Tapogatott ragadozók
Megjelent: 2009. november 04. | Forrás: Gotthárd Ferenc | Írások

Legszívesebben műcsalikkal horgászom a ragadozókra, de néha előállnak olyan helyzetek, mikor az élő kishallal történő horgászat több eredményhez vezet. Igaz, hogy ritkán folyamodom ehhez a szükségmegoldáshoz, de ha pergetve nem sikerül kapást kicsikarni, akkor nem idegenkedek más módszertől sem.

Az aktív horgászat kedvelője vagyok, nem bírok egy helyben sokat dekkolni a botok mellet, ezért ha kishallal horgászom, legyen az élő vagy holt, akkor is a mozgalmasságra törekszem. A mártogatás, tapogatás, azon technikák közé tartozik, amik követelnek némi aktivitást és általában eredményesebbek, mint a letett botos fenekezés. Ezeknél a módszereknél is a kezemben érzem a kapást, akárcsak a műcsalis horgászatok alkalmával, és ez is fontos számomra.

Legutóbbi Delta túrámon is volt néhány nap, mikor a ragadozók ügyet sem vetettek a legjobb műcsalikra, viszont tapogatva kapásra lehetett ingerelni őket.
Egy ZOOM FEEDER névre keresztelt horgászbot volt a leghűbb társam ezekben a napokban.


Zoom Feeder, kettő az egyben horgászbot


Elsőre, módosítható hosszával nyerte el a tetszésemet. Mérete 3,60 és 4,20 méter között változik egy rövid tag közbeiktatásával, ami sok helyzetre megoldást jelenthet.

Néha olyan csatornákon horgásztam, ahol partról lehetett legjobban megmatatni a haltartó helyeket, de a közlekedést nagyban gátolta a sűrű növényzet. A 3,60 méteres hossznak köszönhetően viszonylagos könnyedséggel tudtam bujkálni a kusza szederindák közt, és pont ott tudtam felkínálni a csalimat, ahol a legnagyobb hatást értem el vele. Itt egy 4,20 –as bottal nagyban meggyűlt volna a bajom. Csónakból történő horgászataim alkalmával is a rövidebbik méretben használtam, ahol a növényzet szélét, illetve az iszapos, agyagos aljzatú meder egyenetlenségeit kellett áttapogatni.
Ha bedőlt fák ágai közt, vagy a Duna kövekkel, vándorkagylókkal borított alján kellett a csalit illegetni, akkor a hosszabb 4,20-as méret volt a kézenfekvőbb az elakadások elkerülése végett. A nagyobb méret használatával a zsinórom meredekebben állt és így kisebb volt az esélye, hogy a kagylókon, köveken súrlódva elszakad, vagy netán beakad egy fába.

Egy 4000-es EXCALIBUR RD orsóval egészítettem ki felszerelésemet. 0,25 –ös CARP EXPERT damil pihent az orsó dobján. Ez a vastagság egyaránt megfelelő volt a Dunában úszkáló süllőkre, valamint a csatornákban megbúvó csukákra is. Extrém helyzetekre elő volt készítve egy 0,30 -as madzaggal ellátott pótdob, de erre nem igazán volt szükség.


Egyszerű megoldás, de hatásos


A végszerelék összeállításánál az egyszerűségre törekedtem. Csupán egy kis darab szelepgumi ütközőt fűztem a főzsinórra, ettől mintegy két araszra egy megfelelő méretű egyágú horgot kötöttem, így csak egyetlen csomó gyengítette a szereléket. Nehezéknek pálcaólmot használtam, ami nehezebben akad el, mint más alakú társai. Az ólmot a főzsinórnál vékonyabb előkével rögzítettem, az üközőnek használt szelepgumi fölé. A vékonyabb ólomelőkére azért volt szükség, ha fárasztás közben mégis elakadna, akkor az szakadjon, és így nem veszítem el a halat csupán az ólmot. Ha csukára készültem, akkor közbeiktattam egy wolframelőkét a gyakori zsinórelharapások elkerülése érdekében.


Ha szerencsénk van, a d
amilt sem harapják el

Süllőzés közben fogott
ifjú csuka

Nem csak halakkal
találkoztunk


A csukák után nyomozva olyan vizeket kerestünk fel, ahol bőségesen volt rejtekhely és csekély áramlással rendelkeztek. A kisebb-nagyobb csatornák, tavak torkolatai mind megfeleltek ezeknek a követelményeknek.


Klasszikus csukás pálya


Érdekes módon a krokik zöme nem a növényzetben rejtőzve lesett áldozatra, hanem a mélyebb részeken a törések, csutakok mellett lapult. A kis csukák a fajtájukra jellemző, agresszív-cibálós kapással jelentkeztek. A méretesebb egyedek viszont alig érezhető enyhe maszatolással adták tudtomra szándékukat. Sok esetben azt hittem, hogy növénybe akadtam és azt húzom, a felszín közelében egyszer csak elkezdett oldalazni a madzagom, de ilyenkor már késő volt. Igazi kihívás volt rájuk horgászni.


Miniragadozó

Ez a majd’ öt kilós egyed, alig mozdított pár centit az érzékeny botspiccen


A süllőkel egyszerűbb volt a dolgom, ha lehet ilyet mondani. A mellékágakon egy-egy bedőlt fa, vagy örvénylő mélyebb vízoszloppal rendelkező szakasz, mind rejtegetett süllőt. A Dunán is a klasszikusnak mondható helyeken, a töréseken, kövezéseken voltak fellelhetők a tüskéshátúak.
Csali terén a taposott kishal, vagy a vékonyra vágott oldalszelet volt a nyerő. Az elő kishalra valamiért jóval kevesebb érdeklődő támadt.


Deltai fogas


Verőfényes napsütésben jelentkezett

Félelmetes kapófogak

Fiatal versenyző

Ússz békével


A kora reggeli kapások elmaradtak, csak a délelőtti órákban, sőt inkább dél felé jelentkeztek az első koppintások.
A késő délutáni, kora esti, szürkületi órák hozták a megszokott eredményeket, de a legtöbb kapás a sötétedés idejére esett. Az ezt követő éjszakai órák már a pergetés szellemében teltek, de erről majd legközelebb.

Horgásztanya Gorgován, a Szulina ágon: www.dunadelta.ro



Használt termékek:




ET Zoom Feeder

ET Excalibur FD

CarpExpert UV 1000 m

Forgós pálcikaólom

Gold Star 504-N

ET Wolfram előke
Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...