Rakós botok tavaszi felkészítése
Megjelent: 2008. március 19. | Forrás: Tóth Gábor | Írások
Lassan vége a télnek. Egyre közelebb kerülünk a jó idõjáráshoz, a vele együtt járó felmelegedéshez, és ami a legfontosabb, a halfogás esélyei a hõmérõ higanyszálának emelkedésével egyenes arányban nõnek. Ideje hát leporolni õsz óta árválkodó botjainkat és harcra kész állapotba hozni õket.


Minden egy helyen

Személy szerint, nekem a rakós botos peca hiányzik már nagyon. Így nem is csoda, hogy a tavaszi nagyszervizt ezekkel kezdtem. Az AGNES és a MULTI CARP október óta árválkodnak sarokba állítva. A tavalyi gumizás egy év alatt alaposan elhasználódott. Jó sok topszett vár megújulásra.


Kis darabokkal kezdjük a szabást

Gyors számolás után kiderül, hogy tíz darabot kell átszerelni és van néhány, ami még nyers méretben az elsõ gumizásra vár. Akárhogy is nézem ez legalább egy napi meló, de muszáj elvégezni ezt a munkát, mert az elõttem álló szezon versenyein AGNES-nek kell hibátlanul muzsikálni, a nagyhalas horgászatok alkalmával pedig a MULTI CARP-nak. Úgy döntöttem, elsõ körben a Multi Carp gumizása kapja meg a nagygenerált.


Elsõ vágás után próba

Az erõs bot jól állta tavaly is a nagytestû pontyok rohamait, eszméletlen jó szórakozást nyújtva. Az idén is szeretnék legalább olyan jókat fárasztani, és szákba terelni egypár tíz kiló feletti potyeszt. Sokat tanultam az elmúlt évben.


A belső teflon vágás nélkül nem fér bele a spiccbe

Ezért is határoztam úgy, ha lehet még profibban, még jobb minõségû alkotóelemekbõl állítom össze készségemet. Hátha sikerül megdöntenem tizenkét kilós rekordomat. Ahhoz pedig az kell, hogy ne legyen gyenge láncszem a felszerelésben.


Addig faragjuk, amíg pontosan nem passzol a teflon

Azt már régen kitárgyaltuk, hogy a Multi Carp kivételesen jó pontyos rakós. Itt tehát nem kell változtatást eszközölni. A következõ lényeges elem a gumi. Úgy döntöttem, hogy tapasztalt versenyhorgász barátim tanácsát megfogadom és a Polemaster Carp Bungee kerül a bottagokba.


Egy csepp pillanat ragasztó...

Több méretben gyártják ezt a csõgumit. Az én választásom elsõnek a 2,5 milliméteresre esett. Úgy vélem, hogy rendkívüli rugalmassága és ereje biztosíték lehet a legvadabb pontyok megfogására is, persze némi szerencsével. De ha ez mégse lenne elég, már a polcon pihen az extrém vastag 3,6 milliméteres bivalyölõ. Kevésbé „necces" horgászatokra pedig az 1,8 milliméteres „finom" gumi.


...és már mehet is a végleges rögzítés

Helyén a teflon

Ezek a csõgumik a legmagasabb elvárásoknak is megfelelnek. Változatos méretskálájuknak köszönhetõen nincs olyan halfajta, vagy horgászati körülmény, amihez ne találnánk meg az ideálisat. Volt még egy szûz pontyos topszettem, úgy határoztam a 2,5-ös gumihoz ezt fogom beszabni.


Ekkora darabot vágtunk vissza

Nagyméretû belsõ teflont választottam, körülbelül három és fél milliméteres furattal. Elõször megnéztem, hogy mekkora az a darab, ami biztosan le lesz vágva a topszett végébõl. Ezt egyszerûen megtehetjük, csak rá kell húzni a teflont. Ahol megszorul, ott megjelöljük és egy recés élû késsel, vagy finom reszelõvel elvágjuk a bot anyagát. (Itt jegyezném meg, hogy a teflon furatának megválasztásánál szem elõtt kell tartani, hogy a gumi könnyen járjon benne. Ha alulméretezzük, akkor megszorulhat, ami zsinórszakadáshoz és azzal együtt a hal elvesztésével jár.)


A fûzõdrót és a gumi...

Itt még biztosan nem megy bele a bottestbe, de már közel vagyunk a megoldáshoz. Ezután folyamatos méretellenõrzés mellett kis darabonként addig szabjuk a botspiccet, amíg a teflon bele nem csúszik úgy, hogy egy kicsit szoruljon. Mondhatnám azt is, finom erõszak árán megy helyre. (Elég sok le fog esni a spiccbõl, de nem kell sajnálni. A szerelék tökéletes mûködéséhez ez elkerülhetetlen. Nálam közel fél méter bánta a vastag gumizást.)


Nagyméretû kapocsba lehet csak belekötni a vastag gumit

Egy egyszerû csomó...

...szorosra húzva

Ezután finoman kisorjázom a spicc belsõ felületét és a végét síkba csiszolom, hogy a teflon pereme tökéletesen felfeküdjön. Ezután egy csepp pillanatragasztó segítségével véglegesen rögzítem. Nem kell sok ragasztó tényleg csak egy nagyon pici csepp. Ha jól szabtuk le a méretet, akkor beragasztás nélkül is tökéletesen használható. Ezzel a mûvelettel a gumizás legkényesebb részével végeztem is. Most már nincs más dolgom, mint hogy a zsinórrögzítõ kapcsot felkössem a csõgumi egyik végére - ez a gumi dobozában található -, és szorosra húzzam a csomót. Egy fûzõdrót segítségével a bottestbe behúzom a gumit (én az AB-tip-be és még egy tagba gumizok). Körülbelül kettõ és fél méter csõgumi áll így rendelkezésemre a fárasztás folyamán. A topszett vastagabb végén Polemaster Large Winder Bung-gal rögzítem és állítom be a megfelelõ feszességét.


A hátsó ütközõ méretre szabása

Nagyon praktikus találmány. Késsel könnyen a megfelelõ méretre vágható és egy célszerszámmal, amit adnak hozzá, a bot belsejébõl kivehetõ és a gumizás erõssége szabályozható. Mégpedig oly módon, hogy feltekerhetõ rá a felesleges gumi, vagy éppen ha a helyzet úgy hozza és kicsit lazább gumizást szeretnék, egyszerûen le is lehet tekercselni.


A dugó könnyen kiszedhetõ a feszesség állításához

Meg kell még említeni mindenféleképpen azt is, hogy ha szeretnénk sokáig élvezni felszerelésünk társaságát a vízparton, akkor nem elég csak használni azokat, hanem karban is kell õket tartani. Ezért vizesen sosem szabad elrakni ezeket. Mindig szárazra törölve csomagolom be a botzsákba felszereléseimet, de még így is elõfordul, hogy kosz kerül beléjük, ami károsíthatja azokat. Most, hogy készülök a szezonra, a botok belsejét is kitisztítom egy erõs acéldrótra szerelt kis rongypamaccsal. Lehet venni speciális tisztítókefe készletet, de az én megoldásom olcsóbb és a célnak ugyanúgy megfelel. Most már a bot gumizva, letisztítva fekszik elõttem az asztalon. Elégedetten nézek végig rajta. Már csak egy dolog van hátra, de szerintem ez meglehetõsen fontos. A botok illeszkedéseit teflon tartalmú sprayvel kezelem le. Ezzel elejét veszem a megszorulásnak, kopásnak, idõ elõtti elhasználódásnak.


Ez a köteg topszet még hátra van

Gyakorlatilag így év elején és egyszer a szezon közepén elég elvégezni ezt a mûveletet, sokáig fent marad a bot felületén. Egy bot tehát kipipálva. Most már semmi akadálya a rekorddöntési kísérletnek. Remélem minél elõbb módom lesz megcsodálni, amint a szikrázó napsütésben csillogva fut ki a rózsaszínû gumi víz alatti ellenfelem rohamának hatására, és élvezettel hallgathatom a pattanásig feszülõ felszerelésen játszó tavaszi szél zenéjét.
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...