A horgászatban már a különböző módszereken belül is vannak módszerek illetve finomságok, amelyek között egy laikus számára nehéz eligazodni. Ezekhez különböző felszerelések kellenek. Most a legfinomabb vagy leglájtosabb módszer felé kacsingatunk. Közben bemutatok egy nagyszerű botot is, amellyel a legapróbb súlyok is eldobhatóak és vezethetőek.
Nem is gondolnák sokan, hogy ez a csuka is egy UL felszerelésen veszett rajta.
A Light vagy a UltraLight pergetés sokak számára népszerű. Kétség kívül, ezzel a finom pergető felszereléssel akár egy snecit is megfoghatunk, de ha jó kezű horgász kezében egy megfelelő összeállítás van, akkor a nagyobb halak is könnyedén szákba terelhetőek. Itt a nagyobb halak esetében természetesen az egy kilogramm feletti példányokra gondoltam.
Igazi "egykezes" pergető bot, amellyel tényleg lazán - akár zsebre tett kézzel - dobálhatunk.
Persze csínján kel bánni a finomkodással, mert a fogott halak átlagos mérete kisebb lesz. Ezt bármennyire szeretnénk szépíteni, tény. Azonban a kapás élménye sokkal gyakoribb és persze mindig ott van a kapitális hal fogásának az ígérete, bármennyire is apró csalival horgászunk.
A bot hivatalos verziójának első hal, a teszt bottal nagyon sok balint, sügért, kősüllőt és más ragadozót fogtam már.
Apró csalik között manapság már bőséges a kínálat, legyen az akár egy pici plasztik, vagy egy apró támolygó, mind elérhető manapság a horgászboltok polcain. Itt még nem is említettem a wobblereket melyek közül kiemelkedik a Salmo kínálata, elég csak a Tiny vagy a Hornet nevet említeni.
A bot alsó részén egy keresztszálas karon erősítés is van, ennek ellenére rendkívül karcsú maradt.
A bot talán az egyik legfontosabb elem a képletben, hiszen el kell tudjuk dobni az akár egy gramm alatti csalikat, ennek mozgását pedig érzékelnünk kell. Nos, erre valóban speciális bot, vagy botok kellenek. Eddig a kedvencem, ebből a szegmensből a Perch Blade volt, de ez nagyon határeset,ettől sokszor finomabb pálca is kell, éppen ezért jött létre a Light Guide névre keresztelt legújabb pergető bot. Ez valóban egy olyan finom pálca, amellyel picurka csalikat is dobhatunk, azt vezetve pedig érzékelhetjük a csali rezdüléseit, bár egy apró csalinak a veretése nem éppen agresszívnek mondható. Persze lehet lágy, finom pálcát alkotni, de az akasztás és a fárasztás kritériumai sokszor mást kívánnak meg, mint a dobás kritériumai az ilyen botnak, teljesen ellentétesnek is mondhatjuk a kettőt. Éppen ezért nehéz megtalálni a helyes középutat egy ilyen botnál, egyszerre legyen finom, kecses, és lágy, de ha kell legyen benne szigorúság is. Itt inkább a finomság volt a cél és így egy könnyed 8 dekagrammos súlyt sem elérő pergető bot lett a végeredmény.
Kis finomság, nem csak finomkodásra.
Ehhez kell a kisebb és persze kisebb súlyú orsó, kiváló fékkel!
Nézzük akkor közelebbről ezt a botot. Mindösszesen 190 centiméter hosszú, emiatt és a nyélkiképzés miatt egy igazi egykezes bot lett. Mivel ezekhez a kis súlyokhoz nem kell brutális erő, így tökéletesen tudunk akár csuklóból is dobni, ehhez kiváló az egykezes változat. Ezzel tényleg szinte minden szituációt meg tudunk oldani, ehhez persze kell kellő gyakorlat, de élmény vele a dobás.
A 0,5 -6 grammos dobósúly árulkodó adat, 6 gramm fölé nem ajánlatos menni!
Mint említettem a dobósúlya nem a nagy csalikhoz lett igazítva, így az ajánlott 0,5 grammos súlytól a 6 grammig valóban mindent könnyedén eldobhatunk, ehhez a bot első részébe tűspiccet építettünk, ami a legapróbb csalik dobását is lehetővé teszi, ez mellett pedig mint említettem a legapróbb rezdülést is érezni fogjuk a bottal. A bot kétrészes, így könnyedén tudjuk szállítani, de a toldás terhelés alatt sem észrevehető, vagyis átmenet nélkül hajlik. Karaktere inkább parabolikus felé tendál, vagyis akár karikába hajlik. Ez ijesztő lehet elsőre, de a bot rugalmassága, a jobb halak erejét szinte magától fel fogja őrölni. Karcsúságát jól jellemzi, hogy az alig harminc centiméteres nyéltag előtt is csak 8 milliméteres a bot átmérője.
Kétrészes lévén kell a toldás is, ami szinte észrevétlen maradt.
Egy ennyire finom boton nagyon fontos a helyes, megfelelő apró gyűrűsor. Ezért a 7 arab apró gyűrű a felelős. Természetesen keverő gyűrű itt is viszonylag nagy és magas lábakon áll, amely fokozatosan csökken egészen a negyedik gyűrűig, ahol már az egészen apró gyűrűk vezetik tovább a zsinórunkat, egészen a spiccig.
Fonott vagy monofil? Igazából mindkettő, de figyelni kell a zsinór "vékonyságra".
Apropó zsinór! Nagyon fontos megjegyezni, hogy ehhez természetesen kell a megfelelően vékony zsinór is, itt kettő zsinórt ajánlok, az egyik a monofil, abból is a 0,18-as maximum 0,20-as átmérőjű. Itt én előszeretettel használom az L&K Fine Mono zsinórt, mely kevésbé nyúlik, így a kapásérzékelést és az akasztást is elősegíti. A másik a fonott, amely 0,06-nál ne legyen vastagabb. Igen ezek nem vastag zsinórok, de ha megbízhatót választunk, akkor ezzel a bottal szinte képtelenség elszakítani.
Hihetetlen élvezetes a fárasztás ezzel a bottal, a karikába hajló bot is sokat segít a fárasztásban.
Említettem már az összhangot, melyhez kell egy megbízható orsó is. A legfontosabb itt a megbízható fék, ehhez szerencsére kiváló alternatívát adnak, a Ryobi orsók. Itt most egy olyan orsót mutatok be amely már nem kapható kereskedelmi forgalomban, de van méltó utódja. A Ryobi Slam Pro 800 orsót már régóta nyúzom, és nincs szívem lecserélni újabbra, egyszerűen kiválóan teszi a dolgát, így nincs is okom a cserére. Lényeg még, hogy könnyű az orsó. De hogy miről van szó, talán árulkodó, hogy az orsó mindössze 160 gramm ami rendkívül könnyűnek számít. Ez a bottal egy tökéletes párost alkot, persze a teszt darabon használtam eddig, de most az orsó átkerült a bot végleges verziójára! Ezzel az összeállítással valóban élmény az apró csalikkal való horgászat.
Szöveg: Lukácsi Béla
Fotók: Lukácsi Béla, Őze Dániel
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...
A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...