Pisztrángvacsora - 4. rész - A desszert
Megjelent: 2008. július 23. | Forrás: Murányi Antal | Írások
Úgy döntöttem még egyszer lemegyek a patakra, játszani kicsikét. Még egy utolsót. Ennyi pergetés után, egy legyezéssel tudtam méltóképpen lezárni a kis "teszt-patakom" hosszúra nyúlt horgászatát. Ráadásul itt van pár vadonatúj cucc, amit még nem ismerünk - sem én, sem a halak…


Itt vannak!

Úgy hírlik, idén száraz nyarunk lesz! Én már nem hiszek senkinek, de ha ez mégis igaz, akkor a VISION GT orsómnak lesz dolga bőven… A szívós kis cucc olyan váratlanul lett az enyém, hogy csak idővel tanultam meg igazán szeretni. Az általam választott 2/4-es méret egyébként azzal tűnt fel elsőre, hogy ebbe a modellbe nem beleraktak egy újabb szerkezetet, hanem teljesen kipucolták belőle a régit is - ebben az orsóban tehát csak hűlt helye van a mára már megszokott tűgörgős féknek.

Első pillantásra kissé elbizonytalanodtam: mi lesz, ha egyszer mégis kelleni fog a fék? De aztán az első nagyobb pisztráng fárasztása közben megbizonyosodtam, hogy valóban semmi szükség nincs a fékre, hiszen többnyire zsinórból fárasztok. A következő nagyobb halnál direkt igyekeztem orsóból fárasztani, és ezzel se volt gond: mutatóujjal sokkal finomabban lehet fékezni a felpörgő dobot, mint ahogy arra bármilyen szerkezet képes.


Közös fotó a drágaságokkal

Fékszerkezet tehát nincs. Emiatt az orsó hihetetlenül könnyű lett, és a leegyszerűsödött belsőnek köszönhetően, jobban viseli a vizet és port is - gond nélkül bármikor víz alá nyomhatjuk, nem szenvedi meg. Csupán egy gumikaros kereplő van benne, amely minden irányba ugyanazt a hangot adja - elsőre ez igen olcsó megoldásnak tűnt, és mindemellett hihetetlennek is, az orsó vaskos árát tekintve, de rögtön meggyőződhettem, hogy a kis hangadó szerkezet maximális igényességgel lett megvalósítva.


Szép és tartós felület - félteni nem kell

A kispatakos legyes portyáim során a féknek nincs sok szerepe. Ellenben a könnyű súlyú, és egyszerű szerkezetű orsó előnyeit minden alkalommal örömmel tapasztalom. A társított VISION GT FOUR botom így minimális plusz súllyal, szabadon dolgozhat, sokszor fel sem tűnik, hogy orsó is van rajta… A kispisztrángok vagy pérek villámgyors felbukkanására még gyorsabban reagálhatok, aztán már csak zsinórból kezelem a megakasztott halat.


Olyan szép, hogy csak na! Szerintem.

Ugyancsak kellemes tapasztalatként maradt meg, hogy az orsón huzamosabb, mostoha használat után sem látszanak karcolások. Gyakran előfordul, hogy egy-egy fotók kedvéért leteszem a kövekre, sőt el is ejtettem már kétszer - más legyezőorsóim ilyenkor már tele vannak fájdalmas karcolásokkal, horzsolásokkal. A VISION GT orsó felülete viszont roppant strapabíró, bár különösebb felületkezelés nem látszik rajta, csak az esztergált orsótest polírozott felületét látjuk. Különösen kemény anyag lehet, az biztos!


Újabb vendég a tesztben

Széles dobú orsóról van szó, a rajta tárolt 3-as VISION PRESENTATION 2 zsinór viszonylag nagy menetekben pihen, letekerve nem látszik rajta hurkásodás, vagy "elfáradás" - emellett az orsó szépen csiszolt felülete is biztonságosan kezeli a puha zsinórt. Nagyszerű eszköz! Az első közösen fogott pisztrángok és pérek után már elválaszthatatlan társként tekintettem rá. Remélem, hogy ő is rám…

A halak rendületlenül jöttek, egyiket a másik után engedtem vissza, és a nagy halfogásban majd elfeledkeztem arról, hogy egy másik, némileg keményebb cuccot is hoztam magammal. Az 5/6-os erősségű felszerelést rendszerint a hosszabb távok meghorgászására tartogatom, vagy a súlyosabb nimfákkal való horgászatra - ezúttal az utóbbi állt fenn: a patakom gyors vizében csak az extra súlyozású nimfákat lehet a fenéken görgetni, minden más elszalad a sebes vízzel együtt.


VISION XLA - hűvös és elegáns…

A fékcsavar nem túl hivalkodó, de jó fogású és precíz

Minek kell ehhez vastag cucc? Rövid távon, egy hirtelen bevágásnál a súlyozott aranyfejes nimfa könnyen eltalálhatja a vékony spiccet - ha ez előfordul, az esetek nagy részében fatális a botra nézve. Egy vastagabb spicc viszont nagyobb eséllyel túlél egy ilyesfajta ütközést.

Ezúttal a lila színben játszó VISION ATTACK botot hoztam el, de az alábbi sorok főszereplője mégsem ez lesz, hanem az ehhez társított VISION XLA 5/6 legyezőorsó, amely extravagáns külsejével máris azon orsók közé tartozik, amit bárki szívesen vesz kézbe. A fémes, matt felület nem csak jó tapintású, de jó ellenálló képességet is sugall.


A VISION ATTACK botnak olyan színe van, mintha valami jó vörösborral töltötték volna fel…

Itt bizony már komoly fékkel akad dolgunk! Rögtön szemem előtt volt, hogy akár termetes lazacokat is biztonsággal lehetne fárasztani ezzel, de ha mifelénk nagyobb domolykó, pisztráng vagy csuka megszólaltatná ezt a fülnek oly kellemes hangot, már az is szívdobogtató lenne! A fékrendszer házából ítélve, viszonylag kisméretű, olyan százforintos érme nagyságú teflonlamellákból építették fel ezt a precíz féket, a ház túloldalán pedig egy jó fogású fékcsavarral állíthatunk rajta.


A VISION XLA orsóval is csak ekkora pisztrángokat sikerült fognom…


Ti azért fogjatok ennél nagyobbat!

A VISION XLA nem egy olcsó cucc. Hanem elég drága. Mondhatnám azt is, hogy az árából két darab csúcsminőségű pergetőorsót vehetnénk, és a maradékból még egy jó sörözésre is futná… Ezt az orsót tehát nagyon kell akarni - legalábbis nekünk, közönséges halandóknak.

Érdekes, hogy erről a felsőkategóriás modellről is végleg száműzték a rózsafa fogantyút, helyette egy jó fogású, strapabíró gumit találunk. Hja, a harmadik évezredben vagyunk, vagy nem? - mondhatták a finn cég tervezői, és még a sznob vásárlók kedvéért sem voltak hajlandóak korszerűtlen anyagokkal terhelni ezt a minden ízében progresszív műalkotást. Jól tették! Szerintem.
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...