A könnyűpergetés egyik legfontosabb hala a sügér. Nem csak azért, mert ha megfelelő helyet találunk hozzá, igencsak szórakoztató sport a kifogásuk, hanem azért is, mert a sügér talán a legfontosabb versenyhal a pergetőbajnokságokon. Mert ahol nagy számban él, ott bizony taktikai hal, már két csónakos pergető vb-t is megnyertek a sügérrel.
A háromféle Salmo Hornet mindegyike remek sügércsali |
Mi persze nem versenyre megyünk, csak egy jó kis hobbi-sügérhorgászatra. Előzetesen el kell mondani, hogy a sügér pergetve három nagy műcsali-családdal is jól fogható. Talán a legnépszerűbb a plasztikcsalis (minitwisteres, nimfás) horgászat. A másik nagy műcsali-csoport a (körforgó) villantóké, amiből szintén a legkisebbeket kell elővenni. S a harmadik, amire most mi leginkább koncentrálni fogunk, a mini wobblerekkel való pergetés.
A 180 centis Perch Blade botot vittük csatába |
Nyáron, meleg vízen a sügér szeret többedmagával apró ivadékokra vadászni. Erre kiválóan megfelelnek a sekély, akár 1 métert el sem érő növényzettel borított pályák. Vannak olyan speciális helyek, melyek környezetében szinte mindig számíthatunk a kis tüskéshátúak jelenlétére. Ezek a partközeli, nagyobbacska stégek, csónakkikötők, ahol sorban állnak egymás mellett a ladikok. Akár a stégek, akár a csónakok alatt, igen komoly sügérállomány lapulhat. Ezek a helyek bár forgalmasak, általában van némi jövés-menés, de a táplálék is sok. Egy jó vízen elképesztő mennyiségű egynyaras apróság úszkál ezeken a helyeken, ami persze nagyon kényelmes a sügéreknek. Szinte a szájukban van a mindennapi betevő, így a mindennapi csónak ki-beállások sem zavarják őket, sőt némiképp meg is szokták azt. Egyáltalán nem ijedősek. Ráadásul számunkra az egymás mellett álló csónakok közötti rések kiváló helyet biztosítanak a wobbler elhúzására, s mindkét csónak alól ugorhatnak rá a sügerek.
A sügerek egy része nem volt óriási |
Külön szerencsés, hogy a sügerek csapatosan vannak jelen, hisz hergelik egymást, féltékenyek minden falatra, s előbb utóbb egyikük gyorsabb akar lenni minden társánál. Ő lesz az, amelyik rajtaveszít a wobbleren.
A minőségi wobbler gyors vontatásra is szépen jön |
Felszerelésünket a célhal méretéhez kell igazítani. Ide a lehető legérzékenyebb, „leglájtosabb" botra van szükség. Mint például a Perch Blade UltraLight 180 centis pálcája. Nagyon feszes, gyors kis bot, de vigyázni kell a túlterheléssel. Ez valóban csak az igen kis csalik dobására van paraméterezve.
Ez a sügér már nagyobbacska - volt itt mindenféle |
A műcsali kiválasztása ugyanilyen nagy gondot igényel. A legkisebb wobblerek jöhetnek itt számításba, s bizony pont ez a kategória, ahol semmiféle kompromisszum nem lehetséges. Ha egy apró wobbler nagyobb sebességnél nem jön megbízhatóan, akkor gyakorlatilag használhatatlan a feladatra. Nagyon sok gyártó legkisebb wobblerei nagyobb sebességű behúzásra kitörnek jobbra, vagy balra és kibucskáznak a felszínre. Ilyenkor nem veretnek, elvesztik a csalogató hatásukat - mondhatnánk azt is, hogy lebuknak a sügerek előtt. Ezzel az a legnagyobb baj, hogy a sügér ettől még észleli, de látja azt is, hogy valami nem stimmel, és a következő, már jó behúzásra sem fog hozzányúlni. Az oldalra kitörések egy része abból adódik, hogy a wobbler zsinórrögzítő szeme nem jó szögben áll. Ha nem pontosan középre van beillesztve, akkor máris veszít a stabilitásából. Egy kisebb fogóval a nem túl krónikus panaszok orvosolhatók, ezt mindenképp érdemes ellenőrizni a horgászat előtt. Van azonban egy elég nagy kupac wobbler, melyből akkor sem lehet használhatót varázsolni, ha megszakadunk - ezeket inkább hanyagoljuk.
Egy darabosabb jószág a wobblerrel |
Ami miatt feltétlenül szót kellett emelni a gyorsan is vezethető wobblerek mellett, az a tény, hogy az egyik legjobb visszahúzási taktika, a szinte rángatva vezetés. Ekkor a wobbler villámgyorsan meglódul, és magára vonja a sügér figyelmét. A hal a majdnem megálló wobbler közvetlen közelébe érkezik. A következő gyorsuló mozgásnál leköveti, s abban a pillanatban, amikor megáll, oda is ver neki. Ezt tiszta vízben nagyon sokszor tökéletesen látni lehet. Ez a technika különösen akkor vezet sikerre, amikor már a normál bevontatás mellett nagyon kevés kapás érkezik és kell valami extra, hogy újra fel lehessen hergelni őket. Ezt a behúzási formát egyébként láthattuk az orosz pergetőválogatott tagjaitól is, a néhány évvel ezelőtti, Volgán megrendezett világbajnokságon. Egyébként aranyat nyertek.
Ez a kis bot pontosan erre való, a nehéz csalik nem állnak jól neki |
A minőségi wobblerek piacán egyre előkelőbb helyet foglal el, s egyre ismertebb a Salmo. Jó pár családból lézetik igen kis modell is, ami itt 2,5 - 4 cm-t jelent. Az egyik méltán legnépszerűbb família Hornet névre hallgat, ebből létezik 2,5 cm-es süllyedő változat és 3,5 cm-es úszó és süllyedő variáció, sőt még mélyretörő műhalacska is.
Finom falat |
A színek tekintetében nem finnyás a nem túlhorgászott sügér, de azért elmondható, hogy szeretik a D kódjelű, a képeken is látható világos, pikkelyes oldalú, szürkés hátú változatot, mely az igazi halra hajaz, de ki tudja miért, a T (Trout), azaz pisztrángmintás kombináció is nagyon fogós. Szépen jöttek a támadások a GS és a HGS színekre is.
A bandanagy is a D színkódú wobblerre ragadt rá |
Ahogy a képekből kiderül, különböző terelőlemez hosszúságokkal kaphatók ezek a miniwobblerek. Minél hosszabb a terelőlemez, annál mélyebbre képesek lejutni.
Különféle csőrhosszúságú Salmo Hornetek és egy „bogár" Salmo Tiny |
A horgászat technikájához tartozik, hogy ha úgy érezzük, a wobblerünk összeszedett valamiféle növényzetet, haladéktalanul tekerjük ki, megbéklyózva ne mutogassuk a sügéreknek. Ezek az apróságok csak teljesen tisztán tudják teljesíteni a feladatukat.
A mélyretörő T színezésű Hornet is nagyon fogós - nem csak sügérre |
Hiába az ősz az igazi sügeres szezon, jó helyválasztással, némi tapasztalattal a wobblerválasztás terén, nyáron jó pár szebb sügeret sikerült lépre csalnunk.
Csendélet sügerekkel, eseménydús nap volt |
A végére még ide kívánkozik, hogy a kapitális sügerek, a föntebbieknél jóval nagyobb wobblereket is betámadnak, és időnként csak ezeket. Ezért nem árt időről-időre kissé méretesebb műhallal is átvizslatni a pályát, hátha kellemes meglepetés ér minket!
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...