Pisztrángvacsora - 2. rész - Egyéb finomságok
Megjelent: 2008. július 21. | Forrás: Murányi Antal | Írások
A boltok polcain talán fel sem tűnt volna, de amikor a nagykerben kézbe vettem a MINILURE műcsalik pár darabját, rögtön megsejtettem, hogy bizony nagyszerű halfogó eszköz lapulhat az egyébként átlagos név mögött! Mert mondjuk ki: egy ilyen névvel nem lehet túl nagy karriert befutni... Eme műcsaliknak tehát bizonyítaniuk is kell!

Megadtam nekik a lehetőséget: magammal vittem őket legközelebbi pisztrángvadászatomra. Mert ugye, itt van a kis patakom, temérdek kis pisztránggal - ők majd eldöntik, hogy melyik a jó műcsali!
Elsőre a MINILURE termékcsalád apró wobblerei ragadták meg figyelmemet: arról az 1-1,5 centis kategóriáról van szó, ami már a SALMO berkeiben is hiánycikknek számít. Megszállott patakhorgász lévén, rögtön úgy éreztem, hogy eme miniwobblerek nélkül nem lehet teljes a kollekcióm… Nem mellesleg pedig olyan szemet gyönyörködtető színezést kaptak ezek az apróságok, hogy ha a vízparton netán haszontalannak is bizonyulnak, a barátnőm majd szívesen elhordja fülbevalóként - gondoltam azonnal.


A miniwobbler csak ijedten pislog…

Kis pisztrángjaim valószínűleg torkig lehettek már az előző napon kínálgatott MOSCA villantókkal, így számukra is felüdülést jelenthetett az apró műhalacskák felbukkanása - legalábbis már az első dobások során olyan vehemensen támadtak az apró lazacok, hogy kis időre zsebre kellett tennem a wobblert, amíg uzsonnázok…
Na jó, ez költői túlzás, de azért nem alaptalan: a babawobblerek olyan kis méretű ivadékot mintáznak, amit a serdülő pisztrángok is gondolkodás nélkül torokra vesznek.

A horgászat napján patakom éppen tisztulóban volt. Az enyhén opálos víz bátrabbá teszi a pisztrángokat - egyrészt a látásuk is korlátozottabb, másrészt a bőséges hordalékot szállító víz aktívabb keresgélésre serkenti őket. Rekord-pisztrángjaimat is szinte egytől-egyig tisztuló vízből fogtam.


Enyhén opálos a víz. Soha jobbat!

Az első dobások alkalmával tisztázódott előttem: a MINILURE wobblerei mind merülőek… Sőt, annyira merülőek, hogy bedobás után már koppannak is az aljzaton, és ettől kezdve leginkább a horgászon múlik, hogy milyen mozgást produkálnak majd. Igen, mert a verető mozgásuk is igen visszafogott, erősebb behúzásra inkább körbepördülnek - nem egyszerű dolog remegést kicsikarni belőlük.
Nyilván az ilyen pici műcsaliknál már ezernyi kompromisszummal találja szembe magát a gyártó is, meg a horgász is (nem véletlen, hogy a neves wobblergyártó cégek is ódzkodnak az ilyen miniwobblerek gyártásától).


Gyönyörű színek vannak

Nekünk kell tehát óvatos rántásokkal életre keltenünk a kis műanyagot, és feltartott spiccel óvatosan vezetnünk a fenék felett. Ha erre sikerül ráéreznünk, hamar megérkeznek a halak… A gyors merülő-képességet egyébként határozott előnyként könyvelhetjük el egy mélyebb tavon, ahol a meredek part elé dobálunk. Csupán ezeken a sekély patakokon kényszerülünk némi manőverre, hogy műhalunk ne az aljzaton botorkáljon.


Vízbe érve, rögtön a fenékre koppan… Felébreszteni nekünk kell!


Rendszerint kötök egy méteres előkét a SUFIX Fluorocarbon "láthatatlan" zsinórjából - tiszta vízben előny, zavarosban sem hátrány

A MINILURE wobblerei nem csak műanyagból vannak, hanem (mint minden rendes műanyag wobbler) zörögnek is! Ez mindenképp plusz pontot jelent, hiszen képzeljük csak el, hogy egy sebes patakban mennyi rezgés terjedhet a víz alatt - pisztrángunknak ezernyi víz alatti "zaj" közül kell kiszűrnie azt, ami apró táplálékállat közeledésére utalhat. Ilyen "hang" lehet a villantó pörgése, a wobbler veretése, vagy a csörgős wobblerek zörgése - ezek mind a kishalak által keltett rezgésekre emlékeztetik a pisztrángot, és felkeltik érdeklődését, még ha esetleg távolabb is van a hang forrásától.
A tesztelt miniwobblerekben valószínűleg ólomgolyók lehetnek a belsőbe helyezett csörgőeszközök, a wobbler gyors merülése legalábbis ezt engedi feltételezni. Egy ilyen kis wobblerben nincs már hely a külön súlyozásra, így kézenfekvőbb, ha a "gyomorban" egy apró ólomsörét oldja meg egyszerre a csörgés és merülés kérdését.


Mindig van nálam monofillal és fonottal feltöltött dob is, de rendszerint a monofil van akcióban

Mivel tényleg nagyon apró wobblerekről van szó, egy 0,20-as vastagságú monofil zsinór már a legfelső határ lehet, amivel még jól vezethetjük műcsalinkat, de leginkább a 14-16-os monofil zsinór passzolna ehhez. Hogy miért nem a fonott? Nos, időről időre megpróbálkozom a legvékonyabb fonottakkal, de folyton azt tapasztalom, hogy a fonottról ilyen kis távon lerázza magát a pisztráng, mellesleg pedig a fonott végén lévő műcsali olyan erősen koppan a köveken, hogy pár dobás után teljesen élüket vesztik a rajta lévő horgok.


A sötét szín valahogy jobban ment


Bocsi a zavarásért…


Egy "tápos" szivárványos szökevény is ráfanyalodott a kis wobblerre. Granulátumnak nézte?

Fennebb már utaltam rá, hogy a MINILURE név egy termékcsaládot takar - nyilván nem csak wobblerek vannak mögötte, hanem miniatűr körforgók is - olyan 00-ás számozású darabok, amelyeket ugyancsak nehéz megtalálni más gyártók kínálatában. A MINILURE AERO körforgó ráadásul elképesztően precíz, és jó színezésű is - szinte nem is kellett kipróbálnom, hogy azt mondhassam: ezt tutira a pisztrángok kedvence lesz!

A pici, de telt kanalak gondoskodnak arról, hogy villantónk mindenféle vízben intenzív pörgést produkáljon - ez pedig ilyen kis méreteknél ugyancsak nem egyszerű dolog… Ahogy a miniwobblerek esetében, a pici villantóknál is szinte lehetetlen megoldani, hogy olyan erős mozgást produkáljanak, mint a nagyok. Le kell nyelnünk tehát, hogy pici körforgónk nem indul be első rándításra, vagy könnyen kihagy, ha erősebb áramlás éri. Cserébe viszont olyan miniatűr műcsali-kategóriában kalandozhatunk, ahol már könnyen kerülhet pénzes pér, márna vagy paduc is a horgunkra. Mindegyikből fogtam már villantóval.


MINILURE és minifish…

Végezetül egyéb eszköz-ajánlattal is előállnék - lévén, hogy ez a minipergetés hozzáillő felszerelést kíván. Az Energofish kínálatában számtalan nagyszerű pálcát találunk "light spin" jelöléssel. Éppen nemrég kutattam én magam is ilyen ultrafinom pergetőbotok után - ez nálam az 1,80-2,10 méteres, 0-10 grammos botokat jelenti. Vannak kimondottan erre a műfajra tervezett botok E.T. SKILL ULTRALIGHT név alatt, de akit zavarna ezek meglepően rövid nyele, az még nyugodtan megtalálhatja kedvenc botját a SPIN BLADE vagy IMPACT botok között. Erre a RYOBI orsók közül javasolnék motort: az 1000-es vagy 2000-es (ezek egyforma méretűek, gyakorlatilag csak a dob kapacitásban térnek el) méretek közül szinte bármelyiket választhatjuk - ZAUBER, APPLAUSE, ECUSIMA - csupa jól csengő név!

A monofil zsinórok közül a SUFIX PRIMO XP az örök kedvencem, de barátaim szerint, nem ez a legjobb SUFIX zsinór a kínálatból… Pedig esküdni mertem volna, hogy megtaláltam a legjobb monofilt a világon. Mi lehet még ennél is jobb?
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...