Ezt kell betömnünk |
Mi ki szeretnénk jutni, és a felkészülésünket ennek jegyében folytatjuk:
Tudom, akik ismernek, azok mindig mondják, nem vagyok egyszerű eset. De, hogy a válogatott többi tagja sem a beletörődő János, az most már bizonyos. Az egyöntetű vélemény, hogy a felkészülést folytatjuk. Most már nem csak a felszerelések összhangját vesszük górcső alá, hanem a VB. helyszínéről kapott információk és tapasztalatok alapján az előző írásokban kiválasztott halak speciális horgászatára helyezzük a hangsúlyt. Először nézzük a sok pergető által kedvelt balint. Nagycsodákat nem tudunk felmutatni de, akad egy-két újdonság is a tarsolyunkban. Az eddigi tapasztalataink alapján hangos rablásainak helyszínén lehet legjobban megtalálni a balint. Folyóvízen akár kövezés, sarkantyú, vagy bármilyen akadály mely meggyorsítja a vizet (lehet ez egy vízbe lógó faág) a balinok vadászterepe. Miért? Ha megfigyeljük a kishalakat, küszöket, a táplálék reményében a felgyorsuló vízrészek mögötti langókban előszeretettel összegyűlnek, itt várják a sodródó táplálék részecskék besodródását a lassúbb áramlású langókba. Néha-néha azért a kíváncsiságtól és az irigységtől hajtva kikandikálnak a felgyorsuló surranó, elvágó vizekhez. Hát ezt várják a fedezékben megbújó balinkák. A kishalak a felgyorsuló vízben egyensúlyukat vesztik, koordinálatlanak tűnő lesz a mozgások. A balinnak ez olyan, mint kisgyereknek a TV távirányítója, nem tud neki ellenállni. Abban a pillanatban, amikor a kishal mozgása koordinálatlan, és látszólag elveszti egyensúlyát a balin támad. A kishalak ekkor a legvétlenebbek. A mozgásuk egyensúlyának a visszanyerésére koncentrálnak és így nem tudnak odafigyelni a támadójukra, valamint a falkaösztön sem védi őket. Könnyű prédák.
Elvágó vizek lovagja |
Elvágó vizek lovagjai:
A visszaforgókban, sarkantyúkun, elvágó vizeken járőröző balinok ritkán támadnak csapatostul. Más harcmodort dolgoznak ki és fejlesztettek tökéjre, melyet génjeiken átörökítenek nemzedékről nemzedékre. Nekünk horgászoknak ehhez kell alkalmazkodni, és a megfelelő módszert kiválasztani. Takarásból, vagy mélyebb vízrészekből tartják szemmel a táplálékhalak helyzetét. Lesből támadnak. Legtöbbször egyenként, csak egy-egy rablást látni. De sok esetben nem is mutatja magát, mivel a tragédia (mely a kishalakat érinti) 1-2m-es mélységben játszódik le. Ezeket a frekventált helyeket kell megkeresnünk és minél tüzetesebben átvizsgálnunk. A balinok egész nap a területen tartózkodnak, kitartásunkat sok szép hal jutalmazhatja. Itt talán a legkönnyebben becsaphatóak a fenekeszegek. Most a csónakból történő pergetést elemezzük ki, mivel erre kell készülnünk a Pón való horgászatkor is. A helyszínek megközelítésére nem kell túl nagy gondot fordítanunk, mivel a halaink a búvóhelyeiken nagy biztonságban érzik magukat, óvatosságukat elvesztik. De azért oda kell figyelnünk a megközelítésükkel. Nem szabad átmotorozni a rablásaik helyszínén, próbáljunk úgy lekötni, hogy az elvágó vizet a folyómeder felőli oldaláról tudjuk meghorgászni. Én mindig a helyszín fölé szoktam motorozni, és leállított motorral rácsurgok a meghorgászni kívánt területre. Hagyjunk 15-20m-es távolságot a csónak és a rablások helyszíne között. Ebben az esetben a halakat nem zavarjuk és az egyébként óvatos balin nem fog gyanút. Ha lekötésünk miatt elmaradnának a rablások, ne ijedjünk meg, hamarosan vissza fognak térni lovagok. Ennél a pergető módszernél nem kell számítanunk nagy dobásokra bőven elegendő 1,8-2,1m-es bot. Csalik esetében először részesítsük előnyben a felszíni vagy felszín közelieket. Ezekkel tudjuk a legtökéletesebben leutánozni az egyensúlyát, vesztő kishalat. A csalit a langó lassabb vizéből indítsuk és az elvágó gyors vízen keresztül húzzuk felénk. Az elvágó vízrész határán törekedjünk arra, hogy a műcsali minél több időt tartózkodjon ebben a közegben. Ha megfigyeljük a műcsali ugyan úgy viselkedik mint a kishal, a felgyorsuló víznél elveszti az eddigi koordinált mozgását és esetlenné válik, balin számára ez a mágnes.
Felszíni csalik |
Vannak olyan esetek, amikor nem látjuk a jellegzetes rablásaikat de, nem adják fel a búvóhelyeiket, csak a táplálkozásuk a mélyebb vízrészekben történik. Ezekben a visszaforgókban, kővégeken ott tartózkodnak és lesben állnak. Ilyenkor kerülnek elő a nehezebb vízközt mozgó csalik Trill. ASP, Jig wobler és a társaik. A nehezebb csalikat a csapatosan garázdálkodó balinok esetén mutatom be. Az előző írásomban bemutatott pergetőbotot teszteltük ennél a módszernél is. ET EXCALIBUR Spin 210cm-es botot 10-30g-os dobósúllyal, és egy hozzá méretben illő RYOBI zauber 2000-es orsó. Mivel ebben az esetben 20-30 esetleg 40m-es dobásokat végzünk és könnyű kis csalikkal ez bot összeállítás tökéletesen megfelelt. Érzékenysége a kisebb woblerek esetén is jól működött. Talán ami a hátrányára írható, hogy a vízbedőlt fák kövezések akadói közül a halakat erőltetni kellett. A botot sokszor a terhelhetőségének a határára terheltük, persze ezt tehettük mivel tesztelni szerettük volna az összeállítást. 1-2kg-os halak esetén nem volt probléma, de a beesett nagyobbak már próbára tették mind a horgászt és a felszerelést is. Az érzékenysége viszont a kis felszíni csalik mozgatásához nagyon kellett. Amikor áttértünk a mélyebb vizek vallatására akkor viszont a nehezebb csalik miatt botot kellett váltanunk. Csalikban a jól bevált a képen látható woblerek megint bizonyítottak újabb típusok nem kerültek előtérbe. A halak kapásai igen erőteljesek, sajnos sokszor el is vétik a csalit a gyorsuló vízben, ezért érdemes megállítani egy-egy pillanatra. A rejtekhelyeikről szinte kirobbannak a préda láttán, igazi gerilla harcmodor.
Homokpadok és nyíltvizek vitézei:
Az előzőekben már szóesett a táplálék halak viselkedéséről, hát most is azzal kezdem, Ezeken a vízrészeken teljesen másképp viselkednek, nagy csoportokba összegyűlnek és így védik magukat a ragadozókkal szembe. Vagy éppen a homokpadokon lerakódott táplálék hozza össze őket. Mozgásuk jól kiszámítható követhető, a ragadozónak elég csak ólálkodni a körülöttük és a jól kiszemelt bambuló prédát messziről megtámadni. Sokszor láthatjuk, hogy hosszú métereken keresztül kergetik áldozatukat. Ha mégsem verődnek össze a kishalak, akkor ezt az összeterelést juhászkutya módjára a balin is megteszi, és szépen össze tereli őket egy helyre. Persze ez a jelenség mármint az összeterelés a tavakon, állóvizeken a jellemező, de előfordul a folyókon is. A homokpadokon garázdálkodó vitézek már nehezebb esetek. Sokkal óvatosabbak, minden rezdülésre odafigyelnek, és a legkisebb gyanús jelre is odébb állnak. Az egyhelyben mozgó kishal csapatot először csak ijesztgetik, és ezzel minél kisebb területre szorítják őket, és az alkalmas pillanatban elkezdődik lakoma. A kishal csapat széleiről a sűrejébe robbanak, a széleken állók pedig a megijedt, levált kishal egyedeket szedegetik. Ilyenkor szinte forr a víz. Hát ezeket a halakat nagyon nehéz megközelíteni, ne is próbálkozzunk velük. Minél közelebb próbálunk kerülni hozzájuk Ők legalább annyival távolodnak el tőlünk, vagy ha nagyon zaklatva érzik magukat, odébbállnak. Ezeknek a balinoknak a meg fogására gyors csalikkal kell készülnünk, mint általában a balin horgászata esetében. Előtérbe kerülnek a nagy dobástávolságok, nem ritka az akár 100m feletti dobás. Egyszerűen nem engednek magukhoz közelebb. A bot összeállításnál mindenképpen figyelembe kell vennünk a nagyobb dobásokat és a nehezebb gyors csalikat. Itt került előtérben a számomra teljesen idegen 240cm hosszú ET Zander Jig Fast bot. Első ránézésre tetszetős kialakítás, végre a nyéltag is megfelelően rövid az orsótartó után. Az akciója nem igazán gerinces, kissé parabola akciós. Én egy jig bottól sokkal gerincesebb kialakítást vártam. De mivel a nagyobb dobástávolságok miatta döntöttünk a 240cm változatnál, megkezdtük vele a tesztelést. A dobások esetén jól kijött a parabola akció, szinte kilövi a 20g körüli csalikat, kis lendülettel is 60-70m-es dobásokat tudtunk vele végezni. Mivel nagy távolságból vontatjuk be a csalinkat, a hosszabb bottesttel sokkal jobban tudtam kontrolálni a csali mozgását. A megakasztott halakat is könnyebb volt vele vezetni mint a rövidebb társai esetén. De mihelyst 30-40m-en belül került a csalink vagy a halunk, ez az előnye a hosszabb botnak elolvadt, innentől hátrányává vált számomra. Persze én mint már többször leírtam, rövid bot párti vagyok. Térjünk vissza a horgászatra, a nagy dobástávolságok miatt a műcsalikat is ennek a célnak kell alárendelni, itt nem jöhetnek szóba a könnyű kis woblerek. Ide veled régi kardunk: akarom mondani pilkerek, meg minden ami nehéz és jól dobható.
Pilkerek |
A vontatási sebesség az sok esetben inkább a Tiszai expressz gyorsaságához mint a helyközi járatokon közlekedő kis piros szerelvény sebességéhez hasonlít. Adódik ez abból is, hogy a nehezebb csalikat 30-100cm-es vízmélység esetén kell bevontatnunk. Az orsót olyan gyorsasággal kell tekernünk, hogy a csigatengelyről leolvad a kenőanyag, na persze ez némi túlzás! De a tesztelésre kapott RYOBI arctica 2000-es orsó nem volt alkalmas ehhez a módszerhez. Az orsó derekasan állta a sarat. és semmi meghibásodás nem mutatkozott rajta, pedig tekertük (észnélkül). Ehhez a módszerhez egy gyorsabb orsó a megfelelő legalább 6:1-es áttétellel és 4000-es mérettel. Visszatérve RYOBI arctica 2000-eshez. egyébként egy gyöngyszem, (halkan jegyzem meg: nekem jobb mint a zauber). A gyors mozgású csalik esetén a kapás brutális, minden pillanatban készen kell állnunk a bevágásra. A botot biztos kézzel kell tartanunk, mivel a heves kapások hatására a hal, a kezünkből is képes kifordítani a botot. Ez nagyon munkás horgászmódszer, pergető legyen a talpán ki 1-2 óránál tovább tud horgászni ezzel a módszerrel. Nekünk pedig erre készülni kell, ugyanis a Pón nagykiterjedésű sóderzátonyok vannak, melyek ehhez a módszerhez tökéletesen alkalmasak. Problémát jelenthet, hogy a halakat nagy távolságból kell a szakállnélküli horoggal szerelt csalikkal kifárasztani, sajnos nekünk is sok halunk maradt le. Többet kell gyakorolni a szakállnélküli horgokkal való fárasztást. Persze ezzel kapcsolatban azért szert tettünk némi tapasztalatra, az Ecsédi Végtavon, igaz itt a csukákat riogatjuk így. Ami fontos a szakállnélküli horoggal történő fárasztás esetén, hogy nem szabad pumpálni a halat, egyszerűen orsóról kell fárasztani, minden pillanatban tartani vele a kontaktust. Na ez 70-80m-es távolságból nagyon nehéz, a monofil zsinór itt szóba sem jöhet.
Becsapott vitéz |
Összegzés:
A homokpadok vitézeit nagyon alacsony hatékonysággal tudtuk megfogni, amennyiben lehetséges ezt a pergető módszert el kell kerülnünk a VB-én. Meg kell találni a lesből támadó elvágó vizek lovagjait. A mélyvízi balinozáshoz a keményebb Jig botokat kell használni. Használnunk kell előkéket, mivel akár a csukák esetében általam használt PIKE Wire drót előkét, vagy a Fluorocarbont használtuk, a kapások száma megnőtt. A balin esetében a szakállnélküli horog nagyon nem tart, főleg a nagyobb testű halak esetén, a botnak nem szabad, hogy gerinces legyen. Sokat segít az orsóvak történő fárasztás esetén a B akciós lágyabb bot. Az orsónak gyors áttételűnek kell lennie, ez a bevontatást és a fárasztást is segíti, valamint egy kicsit könnyíti a horgászatunkat. A többi már reméljük a Pón fog a teszteléseken eldőlni, melyről reményeim szerint szintén beszámolhatok az olvasóknak.
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...