Spiccbottal a Ráckevei Duna ágon
Megjelent: 2011. október 31. | Forrás: Talabér Gergely | Írások

Korábbi dömsödi matchbotos kalandom másnapján két alternatíva is felmerült bennem a folytatással kapcsolatban. Az első egy komolyabb feederes-pontyozós alternatíva volt, messze bent a meder közepén. Ugyanakkor az elmúlt pár napban a pontyok mintha visszavonulót fújtak volna, semerre sem láttam számottevő akciót a környéken. A másik lehetőséget a botzsákomban lapuló spiccbot jelentette. A szél a tegnap tapasztalt intenzitással fújt ma is, ezért a spiccbotozás nehezen kivitelezhetőnek tűnt. A horgászatra szánható idő rövidsége miatt azonban mégis ez utóbbit választottam. Hogy milyen eredménnyel? Elmesélem, tartsatok velem!


Aznap az első fogásom vehemens
kapással követelte magáénak a csonti csokrot.


Az előzőnapról megmaradt némi dévéres etetőanyag, ehhez kevertem be a zacskó maradékát némi folyékony aromával és csontival. A szél ellenére spiccbot távolságban jól lehetett lőni a nyüveket. Felszerelésem egy 6 méteres ET Rubin Pole-ból állt. Gyorsan rádobtam a létrán tárolt szereléket, ami 14-es főzsinórból és egy 4 grammos duci úszóból állt. Forgót ezúttal nem használtam, a 20 centis 0.12 milliméteres előkére kötött 14-es horgot egyszerű hurokkal erősítettem a főzsinórra. Az ólmozás sörétjeit arasznyi távolságra csíptettem egymástól a főzsinór előke felőli hurkától kezdve.


Nyerő párosításnak bizonyult
az aromás etetőanyag és a lőtt csonti.

Az első uszonyos
szép kis vörösszárnyú.


Tudtam, hogy a Duna medre merőben eltér az eddig általam látogatott tavakétól, de őszintén szólva meglepett, mikor a stég előtt 5 méterre 4.5 méteres eresztékkel értem el a feneket. Itt újabb kihívásba ütköztem, a mederben gazdagon burjánzó vízinövények személyében. Az ereszték beállítása után a horgászat sokkal inkább emlékeztetett a rakós botos pecára egy bitang hosszú top szettel. Felmerült a vízközti úsztatás is, de ezt inkább elvetettem. Ilyen hullámzásban nem tűnt életképesnek az ötlet.


Csipetnyi adagokat lőve
jól beálltak a keszegek az etetésre.

Szép lassan elkezdett
növekedni az egyedsúly.


Először beélesítettem a szereléket, majd bedobtam pár gombócot alapozásnak. Nem kezdtem sokkal, 4-5 egykezes gombócot hajítottam az úszó mellé, majd a horgászat folyamán rendszeresen dobtam őket körülbelül 3 percenként. A csontit az ilyenkor bedobott gombócok után lőttem, minden esetben kétszer egy csipetnyit. Ilyenformán az élő anyag lassan süllyedő felhőt képzett a gyorsan leérő etetőanyag felett.


Íme egy darabosabb, ad ez
a víz,
ha ügyesen kérni az ember!

Érdemes variálni a csaliként felkínált csontik színeit variálni.
Jobban felkelti a halak kíváncsiságát.


Kisvártatva meg is érkeztek az első kapások. Szép, tenyeres dévérek kezdték felcsipegetni az aláhulló csontikat, köztük szerencsére a horgon levő darabosabb csokrot is. Mielőtt bárki átkot szórna rám, el kell mondanom, hogy a horog mérete nem volt véletlen. Ahogy az sem, hogy az ólmozást a szerelék alján alakítottam ki. Szándékom szerint a vízoszlop mélyebbre eső felében cirkáló darabosabb dévéreket szerettem volna megkaparintani, úgy, hogy a magasabban úszkáló küszök között gyorsan átérjen a csali, de a mélyebb részen a hosszabb előkén aláhulló csonti csokor felkeltse az ott tartózkodó uszonyosok figyelmét.


A főólmozást a horgászat első
órájában egybe húztam, majd
az idő előrehaladtával szét
körülbelül arasznyi távolságra egymástól.

Az egy szem j
elzőólom az
előke és a
főzsinór találkozásánál.


A tervem úgy néz ki működött, mert a korán érkező arasznyi uszonyosokat szép lassan komolyabb érdeklődők váltották fel. Érdemes horgászat előtt kialakítani egy elképzelést, amit utána próbára is teszünk. Így tanulhatunk belőle, ha működött, de akkor is, ha nem. Egyre-másra érkeztek a szebbnél szebb halak, sőt nagyobbacska vörösszárnyúak is csatlakoztak.


Kis sügér, nagy kapás!


Nem horgásztam nagyon messzire,
az úszó a bot spiccétől
számítva fél-egy méteren belül volt.


A bot gyönyörűen dolgozott, többször felmerült bennem, ugyan miért nem horgászom spiccbotokkal gyakrabban. A szél ellenére egyáltalán nem gubancolódott össze a szerelékem. Ebben egyszerűségének és a komótosabb körkörös mozdulatokkal kivitelezett dobásoknak egyaránt szerepe volt. Egy dologra azonban nem gondoltam. A horgászat elején szembesültem a ténnyel, hogy az úszóm antennája sárga. Semmi kedvem nem volt új szereléket elő venni és a szélben feltenni a hosszú botra. Ráadásul az sem látszódott volna sokkal jobban. Úgy döntöttem, befestem az antennát. Az egyetlen probléma, hogy otthon maradt a vastag alkoholos filcem, egyedül a gyors záras zacskók megírására használt 0.5-os filc volt nálam. Nem volt mit tenni, kis morgás után bősz satírozásba kezdtem.


A horgászat során használt 4 grammos
duci úszó jól jelezte a
kapásokat a komoly hullámzás ellenére is.

A beszínezett
antenna sokszor
sokkal jobban látható.


Az átfestett antenna már valóban jól mutatta a kapásokat a hullámzás ellenére is. A duci úszó pedig állt, mint a cövek. Bár a maga 4 grammjával soknak tűnhet, nem szabad elfelejteni, hogy a legalsó sörét megemelése elég volt a feltolós kapás észleléséhez, ilyenkor ugyanis az úszó teste kissé jobban kiemelkedett. Így az egy kis fekete pöttyből gyorsan kettő lett és már lendült is a bot. Újabb halacska ficánkolt a horgon. Időközben rá kellett döbbennem, hogy a stég deszkái között rések vannak. Ezeket a réseket épp a horogszabadítók méretére alkotta a természet. Sorban potyogtak bele a nélkülözhetetlen eszközök, hogy utána eltűnjenek a stég alatt hullámzó víz gyengéd ölelésében. Egy szó mint száz, a horogszabadítókon van egy kis lyuk, ezen egy kis darab zsinórt átfűzve érdemes a nyakunkba akasztani őket!


Érkeznek a komolyabb versenyzők.


Az egyszerű felszerelés ezúttal is rendkívüli élménnyel gazdagított!


Mindent egybevetve ezt a széllel bélelt horgászatot is nagyon élveztem. Jó levegőn, szép környezetben voltam, szép kis halakat szákolhattam. A spiccbotos horgászat nyújtotta intenzív élmény pedig ismét meggyőzött róla, hogy érdemes a botzsákunkban lapuló hosszú pálcákat időnként elővenni. Pótolhatatlan élményekkel gazdagodhatunk általuk!


A gyors peca eredménye.
CRALUSSO WAGGLER ÚSZÓ SZÁR KÉSZLET
1 400 Ft
Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...