A tökmag és kukorica csíra pelletekkel történő horgászatok után fogalmazódott meg bennem az a vélemény, hogy a jövő egyértelműen a természetes alapanyagokból előállított, legmagasabb tápértékű pontycsaliké. A tökmagból és kukoricából hidegen sajtolás következtében előállított pelletek szelektáló képessége óriási, a velük való teszthorgászatok alatt is több 10 kiló körüli pontyot sikerült elejtenem, több kapás mutatkozott ezekre a pelletekre, mint az édes, vagy büdös halas jellegű csalikra. Az eredmény tehát nem a véletlen műve, a nagytestű halak egyenesen rajonganak értük.
![]() |
A minőségről senkinek ne legyenek kétségei: mindkét pelletfajta étkezési minőségű alapanyagból készül, mely emberi fogyasztásra is tökéletesen alkalmas. Etetésre szánva csalidarálón áttörve is jó eredményt kapunk, de egészben, etetőanyaghoz keverve is rendkívül attraktív mindkettő. A tökmag jellegzetes, meghatározó illata és a kukorica pellet finom édeskés íze abszolút harmonizál egymással.
A kukoricacsíra pelletet etetőanyag alapként, „tortuként" is elkészíthetjük. A zacskó tartalmát (800 gr) helyezzük egy edénybe, majd öntsünk rá 2 liter vizet. A pellet egy órán belül megpuhul, megszívja magát vízzel, és ezzel a masszával a pontyos etetőanyagok legjavát készíthetjük el.
![]() |
A felhasználásnál vegyük figyelembe, hogy a kemény, rendkívül szilárd tökmag pellet gyorsan süllyedő, felszíne, legfelső rétege lassan oldódik, a vízben 1-1,5 órán át képes tartani. Ezzel szemben a kukoricacsíra pellet 25-30 perc alatt teljesen feloldódik, tehát cserélni kell, ha addig kapás nélkül megúsztuk.
A kemény tökmagcsíra pelletből remek csali készíthető, mely biztonságosan rögzíthető szilikon csaligumival a horog öblén. A legideálisabb választás az ET. Excalibur családból a Corn Feeder típusa 8-as méretben, viszont dupla pellet csalihoz már a legerősebb ET. Excalibus Long Shank 4-es, vagy 6-os mérete a megfelelő, számítva a kapitális pontyok, amurok jelentkezésére.
A dupla pelletcsali elkészítéséhez a 7 mm-es szilikon karikát ajánlom, A legjobb tartás érdekében a pelletek között vékony damillal kössük át a gumit, így egy nyolcas alakot kapva a csali szorosan, a legstabilabban fog állni egymás mellett, és jól bírják a távoli dobásokat is.
![]() |
A tökmag és kukorica csíra pelletekkel történő horgászathoz legjobban nekem a method technika állt kézre. A jól tapadó etető mixbe aprított pelleteket method kosárral juttattam minden egyes dobással a kiszemelt helyre, a parttól kb. 80 méterre. (Természetesen az etetőrakétás, spombos módszer is jó, akinek erre van igénye). A szerelék gondos összeállítása nem maradhatott el, a célhalak ugyanis nem az aprajából valók voltak!
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
A pelletekkel való csalizás, a csali felkínálásának módja nagyon látványos. A kukoricacsíra pellet gyors oldódása következtében sűrű fehér színű felhőt képez maga körül, a tökmag pellet esetében, pedig a felszínéről fokozatosan oldódó zöldes lebegő szemcsék vonzzák a halak figyelmét.
![]() |
![]() |
|||
Tökmag pelletek 10 perces oldódás után. A látvány senkit ne tévesszen meg a csali felszíne puhult csak fel, a belseje még mindig kőkemény.
|
![]() |
![]() |
![]() |
Forrás: Halmos Mihály
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...