Power Pickerrel a Tiszán
Megjelent: 2009. június 24. | Forrás: EnergoTeam | Írások
Amikor először kézbe kaptam az Energo Team Power Picker botját, azonnal kiderült, hogy az XXX Strong felirat nem csupán reklámfogás. Már „szárazon” érezni lehetett az erejét, amin semmi csodálkoznivaló nincs, ha jobban szemügyre vesszük a pálcát.


Egy Tiszai kanyar külső íves kövezését horgásztunk meg

Az anyaga kevlárral erősített IM8-as carbon, aminél jobbat nehezen találhatnánk a piacon. Ezt a minőséget a konkurencia csak jóval magasabb áron tudja produkálni. A bot kétrészes, s természetesen 2 db cserélhető spiccel kerül forgalomba. Az orsótartója stabil, csavaros változat, a nyele kiváló minőségű parafa. Érdemes szót ejteni a gyűrűzésről is, hisz a pickerre a legjobb minőségű SIC zsinórvezetők lettek bandázsolva.


Íme a küszök, melyek végül süllővé változtak

A Power Picker kétféle hosszban, 2,70-es és 3,00 méteres változatban vásárolható meg, mi a hosszabbat vettük górcső alá. A bot „heavy action” jelzéssel rendelkezik, ami jól mutatja, hogy nagyobb halak fárasztásakor sem fogunk zavarba jönni.

Első horgászatunk alkalmából egy 40-es méretű Excalibur RD 4000 orsót rögzíttetünk a nyélre. A könnyített fém dob 0,25-ös Power Spinning monofil zsinórral volt feltöltve, amit teljesen felesleges lett volna lecserélni, hisz a pergetésre ajánlott damil természetesen kiválóan alkalmas mártogató süllőzésre is, amire épp mi készültünk. A tiszteletet parancsoló 7,88 kg-os gyári érték több, mint elég a könnyed nyári süllőzéshez. Ilyenkor a halaink zöme 1 és 2 kg közötti (örülünk, ha fogunk a felmelegedett vizekben), így ennél durvább felszerelés nem lett volna indokolt.


Szákban az első ragadozó

A nyár nagy előnye, hogy a csalihalfogás nem okoz gondot. A Tisza folyó bokrai alatt szinte mindenfelé snecicsapatok portyáznak, hogy minden lehulló apró rovart összekapkodjanak. Csontival, egy rövid spiccbottal hamar megfogható a horogravaló. A nyár elején az elő hal hozta számunkra a legtöbb kapást hajnalban és napközben, így ezúttal is friss küsszel csaliztunk. A montázs a lehető legegyszerűbb volt, egy kisméretű sörétólommal ütköztetett csúszó pálcaólmot fűztünk a zsinórra, és 1/0-s, Gold Star hosszúszárú süllőző horgot kötöttünk végállásba. Mivel a bokrok alján húzódó kövezést szerettük volna kivallatni, hosszú dobásra nem volt szükség, a víz se volt gyors, így 15 grammos ólom elegendőnek bizonyult.

A nyári melegben a hajnali süllőzést nem lehet elég korán elkezdeni. Nem ritka, hogy azt az 1-2 kapást rögtön a hajnali fényváltásban kapja meg az ember. Később, ahogy telik az idő, a keleti vagy déli partvonalakat szoktam keresni, mert ide süt be a nap legutoljára, s az árnyékos derengésben, a belógó ágak, bokrok takarásában még jóval napfelkelte után is aktív maradhat a süllő.


A Power Picker süllőfogásra is teljesen alkalmas

Nyáron gyakran összefutok Horváth András barátommal a Tisza-tavon, akit sokan csak „Kalap”-ként ismernek. Nyugdíjas lévén szívesen tölti idejét professzionális kialakítású lakóhajóján. Akár heteket is képes vízen tölteni, megfelelőek a körülmények. Rendszeresen horgászik érzékeny spiccű feederekkel, vagy pickerekkel, hisz a süllők mellett szívesen aprítja a keszegeket és a pontyokat is. Olyan botra van szüksége, mely jól jelzi a kapást, de a bevágás után fel tud keményedni, s elegendő tartalékkal rendelkezik testesebb halak kifárasztásához.


„Kalap” mutatja a második süllőt…

Az adott reggelen szerencsék volt. Rögtön az első dobásra süllő fogta meg a csalihalat, s határozott húzással jelezte, hogy komolyak a szándékai. A köves partszakasz számtalan kisebb gallyat is megtart, így a hosszas nyeletés itt nem divat, mert a süllő hamar akadót találhat. Maradéktalanul kihasználhatjuk a bot nyújtotta előnyöket. A spicce gyönyörűen mutatja a csali beforgatását, ahogy kis rándulásokkal nyel a süllő, miközben a páciens mit sem sejt odalenn. Néhány karakteres húzás után, már elég mélyen kell lenni a kis küsznek, s indulhat a bevágás. Ekkor a bot mélyebben hajlik, a terhelés a vékonyka üvegspiccről az IM8-as kevlár erősítéses részre érkezik, s a horog biztosan akad. Nagyon örültünk az első halnak, még ha nem volt óriás az 1,30-as súlyával. A nyári melegben meg kell becsülni ezt is.


Nyáridőben két tepsis süllő tökéletes egy reggelre

Aztán kicsit később, némi akadókeresés és szerelgetés után, még egy másfeles forma ragadozót is sikerült horogra (küszre) csalni, így végképp nem lehetett panasz a duplázós reggelre.


A hátsófékes Excalibur orsónak nem
okozhattak gondot a halak

A felszerelés tökéletesen szerepelt, de igazság szerint ezek a halak nem tehették próbára erejét, viszont nagyszerűen kidomborodtak előnyei. A csónakos horgászat során teljesen felesleges lett volna egy 3,60-as, vagy még hosszabb bot használata. Időnként a bokrok alatt még a 3 méteres hossz is soknak tűnt. Vannak helyek, ahol nem is nagyon lehetne bevágni a hosszú bottal, hisz felettünk nem szabad a pálya, belógnak gallyak, stb. Ugyanezen okból a halak fárasztása is egyszerűbb a rövid bottal a szűk helyeken. Mivel nem kell messze horgásznunk, a dobótávolságban soha nem jelentkezhet a rövidebb bot hátránya. Ezzel szemben könnyebb a kétrészest tárolni, kezelni, szállítani.


A boton olvasható a lényeg: IM8-Kevlar,
heavy action,
2 részes, 3 méteres

Elégedettségünk csak növekedett, amikor néhány nappal később egy keszeges horgászatra vittük a botot és a nyár egyik legjobb pecájába „estünk” bele. De erről majd legközelebb, részletesebben.

Kapcsolódó termékek:




ET Power Picker

ET Excalibur RD

ET Power Spinning

GS süllőző horog





Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...