Számomra a legkedvesebb horgászvíz a Sebes-Körös, mely Körösszeg és Körösnagyharsány közt lép Magyarország területére. Igen változatos mederviszonyok jellemzik, gazdag élővilággal. Egy, a folyó melletti kis faluban nőttem fel, azonban felnőttként kénytelen voltam elköltözni onnan, de amint lehetőségem akad, visszatérek, hogy az igazán vad halakat kergessem. Így tettem egy nyári hétvégén is, amely beszámolóját most olvashatjátok.
A Sebes változatosságának köszönhetően szinte minden halfaj horgászatához találunk ideális folyószakaszt, ahol a megfelelő módszert alkalmazva az eredmény nem marad el. Persze nem árt némi helyismeret, melyből nekem több, mint 20 évnyi akad.
A gyönyörű Sebes-Körös.
Ezen a hétvégen domolykó volt az elsőszámú célpontom, aminek nagyon szép állománya él a folyó szinte egész magyarországi szakaszán. Ennek megfelelően most pergető botot ragadtam, és gyorsfolyású, akadókkal tarkított pályákat kerestem fel.
Egyensúly.
A nálam már megszokott Wizard Samurai Spin II, 240 cm, 2-8 grammos bottal, Wizard Edge 4000 orsóval, 0,08as Wizard Braid zsinórral indultam neki a szinte áthatolhatatlan csalán és gaz falakon keresztül a halak nyomába. A domolykó szája igen lágy, ugyanakkor fárasztás közben nagyon hevesen védekezik, valamint a kapások kicsikarásához sokszor tű pontos dobások szükségesek. Ez a felszerelés jól helyt áll ebben az szituációban is.
Embert próbáló feladat néhány óra horgászat a dzsungelben.
A domolykó, főleg a nagyobb egyedek szinte mindig takarásban, valamilyen búvóhely közelében tartózkodnak, így nekünk ott kell keresni őket. Ez a horgászat már-már vadászat, hiszen a lehető leghalkabban kell járnunk, kerüljük a rikító színű ruházatot, és próbáljunk takarásban maradni.
Különböző Salmo woblereket csatoltam a kapocsba, variáltam a merülési mélységgel és a vibrációval. Nem is kellett sokat várni az első halra, ugyan a méret még jócskán a vártnál alul maradt, de megadta azt a kis biztatást, amely megnyugtat, hogy jó úton járok a képlet megfejtésében.
Egy sötét tónusú Salmo Rattlin Hornet bizonyult nyerőnek.
Folytattam a hínárfoltok és bokorszélek dobálását, majd kis idő múlva egy egyel már jobb méretű domi kapta el a cranket.
Nem nagy, de annál szebb!
A következő beálló az egyik kedvenc helyem, sajátossága, hogy egy nagyon sekély, nagyon hínáros, rohanó víz és egy visszaforgós, meglassult ritkán hínáros szakasz találkozása ez. Általában első 3 dobásból jó halat szokott adni, most sem volt ez másképp. Egy bő 40+-os dominak örülhettem.
Egy jobb domi alatt bizony karikában a bot…
… de ez a rugalmasság kell ahhoz, hogy a fárasztás sikerrel záruljon.
Gyors fotó és elengedés után mélyre törő csalira váltottam, egy gyors vízben kószáló márna reményében. A kapás hamar meg is érkezett, de egy kis süllő tette magáévá a fenéken kocogtatott cranket.
A mélyre törő Rattlin Hornetet nem csak a domolykók kedvelik!
Erre a napra ennyi jutott, másnap egy másik szakaszt látogattam meg, ahol több átlagos méretű domi után kezembe vehettem egy 47 cm-es szépséget és egy 62 cm-es márnát is.
Ez a méret már megérdemli a „nagy domi” jelzőt!
A Sebes ékkövei!
Írta: Vass Norbert
Fotózta: Vass Norbert, Vass Balázs
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...
A süllőfogás egyre szerényebb esélyekkel kecsegtet itt lent, a déli Tisza szakaszon, ám késő ősztől a fajlagos tilalom kezdetéig mégis sűrűn csónakba szállok és nyomukba eredek. Elöljáróban, no meg azért is, mert azt gondolom, így illik, néhány szóban bemutatkozom én is, és azt is elárulom, hogyan kerül az a bizonyos csizma az asztalra, vagyis a Wizard pergetőfelszerelés a csónakomba. Minden lényeges a képen, az új felszerelés, a Tisza és...