Téli portyán
Megjelent: 2009. január 05. | Forrás: Nagy Levente | Írások A domolykóról azt tartják, hogy szinte bármilyen módszerrel és csalival horogra csalható: pergetve különböző körforgókkal, wobblerekkel legyezve száraz és nedves legyekkel; úsztatva csontival, gilisztával, kukoricával, kenyérbéllel, szúnyoglárvával; fenekezve kishallal és piócával". Ezekkel a szavakkal érveltem egy korábbi domolykóról szóló írásomban.

A kijelentés most is megállja a helyét, de úgy érzem, egy kis magyarázatra szorul a téma.
Minden évszakban, sőt hónapban megvan a kiemelt tápláléka, melyet megkülönböztetett érdeklődéssel fogyaszt e mindenevőnek kikiáltott békés ragadozó.
Nyáron telhetetlen, szinte mindenre ráveti magát, csak jó nagy falat és jó sok legyen belőle. Találtam már kilós domolykó gyomrába békát, kishalat, sőt félig megemésztett egeret is, vagy fogtam már tyúkbéllel vizeinkben kapitálisnak számító példányt.


Szépen dolgozik a 4 méteres Black Spider, azaz a Fekete Pók névre keresztelt bolognai.
A fárasztás mindig öröm, még ebben a csattogó hidegben is!

Nézzük csak a pergetést, és emlékezzünk hányszor előfordult már, hogy a 8-10 centis wobblerekre, csukának szánt körforgóra, vagy támolygóra is odavágott a műcsalinál alig nagyobb domi. Lehet, csak a területét védi, vagy a kíváncsiság hajtja, de legtöbbször a mohósága és a telhetetlensége vezérli.
Ősszel, a nyári zabálás után kicsit alább hagy kapókedve és étlapján a különböző gyümölcsök kerülnek előtérbe. Meggy, szilva, szőlő vagy akár a kukorica, mind olyan csalik lehetnek, melyekkel eredményesen lehet ebben az időszakban horgászni.


Ne bosszankodjunk, ha néhány dobás után befagy a spiccgyűrű.

Ősz végén és télen kevesebbet mozog, kevesebb táplálékra van szüksége. Szereti az apró, és „finom" falatokat.
Tavasszal, nyár elején, mikor ébred a természet, újra előkerülnek a különböző férgek, bogarak, csúszómászók, melyeket az áradó víz magával sodor bőséges lakomát biztosítva ezzel a halaknak. Ilyenkor a legnehezebb megfogni, hisz a hosszú téli koplalás után hamar degeszre eszik magukat és ebben a néhány napban a legtöbb a természetes táplálék. De ez csupán néhány nap, aztán minden kezdődik elölről…


Szürke ködbe borult a természet.


Azért ilyenkor is vannak vidámabb színek.

Ezeknek a dolgoknak persze csak azokon a vizeken van értékelhető jelentősége, ahol nagyobb a domolykó állomány és érdemes célzottan rájuk horgászni.
Ilyen a Maros, mely már többször szerepelt írásaimban, és ahol sok tapasztalatot gyűjtöttem erről a mohó, de ugyanakkor óvatos, békés, de néha ragadozó halról, a domolykóról.


Nem egy rekordlistára érett példány, de bizonyíték, hogy a domi az év leghidegebb időszakában is táplálkozik.


Télen is érdemes keresni a halakat!


Néhány hozzávaló.


Sok esetben nagy segítséget jelentenek az előkötött horgok, amelyeket a célnak megfelelő horoggal, többféle méretben, a hozzá illő zsinórvastagsággal állítanak össze a gyártók.


Ezzel az időt, jó látást és kézügyességet igénylő horogkötés feladatát átvállalják tőlünk.

De mért pont domolykó, mikor a folyóban élnek más pikkelyesek is: keszegek, paducok, márnák… mert a domi az év leghidegebb hónapjában is jól fogható, csak elég elszánt és kitartó kell lenni hozzá.

A tél, a dermesztő mínuszok, és a sűrű köd… Ezek az „ínséges" időszakok, mikor a legkevesebben horgásznak. Vannak, akiket a mínuszok ijesztenek el a vízpartról, vannak akik a kapástalanul eltöltött órákra hivatkoznak, és vannak, akik egyszerűen arra fogják, hogy nincs hol horgászni. A holtágak, kisebb tavak lassan befagytak, de ráállni még nem lehet, a ragadozók nem esznek, a pontyok meg „alszanak".


Egy kis szilva.


Ez bizony egy pénzes pér, és csontira kapott.

Pedig igen is van mit keresni, csak át kell értékelni, és le kell egyszerűsíteni a dolgokat. Az elvárások sem lehetnek akkorák, mint a melegebb hónapokban.
Ami a legfontosabb, hogy ilyenkor nekünk kell keresni a halakat, nem pedig fordítva!


Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...