Tisza-tavas tőredékek 1. Becsület hal
Megjelent: 2007. november 12. | Forrás: Pásztor István | Írások
Pár napot eltöltöttünk tavaly ilyenkor a Tisza-tavon, ami tározó, de ez most mindegy is…Vannak a Tisza-tónak klasszikus helyei, ilyen, amit sokan is ismernek, (és én is), a Szartos, a Nagy-morotva, illetve a Borzanat, a Füzes-, Csapói-, Óhalászi- holtágai. És az öblítõ csatornák, plusz azok végei. Na meg a meder, az élõ pálya, Fürednél, Derzsnél meg ki tudja még hol.


A csapás a sás felé jól nézett ki.

Aztán ott a Kis-Tisza poroszlói, sarudi része. Jók azok is.
Klasszikus, kultikus helyek ezek. Sokan, sokszor bejárták már õket. Nagy meglepetések nem érhetik az embert, nem érhetik a gurukat. Akadnak páran. Olyanok, akik csak szenvedélybõl, de olyanok is, akik kapzsiságból tettek szert a tudásra. És a tudással visszaélnek. Tudok olyanról, aki sokat jár, sokat fog, és ez neki elég, a halakat visszadobja. De tudok olyanról is, aki még többet jár, még többet fog, de még ez sem elég neki. Mert pénzzé teszi. És mert a pénzbõl soha sem elég.
Piszkos módszer? Kit érdekel, csak hal legyen, fogás!


Hopp egy rablás! Sügerek, balinok és csukák terrorizálták az apróságokat.

Ma természetes tényként kezeli mindenki a Tisza-tó mellett, hogy a halat el lehet lopni. Ha tíz csuka jön, akkor tíz kerül bilincsre, ha húsz süllõ, akkor húsz. Ha harcsát gereblyéznek, több mázsát akár, akkor megy a zsákba, elrejtve. Ha fél mondat erejéig nemtetszését fejezi ki az ember, - „Mindenki így csinálja” – jön a nagy sláger, az örök kibúvó és feloldozás... jobb esetben csak ez.
Mindenki?
Nem lehet, hogy csak néhány szemét, mocskos, kapzsi „horgász”? Nem lehet? Aki ugyanolyan káros, ugyanolyan tolvaj, mint a fehéringes csaló (hányszor hallom: „ha nekik lehet, nekem miért nem?”), mint a besurranó, aki visz, amit tud, vagy a zsebmetszõ, aki a villamoson garázdálkodik.
Ugyanolyan tolvajok, mégis megtûrt emberek ezek a vízi rablók. Igen, sokan ismerjük/ismerik õket. Tudják, hogy az, meg az, meg az, egy kormorán, egy vidra, vagy halfarkas.
Ha egy közönséges rabló lakna az utcában, vele is ilyen elnézõek lennénk? Hm. „Igen, tegnap rabolta ki a Szabóékat, múlt héten meg a Kovácsékat, ma állítólag hozzánk jön”. Hm.
Merthogy hozzánk is jön a haltolvaj, amikor lop. A mi halunkat, pénzünket is elviszi, amikor több halat tesz a zsákba, amikor engedély nélkül horgászik, tiltott helyen, tiltott módszerrel.
De ez úgy látszik csak keveseket zavar.
A Tisza, meg megújul; még meg tud. És, mintha misem történt volna, újra kitárja magát, évrõl évre, hogy jöhessenek és rabolhassanak, gátlástalanul, aljas módon.


Fehér a víz a szürke ég miatt. A pont jó széllel vitethette
magát a tudatos horgász a gaz elõtt.


Épp ezért, ha valaki nem tölti el élete nagy részét a Tisza-tó mellett, jó esélye van rá, hogy akár bármely évben minden vicc új lehessen neki. Igaz, nem tudni, még meddig.
Tavaly pár napot csak a Tisza-tavon horgásztam. Élmény volt, még a komor kezdés ellenére is.

Nagymorotva kezdésnek. Bár inkább Szartos. Az elõbbibõl könnyen át lehet menni az utóbbiba. Balázzsal tartottam, õ tudta az utat.
Jó volt az idõ. Jó kis sodortatós.
A Szartoson már horgásztam ezelõtt kétszer is. Valaha. Még Norbi barátommal, de akkor helyben volt a csónak, nem kellett a Morotva felõl evickélni a sekélyesben. Ami amúgy izgalmas dolog.
Keskeny csapásról balra egy másik vált ki, át a néhai holtágat szegélyezõ néhai fák, igencsak maradandó tuskóin.
Már itt megriad egy-két hal a növényzet mellett, pedig elég keskeny még a pálya, sõt, horgásznak is, úszósok, a szélén.
Tovább cserkeljük magunkat a víz közepe felé, majd lassan elválnak útjaink.
Balázs taktikája, ami a sodortatós, az én egyhelyes kivesézõsömmel szemben gyõzedelmeskedik. Míg én egy látványos, de eredménytelen kis, nád elõtti ösvényt szûrök át többször is, társam a széllel háromszor is leviteti magát a jó kis tökleveles részek elõtt. Fog is. Még Sliderrel is, amit akkor még külön megjegyeztünk.

A kiscsuka szinte becsomagolta magát a kapás után az elõkébe, alig bírtam kihámozni.

A holtág hátsó, pontosabban az út felé esõ elsõ része volt igazán a legjobb hely.
Kicsit kedvem szegetten pergettem, de azért csak sikerült kiszednem egy becsülethalat.
Sajnos. Egész nap nem találtam a fonalat, nem éreztem a helyet, a helyem, nem voltam ott fejben. Sok más dolog vitte el a gondolataimat, és meg is lett az eredménye.
Ettõl függetlenül örülhettem, mert felavattam az egyik pike wobblert, Szasza egy hetes körüli csukát tudott fogni a Nagymorotván, és kicsit dadogó motorom ellenére kijutottam élve az élõ vízre, majd a kikötõbe.


Egy jó csukacsali: Kétrészes Pike, az intenzív HPE színben pompázva.
Elõkének tökéletesen bevált a CATFISH LEADER, harcsázó fonott madzag.

Új tapasztalásnak könyvelhettem el, hogy az egyedül megült gumihajó verhetetlen a cserkelésben, ill. a helyváltoztatásban. Igazi pergetõ segédeszköz, de csak akkor, ha a pergetõ is megtesz mindent.
Volt tehát mit bizonyítani a következõ napokban.

Már nem elõször bizonyított a PIKE és a SLIDER. Csukázásra lettek kitalálva, és mûködnek is ebben a minõségükben. 9-16 cm-es méretbõl válogathatunk, a felszíniek (F, és SR) különösen ideálisak a tározóra, akárcsak a kétrészes kivitel (J). Akármilyen fura, csuka színbõl is akad több: öt közül választhatunk. Javaslom a PE, a HPE, és az RPE változatokat.
Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...

Pontyóriások keringője - Katlov Lake IV.
Megjelent: 2025. május 15. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni.  Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...