amelyekben van némi tartalék. A kínálatban kutakodva szembe jött az Excalibur sorozat combosabb modellje, a Carp Feeder. Ez egy kifejezetten tetszetős dizájnú, IM8-as karbonból készült blankra épített bot. A SIC gyűrűi a rezgőspicceken nagyobbak az átlagosnál, hogy kisebb szöszök, egyéb vízből összeszedett növényi részek ne tudják fárasztás közben eltömíteni. A szokásoknak megfelelően háromféle spicc jár hozzá, nyele fekete EVA szivacs, ami sokkal jobban tisztítható - például a feederes etetőanyagtól - , mint a hagyományos parafa, és tartósabb is annál. Nem véletlenül "Carp", azaz pontyos a besorolása, a névleges 60-120 grammos dobósúlya más nehezebb kosarak elrepítésére is predesztinálja.
Előkészületek a horgászathoz |
Hozzá egy 5000-es méretű Carp Expert Feeder orsót választottunk, ami azon túl, hogy színeiben is stimmel a bothoz, méretében, minőségében is illeszkedik hozzá. A benne rejlő 6 csapágy már sok mindenre elég, a dupla hajtókarral nem ráz, harmonikus a meghajtása. Arra kell odafigyelni, hogy egyetlen nem túl mély dobbal kapható, aminek kapacitása 0,30 mm/120 m, tehát aki ennél vastagabb zsinórral szeretné használni, az jobban járhat egy mélyebb dobú változattal. Mi egy ET POWER Feeder 0,28 mm-es zsinórral házasítottuk, amiből a 150 méteres tekercs, szépen kitöltötte a dobot. A barnás színű zsinór a mai feederes main stream kedvence, a profik biztosan tudják, hogy miért.
A bot kifejezetten szép nyelet kapott |
Voltunk olyan szerencsések, hogy csónakból faggathattuk a Dunát, így a feederkosár méretét nem kellett drasztikusan megnövelni. Egyrészt azért, mert folyásnak lefelé dobva egyszerűbben beültethető a cucc, mint oldalirányba bevetve, elviselve a víz nyomását, másrészről pedig lehetőségünk nyílt gombóccal is ráetetni a helyre, tehát nem voltunk arra rászorulva, hogy kizárólag feederkosárral jutassuk be a kívánt etető mennyiséget.
Energomiából jeles! |
A Dunán a sztenderd csali a csonti, amit gilisztával és pinkivel szoktunk kiegészíteni. A szúnyoglárva ebben az időszakban már nem hozza a melegebb vízen tapasztalható előnyét, és időnként elaprózza a halat, amit most nem kívántunk magunknak.
A vízen tekercseltük fel a 0,28-as feedrzsinórt |
Etetőanyag gyanánt az 1 kilós Carp Expert kajákból a Ponty-Feeder és a Ponty-Dévér jelzésűeket kevertük össze a Carp Expert Red Fish-el. Jóféle házi zsemlemorzsával egészítettük ki, és a nehezítésről folyami föld gondoskodott.
A sekély dob nem igényelt alátétzsinórt |
Közepesen húzós, 6 méteres vízre macskáztunk be, jó messze a hajózó úttól, hogy lehetőleg ne kelljen helyet változtatni horgászat közben, mert soha vissza nem találnánk az etetésre.
Így állt rajta a 150 méter 0,28-as |
Ha értelmezhető egy viszonylag gyors sodrású folyón az alapozó etetés, akkor mi ennek megfelelve jól összenyomott, ellapított gombócokból juttattunk be a helyre 6-7 darabot. Ezek egy állóvízí horgászathoz hasonlítva csak töredék ideig maradnak a helyen. A szerepük elsősorban az, hogy nagyjából fél óráig kitartsanak, és egy nagyobb mennyiségű csalogató anyagot indítsanak el a vízáramban lefelé, hogy a célhalaink elkezdhessenek árral szemben felúszva, ráközelíteni a horgász zónákra. A kaja pótlása a feederkosárral 5-6 percenként megtörtént (akár volt kapás, akár nem), plusz időnként még kézzel is ment be 1-1 ellapított gombóc. A folyami horgászat egyik kulcsa, hogy az etetőanyag folyamatosan pótolva legyen, hogy az érkező halak mindig találjanak valamit a pályán. Ez annyira alfája az egész horgászatnak, hogy ha ezt nem tudjuk helyesen megoldani, fennáll a veszély annak, hogy az etetőanyaggal elsodródnak a halaink is, és még annyit sem tudunk a horgunk körül tartani, ami etető nélkül oda találna.
|
A horgászatot 30 grammos súllyal ellátott etetőkosárral kezdtük el, a őszi alacsony víz, és a mérsékelt sodrás ezt lehetővé tette. Az alap csali a csonti volt, amit már az első bedobást követően nem sokkal elkezdtek húzgálni a keszegek. Nem kellett hozzá sok, hogy egyértelmű legyen, igencsak szerencsés helyen álltunk meg (khm, talán nem véletlen), és olyan napot fogtunk ki, amikor a halak igencsak étvágyuknál voltak.
A jóféle giliszta a dévérek nagy kedvence |
A pályán nagyjából 25-30 dekás karikakeszegek és ennél jóval nagyobb dévérek álltak. Felváltva érkeztek vagy ennek, vagy annak a fajnak a képviselői. A terület adottságainak megfelelően erre lehetett számítani, a gyorsabb folyású részeken állnak a jászok, szilvaorrúak, márnák, míg az általunk a mai napon preferált lassabb szakaszon a karika és a dévér.
Az átlag dévér olyan 70-80 deka lehetett |
Amikor egy óra elteltével jól beállt a hely, szinte a bedobást követően azonnal elindult a spicc, s lehetett ügyeskedni, hogy jó ütemben vágjuk be. Gyors ütemben gyűlt a zsákmány, s mivel nem akartunk ezúttal halat elvinni, a karikák nagy részét, nem is tettük be a szákba. Látszott, hogy a dévérekkel is nagyon látványos zsákmányfotókat lehet majd készíteni a végén.
A csonticsokor nagyon népszerű volt |
A bot és az orsó remekül dolgozott együtt, s amikor egy bevágást követően masszív súly válaszolt a túloldalról, még a fék is dolgozni kezdett. Közel 2 kilós dévér volt a tettes, mely a finom horoggal a szájában igencsak nehezen akart a szák fölé kerülni. Bőven túlért a szákon mindkét oldalt, de sikerült bele tuszakolni.
Az összes dévért szákolni kellett |
Mint később kiderült, egy nagyobbacska egyedekből álló raj érkezhetett, mert jó néhány kiló feletti egyed került átmeneti rabságba bő félórán belül. A varsaszák kezdett túlzsúfolt lenni - az év egyik legszórakoztatóbb és legeredményesebb horgászatát élveztük éppen.
Egy a nagyok közül, ez már túlnőtt a szákon |
A szép fogásokkal repült az idő, töredékének éreztük a horgászással eltöltött mintegy 4 órát. Az összfogás megközelítette a 20 kilót, melyben a súlyt a testesebb dévérek nyomták leginkább. Szerencsés dolog úgy tesztet készíteni, hogy nagyon sok az esemény, sok dobás, sok fárasztás színesíti a napot, mert ebből már lehet komolyabb következtetéseket levonni.
A lényeges adatok a botról nem mindig árulják az igazi karaktert |
A bot szinte erre a feladatra termett. Nem egy durung, de nem lennénk bajban akkor sem, ha többkilós ponty kéredzkedne fel a horogra, de már elég finom ahhoz, hogy a dévérek horgászata is élvezetes legyen vele. Az orsó is erre a feladatra való. Zsinórkapacitása miatt a nem túl távoli dobások specialistája. Emelt dobja nem kívánt alátét zsinórt, a rákurblizott 150 méter pedig általában elég kell, hogy legyen.
A megfogott halaknak csak egy részét tettük el |
Külön örömmel töltött el bennünket, hogy ezt a szép teljesítményt egy vadvízen, a Dunán sikerült produkálni. Legközelebb húzósabb vízre megyünk, és a márnákat fogjuk célba venni!
|
Forrás: EnergoTeam
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...