Szilikonok, meg egyéb műanyagok...
Megjelent: 2009. szeptember 14. | Forrás: Murányi János | Írások
A műcsalis horgászat legnépszerűbb műfaját, a pergetést úgy lehet igazán felszabadultan művelni, ha adott hozzá a halban bővelkedő terep – mint például a Duna-delta legelső ága, a Chilia. Olyan vadregényes víz ez, amely számtalan műcsalis kísérletre kínál páratlan lehetőséget.

Amikor először elvetődtem a mai napig érintetlen szépségében pompázó Chilia-ágra, meglepetten ismertem fel, hogy az inkább a Tiszára hasonlító környezet teljesen más stratégiákat követel. Hatalmas törések, tíz-húsz métert is elérő mélységek és elképesztő erejű sodrás nehezítette dolgomat. Márpedig szép halakat rejt a víz, eszembe se jutott, hogy feladjam a küzdelmet! Nyilván elsőként a mélyebb vizek pásztázására is alkalmas gumihalakkal kezdtem kísérletezni. Amikor felismertem, hogy a bedőlt fák, vagy mélyebb gödrök környékén szép számmal találok halakat, kezdtem megnyugodni, és megújult reménnyel próbálgattam a kis szilikonokat.


Figyelmesen tapogattam át a bedőlt fák környékét


Külsőre is csodálatos süllő-tanya


Ilyen mély és húzós vízben nagyon kell figyelni a megfelelő súlyú twiszter-fej és gumitest párosítására

Találtam pár tuti helyet, amelyet halradar nélkül is könnyen kiszúr a horgász: bedőlt fák, látványos törések és visszaforgók. Az egyik ilyen bedőlt fa különösen ígéretesnek tűnt, le is horgonyoztam előtte. Hamar kiderült, hogy a zöld Sandra gumi egy jó csali! Első dobásra élénk ütést kaptam, de kissé távol álltam a gyors akasztástól, csupán egy felszisszenésre futotta… Újat dobtam, és még lassabban vontattam, közben igyekeztem táncoltatni horgomat a fenék közelében. Valamit biztosan jól csináltam, mert hamarosan újabb koppintások értek utol, de olyan gyorsak voltak, hogy nem tudtam lereagálni őket. Egy behúzásban több ilyen koppintást is éreztem, ebből gyanítottam, hogy egy teljes süllőcsapat felett állhatok, és abból, hogy nem vették torokra a méretes gumit, arra is gondoltam, hogy halaim sajnos nem túl nagyok.


Az első megérkezett!

Sejtésem beigazolódott, amikor váratlanul olyan ütést kaptam, ami már rángatózásban folytatódott, és felszínre is emeltem az első süllőgyereket. Gyors ötlettől vezérelve lefaragtam a gumi fejét, majd egy pici hármashoroggal is megtűztem az összeállítást. Finom kapások esetén ez a legtutibb megoldás!


A testből lefaragtam, és plusz hármashoroggal
toldottam meg a szereléket

A terv működött. Egymás után kezdtek megakadni a kis süllők, és ettől a perctől kezdve már az esetleg beugró nagyobb egyedben reménykedtem. Mindemellett igazán felszabadult horgászatnak örülhettem – jöttek a halak, küzdelem és szenvedés nélkül. Csak be kellett dobnom a szilikont, és máris jött az ismerős koppintás!


Vannak még nagy gumik! Kóta Péter, a Chilia Fénye panzió tulajdonosa ezzel a gigantikus Sandrával kívánja áttapogatni a Chilia-ág mélyebb gödreit


Hoppá, ez is méretes darab! Na jó, ez nem süllőre, hanem harcsára lesz bevetve – mondja Peti

Közel másfél óra múlva éreztem úgy, hogy áttérhetnék más műanyagok kipróbálására is. Elővettem a wobbleres dobozt, és olyan mélyenjáró műhalak után kutattam, amelyek leküldhetőek ebbe a bő háromméteres vízbe. Áldott szerencsémnek tartom, hogy nálam volt az öt centis EXECUTOR mélyenjáró modellje, mert ezzel új korszak vette kezdetét a süllős horgászataimban!


Dobtam egy hosszút az Executorral, majd elkezdtem
bevontatni a bokrok előtt


Megvan!

Korábban nem tulajdonítottam nagy jelentőséget a mélyen járó wobblereknek, inkább a felszíni modelleket használtam, de itt a Chilia-ág mély vizein gyorsan ráéreztem a mélyen húzható wobblerek lényegére: az első méteren határozottan belerántottam a zsinórba, ezzel gyorsan leküldtem wobbleremet a mederfenék közelébe, majd lassan kezdtem vontatni a sodrással szembe. A deltai nap még érintette sugaraival a magas fűzfák tetejét, de a süllők már éjszakai hévvel támadták a mélyben vezetett műhalat. Egymást követték a horgon, sőt – mintha az átlagméret is picit növekedett volna.

Amint leszállt a teljes sötétség, időnként felszíni süllőrablásokat is hallottam. Ez bátorított arra, hogy végre felszíni wobblerekkel is megpróbálkozzam. Amióta megkaparintottam, nem hagyott nyugodni a Salmo FANATIC új színvariációinak gondolata. Fel is kötöttem a „tutibiztos" GT színűt, és ezzel dobáltam a bokrok előtt. Első termetesebb süllőmet ekkor akasztottam, mintegy nyugtázva, hogy igenis szükség volt a FANATIC színválasztékának bővítésére – főként ezek az új éjszakai színek kellettek már nagyon, hogy a kis kétrészes Salmo minden körülmények között sikeres lehessen.


A Salmo Fanatic GT csodásan végzi a dolgát!


A GS színkód is hasonló méretű halat hozott, bár egy vékony akadás tette különösen izgalmassá a fárasztást…

Gyorsan tettem egy próbát a natúr GS színkóddal is, az eredmény pedig hasonló volt: újabb termetes süllő kapását élhettem át – igaz, ezúttal vékonyabb akadással jutott csónakomig a hal.

Jó ideje már felszerelésem első számú motorja a Ryobi Applause orsó, sehova se indulok el nélküle! Ezúttal viszont egy EXCALIBUR FD 1000 orsót is magamhoz vettem, BANAX STRATOS SPIN 70L bottal párosítva. Az EnergoTeam elnyűhetetlen pergető orsóját jó ideje szemmel tartom már, éjszakai horgászat során viszont először vetettem be. Tovább erősítette a kis fekete orsóba vetett bizalmamat, hogy zokszó nélkül viselte a nagyobb wobblerek vontatását is, szépen csévélte a zsinórt, mindemellett nyoma sem volt zsinórsodródásnak. A kis Banax pálca pedig az utóbbi időszak másik nagy meglepetése volt: finom, érzékeny spicce olyan gyorsan felkeményedik terhelés alatt, hogy szinte egy pillanat alatt vált a szelíd kis bárányból kőkemény harcossá. Szeretem az ilyet!


Éles próba alatt a Banax Stratos Spin és
E.T. Excalibor FD 1000 párosa

A halvány holdszelet megjelenésével egyidőben kapásaim is ritkulni kezdtek, ideje volt tehát szedelőzködnöm. Csónakommal a közeli Chilia Fénye panzió felé vettem az irányt, ahol egy emlékezetes vacsora után, a harcsázó botomat kerestem elő… De ez már egy következő történet lesz!


Kapcsolódó termékek:


Ryobi Applause

Salmo Fanatic

Shad Relax

ET Excalibur FD

Delalande Sandra

Eurojig twisterfej



Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...