Tapogatott ragadozók
Megjelent: 2009. november 04. | Forrás: Gotthárd Ferenc | Írások

Legszívesebben műcsalikkal horgászom a ragadozókra, de néha előállnak olyan helyzetek, mikor az élő kishallal történő horgászat több eredményhez vezet. Igaz, hogy ritkán folyamodom ehhez a szükségmegoldáshoz, de ha pergetve nem sikerül kapást kicsikarni, akkor nem idegenkedek más módszertől sem.

Az aktív horgászat kedvelője vagyok, nem bírok egy helyben sokat dekkolni a botok mellet, ezért ha kishallal horgászom, legyen az élő vagy holt, akkor is a mozgalmasságra törekszem. A mártogatás, tapogatás, azon technikák közé tartozik, amik követelnek némi aktivitást és általában eredményesebbek, mint a letett botos fenekezés. Ezeknél a módszereknél is a kezemben érzem a kapást, akárcsak a műcsalis horgászatok alkalmával, és ez is fontos számomra.

Legutóbbi Delta túrámon is volt néhány nap, mikor a ragadozók ügyet sem vetettek a legjobb műcsalikra, viszont tapogatva kapásra lehetett ingerelni őket.
Egy ZOOM FEEDER névre keresztelt horgászbot volt a leghűbb társam ezekben a napokban.


Zoom Feeder, kettő az egyben horgászbot


Elsőre, módosítható hosszával nyerte el a tetszésemet. Mérete 3,60 és 4,20 méter között változik egy rövid tag közbeiktatásával, ami sok helyzetre megoldást jelenthet.

Néha olyan csatornákon horgásztam, ahol partról lehetett legjobban megmatatni a haltartó helyeket, de a közlekedést nagyban gátolta a sűrű növényzet. A 3,60 méteres hossznak köszönhetően viszonylagos könnyedséggel tudtam bujkálni a kusza szederindák közt, és pont ott tudtam felkínálni a csalimat, ahol a legnagyobb hatást értem el vele. Itt egy 4,20 –as bottal nagyban meggyűlt volna a bajom. Csónakból történő horgászataim alkalmával is a rövidebbik méretben használtam, ahol a növényzet szélét, illetve az iszapos, agyagos aljzatú meder egyenetlenségeit kellett áttapogatni.
Ha bedőlt fák ágai közt, vagy a Duna kövekkel, vándorkagylókkal borított alján kellett a csalit illegetni, akkor a hosszabb 4,20-as méret volt a kézenfekvőbb az elakadások elkerülése végett. A nagyobb méret használatával a zsinórom meredekebben állt és így kisebb volt az esélye, hogy a kagylókon, köveken súrlódva elszakad, vagy netán beakad egy fába.

Egy 4000-es EXCALIBUR RD orsóval egészítettem ki felszerelésemet. 0,25 –ös CARP EXPERT damil pihent az orsó dobján. Ez a vastagság egyaránt megfelelő volt a Dunában úszkáló süllőkre, valamint a csatornákban megbúvó csukákra is. Extrém helyzetekre elő volt készítve egy 0,30 -as madzaggal ellátott pótdob, de erre nem igazán volt szükség.


Egyszerű megoldás, de hatásos


A végszerelék összeállításánál az egyszerűségre törekedtem. Csupán egy kis darab szelepgumi ütközőt fűztem a főzsinórra, ettől mintegy két araszra egy megfelelő méretű egyágú horgot kötöttem, így csak egyetlen csomó gyengítette a szereléket. Nehezéknek pálcaólmot használtam, ami nehezebben akad el, mint más alakú társai. Az ólmot a főzsinórnál vékonyabb előkével rögzítettem, az üközőnek használt szelepgumi fölé. A vékonyabb ólomelőkére azért volt szükség, ha fárasztás közben mégis elakadna, akkor az szakadjon, és így nem veszítem el a halat csupán az ólmot. Ha csukára készültem, akkor közbeiktattam egy wolframelőkét a gyakori zsinórelharapások elkerülése érdekében.


Ha szerencsénk van, a d
amilt sem harapják el

Süllőzés közben fogott
ifjú csuka

Nem csak halakkal
találkoztunk


A csukák után nyomozva olyan vizeket kerestünk fel, ahol bőségesen volt rejtekhely és csekély áramlással rendelkeztek. A kisebb-nagyobb csatornák, tavak torkolatai mind megfeleltek ezeknek a követelményeknek.


Klasszikus csukás pálya


Érdekes módon a krokik zöme nem a növényzetben rejtőzve lesett áldozatra, hanem a mélyebb részeken a törések, csutakok mellett lapult. A kis csukák a fajtájukra jellemző, agresszív-cibálós kapással jelentkeztek. A méretesebb egyedek viszont alig érezhető enyhe maszatolással adták tudtomra szándékukat. Sok esetben azt hittem, hogy növénybe akadtam és azt húzom, a felszín közelében egyszer csak elkezdett oldalazni a madzagom, de ilyenkor már késő volt. Igazi kihívás volt rájuk horgászni.


Miniragadozó

Ez a majd’ öt kilós egyed, alig mozdított pár centit az érzékeny botspiccen


A süllőkel egyszerűbb volt a dolgom, ha lehet ilyet mondani. A mellékágakon egy-egy bedőlt fa, vagy örvénylő mélyebb vízoszloppal rendelkező szakasz, mind rejtegetett süllőt. A Dunán is a klasszikusnak mondható helyeken, a töréseken, kövezéseken voltak fellelhetők a tüskéshátúak.
Csali terén a taposott kishal, vagy a vékonyra vágott oldalszelet volt a nyerő. Az elő kishalra valamiért jóval kevesebb érdeklődő támadt.


Deltai fogas


Verőfényes napsütésben jelentkezett

Félelmetes kapófogak

Fiatal versenyző

Ússz békével


A kora reggeli kapások elmaradtak, csak a délelőtti órákban, sőt inkább dél felé jelentkeztek az első koppintások.
A késő délutáni, kora esti, szürkületi órák hozták a megszokott eredményeket, de a legtöbb kapás a sötétedés idejére esett. Az ezt követő éjszakai órák már a pergetés szellemében teltek, de erről majd legközelebb.

Horgásztanya Gorgován, a Szulina ágon: www.dunadelta.ro



Használt termékek:




ET Zoom Feeder

ET Excalibur FD

CarpExpert UV 1000 m

Forgós pálcikaólom

Gold Star 504-N

ET Wolfram előke
Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...