Tiszaalpáron jártunk
Megjelent: 2011. november 18. | Forrás: Energo Team | Írások

Szeptember végét írtuk, amikor egy alsóbb Tisza szakaszhoz tartozó vízterületet, a tiszalpári Holt-Tiszát látogattunk meg. Demeter Zsolt, magyar bajnok pergetőt kísértük el, aki az országos bajnokság első fordulójára készült.


Tiszaalpár vadregényes holtága


Az alpári holtág egy régi Tisza meder, mely alaposan feltöltődött az elmúlt évtizedekben. Egy déli kanyarív, amit leválasztottak az élő folyóról. A terület közvetlenül a település mellett fekszik, s igen népszerű a környékbeli horgászok körében. Sok szép ponty, kárász lakja, de leginkább elképesztő sok balinjáról és szép csukáiról híres.


Zsolt első halával


Tetszett neki a könnyűpergető páros!


Októberben ez a víz ad otthont a Csónakos Pergető OB első fordulójának, s Zsolt szeretett volna előtte egy próbát tenni a helyszínen. Némi meglepetésre a víz opálos volt, amit a nagy mennyiségű (talán barna) alga okozott. Előfordul ez időnként, ahogy a helyiektől megtudtuk, majd az őszi vízhőmérséklet csökkenése eltakarítja az algát és újra visszanyeri a holtág a jellemző 40-50 cm-es átlátszóságát. De most alig volt 10-15 centis az átláthatóság, s előre sejthető volt, hogy ez hátrányosan fogja befolyásolni a horgászatot. Mindegy, mondta Zsolt, a versenyen is valószínűleg ez lesz! A hal itt van, meg kell fogni valahogy!


Fehér twisteres csuka


Korábban ezen a területen egy nyári versenyen több, mint 80 db balinnal nyert az egyik csónakos páros. És valóban, amerre szem ellátott, mindenfelé mutatták magukat az őnök. Jellemzően nem nagyok, nagyjából 15-20 dekától indulnak, és akár több kilósat is lehet benne fogni, de a jellemző a 40-60 deka körüli nagyság. Régen mindent ettek, az apró korforgótól kezdve a kis wobblerig.


A hálátlan hal alaposan lefröcskölte a visszaengedésnél


A holtág egyik partja a nemzeti parkban fekszik,
a magyar szürke gulya ide jár inni


Az első órában a rengeteg rablás ellenére csak egyetlen kis balint sikerült Zsoltnak kivenni, de látszott, hogy nem rajta múlt. Ha jobban szemügyre vettük, mi történik, azt láttuk, hogy a snecik az alig átlátszó vízben szinte egy helyben álltak. Ők se nagyon láttak semerre, így csak lassan mozogtak, és tényleg hosszú másodpercekig álltak egy helyben. Velük ellentétben a balinok mozogtak, s ahol álló küszbe ütköztek, heves támadásba lendültek. A küsz állt, a balin rohant. Ez a vadászati módszer a jelen körülmények között azt eredményezte, hogy a "balinosan", gyorsan vezetett csalikra egyáltalán nem volt kapás. Feje tetejére állt minden. Most pont a lassú csali, esetleg egy víz tetején álló, lassan mozgatott wobbler lehetett volna elméletileg jó, de gyakorlatban ez sem működött.


A felszerelés főbb alkotóelemei


Ideje volt a csukákra összpontosítani. Az algák miatt vagy valami nagy vibrációjú körforgó villantó, vagy egy nagyon fényes támolygó, esetleg egy hófehér plasztik csali jöhetett számításba. Zsolt nagymestere a könnyű jigfejes twisterezésnek, nem csoda hogy ezt választotta, magam pedig egy fényes támolygót kötöttem fel.


A villantós csuka pillanatokkal a szaltó előtt. Ismerős?


A holtág szigetének mélyebb ágát kezdtük el vallatni. Amit azonnal éreztünk az aljzat közeli horgászat során, hogy nagyon nagy mennyiségű békés hal van a vízben. Számtalanszor ugrott meg egy-egy pikkelyes a műcsali hatására, s terjedelmes pörsenéseket hagytak maguk mögött. Aztán megtört a jég (bár még a őszi nyárban jártunk), Zsolt jigelése halat hozott. Szűk kettes csuka próbálta szájából a szúrós falatot kirázni, de nem sikerülhetett neki. Zsolt edzett ujjai ráfonódtak a tarkójára, s könnyedén a víz fölé emelték. Pergető versenyzőnk elégedetten bólintott, persze, hogy itt vannak, csak lenne egy kicsit tisztább a víz, jönnének ezek szaporábban is!


Kézben már sokkal szelídebb


Zsolt mutatja meg csukáját


Nem sokkal később, egy partközeli helyen nekem is kapást hozott a lassú, mártogatott támolygókanál-vezetés. Először egy halvány ütés, majd egy határozott ránehezedés jelezte a halat. Határozott bevágásomra, dühös fejrázás volt a válasz. A Zsolténál valamivel kisebb csuka verte magát a víz tetején. megvártam, míg a harcos kis jószág megnyugszik, majd anélkül, hogy kivettem volna a vízből, egy fogóval kifordítottam a szájából a horgot, s már mehetett is tovább. Olcsón megúszta a kalandot. Nem nyúlt hozzá emberi kéz.


Az E-Sential elektromos motor nagyon jó szolgálatot tett


Aztán Zsolt nem hazudtolta meg magát, a fehér plasztikkal süllőt fogott. A kis kilós jószág alaposan behörpölte a műcsalit. Ha sikerül az orruk előtt elhúzni, a kapás nem marad el! Fárasztás közben épp az egyik haverjával beszélt telefonon. Talán egy versenyzőtársa lehetett, érdeklődött, mit fogunk. Ilyenkor persze csak az "igazat"... Hangosan mondtam, hogy belehallatsszon a készülékbe, hogy nézd, egy négyes csuka, pedig még fel sem bukkant a hal. Amikor viszont megláttuk, egyszerre kiáltottuk, hogy süllő. A telefon végén aztán alaposan össze lehetett zavarodva az illető, hogyan tudtuk a süllőt először egy négyes csukának nézni! Végül mindannyian egy nagyot nevettünk... Lebuktunk.


Energo Team Wizard "Toby"


Radaroztunk egy keveset, megnéztük a sekély, partmenti részeket is. Egy tuskósban nagyon sok halat találtunk. Műcsalijainkra vad menekülésbe kezdtek, valószínűleg kis pontyok, vagy kárászok lehettek, az alig több, mint 30-40 centis vízben. Láttunk több helyi horgászt is, akik sleppeléssel próbálkoztak. Némelyiküknél már volt egy-egy csuka, de láthatóan nem nagyon evett a hal. Visszamentünk a mélyebb régiókba, és Zsolt kipróbálta az ET Excalibur Spin botot, rajta a Ryobi Arctica 1000-el. Vittem pár Energo Team Wizard villantót is; egy " ezüst "Atom"o-t piros kiegészítéssel, és egy ezüst "Toby"-t is. Elviekben ezeknek jónak kellett lenni ezen a vízen.


A keskeny, kecses "Toby"-t a süllők is előszeretettel támadják


Partnerem kitartott és további kapásokat és csukát tudott felmutatni, igazolva, hogy a folyamatos dobálás és próbálkozás meghozza gyümölcsét, még ha nem is tökéletesek a körülmények. Zsolt aztán elárulta, hogy ő már hónapokkal ezelőtt vásárolt magának egy 2,10-es ET Excalibur Spin botot, így egyáltalán nem volt ismeretlen számára, viszont az új Ryobit akkor látta először, de nagyon jó benyomást tett rá.


Zsoltnak tetszett az új Ryobi Arctica


A versenyre masszív hidegfront és viharos szél volt várható, nem irigyeltük Zsoltot...

Új orsó a Carp Expert-től: Method Indicator 5500
Megjelent: 2025. július 03. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Carp Expert orsókínálata 2025 tavaszán egy újabb példánnyal bővült. A Method Indicator 5500 személyében egy teljesen új technikát ismerhettek meg a horgászok. Ez az innovatív orsó egyedinek számít a hazai piacon, ugyanis a hibrid fékcsillagba integrált egység képes a kapásaink jelzésére, fény és hangjelzés egyidejű közvetítésével! A Method Indicator orsó elsősorban a feeder horgászoknak készült, de hasznos társ lehet bármely fenekező...

Akasztói pontycsodák
Megjelent: 2025. június 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...

Nyári etetési praktikák tigrismogyoróval
Megjelent: 2025. június 19. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán.   A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...

Zsebpeca balinra
Megjelent: 2025. június 12. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...

Tavaszi pontyok magmixekkel
Megjelent: 2025. május 29. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket.  A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...

Dévérek a Szücsi-völgy tóból
Megjelent: 2025. május 22. | Forrás: Pető Gábor | Írások

Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos  volt.   Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...