Új műsor a csatornákon
Megjelent: 2009. szeptember 16. | Forrás: Murányi János | Írások
Vannak még ismeretlen vizek! Az utóbbi időben egyre jobban izgatnak a Duna-delta dzsungelében rejtőző csatornák. Olyan elzárt vizek ezek, amelyekre ritkán téved ember, horgász pedig szinte soha. Legutóbbi delta-projektem egyik szerves része volt tehát eme titokzatos vizek feltérképezése.

Előbb megpróbáltam gyalog bejárni a Delta egyik-másik csatornahálózatát, de hamar feladtam… Egyszerűen soha nem érnek véget. És ha mégis, akkor abból nyílik egy másik csatorna, majd annak végéből még kettő. Őrület! Ezen a ponton a Google Earth műholdas képeihez folyamodtam, és pontosan feltérképeztem a tervezett úti célt – pontosan láttam hol szélesebb a csatorna, illetve hol vannak olyan csatlakozások, amelyek nagyobb halsűrűséget feltételeznek. Plusz előre megkerestem a gátjaikat is, mert csak ezen a ponton lehet partoldalt váltani.


Kalandra készen!

Ezúttal tehát némileg felkészültebben indultam a Duna-delta sűrűjébe. Vittem a bevált műcsalikat, szúnyogirtót és könnyű ruhát. Ha nagy távokat készül bebarangolni az ember, gondolnia kell a csomagok praktikus elrendezésére – minimális elemózsia meg víz került a hátitáskába, a műcsalis felszerelés pedig a mellen viselhető Laserfish legyező táskába került. Ez a kis melltáska oly sokszor könnyítette meg horgászataimat, hogy immár teljes nyugalommal merem ajánlani a hozzám hasonló vándorok figyelmébe – zseniális cucc! Minden kéznél van, kézmagasságban: csipesz, fogó, műcsalis doboz és telefon.


Kissé zavaros víz, de a csuka
ebben is megfogható

Végtelen csatorna Isaceea településnél,
a Delta felett

Ha a deltai csatornákat veszi célba az ember, hamar felismeri, hogy mire vállalkozott: dús vízi növényzet, beállók nélküli sűrű nádas, járatlan utak, és sokszor alig pár centis vízben lapulnak a csukák. Mellesleg, ezen kívül előfordulnak gigászi sügerek is, vagy ritkán süllők is. Érdeklődési körömön kívül esik, de nem tudom elhallgatni, hogy gyakran látok ezeken a csatornákon termetes pontyokat is – bő 4-6 kilósokat, és nem ritkán 5-7 példányt egy csapatban. Jól láthatóan keresgélnek a víz felszínén és végtelenül nyugodtak. Máskor pedig kilós kárászok szedegetnek mélabúsan – ilyenkor kedvem lenne gyorsan előkapni egy úszós cájgot…


Dús vízi növényzet mindenütt


Csodálatos víz a Sulina-ág mellett,
Gorgova közelében

Ezt a „végtelen" csatornát ugyancsak
a Sulina-ág közelében találtam

Elsőszámú célhalam mégis a csuka. Ez a ragadozó itt különösen tarka, csodálatos színű egyedek kerülnek elő az ilyen csatornákból, még a szerényebbek is bámulatos mintázattal rendelkeznek. Az átlagméret 1-2 kiló körül alakul, de reális esély van 3-5 kilós bestiákra is. Műcsalis arzenálomat úgy állítottam össze tehát, hogy képes legyek egy öregebb csuka felbosszantására is – gumihalak, wobblerek mindig vannak nálam, de a csatorna ragadozói valamilyen érthetetlen okból kifolyólag mégis a legprimitívebb műcsalikat kedvelik. Igen, a támolygókról beszélek, egy idő után már szinte csak ezzel dobáltam. Na persze, gyakran algás a víz, a sűrű vízinövények között pedig a villogó fém érvényesül leginkább. Ez jó lehetőséget jelentett számomra, hogy csiszolhassam a lyukba ejtegetős villantózó technikáimat. Mert itt nagyon pontosakat kell dobni! Elég csak egy apró figyelmetlenség, és műcsalim örökre ott marad egy túlparti ágon csüngve. Ezért hát csakis két méter körüli, rövid botokkal indulok el, amelyek a legprecízebb alkaros lendítést is lehetővé teszik, és nem zavarnak a bokrok közti bujkálásban sem.


Gyakran teszem próbára a gumikat is

Elsőszámú csalim mégis a támolygó kanál

Igen ellentmondásosnak tűnhet, de a nyári kánikulában is hosszú ruha viselésére kényszerülünk, ha bevetjük magunkat a deltai nádasok közé. A nádszálakon alvó szúnyogokat nappal is felzavarhatjuk, és azok nem fogják elutasítani a könnyen jött prédát. Plusz, számolnunk kell a sűrű szedresekkel, meg a pengeéles nádlevelekkel, amelyek könnyen megkeseríthetik a rövid ruhás horgász életét.


Hoppá, a csatornalakó megérkezett!

Itt az ideje szembenézni a dolgokkal…

A csatornák elvadult halaira nagyon primitív technikát alkalmazok: mindenhová dobok… Mivel ismeretlen vízen haladok, rendszerint minden négyzetmétert átfésülök, ahol halat feltételezek. Gyakran látok vadregényes, bedőlt fákat, minden horgászt lázba hozó nádfalakat, de a csukáim többsége mégis olyan jellegtelen helyekről érkezik, ami korábban elkerülte a figyelmemet. Elfogadom tehát, hogy nem minden hely jó a víz alatt is, ami a víz felett jónak látszik – illetve, hogy a csukák teljesen más szempontok alapján választják ki állásaikat. Legjobb tehát, ha mindent átfésülök, hiszen a dzsumbujba befészkelődött csuka csak az orra elé vezetett csaliért hajlandó kiugrani, ilyen sűrű növénnyel benőtt vizeken a ragadozónak nincs lehetősége nagy távolságról támadni. Eleve a rövid támadásokra rendezkedik be tehát. Ezt nem úgy kell értelmeznünk, hogy lusta messziről megtámadni a műcsalinkat, vagy éppen nincs étvágyánál, csupán egy más stratégia szerint ügyködik szűk életterében.


A jövő deltai nemzedéke már
nagyon mohó

Pontosan kell dobnunk tehát, minden centi számít! Halaim jelentős része éppen a beeső kanalat marta el, a húzott csalira jelentősen kevesebb kapás érkezett. Nem elég tehát jól felismerni a dobásra érdemes részeket, a műcsali precíz tálalása további feltétele lehet a csatornás sikereinknek. És számolnunk kell a folyton horgunkra akadó növényekkel is – sokszor az a méternyi távolság is elég a csukának, amit villantónk a növényig megtenne. Ne legyünk restek tehát megcélozni a kisebb lyukakat is!


A hosszú csatornák töltésén gyakran órákig sétálhatunk hazafelé…

Végül pedig, mi legyen a hallal? A csatornák állott vizében dekkoló halak húsa törvényszerűen hordoz egy kis iszap ízt. Csak azért említem ezt, hogy egy újabb érvet hozzak fel a halaink szabadon engedése mellett. Nincs szomorúbb látvány, mint amikor lelketlen húshorgászok csontig ürítenek egy ilyen csatornát, és megrakják csukával az autó csomagtartóját. Az effajta butaság remélhetőleg egyre ritkábban nyilvánul meg, és átveszi helyét a horgászkalandokra vágyó, őszinte passzió. Egy szóval: a Sporthorgászat.


Használt termékek:


Ryobi Applause

Salmo Fanatic


Shad Relax

LF Legyezős táska

Delalande Sandra



Csukák Wizarddal
Megjelent: 2024. november 23. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

Álmomban sem gondoltam volna, hogy a reménytelenül forró nyár az elmúlt 10 év legcsukásabb szeptemberét hozza nekem. Bevallom, nagyon sokat izzadtam addig a napig. Nemcsak a lábaimban, de a pergetőorsómban is megszaladt addigra a kilométer, hogy aztán jöhessen egy letaglózó, velőig ható flash.   Egy hozzám közeli víztározó mély, tuskókkal, beszakadt stégekkel és magas nádfalakkal óvott szegletében bukkantam rá az óvatos csukákra. Persze nem...

Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...