Végre itt a jó idő, bár a vizek hőmérséklete még csak 5-7 fok, de ez nem akadályozhat bennünket az év első keszeges horgászatában! Ezúttal a Dunakeszi kavicsbányatavon tettük próbára a szerencsénket, ahonnan már a korábbi napokból is jó hírek érkeztek, nem csak keszeg, de pontyfogásról is.
A Dunakeszi kavicsbányató rendezett környezettel, tiszta vízzel, és sok hallal várja a horgászokat |
Egy könnyű de gerinces spiccbotot kaptunk elő, a 6 méteres Energo Team Cayman-t. Ez a remek pálca nem ismeretlen számunkra, már alig vártuk, hogy újra kézbe kaphassuk! Az olasz Triana gyártja ezt a modellt a hazai forgalmazónak - nyugodtan mondhatjuk, hogy prémium minőségben.
A Caymant a Triana gyártja az Energo Team-nek | A szereléket Specialist Bream zsinórból készítettük el |
Nem illik egy bot méltatása közben egyéb márkákat lehúzni, de meg kell jegyezni, hogy más, patinás olasz spiccbotgyártók termékei mellett is kiemelkedik a Cayman. Karcsú, szinte hihetetlen, hogy 6-os hosszban ilyen vékony a bot, akár közepes pontyok kifárasztására is teljesen alkalmas. Súlya, ismét hangsúlyozom, hogy 6 méterben (!), mindössze 17 deka. Ráadásul ezt nem 6 darabból oldja meg a Triana, hanem csak 5-ből, ami tovább csökkenti a bot belógását és növeli a szigorúságát. Ezzel együtt a spicce érzékeny, nem kell félni, hogy a gyengébb szájú dévérek leverik magukat a fárasztás során.
Pörkölt Tímár Mix és Katus verseny etetőanyag adta az alapot |
A szerelék elkészítéséhez Energo Team Specialist Bream 0,14-es főzsinórt használtunk, és ugyanebből a márkából 0,12-es előkét. A zsinórra egy 2 grammos bordó színű, grafitszáras Dinó úszó került, és a széles horogválasztékból a Maruto 9411-es, piros színű, 14-es horgát szemeltük ki. Ez egy erős, de vékony húsú horog, mely abszolút alkalmas szúnyoglárva tűzésére is, mely csalival elsősorban próbálkozni akartunk. Az úszót gondosan kisúlyoztuk, hogy a tavaszi, hideg vizes halainknak ne kellejen megszakadni, hogy a víz alá cibálják.
Amelyik hal kapásra szánta el magát, az jól evett |
A Dunakeszi kavicsbányatóról azt kell tudni, hogy vannak igen mély, akár 6-8 méteres részei is, de ugye tavasszal, inkább a gyorsabban melegedő kisebb vizeket érdemes keresni. Persze ebben a tóban intenzív telepítés zajlik, így szinte bármelyik részén számíthatunk pontyra, mert nagyon sok van benne. Persze mi, ahogy az igen finom szereléken is látszik, keszegezni jöttünk. A halőrházhoz közeli stéget választottuk bázisul, a nap nem vakított, mert kissé balról és hátulról érkeztek melengető sugarai, és a szél sem volt zavaró. A mélységmérés azonban megmutatta, hogy már 6-os boton is jó négyes vizet találni. Ez majdnem sok volt, talán érdemesebb lett volna kisebbet keresni, de a tó nagyon népszerű, így nem akartuk a stég kényelmét feladni.
A szúnyoglárva főszerepet kapott |
A vödörben pörkölt Tímár Mixet vegyítettünk a Katus-féle verseny kajával, s némi karamelles illattal bolondítottuk meg az egészet. Egy jól tapadó, a víz mennyiségével nagyon jól szabályozható etetőanyagunk keletkezett, melyet jól összenyomva simán egyben lejuttathattunk a 4 méteres állóvízbe, de lazábban, olyan egykezes gombócokat is készíthettünk, melyek már víz között szétbomlanak.
A felcsalizott 9411-es Maruto horog |
Nagyon jó hír volt, hogy már az alapozó etetést követő első negyedórában két közepes dévér jelentkezett - ne feledjük, nagyon hideg még a víz.
A nagyobb halakat is simán hozta a „szúnyog” horog |
A könnyű bottal tényleg élvezetes volt a horgászat, s a reggeli, időnként megélénkülő szél szinte teljes eltűnése is segítette a szórakozásunkat. Ahogy ért az etetés, egyre gyakrabban húzta, vagy tolta a precíz úszót a hal, és szépen gyűlt a zsákmány. A tavon itt is, ott is szákolgattak a sporik, bizony fenekező felszereléssel szebb pontyok is elestek.
A soros bevágásnál a Cayman karikában maradt és darabosabb hal védekezett a horgon. Azért érezni lehetett, hogy nem ponty, mert hamar fogyott az ereje, ennek nyomán néhány kör után a felszínre is került. Gyönyörű, kiló feletti dévér integetett uszonyával, miközben engedelmesen a merítőbe siklott. Na, ez már valami. A bot kifogástalanul dolgozott, s nem véletlen választottuk az ET Specialist zsinórt, az egyik legerősebb monofil a gyártó kínálatában. Simán állta a strapát! A nap derekára összegyűlt pár „típus” dévér, jellemzően a szúnyoglárva kellett nekik. Jött azért 1-1 darab pinkire, gilisztára is, de a szúnyog vitte a prímet.
Ekkora dévérekkel már a nagy Dunán is lehetne büszkélkedni |
Aztán ahogy várható volt, beesett egy öregebb hal is, ami az első kirohanásával elvitte a vékony előkét. Ez volt ez első intő jel. Nem kell azon meglepődni, hogy az idő elteltével egyre nagyobb halak látogatják meg az etetést. A hideg vízen általában több idő kell nekik, de jönnek azért…
A Cayman egésznapos horgászat során is könnyű partnernek bizonyult |
Pár dévér után ismét bennemaradt a spicc a bevágásban, és egy komótosan védekező, erős hal kezdett körözni a zsinór végén. Biztos voltam benne, hogy nem ponty, ahhoz túl lassú és megfontolt volt. Azért tőle is kapott a Cayman egy erőteljes kirohanást, ráadásul már a fárasztás végefelé, amikor a horgász is nyeregben kezdte érezni magát. Szinte kinyúlt a bot a kezemben, de szerencsém volt, megfordult a hal, és bírta a felszerelés. Végül nagy meglepetésünkre egy szépségdíjas compó jelent meg a felszínen. Kattogott a fotómasina és a „doktorhal” még a napvégi zsákmányfotózás erejéig sem került rabságba. Visszaengedtük azonnal.
A meglepetés compó sem tudott kifogni a felszerelésen | Csaliarzenál: pinki, csonti, giliszta és szúnyoglárva |
Ezután egy olyan időszak következett, amikor kisebb halak jöttek, ezeket is szórtuk vissza, minek szenveszteni őket, csak a darabosabbakat gyűjtöttük a fényképezésre.
Csak a nagyobb keszegekből is jó pár darab összejött a horgászat során. |
Aztán ismét a meglepetés következett. Karakteres emelős kapásra egy „gőzmozdony” indult el a zsinór végén. Esélyünk sem volt. Elvitte az apró piros horgot. Na, ekkor telt be a pohár.
Elő a bottáskával, hideg víz ide, vagy oda, itt vannak a pontyok, ideje egy matchbotot felszerelni!
Kapcsolódó termékek:
ET Cayman pole | ET Specialist Bream |
/Maruto 9411 BN | Tímár Mix |
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...