A közelmúltban több barátom és horgásztársam is megkeresett azzal a kérdéssel, hogy miként tudok rendszeresen nagytestű pontyokat zsákmányolni a Ráckevei (Soroksári)-Dunából. Többségük évek óta eredményesen vallatja az RSD vizeit, és számtalan fogással büszkélkedhet, de az igazi „nagy” fogás elkerüli őket, nem sikerül kapitális pontyot zsákmányolniuk.
A kérdések hallatán válasz helyett a végszerelékeik utolsó 30 cm-rei, a horogelőkéik után kezdtem el érdeklődni és kivétel nélkül ugyanazt tapasztaltam. Legtöbbjük gyári előkötött előke, és amelyik saját készítésűnek bizonyult, az is egy kaptafára készült „sablon” előke.
Ez alapjaiban meghatározza a horgászat kimenetelét, hiszen a standard előkék jellemzően 20 mm-es bojlikhoz vannak méretezve, amelyek az eredményesség jegyében olyan módon kerültek kialakításra, hogy azok horgászhely előtt található valamennyi hal megfogását célozzák. Ezek egyébként rendkívül hatékony előkék, de nem szolgálják a szelektív nagy ponty horgászatát. El kell mondjam, hogy a szelektív horgászat egy összetett, több komponensből álló folyamat és nincs hozzá egy csodaelőke, vagy csali, ami megold mindent!
Ne feledjük, hogy a horgászat mindenek előtt természet szépségéről szól
Talán az első és legkézenfekvőbb összetevője maga a csalink mérete. Érthető okok végett nagyon nem mindegy ugyanis, hogy 14, 20, 24, vagy akár 30 mm-es bojlit fűzünk a hajszálelőkénkre. Egy ilyen halban gazdag vízen, mint az RSD ennek komoly jelentősége lehet! Természetesen a bojli méretének növelésével ok-okozati összefüggésként módosítanunk kell az előkéinket, hiszen ha egy 20 mm-es bojlihoz készült előkére rátuszkolunk egy 30 mm-es bojlit, akkor az el is veszíti hatékonyságát. Ezzel vissza is tértem az előkék jelentőségéhez. Azt vallom, hogy előkét mindig felcsalizva (a hajszálelőkére a használni kívánt méretű bojlit felfűzve) kell megkötnünk, hiszen csak így tudjuk megfelelően pozicionálni horgunkat. Azonban a szelektív horgászathoz ez önmagában még kevés. Döntő jelentőséggel bír az alkalmazott hajszálelőke hossza is.
Döntő jelentőséggel bír a csali mérete és az alkalmazott hajszálelőke hossza is
Amikor úgy rögzítjük horgunkat a felfűzött bojlihoz képest, hogy a bojli éppen, hogy csak érinti a horog öblét, akkor ez a már említett módszer, amikor minden előttünk lévő halat szeretnénk lehetőség szerint megfogni. Azonban amikor célzottan a nagytestű pontyok megfogása a cél, akkor a bojlit el kell engedni a hajszálelőkén a horogtól 3-4 cm-re, vagy akár ennél nagyobb távolságra is a bojli méretétől függően. Ezzel azt érjük el, hogy ha egy kisebb ponty veszi fel csalinkat (fogtam már 35 mm-es bojlival 3 kg körüli pontyot), akkor bár a bojlit fel tudja szippantani, de a hajszálelőke hossza miatt a horog nem kerül a szájába, és miután megérzi az előke ellenállását, kifújja a csalit, ami így meg tudja várni az etetésre érkező nagytestű célhalainkat.
A szelektív pontyhorgászat másik alapköve az etetés. Szeretett folyómon az RSD-én sokan alkalmaznak magokból, jellemzően főtt, vagy erjesztett kukoricából álló, nagy mennyiségű szoktató etetést, ami önmagában nem zárja ki a nagy halak jelenlétét, azonban olyan nagy mennyiségben érkezik rá apróhal, hogy az ellehetetleníti a szelektív horgászatot. Ennek oka kettős: egyrészt a nagy, óvatos pontyok kerülik a kis halak generálta nyüzsgést, másrészt a nagy tömegben érkező apróhalak gyorsan feleszik a beszórt anyagot és így nem marad táplálék a távozásukat és így a nyugalom helyreálltát követően az etetésünkön. Különösen nagy jelentősége van a helyes etetési taktikának az RSD-re jellemző nyári kagylópusztulás idején, amikor az elpusztult kagylóknak hála szinte korlátlan mennyiségben áll rendelkezésére a víz valamennyi lakója számára a jó minőségű fehérje.
Különösen nagy jelentősége van a helyes etetési taktikának kagylópusztulás idején
Ezért amikor a célzottan nagy pontyra horgászunk, véleményem szerint ezen a vízen mellőzni, vagy minimalizálni kell az etetés során a magvak használatát és helyette kis mennyiségű, de nagy beltartalmi értékű bojlit alkalmazva kell kialakítani az etetést. Én ilyen esetben maximum 1 kg bojlit szórok be, melyeket a nagyobb csalogatóhatás miatt még a horgászatot megelőző napon egy jó minőségű aktivátorral dippelve készítek elő.
Az etetésre szánt bojlit jó minőségű aktivátorral dippelve készítem elő
Az így felépített taktika meghálálja a befektetett energiát és biztos vagyok abban, hogy nem marad el az eredmény! Azt is el kell mondjam, hogy ez a módszer egy kevésbé aktív horgászatot eredményez. Előfordul, hogy naponta csak 1-2 kapásnak örülhetünk, sőt az is, hogy mozdulatlanok maradnak kapásjelzőink, de egy kapitális ponty a kezünkben feledteti velünk az eredménytelen perceket!
Előfordul, hogy naponta csak 1-2 kapásnak örülhetünk
Csak az a kérdés, hogy mi a célunk. Mindenáron eljutni kapásig, vagy igazán nagy halakkal horogra csalni. A döntés a mi kezünkben van, ugyanis az RSD-én a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség munkájának hála nem az a kérdés, hogy fogunk-e halat, hanem az, hogy mekkorát.
Nem marad el az eredmény
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...
Újra itt a kis folyók horgászainak böjti időszaka, ugyanis április 15-én megkezdődött a fejes domolykó fajlagos tilalmi ideje. Ilyenkor mindig visszatekintek a horgászatokra és egyfajta összefoglalót készítek (eddig csak fejben, most írásban is), hogy hogyan sikerült a szezon első fele. Nem kertelek, horgász pályafutásom egyik legrosszabb időszaka volt ez halfogás szempontjából, aminek lehetséges okait próbálom fejtegetni ebben az írásban. De ne aggódj Kedves...
Idei katlovi pontyos túránk dátuma az esztendő legcsapadékosabb hetére esett. Ez a szeptemberi hét tényleg a monszunról, és szerencsére azért a pontyokról is szólt, bár ez utóbbiról nem voltunk teljesen meggyőződve, amikor a végig zuhogó esőben, szinte télies sötétséget idéző vastag felhőtakaró alatt utazva falta fel kis csapatunk a Prága felé vezető 500 kilométert. Négy fős társaságunk a katlovi pontyparadicsom egyes számú állását...
A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...