Plasztik csalik bűvöletében: a Mann’s csalik
Megjelent: 2017. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Ahogy a nyári meleg hónapok pergetései a wobblerezésről szólnak, úgy az őszi lehűlésektől a tavaszi felmelegedésig tartó szezon a különféle plasztik csalik ideje inkább. Októbertől nagyon sok pergető horgász akasztja kapcsába a merülő, mélyen járó wobblerek helyett a twisterek, gumihalak jól bevált változatait.

Az amerikai Mann’s plasztikok a legbeváltabb márkák egyikei, a legfogósabb csukás, süllős gumik között megtalálhatók a pisztráng, sügér és a domolykó pergető horgászatához leginkább eredményes ultra light szilikon finomságai is.

Évről évre ilyen, vagy ehhez hasonló alapkészlettel vágok neki a gumis szezonnak.

Persze a fogósak típusokat rendre pótolni szükséges, sok vész oda ugyanis a víz alatti horogmarasztalókban, vagy esik áldozatává a kíméletlen csukafogaknak. Nos, ez utóbbival nincs baj addig, amíg nem a nélkülözhetetlen farok rész szakad le, vagy a mélyen szétszabdalt testben képtelen tovább tartani az ólomfej.

Ígéretes, egyaránt jól bevált színválaszték Mann’s módra. Ha fel kellene állítani a sorrendet fogósság szerint, bajban lennék Süllő, vagy akár csuka is jöhet a fantasztikus mozgással bíró lágy gumihalakra.

Arra bíztatok mindenkit a forma és színválasztásnál, hogy próbáljanak meg a hal oldaláról átgondolni a helyzetet, egy kicsit a ragadozó aspektusából nézni a víz alatti világot.
A változatlan formában kapható, legfogósabb alapszínek állnak a rendelkezésünkre tehát a Mann’s-ből. Legtermészetesebb (Natural csoport) színváltozatok mellett az igazán intenzív színekben pompázó Aggressor csoporton belül megtalálhatók a sárga, zöld, narancs és piros színű plasztikcsalik. A Natural és Aggressor típus mellett jelent meg évekkel ezelőtt egy harmadik, a Classic típus, melyeknek rendhagyó színharmóniája miatt szintén van létjogosultságuk. Ez a harmadik csapat az AS (motorolajszínű) MFCH (zöld flitteres) FCHBB (fluózöld-fekete hátú) és a CMF (ezüst flitteres) darabokból áll.

Az őszi-téli, kristálytiszta, letisztult és az agyondobált vizekre is bátran ajánlhatóak a népszerű AS színű gumihalak. A téli süllőzés elképzelhetetlen „gumik" nélkül! Akadt olyan szezon, hogy akinél nem volt ilyen, hal nélkül maradt . A legnagyobb méretű Mann’s Shad gumihal az egyik legkedveltebb árnyalatban, igazi süllős színben pompázik!

A Mann’s Shad gumihalakhoz bizonyára sok pergető horgásznak számos édes emléke fűződik. A hagyományos, klasszikusnak mondható test az átlagosnál nagyobb lágy farok résszel rendelkezik. Élethű mozgást kölcsönöz a csalinak, így eredményesen használható a szokásos jigelő, fel-fellibbenős prezentálással, de egyenletesen, vagy szakaszosan bevontatva is kapást érhetünk el.

Balra: a kisebb, 4,5 és 6 cm-es gumihalak is évről évre bizonyítanak nemcsak csuka és süllő, de bizony domolykó és sügér horgászatánál is. Nagyon tiszta vízen kevés csali állja meg a helyét. Ők a legbeváltabbak!

A Mann’s Shad gumihalak rugalmas, masszív, ellenálló fejrésze jól bírja a többszöri horogra tűzést is. Méretsorában a négy és fél, 6, 8, 10, és 15 cm-es egyedek találhatóak meg, tehát az ultra light-os sügérezéstől, jászozástól kezdve a süllőzésen és csukázáson át akár a harcsázás is eredményesen űzhető vele.

Sügérem a „négyésfeles" Mann’s Shad gumit hörpölte be a kristálytiszta vizű csatornán... ...de egy félmaroknyi ebből, a sügéreknek szánt csemegéből is mindig jól jön.

Ha már a favoritoknál tartunk, a Mann’s twisterek duplafarkú változatát mindenképpen érdemes kipróbálnunk! Állóvízen, lassúbb sodrású patakon, csatornán szintén tökéletes választás lehet sülőre és csukára számítva. Négy centiméteres testhosszban és nyolcféle színben kerül forgalomba. Természetesen kétszeres impulzust és rezonanciát ad le, de „ólmozás" terén nála is hasonlóképpen kell eljárni, mint szimplafarkú testvéreinél.

Fogós darabok, érdemes több darabot is beszerezni belőlük! Nálam a Mann’s csalik első számú célhala a csuka, az MFCH kiváló színkombináció twiszternél és gumihalnál egyaránt

Mann’s CTG (Curly Tail Grub) twister és a Mann’s Hard Nose: A CTG-t és a Hard Nose twisterek tulajdonságainak bemutatását engedjétek meg, hogy egy kalap alá vegyem. E két remek twister család fogósságban, méretben megegyeznek egymással, kettejük különbsége csupán abban mutatkozik meg, hogy a Hard Nose egy sózott, fűszerezett anyaggal van gyárilag kezelve. Nos, erre a „panírozott", intenzíven aromás állapotra utal az angol Hard Nose elnevezés is. Személyesen nem tapasztaltam fogás és eredményességbeli különbséget a két csali típus között, pedig gyakran váltogattam a gyorskapcsomban korábbi időkben a CTG-t és a HN-t. Ahogy említettem, méretben nincs számottevő különbség (a Hard Nose nem kapható 2,5 és 12,5 cm-es hosszban), de látványos színbeli eltérés sem tapasztalható a két csoport között.

Van, hogy csak a kicsit eszi: a kisebb twiszterek sokszor meglepően szép süllőket adnak! Az alsó az egyik legjobb süllős alapszín, fehérrel sok balint lehet télen (is) fogni folyókon.

A Mann’s Action Shad twiszterfarkú gumihal kimondottan vékony, függőlegesen lapított testű, féregfarokkal ellátott gumihal. A farok rész nem lett merészen hosszúra hagyva, inkább a test mérete a domináló. Ennek előnye, hogy hosszan tudjuk végigvezetni a horgot a csaliban, így megfoghatjuk a kényesebb, csak a farokra fókuszáló kapásokat is.

Tökéletes összhangban a test és a farok rész, mely az extra vékony anyagnak köszönhető! A CHFT fénytartó anyagának köszönhetően az alkonyati és esti órák favoritja!

Ne feledjétek, a méret nem minden. Minden műcsalira, így a plasztik csalikra éppúgy igaz, hogy sokszor a kisebb változat adja a sikert, a kapásokat, vele együtt a jó halat. Amíg a megszokott nagyobb méretekre nincs érdeklődés, addig ugyanott kisebbre váltva kellemes meglepetésben lehet részünk.

Soha rosszabb befejezést: a sügérnek és domolykónak szánt csalit csuka tüntette el.

Forrás: Halmos Mihály

MANNS TWISTER
950 Ft
MANNS DUPLAFARKÚ TWISTER
950 Ft
MANNS ACTION SHAD
950 Ft
MANNS SHAD
950 Ft
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...