Köztudott, hogy a szélhajtó küsz ívása idején különleges lehetőségek nyílnak a ragadozó halak horgászatára. A násztól bódult apróságok a fajfenntartás ösztönétől vezérelve hatalmas csapatokba verődnek, és másodlagosan terített asztalt kínálnak a balinok és a süllők számára. Ilyen körülmények közé vittük tesztelni a Banax cég egyik legújabb orsóját, az Irist!
![]() A Banax Irishez a pótdob is fém |
Banax Iris 3000
Az első hatalmas piros pontot már a doboz felnyitáskor bevéshetjük. Az orsóhoz ugyanis az eredetivel pontosan megegyező fém pótdob jár, ami ebben az árkategóriában csodaszámba megy. S ha már a dobnál járunk, olvashatjuk rajta, hogy a zsinórkapacitása 0,30-asból 130 méter, 0,35-ből pedig kereken 100. Azaz a 3000-es számozás itt nem egy klasszikus 30-as, hanem egy 35-ös orsót takar. Létezik belőle 2000-es, 4000-es és 5000-es is az általunk tesztelt modellen kívül.
![]() Az orsó nem csak jó, de igazán szépre is sikeredett |
Az orsó erős szerkezetű könnyített grafitházas modell. 5 csapágy gondoskodik a sima futásról és a hosszú élettartamról. Hajtókarja igényes alumínium konstrukció, biztos fogást nyújtó fogantyúval. Ahogy már említettem mindkét dobja alu, kétsoros anodizált lukakkal kikönnyítve. Alu a felkapókarja, és titánium bevonatos a zsinórvezető görgője. A külalakot és a formatervet dicséret illeti, a design teljesen mai, abszolút modern, kicsit daiwás…és ez most kizárólag pozitívum. Az elsőfékes Iris hátulja csúcsosan, cseppszerűen végződik, ahhoz tudnám hasonlítani, amit a Ford a „dinamikus design”-ként aposztrofál. Álló helyzetben is menni látszik… Szép.
![]() 5 csapágy felel a sima futásért |
A mi 3000-esünk optimális méretű arra a süllős horgászatra, amire készültünk. Egy kis alátétzsinórt és 0,18-as Titanium Smoke monofilt tekertem a dobjára. Erre a kristálytiszta vízre, finom horgászatra elegendő lesz a 4,2 kg-os szakítószilárdság. A kétrészes Excalibur Spin pergetőbotot választottuk a horgászathoz 2,40-es hosszban. Több sikeres túrákon volt már hű társunk.
![]() Az orsóra 0,18-as Titan Smoke zsinór került |
A Tisza ekkor még áradás előtti, optimális vízállású volt. Vize tiszta, nyugodt. A megelőző napokban aktívan ívott a küsz, reméltük ez így marad még pár napig. Ahol a partmenti fűzfák légzőgyökerei vastag kötegekben lógnak a vízbe, azok a legjobb küszívó helyek. A kis keszegek ezekre a gyökerekre rakják le ikráikat, s ezek környezetében zajlik a procedúra. Itt kell keresnünk a ragadozókat is. Megérkezésünkkor látható volt, hogy a küszök hatalmas bandákban vannak az ívóhelyek körül, de effektív ívás nem zajlott. A fajfenntartás nem tréfadolog, a halak nagyon érzékenyek a külső körülményekre, az időjárásra és különösen a vízállásra. Ha a víz minimálisan is apadóra vált, az ívás azonnal abbamarad, mert a halak „tudják”, hogy apadásban szárazra kerülhetnek az ikrák, így a szaporodásra kedvezőbb az áradó víz. Valami hasonló körülmény zavarhatta a küszöket, mert láthatóan teljes készültségben voltak, de nem ívtak. Viszont ívás ide, vagy oda, a puszta jelenlétük a fontos, már ez is elegendő a ragadozóknak a megjelenésre.
![]() Hátul fém erősítést kapott. Ritkán látunk orsót ebből a perspektívából |
Apró küsz utánzatú wobbler került a zsinórra és elkezdtük a pergetést. Rablás nem nagyon volt, szó szerint vihar előtti csend honolt. Ez jelenthette azt is, hogy az ívás nemsokára elkezdődik, de a gyülekező felhők miatt a konkrét vihart is várhattuk a nyakunkba. Mivel a bő félóra próbálkozás sem hozott sikert a felszínen, ideje volt egy kicsit mélyebben járó műcsalit feltenni. Volt néhány „hajtás” menekültek a küszök valami elől, ami a mélyebb rétegekben volt aktív. Döntésünk helyességét kb. az ötödik dobás után láttuk igazolódni, amikor éles ütéssel megérkezett az első halunk. A vékony zsinóron nem volt értelme erőltetni, így a jól beállított fék is megszólalt egy pillanatra, amikor a ragadozó a nyílt víz felé tört. Erejét azonban elég gyorsan elvesztette - süllő volt a tettes. Szép, majd’ 2 kg-os fogas került a csónakba. Ez igen, épp erre vágytunk! Sajnos közben az ég nagyokat dörrent és egyre sötétebb fellegek csúsztak fölénk. Ez a baj ezzel a tavasz végével, nyár elejével. Estefelé gyakran zivataros az idő. Be is kaptuk rendesen! Kövér esőcseppek indultak el a fellegekből, gazdának öröm, horgásznak nem annyira…
![]() Első süllőnk 2-es forma, erős jószág volt |
Ami a legrosszabb volt, hogy a zápor a felszínről el is verte a küszöket, mintha szét is ment volna a csapat. Egy óra ázás és eredménytelen wobblerezés után, élő halas mártogató felszerelésre váltottunk. Csúszó pálcaólom és egy végállásba felkötött, viszonylag kicsi, 4-es süllőző horog került a műcsali helyére. Küszt simán merítettünk a bokrok alól, ívás időszakban ez nem probléma. Bár, most csak 4-5. merítésre sikerült 3 megfelelő méretű csalit összebányászni. Tényleg szétugorhatott a csapat.
![]() Ess, eső ess, a fene belé ess(en) |
A szétugró csapat viszont lehet, hogy a második halunkat alapozta meg, hisz már nem volt olyan sok küsz odalenn, így a mi csalink is előtérbe kerülhetett. Karakteres spiccbólintás jelezte, hogy érdeklődés van a mélyben. A csalinkat a közvetlen partszélbe, a bokor alá vetettük, ahol az ívás szokott zajlani. Vannak itt gallyak, gyökerek, így a bevágással nem illik sokáig várni. Szerencsére halunk határozottan megindult, feltételezhető volt, hogy a csali már mélyen a szájában van. A bevágás ült, élő erő húzta vissza a spiccet. A jellemző bólogatás ismét süllőt sejtetett. Ezúttal egy, az előzőnél kisebb, másfeles forma süllő volt az áldozat.
![]() Élő halas süllőnket végül a kikötőben fotózhattuk a vihar után |
A szakadó esőben végül a horgászat szüneteltetése mellett döntöttünk és a visszaindultunk a kikötőbe. Ahhoz képest, hogy nem is ívott gyakorlatilag a küsz, két szép süllőnknek igazán örülhettünk. S igaz, ami igaz, ezúttal elmaradt a catch&release, ez a két hal konyhára került.
![]() Nem panaszkodhattunk a szerencsénkre |
Az eső szerencsékre még kora este elállt, kisütött a nap, így készülhetett pár kép a halakról megfelelő fényviszonyok között is.
![]() A bot-orsó páros harmonikus e gységben, hibátlanul dolgozott |
Ekkor indultunk el a második felvonásra. Ki kell használni minden percet, s akkor még nem is tudtuk, hogy a Tisza majd 2 hónapra a pusztító áradás foglya lesz, hajózási és horgászati tilalommal megspékelve.
Még április utolsó hetében kapott kis csapatunk lehetőséget arra, hogy az Alföld szívében, az akasztói pontyparadicsomban horgásszon. A gyönyörű környezetnek, a színükben, méretükben és habitusukban is különleges, saját nevelésű szíki óriáspontyoknak ugyan ki tudott volna ellenállni? A nappali órák nyarat idéző hősokkja, és a napok óta változatlanul magas légnyomás nem sok jóval kecsegtetett, de még szép, hogy megpróbáltuk. A klasszikus, sokat...
A lassú felmelegedés és a megállíthatatlanak tűnő, folyamatos apadás jellemezte nyár legelejére a pontyairól és amurjairól híres Nádor csatornát. A tiszta, sekély vízben az átütő fény miatt a halak, pláne a nagytestű egyedek rendkívül óvatosan táplálkoztak, kerültek minden gyanúsat, nagyon nehéz volt túljárni az eszükön a könnyűnek és egyszerűnek amúgy sem nevezhető pályán. A csatorna vizszintjének apadását tökéletesen nyomon...
Megvallom őszintén, pergetni és különösen balinozni én akkor szeretek, amikor éhes halra horgászhatok és a balinok harsány rablásaikkal messziről árulkodnak arról, hogy hol is találom őket. Node ehhez az is kell, hogy erre felkészülten járjam a vizek partját, vagyis MINDIG legyen nálam egy alkalmas felszerelés. Volt egy olyan szakasza az életemnek, amikor sokat utaztam és az útvonal érintette a Tiszát, a Hármas, majd a Sebes Köröst, Berettyót, így...
A különféle főtt magvakkal történő etetés nemcsak kisebb-nagyobb tavainkon, de a sekély, gyorsan melegedő, lassú folyású csatornákon is rendkívül eredményes. Kezdetben a pontyok, majd a tavasz második felétől az amurok is előszeretettel látogatják a főtt kukoricával, búzával, kenderrel, és természetesen az elmaradhatatlan tigrismogyoróval etetett helyeinket. A sekély, gyorsan melegedő Nádor csatornán nem tudnám elképzelni a tavaszi-nyári...
Idén beneveztem a Szücsi-völgy tóra, egy kétfordulós horgászversenyre. Biztosan sokan láttátok már azt a videót, amelyben Szabó Bence rengeteg óriás dévérkeszeget fogott ezen a vízen. Emiatt a verseny fő célja az volt, hogy megfogjam életem dévérkeszegét, a jó eredmény elérése csak másodlagos volt. Az első fordulóra, március 16. napján került sor. Mivel a víz teljesen ismeretlen volt számomra – annyit tudtam róla, hogy nagyon nagy...
Az első katlovi délutánunk és éjszakánk tapasztalatai és történései alapján kijelenthettük, hogy a mostani túránkat nem az éjszakai kapások fogják uralni. A pontyok aktivitása a nappali órákra esett, végig ez is volt a jellemző - s itt jegyezném meg gyorsan - hogy a tavalyi túránk során viszont csak és kivételesen az éjszakai órák voltak eredményesek, nappal lehetetlen volt kapást kicsikarni. Ritka pillanatok egyike, amikor elállt az eső,...