Salmo fertőzés
Megjelent: 2007. szeptember 03. | Forrás: Murányi Antal | Írások
Pár éve még mindenki úgy gondolta, hogy a Salmo wobblerek jó kiegészítõi lehetnek a legismertebb márkanevekbõl összeállított wobbleres kollekciónak – míg mára egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy a Salmo minden vízre és halfajra tud nyújtani jó néhány igazán fogós modellt, és önálló kollekcióként is bárhol megállja helyét. Ezen a nyárvégi reggelen ismét lett néhány univerzális Salmo kedvencem!


Szép víz, szép reggel, szép halak…

A csendes, és „érintetlen” hajnali vizek mindig titokzatosabbak és izgalmasabbak számomra – lehetõség szerint, igyekszem tehát elkapni minél több vízparti napfelkeltét. Igaz, a koránkelés számomra is kínszenvedés, de megéri! Csak addig nehéz, amíg végre csónakba kerülök, és elkezdek turkálni a wobbleres dobozomban…
Egy olyan öbölben álltam le, ahol a szinttájra jellemzõ ragadozók bármelyike elõfordulhat, persze nem feltétlenül kapitálisok, de egy kis hajnali szalmós játékhoz ez pont megfelel! A várható zsákmány faji és méretbeli sokszínûsége miatt két különbözõ felszerelést állítottam össze, hogy gyorsan válthassak, ha úgy kívánja a helyzet – mindkét botom az immár elszakíthatatlan társammá vált BLADE SPIN család sarja: egy könnyed, de szívós 10-30 grammos dobósúllyal, és egy szigorúbb pálca 30-80 grammos dobósúllyal. A kisebbik bot az egyszerûbb szerkezetû, de kívül-belül fém RYOBI APPLAUSE 2000 orsót kapta, míg a durvább boton egyértelmûen a patinás RYOBI ZAUBER 4000 mutat jól…


Még szerencse, hogy nem vette torokra!
Fonott zsinórokból sohasem használok 0,12-esnél vékonyabbat – sõt, ha lehet, akkor a 0,20 – 0,28-as vastagságokból választok. Tudom, ez utóbbi túlzásnak tûnhet, én is ettõl tartottam az elején, de aztán meggyõzõdtem, hogy a halakat nem érdekli a fonott vastagsága, és engem sem zavar a dobásban. Viszont így jelentõsen visszaesett az elveszített mûcsalik száma. A huszonnyolcasommal egyszer már úgy is téptem le wobblert a fa koronájából, hogy a mûcsalim hármashorgok nélkül ért földet… De visszakaptam!

A könnyebb pergetõ összeállításon ezúttal 0,14-es SUFIX MATRIX PRO tette a dolgát. A fonott madzag tényleg jól össze lett préselve, így némileg vékonyabbnak hat, és az orsó dobjára is több fér belõle. A meglepõen sima felületen viszont rendre megcsúsznak a csomók – két wobblert is elbuktam így korábban, sajnos mindkettõt hallal együtt. Igazán biztonságos csomó leginkább akkor köthetõ rá, ha már megkopott némileg, és felülete „szõrössé” válik. Zsinórunk sajnos már egy-két horgászat után is eléggé elhasznált képet mutat, viszont a szakítószilárdságában ekkor sem fogunk csalódni!

Elsõre apró Salmókkal indítottam. Ha ez nem hoz halat, akkor majd növelem a méretet! – gondoltam magamban. A kisméretû Salmo wobblerek már lassan minden más márkanevet kiszorítanak a miniatûr kategóriában. A formák szépek, a színek meghökkentõen élethûek, mintha a gyár egyik szektorában kishalakat nyúznának… Szinte bármelyikre rámondanám azonnal, hogy ez a „tuti” választás!


Ez a balin valószínûleg soha életében nem látott pisztrángot, de elsõre elmarkolta a kis pisztrángmintás Hornet-et…

De azért valamiféle sorrendre mégiscsak szükség van, így a nagyobb „régiséggel” bíró Hornet pásztázhatta végig elsõként a kiszemelt öblöt… A zömök mûhal egy igazán jól dobható darab, és szuperintenzív veretése bármilyen távról jól érezhetõ! A modell színskálája a természethû színektõl a legextrémebb mintákig terjed – érdekes módon, nekem az élénkebb színek (GT, T) hoztak több kapást, pedig elsõre inkább a natúr színekben bíztam. A nap elsõ halának számító kis balin, és négy megtermett sügér után, már nyugodt szívvel áttérhettem a MINNOW modellekre… A Salmo legõsibb darabja ezen a napon is csupa kellemes meglepetéseket okozott: a kisvízbe kidobott felúszó modellt már az elsõ méteren támadás érte. A többszöri lemaradás, illetve sorozatos csipkedés arra engedett következtetni, hogy a MINNOW ezen a helyen fõleg a sügérek kedvence lesz…


A kis Salmóknak a bõ tenyeres sügérek örültek leginkább.

Az inkább natúrnak nevezhetõ GS színû mûhal nagy feltûnést keltett, bármerre dobtam. A hetedik sügér után végre egy testesebb ragadozó is elszánta magát, és mérgesen odaharapott a vidáman haladó Salmónak… Két fordulás után láttam, hogy fiatal csuka szalad a zsinór végén, jó lesz tehát gyorsan csónakba juttatnom, mielõtt még elnyesi a madzagot. Az akadás nem volt mély, a meglepett halat rekordidõ alatt engedhettem szabadon.
Ekkor viszont úgy tûnt, hogy érdemes nagyobb testû wobblereket is elõkeresnem… Keményebb botra váltottam tehát, és a könyörtelen 0,28-as fonottam végére a kiskárász-mintás (RR) PERCH modellt kötöttem. A nap ekkor már kezdett emelkedni, a madarak nagyobb hangerõre váltottak, és a hajnali idõszak utolsó órájába léptem. Sietni kezdtem kissé, erõszakosan fésültem át a part menti bokrok alját. A PERCH jól dobható, de talán kissé lassan indul be – szóval, amolyan „öregesen”. Inkább az elsõ méter megtétele után tud igazán kívánatos lenni. Ennek ellenére viszont az éjszakai süllõhorgászok ódákat zengnek róla, és ami meglepõbb: fõleg a nappali színeket (GS, RR) dicsérik.


Jók között a legjobbak: HORNET és MINNOW.

Jó tízpercnyi eredménytelen dobálás után már éppen váltani akartam, amikor a tökleveles kiugró sarkánál félreérthetetlen koppintás tolta meg a cuccot, de sajnos nem volt folytatás… Még egy esélyt adtam a PERCH-nek, aztán gyorsan lecseréltem egy hasonló mintás (RR) EXECUTOR wobblerre, amit elsõre sikerült szinte pontosan a csuka szájába dobnom… Alig húztam meg, rögtön belerúgott a hal, és már szaladt is a mélyvíz felé. Ezúttal bõ két kilós ordas görbítgette a 80 grammos BLADE SPIN botot, de a pálca hidegen lekezelte minden próbálkozását – ezt a botot jóval nagyobb halakra tervezték! Igaz, én is jóval nagyobb halakhoz választottam, de ez sajnos nem csak rajtam múlik…


A nagyobbik csukám szabadulás elõtt.

A karcsú EXECUTOR wobblerrel alig tíz perc múltán sikerült egy másik csukát is felbosszantanom: a bokor elé beesõ mûhalra azonnal lecsapott az árnyékban lapuló ragadozó. Nem sokat gondolkozhatott a támadáson, viszont utána egy pillanat alatt megbánta, és egy hirtelen tolatós fejrázással még sikerült kijavítania hibáját… Én pedig a karcos hátú Salmóval maradtam, na és egy felejthetetlen látvány emlékével! Végsõ soron, emiatt járunk ide horgászni – én, meg a Salmók.


A nap sztárja: EXECUTOR 7 RR

A verõfényes napsütésben elégedetten szedtem szét a cájgot, majd számba vettem kis színes mûhalaimat… Sosem gyûjtöttem a wobblereket, mindig csak néhány igazán ütõs darabbal dolgoztam, a többit rendszerint elajándékoztam. Most viszont nem tudok dönteni, hiszen a nálam lévõ modellek mindegyike hozott már halat. Hm… Szerintem, megtartom õket mind. Lehet, hogy ez már beteges gyûjtögetés… Na és?
Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor | Írások

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...