Spiccbottal a Velencei-tavon
Megjelent: 2012. szeptember 30. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A számtalan nemzetközi és hazai horgászverseny megrendezésére, lebonyolítására helyszínt biztosító velencei evezőspálya nemcsak a versenyhorgászok körében örvend nagy népszerűségnek. Frekventált elhelyezkedése a könnyű megközelíthetőséget, 2 km hosszú betonozott partja pedig a kényelmes horgászatot biztosítja. Itt nem kell attól félni, hogy a szomszéd ránk telepszik, mivel versenypálya lévén a rajtállások jól láthatóan ki vannak jelölve, és rendszerint egy-egy spori csak egy „kockát” foglal el. Igen ám, de a finom kajához és vékony cuccokhoz szokott halak ízléséhez, igényeihez nekünk is igazodnunk kell. Egy kis odafigyeléssel meglepően jó eredményt érhetünk el, most pedig lássuk hát a részleteket!


Sokszor előfordul, hogy a reggeli érkezéskor még ennyire üres a pálya!

Az első és legfontosabb az, hogy tisztában kell lennünk a horgászat megkezdése előtt a hely adottságaival. Szemlátomást minden hely egyforma, hiszen egyenes a part, telibe betonozott, de számunkra a lényeg a víz alatt van. Márpedig az evezőspályán a döntő szempont a padkavonal elhelyezkedése, és a partfalhoz viszonyított távolsága. Ez a padka az egész parttal párhuzamosan fut végig, azaz csak majdnem, mert valahol beljebb, valahol pedig közelebb található a széle. Nos ezt a részt kell nekünk alaposan megfejteni, mielőtt nekilátunk az etetésnek. Általában rakós botos távolságon (~13 m) lehet a szintkülönbséget érezni és a padka szélét kitapogatni, de egy könnyű 7-8 m-es spiccbottal is tökéletesen boldogulhatunk és kitapogathatjuk az előttünk lévő mélységet. Jelenlegi alacsony vízállásnál kb. 1.60-1.80-as víz van a padkán, alatta, pedig durván egy, másfél méterrel több. Ha ezt belőttük, meghatározhatjuk az etetés pontos távolságát, és kezdődhet a padkahorgászat. Ez annyit jelent, hogy a halakat felcsaljuk a platóra, és onnan próbáljuk megfogni őket.


Jól látszanak a képen az etetőgombócok csobbanásából keletkező hullámgyűrűk.
A hetes spiccbottal a padka végét horgászom meg, vagyis a padkára etetek, kb. 12 méteren

A költséges rakós botot „hétköznapi szórakozásra” helyettesítheti egy hosszabb, 7-8 méteres spiccbot. Nekem a hetes tökéletesen megfelel erre a célra, a jó helyet elérem vele, súlyra is könnyebb, ezáltal kezelni is egyszerűbb.


Személyes kedvencem az IM 12-es karbonból épített Blade Pole. 7 méteres változata 306 gramm.
Még ebben a hosszúságban is igazi egykezes bot. Feszes blankja miatt nagyon gyors,
amivel pörgős pecát lehet kivitelezni

Fontos, hogy a szerelékünk a lehető legfinomabb legyen. A spiccbotos szerelékeinkhez használt zsinór méretét a fogható halak méretéhez igazítsuk. A 0,12-es jó szívvel ajánlható, de esetenként, ha pontyok is megjelennének a dévérnek szánt etetésen, akkor a 0,14-es is indokolt lehet. A vékony főzsinórra szilikoncsővel rögzített minőségi, kis teherbírású, forgástestű úszó a legjobb választás. A magam részéről a karbonszárú és fémszárú úszókat egyaránt preferálom, de egyikből sem használok 2 grammnál nagyobb felhajtóerővel rendelkezőt még a legnehezebb körülmények között sem.


A fémszárú Cralussó mellett a hasonló paraméterekkel rendelkező (1,5 gr), de karbonszárú
Joker Elit-ből készítem a szerelékek zömét. Nagyon fontos az antenna jó láthatósága!

Előkének csak akkor alkalmazzunk 0,12-est, ha pontyra is számíthatunk. Noha idénre nőtt a Velencén fogható dévérek átlagsúlya, de így sem indokolja semmi, hogy jó minőségű 0,10-esnél vastagabbat használjunk. Az ilyen vékony (de nem gyenge) előkére kötött 14-es, 16-os horogra tűzött két, maximum 3 szem csonti olyan természetességgel viselkedik a vízben, hogy csalinkra a kapás nagyon rövid idő alatt kell, hogy megérkezzen.


A bőrük alatt megtűzött csontik sokáig élve maradnának a horgon, ha hagynák a dévérek!

Most, hogy a felszerelés alkotórészeit megbeszéltük, fontos megemlíteni azt, hogy a mélységet a horogra mérjük, nem a jelzőólomra. A velencei dévérek ha ráálltak az etetésre, akkor vízközt fognak tartózkodni, onnan fordulnak le a fenék fölött felkínált csalira. Spiccbotozásnál is érvényes az a szabály, amit a vízközti matchbotozásnál megtanultunk. Az eresztékünk akkor jó, ha a kapásaink fele emelős, a másik része pedig elhúzós. Az etetőanyag kiválasztásánál természetesen a keksz, vagy piskóta alapú, de őrölt olajos magvakat is tartalmazó brasem, illetve caramel aromával ellátott keszegező keverékek jöhetnek szóba. Színezetük a meleg vízre való tekintettel lehetőleg sötétebb sárga, vagy barnás legyen. Noha földre mindenképpen szükségünk lesz, így a világosabb árnyalatúak is a bekeverés után sötétebb túnussal fognak rendelkezni. A földnek rendkívüli szerepe van a modern keszeghorgászatban, ugyanis már a vízbe csobbanás pillanatától kezdve lefelé haladva egy ködcsíkot (felhőt) húz maga után, ami felkelti a halak figyelmét, továbbá a dévér imád a felhőben habzsolni.


Capr Expert Bream&Gardon a hozzá való földdel

A külön-külön előkészített alkotórészeket (etetőanyag+föld) összekeverve még egyszer
érdemes rostán áttörni. Ezt követően már formázhatjuk az alapozó gombócokat.

Érdemes a már bevetett, pontosan a horgászhelyen álló úszóra szórni a kb. 6-8 gombócból álló alapozást. Ez fogja képezni a horgászat alatt a bázist, de a lényeg az a fogott halak után bejuttatott egykezeseken lesz. Ha sok a kapás és fogunk is egymás után, akkor rendszeresen kell pótolni az etetőanyagot a vízközt intenzíven táplálkozó dévérnek.


Minden elkészült, szerelék a helyén, repülhetnek az alapozó gombócok!

A spiccbotos halfogásban nélkülözhetetlen szerepe van a hosszú nyelű merítőhálók használatának. 7-8 méteres spiccbottal nem könnyű megszákolni a halakat hagyományos eszközökkel, sőt néha kabaréba illő jeleneteket tud produkálni egy-egy ortopéd manőver. Én is sokszor néztem úgy ki korábban, mint Jézus a kereszten, ahogy szinte a felismerhetetlenségig eltorzult arccal próbáltam megmeríteni a halat.


A könnyű damilhálós merítőfejjel szerelt merítőnyél gyorsabbá és biztosabbá teszi a szákolás folyamatát

Ha minden klappol és nem kergetnek őrületbe az időjárási frontok, akkor szinte addig foghatjuk a dévért az etetésen, ameddig csak pótoljuk a kaját nekik. Folyamatos kapásaikkal jól szórakoztatják a horgászt.


Nagyon sok van belőlük!

Gyakran megesik, hogy a késlekedés nélküli bevágás ellenére mélyebbre ül be a horog.
Gyakorlott horgászok a horogszabadító egyetlen mozdulatával sértetlenül akasztják ki.
Persze, tudom, minden csak rutin kérdése…

A csapatból nem mindig lehet jól szelektálni a nagyobbakat, hiszen darabosabb egyedek is a kisebb csalikat preferálják jobban. Ezen a téren is kitartónak kell lennünk, amíg nem érkezik a nagyja, addig hadd teljen a szák a kisebbekkel.


A 3 méteres versenyszák tetején is mozgolódás van, nekik már nem jutott hely
a nyugisabb, sötétebb zónában, a szák alján

Szerencsére, azért mindig megjönnek…

… a nagyobbak is

Pár órás intenzív horgászat eredménye. Talán szákon keresztül fotózva
is látszik a mennyiség. Túl a 10 kilón.

Bizonyára sokan átélték már és megtapasztalhatták a spiccbotos, direkt szerelékes horgászat élményeit, élvezhették egyszerűségéből adódó előnyeit. Igen ám, de vannak esetek, amikor hosszas könyörgésre (etetésre) sem akar kijönni a hal, és megesik, hogy a padkahorgászat csődöt mond. Ekkor kell a matchbothoz nyúlni, és belőni a wagglerúszót az első bójasor vonalába. Hogy milyen módon, arról a következő cikkben olvashattok!

Forrás: Halmos Mihály

EXCALIBUR BREAM MATCH HOROG
590 Ft
ELŐKETÁROLÓ RUGÓS PN-21
1 130 Ft
JOKER ÚSZÓ ELITE 3516
510 Ft
ET MERÍTŐNYÉL BLACK FIGHTER
8 190 Ft
HOROGSZABADÍTÓ CSOMÓBONTÓS KÉTOLDALAS
410 Ft
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...