Plasztik csalik bűvöletében: a Mann’s csalik
Megjelent: 2017. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Ahogy a nyári meleg hónapok pergetései a wobblerezésről szólnak, úgy az őszi lehűlésektől a tavaszi felmelegedésig tartó szezon a különféle plasztik csalik ideje inkább. Októbertől nagyon sok pergető horgász akasztja kapcsába a merülő, mélyen járó wobblerek helyett a twisterek, gumihalak jól bevált változatait.

Az amerikai Mann’s plasztikok a legbeváltabb márkák egyikei, a legfogósabb csukás, süllős gumik között megtalálhatók a pisztráng, sügér és a domolykó pergető horgászatához leginkább eredményes ultra light szilikon finomságai is.

Évről évre ilyen, vagy ehhez hasonló alapkészlettel vágok neki a gumis szezonnak.

Persze a fogósak típusokat rendre pótolni szükséges, sok vész oda ugyanis a víz alatti horogmarasztalókban, vagy esik áldozatává a kíméletlen csukafogaknak. Nos, ez utóbbival nincs baj addig, amíg nem a nélkülözhetetlen farok rész szakad le, vagy a mélyen szétszabdalt testben képtelen tovább tartani az ólomfej.

Ígéretes, egyaránt jól bevált színválaszték Mann’s módra. Ha fel kellene állítani a sorrendet fogósság szerint, bajban lennék Süllő, vagy akár csuka is jöhet a fantasztikus mozgással bíró lágy gumihalakra.

Arra bíztatok mindenkit a forma és színválasztásnál, hogy próbáljanak meg a hal oldaláról átgondolni a helyzetet, egy kicsit a ragadozó aspektusából nézni a víz alatti világot.
A változatlan formában kapható, legfogósabb alapszínek állnak a rendelkezésünkre tehát a Mann’s-ből. Legtermészetesebb (Natural csoport) színváltozatok mellett az igazán intenzív színekben pompázó Aggressor csoporton belül megtalálhatók a sárga, zöld, narancs és piros színű plasztikcsalik. A Natural és Aggressor típus mellett jelent meg évekkel ezelőtt egy harmadik, a Classic típus, melyeknek rendhagyó színharmóniája miatt szintén van létjogosultságuk. Ez a harmadik csapat az AS (motorolajszínű) MFCH (zöld flitteres) FCHBB (fluózöld-fekete hátú) és a CMF (ezüst flitteres) darabokból áll.

Az őszi-téli, kristálytiszta, letisztult és az agyondobált vizekre is bátran ajánlhatóak a népszerű AS színű gumihalak. A téli süllőzés elképzelhetetlen „gumik" nélkül! Akadt olyan szezon, hogy akinél nem volt ilyen, hal nélkül maradt . A legnagyobb méretű Mann’s Shad gumihal az egyik legkedveltebb árnyalatban, igazi süllős színben pompázik!

A Mann’s Shad gumihalakhoz bizonyára sok pergető horgásznak számos édes emléke fűződik. A hagyományos, klasszikusnak mondható test az átlagosnál nagyobb lágy farok résszel rendelkezik. Élethű mozgást kölcsönöz a csalinak, így eredményesen használható a szokásos jigelő, fel-fellibbenős prezentálással, de egyenletesen, vagy szakaszosan bevontatva is kapást érhetünk el.

Balra: a kisebb, 4,5 és 6 cm-es gumihalak is évről évre bizonyítanak nemcsak csuka és süllő, de bizony domolykó és sügér horgászatánál is. Nagyon tiszta vízen kevés csali állja meg a helyét. Ők a legbeváltabbak!

A Mann’s Shad gumihalak rugalmas, masszív, ellenálló fejrésze jól bírja a többszöri horogra tűzést is. Méretsorában a négy és fél, 6, 8, 10, és 15 cm-es egyedek találhatóak meg, tehát az ultra light-os sügérezéstől, jászozástól kezdve a süllőzésen és csukázáson át akár a harcsázás is eredményesen űzhető vele.

Sügérem a „négyésfeles" Mann’s Shad gumit hörpölte be a kristálytiszta vizű csatornán... ...de egy félmaroknyi ebből, a sügéreknek szánt csemegéből is mindig jól jön.

Ha már a favoritoknál tartunk, a Mann’s twisterek duplafarkú változatát mindenképpen érdemes kipróbálnunk! Állóvízen, lassúbb sodrású patakon, csatornán szintén tökéletes választás lehet sülőre és csukára számítva. Négy centiméteres testhosszban és nyolcféle színben kerül forgalomba. Természetesen kétszeres impulzust és rezonanciát ad le, de „ólmozás" terén nála is hasonlóképpen kell eljárni, mint szimplafarkú testvéreinél.

Fogós darabok, érdemes több darabot is beszerezni belőlük! Nálam a Mann’s csalik első számú célhala a csuka, az MFCH kiváló színkombináció twiszternél és gumihalnál egyaránt

Mann’s CTG (Curly Tail Grub) twister és a Mann’s Hard Nose: A CTG-t és a Hard Nose twisterek tulajdonságainak bemutatását engedjétek meg, hogy egy kalap alá vegyem. E két remek twister család fogósságban, méretben megegyeznek egymással, kettejük különbsége csupán abban mutatkozik meg, hogy a Hard Nose egy sózott, fűszerezett anyaggal van gyárilag kezelve. Nos, erre a „panírozott", intenzíven aromás állapotra utal az angol Hard Nose elnevezés is. Személyesen nem tapasztaltam fogás és eredményességbeli különbséget a két csali típus között, pedig gyakran váltogattam a gyorskapcsomban korábbi időkben a CTG-t és a HN-t. Ahogy említettem, méretben nincs számottevő különbség (a Hard Nose nem kapható 2,5 és 12,5 cm-es hosszban), de látványos színbeli eltérés sem tapasztalható a két csoport között.

Van, hogy csak a kicsit eszi: a kisebb twiszterek sokszor meglepően szép süllőket adnak! Az alsó az egyik legjobb süllős alapszín, fehérrel sok balint lehet télen (is) fogni folyókon.

A Mann’s Action Shad twiszterfarkú gumihal kimondottan vékony, függőlegesen lapított testű, féregfarokkal ellátott gumihal. A farok rész nem lett merészen hosszúra hagyva, inkább a test mérete a domináló. Ennek előnye, hogy hosszan tudjuk végigvezetni a horgot a csaliban, így megfoghatjuk a kényesebb, csak a farokra fókuszáló kapásokat is.

Tökéletes összhangban a test és a farok rész, mely az extra vékony anyagnak köszönhető! A CHFT fénytartó anyagának köszönhetően az alkonyati és esti órák favoritja!

Ne feledjétek, a méret nem minden. Minden műcsalira, így a plasztik csalikra éppúgy igaz, hogy sokszor a kisebb változat adja a sikert, a kapásokat, vele együtt a jó halat. Amíg a megszokott nagyobb méretekre nincs érdeklődés, addig ugyanott kisebbre váltva kellemes meglepetésben lehet részünk.

Soha rosszabb befejezést: a sügérnek és domolykónak szánt csalit csuka tüntette el.

Forrás: Halmos Mihály

MANNS ACTION SHAD
950 Ft
MANNS DUPLAFARKÚ TWISTER
950 Ft
MANNS TWISTER
950 Ft
MANNS SHAD
950 Ft
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...