Iskolás koromban a hideg futott végig a hátamon, amikor valaki az őszt emlegette. A nyári szünet vége és a szürke iskolai hétköznapok közeledte nem sok örömre adtak okot azokban az időkben. Viszont mióta dolgozom (és pergetek) az ősz az egyik kedvenc időszakom. A növényzet színei és a ragadozó halak étvágya ekkor csúcsosodik ki, így én is igyekszem ilyenkor minél többet a vizek partjain lenni. Ebben az írásban egy őszi patakos balinozást szeretnék bemutatni.
Sajnos tavasz óta nagyon kevés csapadék hullott az országban, emiatt a kisebb folyók, patakok már- már a kiszáradás szélére kerültek. A kedvenc vizemen is a legtöbb helyen csak bokáig/ térdig ért a víz, így mindenképpen olyan helyeket kellett felkeresnem, ahol legalább egy- másfél méter mélységet találtam. Emellett figyeltem a táplálékhalak (snecik) mozgását, amik a tiszta vízben messziről vonzották az éhes balinokat.
Újra itt az ősz!
Az aszály megtette a hatását, de szerencsére nem száradt ki szeretett folyóm.
Sok helyen egy gumicsizmában is be lehetett sétálni a meder közepébe.
A balinok híresek vehemens kapásaikról és kiszámíthatatlan viselkedésükről, így a felszerelést ehhez igazítottam. A WIZARD SAMURAI SPIN termékcsalád kínálatában lévő horgászbotok tűspicces változatai kellően rugalmasak ahhoz, hogy tompítsák a vad kirohanásokat, viszont kellő erőtartalékkal is rendelkeznek ha nagyobb hal akad a horogra. Emellett a sokféle hossz- és dobósúly tartományban állnak a horgászok rendelkezésre, így az adott terepviszonyokhoz és műcsali mérethez is könnyen lehet alkalmazkodni.
A WIZARD kínálatában biztosan megtaláljuk az adott körülményekhez legmegfelelőbb horgászbotot.
Ezekhez a botokhoz remekül passzolnak a SPIN II orsók, melyek közül nekem a 2000-res méret nőtt igazán a szívemhez. A fém dobra vékony 0,08 mm-es WIZARD BRAID fonott zsinór van felcsavarva, míg a műanyag pótdobon ENERGOTEAM POWER SPINNING pergető damil nyugszik, így könnyedén tudok váltogatni jigelés, wobblerezés vagy éppen villantózás között. Előbbihez a fonott, utóbbi kettőhöz inkább a monofil zsinór az alkalmasabb.
2000-res WIZARD SPIN II a műanyag dobbal és monofil zsinórral feltöltve.
Patakos balinozáshoz sokféle csalival indulok neki, ugyanis a tapasztalatom azt mutatja, hogy nincs két egyforma nap, sosem lehet tudni, hogy mikor melyik a kapósabb. Ha azonban ki kellene egyet emelnem, akkor a SALMO HORNET-re tenném a voksom: a sötét színű modellek univerzális patakos műcsalik, azokat bármilyen ragadozó hal bátran támadja.
A patakos balinozáshoz sokféle csalival indulok neki.
A SALMO HORNET BT univerzális patakos csali.
Emellett a SALMO LIL’ BUG, illetve a klasszikus balin-mágnes az ötös THRILL kapott még helyet a dobozomban a wobblerek közül. A fémeket is szerették, főleg a kisebb balinok és sügerek, összességében jól bevált a kék- ezüst matricával ellátott WIZARD MINI SLICE is.
A WIZARD MINI SLICE a kisebb ragadozók körében népszerű.
Őszi naplementében ragyogó csapósügér.
A wobblerek és villantók mellett a gumihalakra és twisterekre is érkeztek kapások. Sodrástól függően úgy választottam hozzá jig fejet, hogy gyorsan tekerve lehetőleg folyamatosan a vízfelszín alatt száguldjon a gumi.
Balinos plasztikok WIZARD és KAMASAKI jig fejekkel szerelve.
Már sokszor leírtam, hogy azért szeretem annyira az ilyen vizeken való horgászatot, mert sosem lehet tudni, hogy milyen és mekkora hal akad a horogra. Egyik alkalommal egy sekély részen hatalmas loccsanásra lettem figyelmes. Odasietve küszöket láttam zavarodottan úszkálni, így sejtettem, hogy balin volt a hang hallatója. Nem is vártam sokat, a kapocsban lévő kis HORNET-et egyből közéjük dobtam. A várt eredmény azonban elmaradt olyannyira, hogy a tizedik dobás környékén már azon gondolkoztam, hogy továbbállok. Egyszercsak brutális rávágást kaptam a csalira és egyből felvisított az orsó fékje is, miközben karikába hajlott a bot. A hal kihasználta a sodrást és próbált lefelé törni, de a sekély vízben sikerült a felszínre fordítani.
A sekély vízben kénytelen voltam a felszínre húzni a halat, nehogy elakadjon valamiben.
Neki azonban ez nem tetszett, elemi erővel tört vissza.
A felszerelés összhangja viszont nagy segítségemre volt, minden eleme kiválóan tette a dolgát az orsó fékjétől a damilon át, a bottesten keresztül egészen a horogig. A szákolást, mint kiemelési módszert hamar elvetettem, ugyanis a csali mélyen a hal szájában volt, nem kellett tartanom attól, hogy esetleg belerántja az ujjamba a tűhegyes VMC horgot, így némi fordítgatás után egyszerűen tarkón ragadtam a helyi szinten nagynak mondható balint.
Ekkorra már kezes báránnyá szelídült a hal.
Gyönyörű, egészséges pataki balin!
Természetesen visszanyerte a szabadságát.
A hal is megúszta és én is megúsztam sérülés nélkül a találkozót, bár ő nem túl jó emlékkel, én viszont fantasztikus élménnyel gazdagodva térhettem haza. Ismét hatalmas meglepetést okozott nekem ez a kis folyó és az igazi szezon még csak most kezdődik!
Írta: Ország Bálint
Fotózta: Ország Bálint
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...
A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...