Szárnyas plasztikok
Megjelent: 2015. szeptember 23. | Forrás: Lukácsi Béla | Írások

Kicsit furcsán hangozhat az írás főcíme, de talán ez a legtalálóbb, hiszen a plasztik csalik egyik kiegészítőjéről van szó, a Winged Jig-ről, ami valóban szárnyakat ad, nem csak a plasztikoknak, hanem a lehetőségeinknek is. Nem mondanám azt, hogy korszakalkotó, de párja nincs, a piacon abban biztos vagyok, vannak hasonlók, de azok ennyire kreatívnak nem engedi a pergető horgászokat mint a Winged Jig!

Biztosan sokukban megfordult már a gondolat, hogy jó lenne ötvözni a wobbler veretését, a plasztik csalikkal, voltak - és vannak is - erre próbálkozások, kisebb nagyobb sikerrel, de mindegyiknek van valami apó hibája. Azt is szeretnék sokan, ha minél tovább lebegjen, kellesse magát a plasztik csali a megfelelő helyen, sőt ha lehet akár vízközt is ellehessen húzni, de ne túl gyorsan, ráadásul adja le közben a megfelelő csalogatóhatást, vagyis a vibrációt. Azt azonban már kevesen gondolnák, hogy mindezt egyben meg lehet oldani, mégpedig cserélhető változatban, hasonlóan a Cheburashka ólomfejhez! Pedig ezt most mind egybe sikerült ötvözni, óriási mozgásteret hagyva ezzel a pergető horgászoknak.


Így vesszük kézbe elsőnek a Winged Jiget. Kezdésnek kipattintjuk
a rozsdamentes szemet a felsőrészből


Kipattintva máris szabadon van a fül vége


Ide rakhatjuk fel az általunk kiválasztott füles horgot,
amelyre akár előzetesen is felhúzhatjuk a plasztik csalit

Eddig a hasonló megoldások úgy születtek, hogy a horog, az ólomfej és a terelőlap egyben volt, ezzel az volt a legnagyobb probléma, hogy nem volt változtatási lehetőség. Amennyiben kisebb csalit szerettünk volna használni, akkor egy olyan méretet kellett választani, amely a csalihoz megfelelő méretű horoggal van ellátva, a nagyobb plasztikhoz pedig, nagyobb horog kell, éppen ezért másikat kell vásárolnunk. Sorolhatnánk még a hátrányokat, a lényeg nem volt jó megoldás, eddig!


A horgot végighúzzuk az erre kialakított részig


Ezután pedig a patent szemet visszaigazítjuk a helyére úgy, hogy a horog
a másik végén kiképzett öbölben maradjon


Ezután egy határozott, de erőteljes mozdulattal a helyére pattintjuk a szemet


Fel is köthetjük a főzsinórunk végére a kész csalit. lehet direktben kötni, de érdemes
kapcsot használni a célra. Készen pedig így fog a vízben állni a végszerelék

Nézünk mit is tud nyújtani a Wndged Jig, mitől lehet kiemelkedő, és miért lehet fogósabb a csalink tőle. Óriási előnye, hogy cserélhető ez által olyan horgot alkalmazunk, amilyent mi szeretnénk, egy kritériumnak kell megfelelnie a használat során, legyen füles horog! Aki használja már a Cheburashkát, annak biztosan vannak ilyen horgai, de egyébként sem probléma manapság egy füles horog beszerzése. Sőt ezáltal akár úgy is nagyobb súlyt vagy más veretésű fejet rakhatunk a plasztik csalira, hogy a plasztik csalit nem vesszük, le a horogról, ezáltal az nem sérül, roncsolódik. Ezt az egyik lelke a rendszernek, ugyanis egy precízen elkészített rozsdamentes huzal füle belepattan az ütésálló plasztik lapba, az átpattant részbe pedig beleköthetjük a főzsinórunkat, így az teljesen biztosan áll a zsinórunk végén. Csere esetén, levesszük, a csalit kipattintjuk a szemet, és máris cserélgethetünk kedvünk szerint. Másik lényeges része a rendszernek a súly, ami biztosítja a megfelelő mélységet amit elérhetünk a Winged jiggel. Ennek alapvetően ólomból kellene készülnie, de több oka van, hogy rézből készült, lényeges, hogy rendkívül stabilan álljon a műanyag terelőlapban a súly, ez pedig ólommal nehezebben megvalósítható, így a minőség rovására ment volna, a réz alkalmazásával nincs ilyen probléma. Az sem mellékes még, hogy beszakadás esetén nem mérgező ólom kerül a vízbe.


A csomagolás hátulján is hasznos információt találunk a használatáról


A képen látható eszközök segítségével 9 variációt tudnánk összeállítani,
ami több elem esetén még jobban hatványozódna


A baloldali az M-es méret, a jobboldali pedig L-es. kicsinek tűnik a különbség,
de használat közben érezni foguk melyik fej van fent jelenleg. A beazonosítást segíti,
hogy mindegyiken felvan tüntetve a súlya és a mérete

A 2-15 grammos tartományba lehet jelenleg kapni a Winged Jiget. Ez mellé, egy másik fontos adat is tartozik, mégpedig a szárny, vagy a terelőlap mérete ami a csali süllyedését, vagy veretését határozza meg, jelenleg négy méret elérhető, S, M, L és XL talán nem árt néhány szót szólni ezek jellemzőiről is.


Talán a legjobb a csukahorgászat alkalmával lehet a Winged Jig
ugyanis a csuka szeretzi a cikázó dolgokat

Kezdjük a legkisebbel, az S mérettel. Alkalmas bármilyen szilikon csalihoz, beleértve Shad gumihalakat is Ez tökéletesen működik, gyakorlatilag az összes plasztik csalival, ami jelenleg kapható a piacon. Használatakor a csalink úgy fog mozogni mintha gyorsan rángatózna. Ha egy hasonló súlyú Cheburashkával hasonlítjuk össze, akkor ahhoz képest sokkal lassabban süllyed, de könnyedén elérhetőek vele a nagyobb mélységek is. Érdemes rángatva vezetni így adva egy pluszt a mozgásába, de lehet a mederfenék közelében lassan is vezetni, a szárnyak tenni fogják a dolgukat. Természetesen a hagyományos meghúzom hagyom lesűllyedni a mederfenékre technika is kiválóan működik.


Mann’s Twisterrel kombinálva! Ezt értékelte ez a szép sügér

Az M méret nagyon hasonló az S mérethez, azonban nagyobb szárnyakkal rendelkezik így intenzívebb veretést ad a csalinknak, és természetesen egy kicsivel lassabban sűllyed.

Az L méret már igazi játékos, még lassabb süllyedés, és aktívabb veretés érhető el vele, kiváló a twisterekkel vagy a gumihalakkal is.


A sügerek sokszor táplálkoznak vízközt, ezzel ezt is könnyedén megoldhatjuk

Az XL méret már csak 9 grammtól felfelé kapható, itt érhetjük el a legintenzívebb veretést, és szuper lassan tudjuk a mederfenékre ejteni a csalinkat, ez utóbbi pedig sok esetben kulcskérdés lehet, főleg azokban az időszakokban mikor kényesebben esznek a ragadozók..


Íme egy újabb szép sügér

Fontos még megemlíteni, hogy vízközt is kiválóan tudjuk vezetni a plasztik csalinkat, így például süllőre alkonyatban egy twisterrel kombinálva kiváló lehet, ráadásul szabad teret kapunk, mert ha rögtön a vízbeérés után elkezdjük a bevontatást, akkor felszín közelben tudjuk könnyedén vezetni, de ha várunk, hogy süllyedjen akkor vízközt, vagy a meder fenék vonalában tudjuk vezetni a csalinkat, innentől kezdve pedig csak a képzeletünk szab határt.


Nem utolsó sorban a harcsák is szeretik ezt az összeállítást

Forrás: EnergoTeam

Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...