Kellemes látkép a szállásról, 1400 méteres magasságban |
„Hol a magas hegyek júniusban fehér kucsmát hordanak, s pisztrángrajok úsznak el a korhadozó híd alatt…" Ez volt a következő nóta, ami akaratlanul is eszembe jutott, amikor bő húszperces talpalást követve megérkeztünk arra a helyre, ahol Csabi szerint bőséggel lakják az apró, ám annál sebesebb patakot a pisztrángok, szajblingok. Térdig érő hófoltok tarkították az irdatlan fenyvest, vele együtt a patak partját, ahol wobblereinket kívántuk próbára tenni. Bizony, ezen a helyen nem ritka, hogy május végén is annyi havat talál az ember, ami enyhébb teleken sem esik idehaza egy szezonban. Nem hiába, ez a medvék igazi otthona! Nem csoda hát, hogy Eurázsia medveállományának 55%-a ezen a megyényi területen található!
Csabi menedéket nyújtó kis faháza |
Talpalunk még jó ideig, mire néhány olyan szakaszt találunk, ahol sikeresen dobhatunk néhányat, de egyelőre csak a kisebb sebeseket sikerült megcsípni. Apró kis siheder halacskák voltak csupán, a nagyobbak bizonyára lejjebb tartózkodnak, ahol a patakok vize bővebb. Ősszel persze ezek az ideális helyek, amikor az ívás miatt felúsznak a jókora, nem ritkán kilón felüli példányok is. Ha hinni lehet a híreknek, röpke óra alatt könnyen meg lehet fogni a 10-15 darabot is. Most azonban csak az óvodát találtuk.
Hangulatos hargitai patakocska |
Arrébb is álltunk, már csak azért is, mert az erdőből több olyan hang is hallatszott, ami nem kifejezetten tett jót biztonságérzetünknek. Ágak reccsentek, jól hallhatóan, ami bizony nagytestű erdőlakók jelenlétére utalt. Ráadásul útközben több helyen is találtunk medvenyomokat, anyáét bocsával, vagy bocsaival együtt. Némelyikük annyira friss volt, hogy a mancsok által felvert hórögök még hegyesen pompáztak, nem volt idejük megolvadni. Hozzáteszem, kellemes melegben telt a nap, az erdőben is 10-12 fok volt. Csabi jelezte is előre, hogy vannak bizonyos szabályok, amiket nem árt betartani. Először is, szemlátomást a macik „patakásznak", vagyis könnyen keresztezhetjük egymás útját. Ezért soha nem szabad olyan helyre bemenni, amit nem látunk át. Magyarán, a susnyás, erősen benőtt helyeket érdemes elkerülni. Ezen felül mindig maradjunk egymásnak halló-és látótávolságban. Az sem hátrány, ha időnként jókorát kurjantunk, vagy hangosan beszélgetünk, hogy a macik hallják a jöttünket. Nem olyan buta állatok ezek, s mivel ezen a környéken vadásszák őket, meglehetősen félnek az embertől. Veszélyt akkor jelent, amikor hirtelen, minden előjel nélkül elé toppanunk, s magát, vagy bocsait veszélyben érzi.
Ez a fenyő valami oknál fogva felbosszantott egy mackót |
Ha minden kötél szakad, érdemes felszaladni egy olyan fenyőre, aminek ágai vékonyak, s nem tud utánunk jönni. Arra kell csupán vigyázni, hogy ne ugyanarra a fára másszunk, amire a bocs, mert akkor igen meg tud „hercsegősödni" az anyaállat.
Mindezekkel semmi baj nem lett volna, csakhogy a pataknak olyan erős volt a hangja, hogy egymás szavát sem hallottuk tíz lépésről. Az erdő pedig oly sűrű, hogy szintén 10 méternél messzebb nemigen lehetett látni. Így tehát, ha egy medve közelít, azt már csak akkor vesszük észre, ha az arcunkba vigyorog. Vissza is tértünk tehát Csabi erdei faházához, hogy megtöltsük gyomrunkat jóféle kolbásszal, s igyunk egy pohárnyi ízletes áfonyapálinkát.
Cserkelve... |
Délután egy újabb patakot vettünk célba. Furcsa módon mérik a székelyek a távolságot! Kísérőnk, a helyi vadőr, az erdő egy pontjára bökött, majd kurtán közölte: „Oda megyünk!" Nos, nálunk az ilyen „oda" dolgok általában néhány száz métert jelentenek. Jelen esetben azonban bő másfél órás kutyagolás volt, hegyek fel, völgynek le. De megérte! Lényegesen jobban belátható terepen álltunk meg, ahol a bővizű – legalábbis bővebb, mint az előző – patak kellemesen csobogott, s a környezete is barátságosabbnak bizonyult. Elsőre is látszott, ez az a hely, ahol jó eredményre számíthatunk!
Itt járt előttünk a medve... |
És úgy is lett! Pici, katicabogárhoz hasonlító Salmot kötöttem fel elsőnek, ami azonnal, a legelső dobásra meghozta a halat. Csodaszép, korábban soha nem látott méretű szajbling hasította szét a patak felvizét, miután csemegének nézte a wobblert. Kiló körüli példány volt, rendesen igénybe is vette orsóm fékjét. A horog viszont szerencsére kiválóan akadt, így hamar megörökíthettem a pazar fogást.
: ...és a farkas! |
Egyórányi dobálás és cserkelés után számot vetettünk az eredményről, amikor kiderült, hogy Miklós és Csaba sem tétlenkedtek. Persze, peca közben hallottam olykor-olykor az árulkodó hangokat, amint egy szebb hallal küzdöttek. Én öt szajblingot fogtam, ők pedig négyet-négyet. Így büszkén konstatáltam, hogy aznap én vittem el a pálmát. Közben egyre azon morfondíroztam, hogy ősszel, amikor igazán elemükben vannak, vajon ennyi idő alatt hányszorosát sikerül majd megfogni? Mert bizony, ide vissza kell térni!
Miklós is eredményes |
Útközben hazafelé egy gyanús fekete árnyékot fedeztünk fel egy kiszögellés mellett, két fenyő közt, jó kétszáz méternyire. Mintha egy fekete valami kidugná a fejét, aztán eltűnne, s újra megjelenik kissé arrébb. Lessük, kémleljük, mi lehet az, de a távolság miatt egy foltnak látszik csupán. Véleményünk szerint egy medve, mert mi más is lehetne az errefelé. Csabi és a vadőr megindulnak felé, mi pedig Miklóssal kissé bátortalanul követjük őket, de a rejtélyes árny egyszer csak eltűnik, nem látjuk többé. Mi pedig úgy döntünk, hogy nem megyünk közelebb. Jókora meredek rész terül el a látott hely alatt, borókabokrokkal körülvéve, ezért nem tanácsos hősködni. Talán még mindig ott van, esetleg pihen a derék állat, nem bölcs dolog háborgatni.
Meseszép szajbling! |
Ropog a tűz a kandallóban, kéményének hőleadó lyukaiban krumplik sülnek. Székely szokás ez, hamar puhára sül saját nedvében a pityóka, ha így cselekszünk. Kortyolom a csemegének beillő áfonyapálinkát, s egyre a gyönyörű szajblingokon jár az eszem. Kilós példányok! Ezer varázsa van a Hargitának, melyekből az egyiket már megtapasztaltam. Te jó ég, ha nálunk, a Bükkben is lennének hasonló patakok!
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...