Rejtsük el a horgot!
Megjelent: 2013. december 12. | Forrás: EnergoTeam | Írások

Nem vitás, hogy a ragadozóhorgászat és az akadók, vízi búvóhelyek kérdése nagyon is összefügg. A ragadozók egyrészt maguk is rejtőzködnek általában, nem szeretik a rivaldafényt, s a táplálkozásukhoz is szívesen használnak rejtekhelyeket, különböző fedezékeket.


Számos alkalommal fordul elő, hogy a rejtekükből nehezen csalhatók elő, s nekünk kell a nehezített körülményekkel megáldott helyen megkeresnünk őket. Ekkor kerülhetnek előtérbe olyan végszerelékek, melyek akadós terepen is biztosíthatják a folyamatos horgászatot.


A manapság már hazánkban is elterjedt offset horgok kiváló lehetőségeket kínálnak, s szerencsére már a hozzájuk való, a hal megakasztását alakjukkal is támogató plasztik csalik is megvásárolhatók.


A módszer sajátossága, az elrejtett horog, támaszt némi elvárást az alkalmazott összetevők vonatkozásában. Illik az offset horog és a műcsali méretét összehangolni. Az se jó, ha a horog túl nagy, ez esetben a plasztik működését hátrányosan befolyásolhatja, de az se üdvözítő, ha a horog túl kicsi, mert ebben az esetben a megakasztási százalékunk lesz csapnivaló.



A műcsalik, melyek ehhez a módszerhez valók, tartalmaznak olyan ún. slotokat (nyílásokat, bemetszéseket), melyek segítik egyrészt a plasztik feltűzését, de sokkal fontosabb, hogy támogatják bevágáskor a horog kifordulását is a műcsaliból. Ez nagyon fontos a halak hatékony megakasztásában.



Nézzünk egy konkrét példát. Legutóbbi Tisza-tavi csukás túránkra kétféle horgot vittünk. Az amerikai Trokar extra minőségű offset horgai mellé az Energo Team Wizard Classic offsetjeiből is válogattunk.



Plasztik csaliból az Energo Team Wizard sorozat FINESSE modelljeit próbáltuk ki, melyek speciális hasi bemetszésüknek köszönhetően kiválóan alkalmasak offset horoggal való felkínálásra. Ilyen horoggal montírozva felkínálhatjuk őket drop shottal, Texas-riggel, vagy akár csuklós ólommal, az ún, cseburaskával is. Ezen módszerek alkalmasak arra, hogy a műcsaliból kiálló karikás horogvégnek csatlakozási alternatívát kínáljanak.


Bármelyik módszert választjuk is, a horog elhelyezése a plasztikban pontosan ugyanúgy zajlik.


A FINESSE plasztikok alapanyaga nagyon lágy, így ezek a modellek kifejezetten alkalmasak arra, hogy a bevágáskor a horog minél kisebb ellenállással kibújhasson.


A feltűzés a plasztik elejénél kezdődik. hasznos lehet a horgot odamérni a csali mellé, hogy lássuk, hol kell a horognak az "állán" kijönni, majd hol kell pontosan a testén átvezetni.

Az első beszúrást követően alul kell kibukkanni a horog hegyének.


Át kell húznunk a horog karikás végéhez. A gumit egy csavaró mozdulattal - ügyelve arra, hogy nehogy elszakítsuk túlzott lelkesedésünkkel -, a megfelelő irányba kell fordítani. Az eleje ezzel a helyén van.


Most jön jól először a hasi bemetszés. A megfelelő távolságban a gumi meghajtásával, elkezdhetjük a horgot alulról felfelé átszúrni a műcsalin.


Miután kivezettük a tetején és eligazítottuk, nagyjából így kell kinéznie.


Az oldalnézeti kép elárulja, hogy miért is nem akad be az akadókba - ha így szereljük. A horog teljesen rásimul a tetejére. Ha nagyon sok az akadó, és igazi dzsumbujon kell átcibálni, akár még egy kis bemetszést is ejthetünk a műcsalink hátán, hogy a horog még jobban bele tudjon süllyedni.


Alulnézetből nyilvánvalóvá válik, hogy milyen fontos a hatékony beakasztáshoz az alsó slot. Megvan az útja a horogöbölnek, és szinte nem ütközik ellenállásba.


Ez a remek csali könnyedén összenyomható a horog előtt, ez a tulajdonság is a akasztásokat segíti. A hal össze tudja így nyomni a plasztikot, de az akadó nem.


Ha így elkészültünk a montírozással, akkor már csak azt kell eldönteni, hogy milyen végszerelékhez kapcsoljuk hozzá a FINESSE-t.

A Tisza-tavon Texas-riggel próbálkoztunk az ártéri fás részen. Két nap alatt sikerült pár szép halat kiteríteni, egy részüket ezzel a rejtett horgos módszerrel cserkésztük be.


A horgászat során érdemes odafigyelni, hogy a bevágásra különös hangsúlyt fektessünk. Ennek a mozdulatsornak kissé erőteljesebbnek kell lennie, mint általában, s emiatt a felszerelésünket is ennek megfelelően kell összeválogatni.


Nálunk szerencsére nyögött néhányszor a EnergoTeam Excalibur Spin 210-es botja.

A horog beakadását nagyban segíti a fonott zsinór, mely nyúlásmentességével azonnali reakciót közvetít.

Nemsokára további plasztikcsalis horgászatokról is be fogunk majd számolni!

Forrás: EnergoTeam

Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...