Pergető praktikák – Dropshot
Megjelent: 2019. augusztus 14. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Még javában a nyári felszíni wobbleres szezonban járunk, de vannak időszakok mikor wobblerrel nem lehet elcsípni a kiszemelt ragadozókat vagy más vízrétegben, esetleg más tempóban táplálkoznak. Ezen időszakokra is rengeteg közkedvelt technika rendelkezésre áll, a fém csalik használatán át, a manapság nagyon elterjedt offsetes cheburashkas módszerekig, vagy az alapokat tekintve, akár a sima jiges gumihalas technikák is. De van mikor egy adott törés előtt állnak be a ragadozók vagy a sügerek egy adott mélységben állnak, esetleg UL pecával egy kikötőben kell megfogni az érzékenyen táplálkozó halakat, akkor ezek a módszerek háttérbe szorulnak. Itt jön képbe a Dropshot módszer, mellyel akár a ragadozók vélt helyén, a csalit egy helyben életre keltve, akár „ki is lehet várni" őket. Az írásban a DS módszer alapjait, illetve kötését mutatom be, így azon horgászoknak adhat támpontot, akik még nem próbálták, csak hallottak eddig e pergetési módszerről.

A dropshot módszerről első hangzásra a legtöbb embernek az ultra light sügerezés juthat eszébe, mikor rendkívül vékony pálcákkal mondhatni „pöcögtetve" fogják a kisebb halakat. Ez valamilyen szinten igaz is, de a módszer ennyiben nem áll meg. A DS módszer lényege, hogy a csalihoz használt horog és a dobáshoz kellő ólom nem egybe van építve, hanem külön kell a szerelékre felhelyezni azokat. A szeparálás lényege, hogy ezáltal a műcsalink nem fog a fenékre érni, hanem a DS ólomtól beállított távolságban fog mozogni, teljesen vízközt. Ezt hagyományos módszerekkel nem tudnánk elérni. A módszerrel akár egy adott helyen a csalit megállítva, egy hosszabb vontatás után, tudunk kapást kicsikarni kisebb helyben tartott mozgatással, ami gyakran meg is hozza a ragadozók rávágását. Vertikálisan csónakból is kedvelt módszer, de a parti horgászok körében is egyre jobban elterjedt. Offset horoggal is használható, így felhasználhatóságának csak a horgászok fantáziája szab határt, mivel szinte elakadás mentessé tehető a szerelék, lehetőséget adva hínáros, akadós terepek mellett való horgászatra.

A bevezető után felmerülhet, hogy álló vagy folyóvízen érdemes alkalmazni a technikát, kicsit egyszerűen megfogalmazva, bárhol. De e szó egyszerűsége mellett, vannak tippek, amiket érdemes összességében betartani. DS ólmokat kétféle kialakításban forgalmazunk, hengeres és gömb alakban. A hengeres formát leginkább folyóvízre vagy rendkívül akadós terepre ajánlanám, míg a gömb alakút inkább állóvízi horgászathoz, az esetleges aljzat miatt.

A gömb, illetve a pálca formájú DS szettben is 5 féle méret található 2-2 darabonként csomagolva a dobozban. A gömbformákon jól látható feliratozás található, amin 3-5-10-15 és 25 grammos számozás látható, így leszögezhető, hogy a módszer nem csak az UL sügerezéshez való. Nagyobb, akár 10 centis vékony kialakítású gumikkal, gyönyörű süllők is a módszer áldozatai lehetnek.

Az ólmokon a módszer nevét adó dropshot kapocs lett elhelyezve, mely a rendkívül gyors vízmélység változtatást teszi lehetővé.

A pálca formán is szintén egyforma DS fej található. Praktikus megoldás ez akkor is, ha például gyorsabb folyású szakasz következik és gyors ólom cserére van szükség.

A módszerhez érdemes, mondhatni kötelező Fluorocarbon zsinórt alkalmazni, mivel ez a szerelék fő komponense a DS kapcsos nehezék után. Plusz kiemelendő, hogy a Wizard FC merevsége miatt fog teljesen merőlegesen állni a felkötött horog is. Kopásállósága magas, akár a csukafogaknak is ellenáll, és ami a legfontosabb, teljesen transzparens, a vízben "láthatatlan" színű.

Érdemes 80-100 cm-es FC zsinórt levágni, a horgot az aljától 50-60 cm-re felkötni, így széles tartományban állítható a feltérképezni kívánt vízmélység. A DS kapocs fejébe csak bele kell húzni a zsinórt, ennyi az egész. Nincs szükség kötésre, rendkívül könnyed cserét tesz ez lehetővé.

A cikk elején írtam, hogy az alap horogkötést bemutatom, mivel esetleg ez eltántoríthatta a kezdő pergetőket a módszertől. A zsinór bal oldala az ólom felőli rész. A horgot simán felfűzzük a levágott FC zsinórra az első lépésben.

Majd az alsó zsinórvéget megfogva, visszafele egy hurkot kell képezni.

Ezután a hurok metszetét kell szorosan megfogni.

Majd a horgot a hurokba kell bújtatni és áttekerni azon.

Ezt a lépést 5-6x kell megismételni, amíg a képen is látható fonat létre nem jön.

Majd a fonatot meg kell nedvesíteni és a 2 oldalt lassan összehúzva, rögzíteni kell a horgot.

Ha minden jól sikerült, ilyen végeredményt kell kapni, egy offset horog esetében.

Az FC vágásához, és a fonottakhoz is ajánlom a Wizard kisebb méretű többfunkciós fogóját. Az elején lévő kulcskarikanyitó is jó szolgálatot fog tenni a pergetések során.

Horgok tekintetében én előszeretettel használom és ajánlom is a japán Maruto ODZ szériáját. mely kiváló anyagának és hegyének köszönhetően, teljesen minimalizálja a halvesztést. Az offset horgokkal a benőtt hínáros, akadós terepet érdemes vallatni leginkább.

Az offset mellett a 64 Shot nevet kapott horgot is ajánlott kipróbálni, ezt a gumi testébe érdemes vezetni és így felkínálni azt a DS szereléken.

A harmadik preferált horogtípus a legvékonyabb és legkisebb méretű csalikhoz nyújt megoldást, ez a Maruto ODZ Weed Shot. Zöld színe az növénnyel benőtt terepeken teszi a legjobb választássá.

Ennél a típusnál a csali fején kell csak átszúrni a horgot, így a DS szereléken rendkívül élethű mozgást fog produkálni, a legfinnyásabb ragadozókat is becsapva.

A képen is látható, hogy a DS módszer nem csak az UL horgászok privilégiuma, a Wizard szettekben található legnagyobb ólommal, akár egy kisebb folyóvízi sodrásban is megfelelő opció lehet, az ott tartózkodó rablóhalakat becsapva.

A DS módszer az ilyen, nyáron benőtt helyeken és akadós terepeken is megoldást kínál egy offsettel szerelt gumival, a növényzetben megbúvó rablók sikeres becserkészéséhez, így ezen időszak alatt is megéri próbálkozni. A nyári éjszakai folyóvízi pergetések mellett, a kisebb folyók és csatornák is színes élményekkel kecsegtethetnek a pergető horgászok szerelmeseinek. A módszerek színesednek, így megéri próbálkozni sokféle verzióval. A DS rendszer felhasználásánál is csak a horgászok fantáziája szab határt a felkínált csalik tekintetében, aszerint hogy milyen halakat szeretnének megfogni, Sok sikert kívánok bármely technikát választva, a nyári és lassan őszi pergető szezonra.

Őze Dániel

WIZARD FLUOROCARBON TRANSZPARENS ZSINÓR 20M
1 990 Ft
WIZARD PERGETŐ FOGÓ
1 890 Ft
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...