Nem szeretem a „száraz teszteket”, de valljuk be, hogy a legtöbb esetben nem úgy választunk horgászbotot, hogy levesszük a polcról, kivisszük a vízpartra és halat fogunk vele. A jó horgászbot már a kereskedőnél meg kell győzze a leendő gazdáját, hogy miért is vigye őt haza, miért szavazzon neki bizalmat. Nos, én is ebből indultam ki, mikor nekiveselkedtem a cikk megírásának.
Úgy érzem, hogy nem az átlag horgász kötelessége, hogy heteket, hónapokat, olykor éveket szánjon az idejéből arra, hogy létrehozzon egy olyan horgászbotot, amivel szívesen horgászik. Erre a feladatra megvannak az emberek, aki ezt elvégzik a horgászok helyett, megtervezik azt a szerszámot, amit ha kézbe vesz, rájön, hogy ő mindvégig erre vágyott. A kínálat viszont elég színes és széles, így nem elég manapság csak összerakni egy jó botot. Már több horgászcikk gyártó is mutatott remekbeszabott pálcákat, viszont a legtöbb esetben az ár volt az, ami miatt a legtöbben meghőköltek a termék láttán. Az Energofish szakembereinek viszont sikerült valami igazán jót alkotniuk, úgy használhatóság, mint ár terén, és ez nem más, mint a River Jig botcsalád. Igaz, hogy két tagot számlál a família jelenleg, de a legfontosabb két tagról van szó.
A River Jig-ek |
A legfőbb tulajdonságaik, hogy rövidek -csupán 198 centisek-, és egyetlen részből állnak. 10, vagy akár 5 éve a legtöbb horgász élből elutasította volna az ilyen botokat, manapság azonban már változott az általános vélemény. Kezdnek rájönni a pergető horgászok, hogy a rövid, gyors horgászbotok bizony több előnnyel járnak, mint hátránnyal. Sok minden szivárog Amerika felől, amit nem feltétlenül kellene átvenni, viszont a rövid pergető botok nem ide tatoznak. Az amcsik már rég rájöttek a rövid botok előnyeire a műcsalis horgászatok terén. Nézzünk csak meg egy Államok-béli pergető versenyt, és rögtön szembeötlik, hogy nem hadonásznak árbocrudakkal. A másik dolog, ami szintén megragadhatja a figyelmünket, hogy a legtöbb bot egyetlen bottestből áll. Igaz, hogy többnyire sügérfélékre pergetnek, de ami fontos, hogy műcsalival horgásznak. Tehát a módszer a lényeg, nem a halfaj. Mivel olyan horgászatról van szó, amit műcsalikkal űznek, a gyorsaság elengedhetetlen, hiszen a hal felismeri, hogy valami nem stimmel azzal a dologgal, ami a szájában van, és pillanatok alatt megszabadul tőle.
Gyors akció és rövid bottest, ez a két dolog kézen fogva jár |
Az bot egyrészes mivolta miatt is figyelemre méltó. Igen-igen a szállítás, lehetne panaszkodni. Én több éve használok egyrészes botokat, és még sosem volt probléma a szállítás, a legkisebb autóba is befértek. Viszont több előnnyel jár az ilyen bottest, mint hátránnyal. Nem kel attól tartanunk, hogy szétcsúszik a két bottest dobás közben, vagy a toldásnál eltörik. A bot szívóssága egyértelműen megnő, hisz egyetlen darabból van, nincs megszakítva sehol az anyag. Fárasztásnál is nagyobb igénybevételnek vethetjük alá. És még lehetne sorolgatni tovább, de ezek a fontosabb tényezők, és különben is, mások már felsorolták az ilyen botok előnyeit több helyen. Most az általánosításból visszatérnék a cikk tárgyát képező River Jig botokhoz.
A színre különösebben nem térnék ki, van, akinek bejön a kék, van, akinek nem. Engem sosem a szín érdekelt, hanem hogy mit takar a festék, mi van a felszín alatt. A markolatok viszont már más téma, ennek több jelentősége van, mint a színezetnek. A Jig-ek esetében szivacsos borítást kapott a nyél. Pontosabban az orsótartó környéke és a bot vége, azok a részek, amelyeket tulajdonképpen használunk. A kettő között lévő részen a csupasz bottest van, azaz itt van elhelyezve a klipsz, amibe a csalinkat akaszthatjuk, mikor nem használjuk. Néhányan talán hiányolják a parafaborítást, de nekem ez sem hiányzik. A fából a reszelék kihull, a repedések megnőnek, megtelnek kosszal. A szivacs is kényelmes, könnyen tisztítható, és természetbarát vagyok, így nem zavar, ha nem szedik le a fa kérgét, hogy markolatot készítsenek belőle. Az orsótartó is egyszerű, letisztult formát mutat, tenyérbe simuló, és ami a legfontosabb, hogy jól illeszkedik bele az orsó. A nyél végét gumidugóval zárták le.
Szivacsos markolattal látták el a botot |
Az orsórögzítő stabil és kézre álló |
Ide akaszthatjuk a csalijaink horgát |
A nyél végén szintén szivacs található, és a bottestet gumidugóval zárták le |
A nyélnél érdemes kitérni rá, hogy nem túl hosszú, és nem is rövid, ideális a mérete. Nem lóg a könyök mögé, hogy így kényelmetlenkedjen, a ruhánkba akadva hátráltasson. Az alkarom nem hosszabb, se nem rövidebb az átlagnál, így gondolom a legtöbb embernek is hasonlóan áll a kezében. Az orsórögzítő előtt lévő szivacsborítás nem túl nagy, így az ujjamat a bottesten tarthatom horgászat közben, így jobban érzem a csali rezdüléseit, és nem utolsó sorban a kapást is.
A nyél mérete megfelelő |
A szivacsborítás sem zavaró, így az ujjam a bottesten pihenhet |
Amint korábban említettem, a legfontosabb két bot alkotja a családot. Ezek a botok abban a dobósúly tartományban vannak, amelyeket a leggyakrabban igénybe veszünk. 10-25 g, illetve 15-40 g-os osztályban készülnek, igazodva a finomabb, illetve a nagyobb csalis horgászathoz. Habár a név a folyóvízi jigelésre utal, nem kizárólag ennél a módszernél alkalmazhatjuk őket. A „nőisebb”, kisebb dobósúllyal bíró egyedet egyaránt alkalmasnak találom az éjszakai wobbleres süllőzésre, illetve a könnyebb támolygók dobálására is, de tovább gondolva, balinozni sem szégyellnék vele. Az izmosabb botot bátran ajánlom azoknak, akik jerk csalikkal szeretnének dobálni, ugyanakkor kisebb harcsákra is vadászhatunk vele, valamint, amint a neve sugallja, húzósabb vízen nagyobb jigekhez is kiválóan alkalmas.
A család kisebbik tagja |
A szigorú családfőnök |
A spiccek vastagságában nem tapasztaltam jelentős eltérést, így, gondolom a falvastagságban van elrejtve a különbség |
A botok egytalpas gyűrűkkel vannak szerelve, amelyek maximálisan megfelelnek az elvárásoknak. A nem nagy, tökéletesen megfelelő méretű keverőgyűrűtől egészen a spiccgyűrűig mindenik rendben van. Az meg kifejezetten tetszik, hogy a bot első részén a gyűrűk közel helyezkednek el a testhez, így majdnem olyan, mintha a bot belsejében futna a zsinór, ezzel fokozva az érzékenységet.
A keverőgyűrűk mérete is el lett találva |
A rögzítésben sem találtam kivetnivalót |
A bot első részén a gyűrűk a testhez simulnak, így érzékenyebb valamivel a pálca |
A spiccgyűrű sincs túlméretezve |
Azért ezt se hagyjuk figyelmen kívül |
Összegezve a dolgokat, igen sikerszagúnak tűnnek ezek a botok. Nem csak a jó kivitelezés, jó fizikai tulajdonságok miatt, hanem mert pénztárcabarát is. Eddig egy hasonló karakterekkel rendelkező pálcát a duplájáért vásárolhattunk meg, így mindenképp kellemes színfoltot jelentenek a River Jig botok a palettán. A kedvező ár talán a rövid egyrészes botok iránt ellenszenvet tápláló pergető horgászokat is meggyőzi, hogy kipróbálják, és új dolgokat tapasztaljanak meg velük.
Forrás: Gothárd Ferenc Alpár
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...