Végre-valahára megérkezett a tavasz, habár az időjárás néha még képes megcáfolni ezt a tényt, de lassan csak felelevenedik a természet. Napi rendszerességgel néztem az időjárás előrejelzéseket, vártam a lehetőséget, hogy a vízpartra léphessek. Igazi „kánikulai" időjárást jelzett több meteorológiai honlap is, plusz 16-18 fokra is lehetett számítani. Ez már komoly előrelépést jelentett az 5-6 fokokhoz képest.
Kicsit hezitáltam, hogy milyen módszerrel és milyen halakat vegyek üldözőbe, mire végül a békésebbik megoldást választottam. A rablóhalaknak egyelőre nyugtuk lehet, úszózni fogok – döntöttem el. Elhatározásomban közrejátszott az a tény, hogy a csukákat még hajtja a szaporodási kényszer, a süllőkről elkeserítő hírek érkeztek, éjszakára kiülni harcsázni meg nem volt időm, maradtak a békés halak. Különben is az első napsugarak mindig kicsábítják a pontyokat a sekélyebb részekre, ahol elég jól lehet fogni belőlük.
![]() Az első halak dévérek voltak |
Nemkülönben hajtott a vágy, hogy végre élesben is kipróbáljam a frissen beszerzett 3,90 méteres Slider Match botomat. Ez így önmagában sok embernek semmit nem mond, ezért néhány hasznos információt elárulok még a fegyverről.
Egy karcsú bottestre felépített pálcát vehetünk kézbe. Dobósúly tartománya a light kategóriában mozog a maga 2-8 grammjával. Gyűrűkben nincs hiány, 14 darabot helyeztek a blankra a tervezők. A nyél végig parafával borított és, ami igen lényeges, hogy az orsótartó a nyél teljes hosszában bárhova eltolható. Tehát mi határozzuk meg, hogy hová is kerüljön az orsó, hol van számunkra az ideális súlypont. Ez nagy előny lehet akkor is, ha más-más méretű orsókat szeretnénk használni ugyanarra a botra. Előre-hátra tolva az orsórögzítőt, kipróbálhatjuk, hogy az adott orsóval melyik lesz a legkényelmesebb pozíció számunkra. A bot csak 3,90 méteres hosszban készül, és a matchbotoknál már jól bevált három részből tevődik össze.
A legtöbb ember ezzel a bottal keszegezni menne, de több erő van benne, mint azt sokan sejtik. Nem esik kétségbe a több kilós halaktól sem.
Két évvel korábban már fogtam kézben a botot, de ekkor még csak a tervezési fázisban volt, nem vihettem magammal a vízpartra. Benzár Zsolt barátom hívta fel a figyelmem a botra, aki épp akkor próbálta darabokra törni ezt a még név nélküli pálcát és a már nagy népszerűségnek örvendő Competition Match-et… Szerencsére nem sikerült neki (Erről az eseményről a „Botpróba első vérig" című írásban már beszámoltam). Elődjével a Competition Match-el már voltak élesben is tapasztalataim, és meglehetősen kezes, rugalmas pálcának bizonyult, ami komolyabb horgászversenyeken is megállná-megállta a helyét.
Talán a fent leírtak alapján némileg érthető vágyakozásom a bot kipróbálása iránt.
![]() Szilárd első pontyát terelgeti | ![]() Menekülne, de nincs esélye | ![]() Kézben a fenevad |
Szilárd barátommal közösen ragadtunk fegyvert a pontyok ellen. A napsugarak már cirógatták a sekélybe kimerészkedő pontyok hátát. Folyamatos ugrásokkal adták tudtunkra, hogy merre kell keresnünk őket. Elsőre begázoltunk a vízbe a sekélyebb részeken és a látott halakat próbáltuk horogra csalni. Csalinak csontit, illetve kukorica+csonti szendvicset használtunk. Önmagában a csonti is igen fogósnak bizonyult, de a kisebb dévérek és a kárászok is beszippantották ezért került a horogra egy szem kukorica is, hogy némileg szelektálni tudjuk a halakat. Nem kellett sokat várni az első pontyra sem. Látványos kapással jelentkezett, a fárasztás meg még érdekesebb volt az alig térdig érő vízben. Fröcskölt, rohangált, de hamar kézbe került, nem volt egy óriás.
![]() Én is beleakadtam egy potykába | ![]() Gyere csak közelebb! | ![]() Nem kell ide merítő |
![]() Nem 10+ -os, de egy mosolyt csak sikerült kicsalnia belőlem | ![]() A Slider első diadala |
Rendesen mozogtak a halak, mindenfelé kiemelkedett egy-egy uszonyos hát, olykor még a farkukkal is kikandikáltak a vízből. Volt, hogy egész közel hozzánk ugrottak, vagy ha elég mozdulatlanul álltunk, akkor a lábunk előtt úszkáltak. Némi túlzással azt is állíthatnám, hogy térdig halban horgásztunk. Néhány nádcsomó tövéhez szórtunk pár szem kukoricát és azokat a helyeket támadtuk meg felváltva.
Az egyik pillanatban még megvolt az úszóm a másikban meg már a víz alatt hasított. Egy erélyes mozdulattal megálljt parancsoltam a horgommal távolodó halnak, amit nem vett szívélyesen, de én voltam erőfölényben. Próbált menekülni, csapkodott a farkával, verte a vizet rendesen, de szempillantás alatt magamhoz húztam a pálcával. Rendesen téptem, nem gatyáztam, kíváncsi voltam mit bír a pecabot…
Derekasan bírta, volt benne kakaó!
Közben a partról könnyen meghorgászható helyekről is hallatszott néhány pontyugrás. Több sem kellett, kiaraszoltunk a vízből. Partról mégis csak kényelmesebb!
![]() Szépen hajladozik a pálca | ![]() Egy újabb áldozat |
![]() Már a második volt aznap, amelynek sérült volt a farka |
A szárazföldi taktika is hasonló volt a vízben állóhoz… Néhány szem kukorica a sás mellé, hogy felkeltse a halak étvágyát és elaltassa némileg a gyanakvásukat. Az úszót a lehető legközelebb kellett juttatni a növényzet tövéhez, ott volt a legnagyobb a mozgás.
Forgattam a fejem jobbra-balra, néztem a körülöttünk serénykedő vízi madarakat, mikor furcsa ciripelő hang ütötte meg a fülemet. Elsőre a szomszédosan horgászó spori nyeletőfékjének tulajdonítottam a dolgot, de hamar rádöbbentem, hogy az én orsóm muzsikál. A nagy csodálkozásban elfeledkeztem a cájgról, és azt beszippantotta egy ponty. Botot kézbe és téptem, ahogy kifért a csövön, mert már a nádat mozgatta ellenfelem. Sikerült kifordítanom a veszélyes zónából, innen már sétagalopp volt az egész.
![]() Összemértük erőnket | ![]() Én győztem | ![]() Pózolunk, ahogy illik |
![]() A Power Match orsó is bírta a kiképzést, egy fotót ő is megérdemel | ![]() A „tuti" pálya |
A horgászat alatt végig feszítettem a botot, meg szerettem volna dolgoztatni, de nem akadt igazán hal, amely feladta volna neki a leckét. A két kiló körüli pikkelyesek, gyorsan a hálóba kerültek. A nap végére már teljesen meggyőződtem, hogy a lightos külső egy olyan botot takar, ami ha kell, szigorúan leiskolázza ellenfeleit. Eltökélt szándékom, hogy nagyobb halakkal is egymásnak eresztem a pálcát… Amint ez sikerül, újból beszámolok a Slider Match kalandjairól.
![]() A nap folyamán sokszor gyönyörködhettem hasonló látványban | ![]() Tökéletes akadás |
![]() Egy kisebb játékos |
Használt termékek:
![]() ET Silver Match | ![]() Ryobi Ecusima | ![]() Carp Expert Sinking |
![]() ET Slider Match | ![]() ET Power Match | ![]() Fudo Delta Chinu BN |
A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...