A ragadozók horgászatakor nagy dilemmát jelentenek az előkék használatának szükségessége, ezen belül a fluorocarbon válja ki a legtöbb kérdést. Ebből lehet készen felhasználható, vagy általunk elkészíthető változatokat kapni. De melyik a jobb, egyáltalán szükségünk van erre?
Az elején tisztázzuk, hogy a csuka esetében kötelező az előke, itt lehet sima drótelőke, de még inkább a wolfram, vagy a speciális titán. A lényeg hogy harapássálló legyen.
Egy előke, amit én is szívesen használok.
Átmeneti megoldásnak jön képbe a fluorocarbon, vagy a fluorocoated előke. mindkettő hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, annyi a legszembetűnőbb különbség, hogy a fluorocoated sokkal lágyabb ezáltal a csalivezetésünk is természetesebb lehet.
A fonott zsinór elé bizony kell valami, ami bírja a strapát.
A fluorocoated előkék - a fluorocarbonhoz hasonlóan - „láthatatlanok” a vízben, és ami fontos bírják az apró sérüléseket. Ez egyrészt a csukafogak miatt fontos, másrészt a köves akadós esetleg kagylós pálya nagyon csalimarasztaló lehet. Leginkább akkor érdemes használni, ha csukaveszélyes a pálya, de nem elsődleges célhalunk a csuka. A másik a már említett köves akadós terep, mivel egy kövön egy apró feszítéssel is elpattanhat a fonottzsinór, míg előkével ezt kiküszöbölhetjük.
Az L&K előke 4 méretben kapható, ráadásul most megújult csomagolásban.
Érdemes még kitérni a csalivezetésre is, mert ezt is befolyásolja, a csali „behullása” is másabb. Persze nem nagy különbség ez, de lehet ez kell a kapás kiváltásához.
Amennyiben készen kapható előkét vásárolunk, akkor nincs sok variáció, egyszerűen bekötjük a forgóba a főzsinórt, míg a másik végén találhat karabínerbe mehet a műcsali.
Az FG knot egy rendkívül vékony, de nagyon megbízható kötés.
Ha nagyobb szabadságot szeretnénk, akkor kell a tekercses előkezsinór, mint például az L&K fluorocoated zsinór. Itt mi szabhatjuk meg az előke pontos hosszát, illetve ami fontos lehet a főzsinórral való összekötést is mi választhatjuk ki. Erre a pergetés esetében az FG knot elnevezésű kötést ajánlom, amely 100% biztonságot, nyújt persze akkor, ha tökéletesen kötjük meg a csomót.
Amennyiben kapcsot is használunk, érdemes feketét használni, a fényes ugyanis zavaró is lehet.
A műcsalit itt direktbe is köthetjük, de érdemes, kapcsot használni, ekkor gyorsabb a csalicsere is, illetve a műcsalinak is nagyobb mozgásteret hagyunk.
Süllőt abszolult nem zavarja a fluorocoated.
Az L&K előke kapcsán jegyezném meg, hogy a csomagolása is megújult, próbáltuk a csomagolást minimalizálni, így egy letisztult, de kiváló terméket vehetünk kézbe.
Forrás: Lukácsi Béla
A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...