A téli bolós peca legszebb percei közé tartozik a nagyobb testű karikakeszegek horogra csalása. A jól küzdő, a melegebb hónapokban vehemens kapással jelentkező karikáinak megfogása most is igazi élmény az érzékeny gyűrűs botokkal. Téli úszós horgászatukhoz ne csak az előkét, de a főzsinórt és a horog méretét is finomítsuk le, meglátjátok, sokkal több kapásban lesz mérhető a jutalmatok!
Gyönyörű, erőtől duzzadó karikakeszeggel ajándékozott meg a téli csatorna, amiért ebben a hidegben is a bolós úsztatást választottam.
Egy szelíd, csendes, halmozgásról alig-alig árulkodó kis vízfolyás, mely egy ötös bolognai bottal pontosan és kényelmesen meghorgászható kis méretű úszóval is.
Karikás etetőanyagom annyiban különbözik a téli dévéres és bodorkás jellegűtől, hogy szándékosan nagyobb szemcsézetűt választok, kevés benne a föld és tartalmaznia kell sok színes morzsát, valamint csemegekukoricát egészben és szétmorzsolt állapotban is, ugyanis a karikakeszeg rajong érte nemcsak a felmelegedett, de a hideg vizekben is. Bizony csemegét még, akkor is adok hozzá bőven, ha egyébként pedig az etetés alatt csontival akarom megfogni őket.
Alap keszeges kaja kevés földdel, melynek készre keverése után – kényesen ügyelve arra, hogy még véletlenül se áztassam el túlzott mértékben – jöhet a ,,karikásítás”.
Csemegekukoricával és süllyedő morzsával hozok létre egy durvább keszeges, de úgy is nevezhetjük, hogy lájtos pontyos kaját.
A mederfenéken vékony csíkban terülő igazi szín és ízkavalkád fogja odahúzni és helyben tartani a karikakeszegek apraját és nagyját.
Egy alapjaiban nehéz kaja, amit csak lágyan nyomok meg a gyors bontás érdekében azzal a nem titkolt céllal, hogy a hideg vízben csak lassan oldódó aromák azét előbb-utóbb célba érnek.
A hideg vízben csak lassan oldódó aromának idő kell míg kifejti a hatását, de ebben is segítségemre van az áramló víz, melynek köszönhetően nemcsak a felcsalizott horgomat terelgeti egyre lejjebb a kis folyón, de a kellemes iz és illatanyagok is egyre messzebb jutnak, utat mutatva a mederfenéken nagyon vékonyan elszóródó szemes kajához.
Egy utolsó de alapos keverés, és mehet is egymás után 5 darab finoman összenyomott egykezes mandarin méretű gombóc.
Pontosan, egy helyre az úszó fölé szórom be az összeset egyszerre, hogy utána az első kapások megérkezéséig ne zajongjak , ne csobogjak semmivel.
Az etetőanyag összetételének köszönhetően (durvább jelleg, sok morzsa, csemegekukorica) számíthatok be-beugró pontokra is, így a főzsinór, előke összeállítás 16/14 szokott lenni esetemben, nehezebb pályán maximum 18/16, a hozzá megfelelő teherbírású és méretű horoggal. Ilyen zsinórok esetén figyeljünk, nehogy a horgunk legyen a leggyengébb láncszem!
Apróságnak tűnő, de annál fontosabb kiegészítők, amelyek a bolognai botos horgászatomhoz nem hiányozhatnak.
Mivel folyóvízről van szó, és csontit használok, elkél a kis méretű forgó. A tizennégyes előkéhez sem tartom túlzásnak nagy testű karikák esetében a 14-es vékony húsú, könnyű pontyozó horgot.
Horgon az újabb jelentkező, jó erőben lévő karikát terelgetek a part felé a legérzékenyebb bolognai botommal.
Nehogy a spicc bánja, inkább kézzel engedek egy kis zsinórt neki a kiemelés előtt.
Kisebb karika falta be mohón a 3 szem csontival felkínált horgot.
Bejött a taktika: igaz volt pár üres úsztatás, de a csemegekukorica-csonti szendvicsre a nagyobb keszeg csábult el.
Forrás: Halmos Mihály
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...