Az Energo Team 2010-es vadonatúj matchorsóját, a Carp Expert Match 3000-t vittük el egy intenzív próbára. A helyszín a Tisza-tó volt, ahol a megállapodott, kedvező vízállás hatására a hírek szerint igencsak étvágyuknál voltak a halak. Egy jó horgászatért mindent, irány a víz!
![]() ET Carp Expert Match 3000-es modelljét próbáltuk ki |
Bot nélkül nehezen lehetne boldogulni, a szintén vadonatúj ET Benzar Match 3.90-es változatát párosítottuk össze az orsóval. Egyensúlyban, összhangban tökéletes volt a szett. Jóféle Carp Expert monofil zsinórt tekertünk a zsírúj orsóra, s waggleres végszereléket készítettünk. A halványbarna zsinór sem ismeretlen számunkra, már több alkalommal is bizonyította, hogy lehet rá számítani. Ha már Carp Expert, akkor az etetőanyag is legyen az! A Gold Carp és a Red Carp keveréke már annyiszor bevált, hogy ezúttal is emellett tettük le a voksot. Ezt még simán „hígíthatjuk” pl. Maros Mixszel, vagy más jó minőségű kajával. Mi is így tettünk.
![]() A felszerelés fontosabb elemei |
Kényelmes, kb. 20 méteres távolságban alakítottuk ki az etetést, a szél mérsékelt volt, a nap sütött, panaszra nem nyílhatott a szánk. Különösen azok után, hogy az első bedobást követően nem telt el 2 perc és a waggler szép lassan kiemelkedett. Az első dévér villámgyorsan megérkezett. Utána az első órában volt azért némi szünet, de később nagyon szépen ránk állt a hal, s minden dobást kapással vettünk ki. A legjobb csali a szúnyoglárva + csonti variáció volt, ezt ugyanúgy ették a dévérek, a karikák és az egyre nagyobb számban jelentkező laposkeszegek. A kapások zöme emelés volt, így az eresztéket folyamatosan lehetett feljebb csempészni, míg jóformán félvízen horgásztunk. A szűk 3-as vízen egy másfeles csapót jelentett. A taktika remekül működött, ahogy az orsó is. Ez a magas, de alacsonyprofilú dobbal ellátott orsó szinte észrevétlenül tette a dolgát, ami a legtöbb, ami elvárható tőle az adott keszegméreteket tekintve. A felkapókarja a sok dobás ellenére sosem tréfált meg, a hajtókarja kézre állt, a sebessége megfelelően gyors volt. Az alacsony profilú dob miatt a vékony zsinórból sem kell több száz métert felcsévélni, hogy a töltöttsége megfelelő legyen. Nagyon simán pereg le a damil, ami annak is köszönhető, hogy szépen „rakja” a zsinórt. Azért, ha már alacsony a profil, akkor meg kell jegyezni, hogy ha egy ilyen dobbal rendelkező orsó csúnyán pakolja a zsinórt, akkor ott már nagy baj van. Itt nem volt.
![]() Az orsó modern kialakítású, „Carp Expert”-es színezetű | ![]() Bot, orsó és zsinór |
Egy másfél óra után - mint utóbb kiderült -, sorsdöntő mozzanatra szántam el magam. Az eresztéket visszaállítottam fenékre, és egy szem csemege kukoricát a horogra téve, az etetés legalját vallattam. Nem ritka, hogy a folyamatos víz közé koncentrált etetésből a durvább szemcsék az aljzatra is eljutnak, s ott nagyobbacska halakat tartanak meg. Rögtön akasztottam egy igen szép, majd 60 dekás bodorkát, s ezen fellelkesülve eltöltöttem ezen a legalsó szakaszon is egy kis időt. A következő feltolás már nagyobb halat hozott, a bevágás után felsírt a fék, és nyilvánvalóan ponty nyargalt a zsinór végén. Ez volt az igazi meglepetés! Inkább jobb dévért, vagy további kapitális bodorkát vártam volna. Ha nem is volt őkelme kapitális, jó erőben volt, a bot karikába görbülve mutatta, merre jár a hal, az orsó pedig, ha kellett, szorgalmasan és megbízhatóan adta a zsinórt. Rögtön eszembe jutott, hogy bizony a legelső, sok-sok keszeggel terhelt előke van még fenn, néhány szigorúbb horogszabadítás jelentősen gyengítheti a damil eredeti szakítószilárdságát. Mire ezen gondolatban túljutottam, már a felszínhez érkezett a halam, s egy igen szép, 1,80-as tőponty kavarta a habokat. Szerencsére az előke kitartott, igaz tényleg nagyon óvatosan fárasztottam. Sokadik alkalommal hagyta, hogy a kis „versenyszák” fölé vezessem, és engedelmesen simult oda a sűrű szövésű háló aljára.
![]() A halványbarna zsinór már sokszor bizonyított nálunk | ![]() Waggleres végszerelék készült |
Persze a horogszabadítás és a kötelező körök után első dolgom volt az előke alapos megvizsgálása. Mit mondjak, csak az imádság tartotta az egészet. Nagy mázli volt, hogy kijött vele a ponty. Egy kicsit vastagabb előkét kötöttem, de a 12-es horogméreten nem változtattam.
![]() Először pár dévér érkezett |
További fél órát próbálkoztam a legalján, s már épp feladtam volna 2-3 szúrós törpeharcsa után, amikor sikerült a második pontyot is megakasztani. Az előző ikertestvére volt, de már bátrabban tudtam fárasztani a vastagabb előkének köszönhetően. Viszonylag simán kerül a merítőbe.
![]() Aztán a laposkeszegek vették át a hatalmat | ![]() A végére egész szép zsákmány gyűlt össze |
Ezt követően ismét a félvízen történő keszegezés következett, leginkább 30 deka körüli laposkeszegekkel. Ezek a csonticsokrot követelték, meg is kapták a friss csalit minden hal után. A laposkeszegek jelenléte egyébként örvendetes. A Tisza-tó régióban a ciánszennyezés után nagyon megritkult az állományuk, sajnos azon halfajok közé tartozott, melyek aktívak voltak, s jelentős csapataik voltak a legjobban sújtott élő folyószakaszon. Mesterségesen gyorsan lehetett pótolni a süllő-, ponty- és harcsaállományt, de a laposkeszegek csak lassan, „saját erőből” tudták újból feltornázni magukat a megfelelő mennyiségre. Ez hosszú éveket vett igénybe, de nagyon jó hír, hogy egyáltalán megtörtént. Ilyenkor csodálkozhat rá az ember a természet valódi erejére. Még a durva emberi beavatkozáson is túltette magát ez a faj, s képes volt megújulni. Ha a holtágak zsilipjei nyitva vannak, s egy kicsit mozgásban van a víz, akkor kerülnek be az élő folyóról a laposkeszegek hatalmas rajai. Hisz ezek alapvetően a folyót kedvelik, de a tavaszi belátogatás után gyakran egész nyáron benn maradnak.
![]() Az orsó végig jól bírta a strapát | ![]() A három ponttyal sikerült a napi teljesítményt megkoronázni |
Visszatérve a horgászatunkra, estig meg egy pontyot sikerült akasztani, olyan másfeles forma pikkelyes személyében. A horgászat végén minden okunk megvolt az elégedettségre. Az ország egyik legnagyobb természetes vizén horgásztunk, s nem valami műanyag tóban, ahol még elbújni sem tud a hal. Mégis igen szép zsákmányra tettünk szert, kiválóan szórakoztunk, s komolyabb halakkal is sikerült a felszereléseket kipróbálni. Ennek ma már igencsak örülni kell, legközelebbre sem kívánunk magunknak - csak legalább ennyit!
![]() Végül a halak visszanyerték szabadságukat |
Az ET Carp Expert Match orsó ahhoz képest, hogy kifejezetten az olcsóbb, horgászbarát árkategóriába sorolható, egy megbízható eszköznek tűnik, s abszolút alkalmas a rá kiosztott feladatok ellátására. Jól teljesített a folyamatos, sokdobásos horgászatban, de hasonlóképp a pontyokkal történő csatározásokban is. Persze a felszerelés minden elemének tökéletes összhangjára van szükség ahhoz, olyan elégedettség legyen úrrá a teszthorgászon, amit én éreztem a halak visszaengedése után!
A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...
Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat. A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...
A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...
A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...
A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...
A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...