Köztudott, hogy a szélhajtó küsz ívása idején különleges lehetőségek nyílnak a ragadozó halak horgászatára. A násztól bódult apróságok a fajfenntartás ösztönétől vezérelve hatalmas csapatokba verődnek, és másodlagosan terített asztalt kínálnak a balinok és a süllők számára. Ilyen körülmények közé vittük tesztelni a Banax cég egyik legújabb orsóját, az Irist!
A Banax Irishez a pótdob is fém |
Banax Iris 3000
Az első hatalmas piros pontot már a doboz felnyitáskor bevéshetjük. Az orsóhoz ugyanis az eredetivel pontosan megegyező fém pótdob jár, ami ebben az árkategóriában csodaszámba megy. S ha már a dobnál járunk, olvashatjuk rajta, hogy a zsinórkapacitása 0,30-asból 130 méter, 0,35-ből pedig kereken 100. Azaz a 3000-es számozás itt nem egy klasszikus 30-as, hanem egy 35-ös orsót takar. Létezik belőle 2000-es, 4000-es és 5000-es is az általunk tesztelt modellen kívül.
Az orsó nem csak jó, de igazán szépre is sikeredett |
Az orsó erős szerkezetű könnyített grafitházas modell. 5 csapágy gondoskodik a sima futásról és a hosszú élettartamról. Hajtókarja igényes alumínium konstrukció, biztos fogást nyújtó fogantyúval. Ahogy már említettem mindkét dobja alu, kétsoros anodizált lukakkal kikönnyítve. Alu a felkapókarja, és titánium bevonatos a zsinórvezető görgője. A külalakot és a formatervet dicséret illeti, a design teljesen mai, abszolút modern, kicsit daiwás…és ez most kizárólag pozitívum. Az elsőfékes Iris hátulja csúcsosan, cseppszerűen végződik, ahhoz tudnám hasonlítani, amit a Ford a „dinamikus design”-ként aposztrofál. Álló helyzetben is menni látszik… Szép.
5 csapágy felel a sima futásért |
A mi 3000-esünk optimális méretű arra a süllős horgászatra, amire készültünk. Egy kis alátétzsinórt és 0,18-as Titanium Smoke monofilt tekertem a dobjára. Erre a kristálytiszta vízre, finom horgászatra elegendő lesz a 4,2 kg-os szakítószilárdság. A kétrészes Excalibur Spin pergetőbotot választottuk a horgászathoz 2,40-es hosszban. Több sikeres túrákon volt már hű társunk.
Az orsóra 0,18-as Titan Smoke zsinór került |
A Tisza ekkor még áradás előtti, optimális vízállású volt. Vize tiszta, nyugodt. A megelőző napokban aktívan ívott a küsz, reméltük ez így marad még pár napig. Ahol a partmenti fűzfák légzőgyökerei vastag kötegekben lógnak a vízbe, azok a legjobb küszívó helyek. A kis keszegek ezekre a gyökerekre rakják le ikráikat, s ezek környezetében zajlik a procedúra. Itt kell keresnünk a ragadozókat is. Megérkezésünkkor látható volt, hogy a küszök hatalmas bandákban vannak az ívóhelyek körül, de effektív ívás nem zajlott. A fajfenntartás nem tréfadolog, a halak nagyon érzékenyek a külső körülményekre, az időjárásra és különösen a vízállásra. Ha a víz minimálisan is apadóra vált, az ívás azonnal abbamarad, mert a halak „tudják”, hogy apadásban szárazra kerülhetnek az ikrák, így a szaporodásra kedvezőbb az áradó víz. Valami hasonló körülmény zavarhatta a küszöket, mert láthatóan teljes készültségben voltak, de nem ívtak. Viszont ívás ide, vagy oda, a puszta jelenlétük a fontos, már ez is elegendő a ragadozóknak a megjelenésre.
Hátul fém erősítést kapott. Ritkán látunk orsót ebből a perspektívából |
Apró küsz utánzatú wobbler került a zsinórra és elkezdtük a pergetést. Rablás nem nagyon volt, szó szerint vihar előtti csend honolt. Ez jelenthette azt is, hogy az ívás nemsokára elkezdődik, de a gyülekező felhők miatt a konkrét vihart is várhattuk a nyakunkba. Mivel a bő félóra próbálkozás sem hozott sikert a felszínen, ideje volt egy kicsit mélyebben járó műcsalit feltenni. Volt néhány „hajtás” menekültek a küszök valami elől, ami a mélyebb rétegekben volt aktív. Döntésünk helyességét kb. az ötödik dobás után láttuk igazolódni, amikor éles ütéssel megérkezett az első halunk. A vékony zsinóron nem volt értelme erőltetni, így a jól beállított fék is megszólalt egy pillanatra, amikor a ragadozó a nyílt víz felé tört. Erejét azonban elég gyorsan elvesztette - süllő volt a tettes. Szép, majd’ 2 kg-os fogas került a csónakba. Ez igen, épp erre vágytunk! Sajnos közben az ég nagyokat dörrent és egyre sötétebb fellegek csúsztak fölénk. Ez a baj ezzel a tavasz végével, nyár elejével. Estefelé gyakran zivataros az idő. Be is kaptuk rendesen! Kövér esőcseppek indultak el a fellegekből, gazdának öröm, horgásznak nem annyira…
Első süllőnk 2-es forma, erős jószág volt |
Ami a legrosszabb volt, hogy a zápor a felszínről el is verte a küszöket, mintha szét is ment volna a csapat. Egy óra ázás és eredménytelen wobblerezés után, élő halas mártogató felszerelésre váltottunk. Csúszó pálcaólom és egy végállásba felkötött, viszonylag kicsi, 4-es süllőző horog került a műcsali helyére. Küszt simán merítettünk a bokrok alól, ívás időszakban ez nem probléma. Bár, most csak 4-5. merítésre sikerült 3 megfelelő méretű csalit összebányászni. Tényleg szétugorhatott a csapat.
Ess, eső ess, a fene belé ess(en) |
A szétugró csapat viszont lehet, hogy a második halunkat alapozta meg, hisz már nem volt olyan sok küsz odalenn, így a mi csalink is előtérbe kerülhetett. Karakteres spiccbólintás jelezte, hogy érdeklődés van a mélyben. A csalinkat a közvetlen partszélbe, a bokor alá vetettük, ahol az ívás szokott zajlani. Vannak itt gallyak, gyökerek, így a bevágással nem illik sokáig várni. Szerencsére halunk határozottan megindult, feltételezhető volt, hogy a csali már mélyen a szájában van. A bevágás ült, élő erő húzta vissza a spiccet. A jellemző bólogatás ismét süllőt sejtetett. Ezúttal egy, az előzőnél kisebb, másfeles forma süllő volt az áldozat.
Élő halas süllőnket végül a kikötőben fotózhattuk a vihar után |
A szakadó esőben végül a horgászat szüneteltetése mellett döntöttünk és a visszaindultunk a kikötőbe. Ahhoz képest, hogy nem is ívott gyakorlatilag a küsz, két szép süllőnknek igazán örülhettünk. S igaz, ami igaz, ezúttal elmaradt a catch&release, ez a két hal konyhára került.
Nem panaszkodhattunk a szerencsénkre |
Az eső szerencsékre még kora este elállt, kisütött a nap, így készülhetett pár kép a halakról megfelelő fényviszonyok között is.
A bot-orsó páros harmonikus e gységben, hibátlanul dolgozott |
Ekkor indultunk el a második felvonásra. Ki kell használni minden percet, s akkor még nem is tudtuk, hogy a Tisza majd 2 hónapra a pusztító áradás foglya lesz, hajózási és horgászati tilalommal megspékelve.
Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash. Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...
Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....
Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...
A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...
A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...
Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...