Az Energo Team 2010-es vadonatúj matchorsóját, a Carp Expert Match 3000-t vittük el egy intenzív próbára. A helyszín a Tisza-tó volt, ahol a megállapodott, kedvező vízállás hatására a hírek szerint igencsak étvágyuknál voltak a halak. Egy jó horgászatért mindent, irány a víz!
![]() ET Carp Expert Match 3000-es modelljét próbáltuk ki |
Bot nélkül nehezen lehetne boldogulni, a szintén vadonatúj ET Benzar Match 3.90-es változatát párosítottuk össze az orsóval. Egyensúlyban, összhangban tökéletes volt a szett. Jóféle Carp Expert monofil zsinórt tekertünk a zsírúj orsóra, s waggleres végszereléket készítettünk. A halványbarna zsinór sem ismeretlen számunkra, már több alkalommal is bizonyította, hogy lehet rá számítani. Ha már Carp Expert, akkor az etetőanyag is legyen az! A Gold Carp és a Red Carp keveréke már annyiszor bevált, hogy ezúttal is emellett tettük le a voksot. Ezt még simán „hígíthatjuk” pl. Maros Mixszel, vagy más jó minőségű kajával. Mi is így tettünk.
![]() A felszerelés fontosabb elemei |
Kényelmes, kb. 20 méteres távolságban alakítottuk ki az etetést, a szél mérsékelt volt, a nap sütött, panaszra nem nyílhatott a szánk. Különösen azok után, hogy az első bedobást követően nem telt el 2 perc és a waggler szép lassan kiemelkedett. Az első dévér villámgyorsan megérkezett. Utána az első órában volt azért némi szünet, de később nagyon szépen ránk állt a hal, s minden dobást kapással vettünk ki. A legjobb csali a szúnyoglárva + csonti variáció volt, ezt ugyanúgy ették a dévérek, a karikák és az egyre nagyobb számban jelentkező laposkeszegek. A kapások zöme emelés volt, így az eresztéket folyamatosan lehetett feljebb csempészni, míg jóformán félvízen horgásztunk. A szűk 3-as vízen egy másfeles csapót jelentett. A taktika remekül működött, ahogy az orsó is. Ez a magas, de alacsonyprofilú dobbal ellátott orsó szinte észrevétlenül tette a dolgát, ami a legtöbb, ami elvárható tőle az adott keszegméreteket tekintve. A felkapókarja a sok dobás ellenére sosem tréfált meg, a hajtókarja kézre állt, a sebessége megfelelően gyors volt. Az alacsony profilú dob miatt a vékony zsinórból sem kell több száz métert felcsévélni, hogy a töltöttsége megfelelő legyen. Nagyon simán pereg le a damil, ami annak is köszönhető, hogy szépen „rakja” a zsinórt. Azért, ha már alacsony a profil, akkor meg kell jegyezni, hogy ha egy ilyen dobbal rendelkező orsó csúnyán pakolja a zsinórt, akkor ott már nagy baj van. Itt nem volt.
![]() Az orsó modern kialakítású, „Carp Expert”-es színezetű | ![]() Bot, orsó és zsinór |
Egy másfél óra után - mint utóbb kiderült -, sorsdöntő mozzanatra szántam el magam. Az eresztéket visszaállítottam fenékre, és egy szem csemege kukoricát a horogra téve, az etetés legalját vallattam. Nem ritka, hogy a folyamatos víz közé koncentrált etetésből a durvább szemcsék az aljzatra is eljutnak, s ott nagyobbacska halakat tartanak meg. Rögtön akasztottam egy igen szép, majd 60 dekás bodorkát, s ezen fellelkesülve eltöltöttem ezen a legalsó szakaszon is egy kis időt. A következő feltolás már nagyobb halat hozott, a bevágás után felsírt a fék, és nyilvánvalóan ponty nyargalt a zsinór végén. Ez volt az igazi meglepetés! Inkább jobb dévért, vagy további kapitális bodorkát vártam volna. Ha nem is volt őkelme kapitális, jó erőben volt, a bot karikába görbülve mutatta, merre jár a hal, az orsó pedig, ha kellett, szorgalmasan és megbízhatóan adta a zsinórt. Rögtön eszembe jutott, hogy bizony a legelső, sok-sok keszeggel terhelt előke van még fenn, néhány szigorúbb horogszabadítás jelentősen gyengítheti a damil eredeti szakítószilárdságát. Mire ezen gondolatban túljutottam, már a felszínhez érkezett a halam, s egy igen szép, 1,80-as tőponty kavarta a habokat. Szerencsére az előke kitartott, igaz tényleg nagyon óvatosan fárasztottam. Sokadik alkalommal hagyta, hogy a kis „versenyszák” fölé vezessem, és engedelmesen simult oda a sűrű szövésű háló aljára.
![]() A halványbarna zsinór már sokszor bizonyított nálunk | ![]() Waggleres végszerelék készült |
Persze a horogszabadítás és a kötelező körök után első dolgom volt az előke alapos megvizsgálása. Mit mondjak, csak az imádság tartotta az egészet. Nagy mázli volt, hogy kijött vele a ponty. Egy kicsit vastagabb előkét kötöttem, de a 12-es horogméreten nem változtattam.
![]() Először pár dévér érkezett |
További fél órát próbálkoztam a legalján, s már épp feladtam volna 2-3 szúrós törpeharcsa után, amikor sikerült a második pontyot is megakasztani. Az előző ikertestvére volt, de már bátrabban tudtam fárasztani a vastagabb előkének köszönhetően. Viszonylag simán kerül a merítőbe.
![]() Aztán a laposkeszegek vették át a hatalmat | ![]() A végére egész szép zsákmány gyűlt össze |
Ezt követően ismét a félvízen történő keszegezés következett, leginkább 30 deka körüli laposkeszegekkel. Ezek a csonticsokrot követelték, meg is kapták a friss csalit minden hal után. A laposkeszegek jelenléte egyébként örvendetes. A Tisza-tó régióban a ciánszennyezés után nagyon megritkult az állományuk, sajnos azon halfajok közé tartozott, melyek aktívak voltak, s jelentős csapataik voltak a legjobban sújtott élő folyószakaszon. Mesterségesen gyorsan lehetett pótolni a süllő-, ponty- és harcsaállományt, de a laposkeszegek csak lassan, „saját erőből” tudták újból feltornázni magukat a megfelelő mennyiségre. Ez hosszú éveket vett igénybe, de nagyon jó hír, hogy egyáltalán megtörtént. Ilyenkor csodálkozhat rá az ember a természet valódi erejére. Még a durva emberi beavatkozáson is túltette magát ez a faj, s képes volt megújulni. Ha a holtágak zsilipjei nyitva vannak, s egy kicsit mozgásban van a víz, akkor kerülnek be az élő folyóról a laposkeszegek hatalmas rajai. Hisz ezek alapvetően a folyót kedvelik, de a tavaszi belátogatás után gyakran egész nyáron benn maradnak.
![]() Az orsó végig jól bírta a strapát | ![]() A három ponttyal sikerült a napi teljesítményt megkoronázni |
Visszatérve a horgászatunkra, estig meg egy pontyot sikerült akasztani, olyan másfeles forma pikkelyes személyében. A horgászat végén minden okunk megvolt az elégedettségre. Az ország egyik legnagyobb természetes vizén horgásztunk, s nem valami műanyag tóban, ahol még elbújni sem tud a hal. Mégis igen szép zsákmányra tettünk szert, kiválóan szórakoztunk, s komolyabb halakkal is sikerült a felszereléseket kipróbálni. Ennek ma már igencsak örülni kell, legközelebbre sem kívánunk magunknak - csak legalább ennyit!
![]() Végül a halak visszanyerték szabadságukat |
Az ET Carp Expert Match orsó ahhoz képest, hogy kifejezetten az olcsóbb, horgászbarát árkategóriába sorolható, egy megbízható eszköznek tűnik, s abszolút alkalmas a rá kiosztott feladatok ellátására. Jól teljesített a folyamatos, sokdobásos horgászatban, de hasonlóképp a pontyokkal történő csatározásokban is. Persze a felszerelés minden elemének tökéletes összhangjára van szükség ahhoz, olyan elégedettség legyen úrrá a teszthorgászon, amit én éreztem a halak visszaengedése után!
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...