Az ősz közeledtével, a hűvösebb időnek köszönhetően vizeink hőmérséklete csökkenni kezd. Szeptember végére, legkésőbb október derekára érkezik el a sokak által annyira várt plasztikcsalis pergetés ideje, s tart egészen a fagyok miatti jegesedésig, vagy enyhébb teleken egészen februárig. Kedvenc ragadozóink fokozott étvágyának hála, a zsinórjaink végén felkínált különféle twisterek és gumihalak bizony nem maradnak sokáig fognyomoktól mentesek.
Az utóbbi időben, néhány esztendőben rohamosan nőtt a kereskedelemben fellelhető plasztikok fajtája, szín- és formaviláguk határtalansága miatt nehéz eligazodni a csalivásárlás előtt állóknak. Jelenlegi cikkünket iránymutatónak szánjuk, felelevenítjük azokat az aranyszabályokat, amelyeket okvetlenül szem előtt kell tartani a siker érdekében, a biztos halfogás reményében.
A 2012-es évtől az Energofish polcain is sorakoznak a színesebbnél színesebb szilikoncsailik, megjelenésük, alakviláguk nem a véletlen szülötte, biztos kezű, neves horgászok tapasztalatai, eredményei alapján öltöttek végső formát. Szerencsés módon egyike lehettem azoknak, akik első kézből tapasztalhatták meg fogósságukat, s az el nem maradó sikerek bizonyították, hogy igen is állandó helyet kell nekik biztosítani a műcsalis dobozok fakkjaiban.
Nevükhöz méltóan igényes, tartós csomagolásban kerülnek forgalomba a Wizard plasztikok. A légmentesen visszazárható tasakok nagyon hosszú időre szavatolják a csali minőségét, épségét |
Tálcán kínált ínyencségek |
ET Wizard Killer Shad
Az általam legtöbbet kapocsba akasztott, és a legtöbbször használt plasztikcsali az utolsó őszi-téli szezon során a Killer Shad család 5 és 7 centis tagjai voltak. Mint minden Wizard gumi, ők is rendkívül puha szilikonból készülnek, pont abban az arányban, amellyel még tökéletes mozgást produkál a vízben, de a horgot is biztosan tartja, illetve több kapás és hal után sem foszlik szét az anyaga a sokszor borotvaéles (csuka) fogak marcangoló hatására következtében.
Nagyon fogós színekben készüknek a Killer Shadok (is). Napszak, időjárási viszonyok, frontok függvénye, hogy melyiket részesítik előnyben a ragadozók. |
A természetes alapszínek, mint a fehér, zöld, sárga testű fekete háttal éppúgy megtalálható a választékban, mint például az agresszivitást, támadókedvet (sok esetben) jobban kiváltó piros sárga kombináció. A farokrész dőlésszögének kialakítása, a faroknyél bordázata sem véletlen, ezek mind a rezonanciakeltést segítik elő a „vizes környezetben”.
Testük kellőképpen széles, mivel ez előnyösebb billegő mozgást kölcsönöz húzás és süllyesztés, vagyis ereszkedés közben egyaránt. Orr részük félkörívű bemélyesztése következtében a jigfej ólomsúlya tökéletesen belefészkel, így jobb tartás ad akár a legvékonyabb szárú horgon is.
Széles kocka hát és ívelt hasi forma kialakításával jobb billegést lehetett adni a csalinak |
az alapszíneken túl fogós a zöld… |
…és a piros egyaránt |
Egy másik glitteres fajtánál pedig apró csillámok próbálják a feltűnést kelteni |
A szilikon anyag, mint tudjuk kémiailag „sérülékeny”, csak nagyon ritka, mondhatni speciális esetekben fér meg hosszabb távon nehézfém, pl. ólom társaságában. A sav bizony el tudja színezni a plasztikcsalinkat, így ne lepődjünk meg, ha hosszabb tárolás után a jig ólomfeje megsötétíti a csalit. Fizikai károsodása kizárt, némileg az esztétikában ejt csak csorbát, de ez a halakat mit sem zavarja. Meg egyébként is, fogyóeszközről van szó, ha egy gumihal sokat áll a dobozban, akkor bizony ott valami baj van.
Az ólomtól lebarnult fejű hetes zöld csalimat nagy becsben tartom. Egy emlékezetes (így már utólag) pergetés egyetlen kicsikart kapását is vele tudtam elérni… |
Ő volt a tettes (de róla A remény hal - meg utoljára című írásban részletesebben olvashattatok már) |
Ha őt nem zavarta a megbarnult plasztikfej, engem miért zavarna. Ki tudja, lehet, hogy ez adta meg a patináját |
Csukafogak a hetes Killer Shad-on |
ET Wizard Energy Shad
Az Energy Shad a piacon megtalálható egyik, ha nem a leglágyabb testű szilikon halacska. Rendkívül puha csali, kiváló libegését vékony formájának is köszönheti. 9, 11 és 13 centis változatai 10 féle színárnyalatban kerülnek forgalomba, ezek közül is a népszerű black-white, crystal shad mellett a román és magyar nemzeti tricolor igazi kuriózum.
Fogós alapszínekben |
Könnyű jigfejen, igazán vékonyszárú horgon mutatja meg kiváló mozgását, feltűzése némi gyakorlatot igényel emiatt. Lassan vezetve is kitűnően libegteti magát, széles négyszögletes lapát alakú farkának köszönhetően intenzív rezonanciát kelt. Lágysága miatt nemcsak süllők és csukák ellen vethetjük be, de kilenc centis változatával eredményesen fogható a sügér is a lehűlt vizekben.
Wizard Mebaru Worm
A vizekben sűrűn megtalálható természetes lárvautánzatok az Energo Team féregcsalijai. A Wizard csoporton belül a legrövidebb testtel ők rendelkeznek. Igaz UL (Ultra Light) plasztikok, amelyek kisméretű ólomfejjel, vagy horoggal kombinálva drop shot módszerrel, vagy hagyományos jigelő pergetéssel eredményesen alkalmazható számos halfajra.
Négycentis változat létezik belőle egyedül egyenlőre, a csomag 10 darab plasztik férget tartalmaz |
Bordázott, gyűrűs test, mely vékony rezgő farokban végződik |
Ultrafinom felszereléssel, érzékeny, rövid bottal és 0,16-osnál nem vastagabb monofil zsinórral lehet igazán esélyünk a sügérek, domolykók, emellett a jászkeszegek és vörösszárnyú keszegek megfogására. A pöcögtetve történő lassú behúzás, a „csuklóból” vezetett csali hozza meg általában a sikert.
Wizard Triple Tail Grub
A Wizard Triple Tail Grubja egy átlagosnak tűnő, kistestű twister. Közelebbről megnézve közel sem mondható megszokottnak, hiszen a farokvégen három részre osztott bemetszés található a jobb rezonancia és csalogató hatás elérése érdekében. Hagyományos jig technikára kifejlesztett plasztikcsali, amely a megfelelő ólomfejjel, illetve horoggal kombinálva eredményesen alkalmazható csukára és süllőre, sügérre és balinra egyaránt!
Egy-egy tálca 10 darabot tartalmaz a mindössze 3,5 centiméteres fogós apróságokból. |
Rögtön érthető, mire utal a triple elnevezés. |
Anyaguk minősége a kategóriában verhetetlen |
A gyűrűs test tökéletesen tartja a kicsi, vékonyhúsú horgot, a kiszélesedő farokszár ingerlő mozgást kölcsönöz a csalinak, mivel nagyobb így az ellenállása, ereszkedés közben lassan libegve száll alá a meder fenekére. A kapás nagyon sok esetben pont ekkor következik be.
Az ólomfej megválasztásának szempontjai
Plasztik csalis horgászatnál, twisterezésnél és gumihalazásnál egyaránt a legfontosabb szempont az ólom-, vagy más néven jigfej helyes megválasztása. Két dologra kell nagyon figyelni, a fej súlya ne legyen túl nehéz, se túl könnyű a csalihoz, valamint a horog optimális helyzetben, az akadás szempontjából ideális ponton álljon ki a csali testéből.
A kelleténél nagyobb súlyú ólomfej ugyanis ágyúgolyóként húzhatja, repítheti fenékre a plasztikcsalit, esélyt sem adva ezzel a ragadozó hal ingerenciájának kiváltására, másfelől, ha túl könnyű a fej súlya, akkor pedig a csali mozgását torzítja el, s nem használjuk ki a benne lévő lehetőséget.
Minden esetben először a jigfejet mérjük a csali hosszához. |
Ha ideálisnak ítéljük (kb. a test utolsó harmadánál kell kibújnia majd a horognak) jöhet a felfűzés a képen látható módon |
Itt már nem ronthatjuk el… |
A legideálisabb párosítás! |
Ne feledjük, a legjobb csalik sem képesek önmagukban csodát tenni! A megoldás és a siker kulcsa mindig a mi kezünkben van, a vezetési stílus elsajátításában, a plasztikok életre keltésében!
Őszi csendélet Wizardokkal |
Amikor csak a kicsi kellett nekik… Szépségdíjas csuka ötös fehér Killer Shadra |
Bizony sokszor megesik, hogy a pici csalikat is csak derékban hajlandóak elkapni. Pedig aztán lenne hová hörpölni |
Forrás: Halmos Mihály
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...