Új műsor a csatornákon
Megjelent: 2009. szeptember 16. | Forrás: Murányi János | Írások
Vannak még ismeretlen vizek! Az utóbbi időben egyre jobban izgatnak a Duna-delta dzsungelében rejtőző csatornák. Olyan elzárt vizek ezek, amelyekre ritkán téved ember, horgász pedig szinte soha. Legutóbbi delta-projektem egyik szerves része volt tehát eme titokzatos vizek feltérképezése.

Előbb megpróbáltam gyalog bejárni a Delta egyik-másik csatornahálózatát, de hamar feladtam… Egyszerűen soha nem érnek véget. És ha mégis, akkor abból nyílik egy másik csatorna, majd annak végéből még kettő. Őrület! Ezen a ponton a Google Earth műholdas képeihez folyamodtam, és pontosan feltérképeztem a tervezett úti célt – pontosan láttam hol szélesebb a csatorna, illetve hol vannak olyan csatlakozások, amelyek nagyobb halsűrűséget feltételeznek. Plusz előre megkerestem a gátjaikat is, mert csak ezen a ponton lehet partoldalt váltani.


Kalandra készen!

Ezúttal tehát némileg felkészültebben indultam a Duna-delta sűrűjébe. Vittem a bevált műcsalikat, szúnyogirtót és könnyű ruhát. Ha nagy távokat készül bebarangolni az ember, gondolnia kell a csomagok praktikus elrendezésére – minimális elemózsia meg víz került a hátitáskába, a műcsalis felszerelés pedig a mellen viselhető Laserfish legyező táskába került. Ez a kis melltáska oly sokszor könnyítette meg horgászataimat, hogy immár teljes nyugalommal merem ajánlani a hozzám hasonló vándorok figyelmébe – zseniális cucc! Minden kéznél van, kézmagasságban: csipesz, fogó, műcsalis doboz és telefon.


Kissé zavaros víz, de a csuka
ebben is megfogható

Végtelen csatorna Isaceea településnél,
a Delta felett

Ha a deltai csatornákat veszi célba az ember, hamar felismeri, hogy mire vállalkozott: dús vízi növényzet, beállók nélküli sűrű nádas, járatlan utak, és sokszor alig pár centis vízben lapulnak a csukák. Mellesleg, ezen kívül előfordulnak gigászi sügerek is, vagy ritkán süllők is. Érdeklődési körömön kívül esik, de nem tudom elhallgatni, hogy gyakran látok ezeken a csatornákon termetes pontyokat is – bő 4-6 kilósokat, és nem ritkán 5-7 példányt egy csapatban. Jól láthatóan keresgélnek a víz felszínén és végtelenül nyugodtak. Máskor pedig kilós kárászok szedegetnek mélabúsan – ilyenkor kedvem lenne gyorsan előkapni egy úszós cájgot…


Dús vízi növényzet mindenütt


Csodálatos víz a Sulina-ág mellett,
Gorgova közelében

Ezt a „végtelen" csatornát ugyancsak
a Sulina-ág közelében találtam

Elsőszámú célhalam mégis a csuka. Ez a ragadozó itt különösen tarka, csodálatos színű egyedek kerülnek elő az ilyen csatornákból, még a szerényebbek is bámulatos mintázattal rendelkeznek. Az átlagméret 1-2 kiló körül alakul, de reális esély van 3-5 kilós bestiákra is. Műcsalis arzenálomat úgy állítottam össze tehát, hogy képes legyek egy öregebb csuka felbosszantására is – gumihalak, wobblerek mindig vannak nálam, de a csatorna ragadozói valamilyen érthetetlen okból kifolyólag mégis a legprimitívebb műcsalikat kedvelik. Igen, a támolygókról beszélek, egy idő után már szinte csak ezzel dobáltam. Na persze, gyakran algás a víz, a sűrű vízinövények között pedig a villogó fém érvényesül leginkább. Ez jó lehetőséget jelentett számomra, hogy csiszolhassam a lyukba ejtegetős villantózó technikáimat. Mert itt nagyon pontosakat kell dobni! Elég csak egy apró figyelmetlenség, és műcsalim örökre ott marad egy túlparti ágon csüngve. Ezért hát csakis két méter körüli, rövid botokkal indulok el, amelyek a legprecízebb alkaros lendítést is lehetővé teszik, és nem zavarnak a bokrok közti bujkálásban sem.


Gyakran teszem próbára a gumikat is

Elsőszámú csalim mégis a támolygó kanál

Igen ellentmondásosnak tűnhet, de a nyári kánikulában is hosszú ruha viselésére kényszerülünk, ha bevetjük magunkat a deltai nádasok közé. A nádszálakon alvó szúnyogokat nappal is felzavarhatjuk, és azok nem fogják elutasítani a könnyen jött prédát. Plusz, számolnunk kell a sűrű szedresekkel, meg a pengeéles nádlevelekkel, amelyek könnyen megkeseríthetik a rövid ruhás horgász életét.


Hoppá, a csatornalakó megérkezett!

Itt az ideje szembenézni a dolgokkal…

A csatornák elvadult halaira nagyon primitív technikát alkalmazok: mindenhová dobok… Mivel ismeretlen vízen haladok, rendszerint minden négyzetmétert átfésülök, ahol halat feltételezek. Gyakran látok vadregényes, bedőlt fákat, minden horgászt lázba hozó nádfalakat, de a csukáim többsége mégis olyan jellegtelen helyekről érkezik, ami korábban elkerülte a figyelmemet. Elfogadom tehát, hogy nem minden hely jó a víz alatt is, ami a víz felett jónak látszik – illetve, hogy a csukák teljesen más szempontok alapján választják ki állásaikat. Legjobb tehát, ha mindent átfésülök, hiszen a dzsumbujba befészkelődött csuka csak az orra elé vezetett csaliért hajlandó kiugrani, ilyen sűrű növénnyel benőtt vizeken a ragadozónak nincs lehetősége nagy távolságról támadni. Eleve a rövid támadásokra rendezkedik be tehát. Ezt nem úgy kell értelmeznünk, hogy lusta messziről megtámadni a műcsalinkat, vagy éppen nincs étvágyánál, csupán egy más stratégia szerint ügyködik szűk életterében.


A jövő deltai nemzedéke már
nagyon mohó

Pontosan kell dobnunk tehát, minden centi számít! Halaim jelentős része éppen a beeső kanalat marta el, a húzott csalira jelentősen kevesebb kapás érkezett. Nem elég tehát jól felismerni a dobásra érdemes részeket, a műcsali precíz tálalása további feltétele lehet a csatornás sikereinknek. És számolnunk kell a folyton horgunkra akadó növényekkel is – sokszor az a méternyi távolság is elég a csukának, amit villantónk a növényig megtenne. Ne legyünk restek tehát megcélozni a kisebb lyukakat is!


A hosszú csatornák töltésén gyakran órákig sétálhatunk hazafelé…

Végül pedig, mi legyen a hallal? A csatornák állott vizében dekkoló halak húsa törvényszerűen hordoz egy kis iszap ízt. Csak azért említem ezt, hogy egy újabb érvet hozzak fel a halaink szabadon engedése mellett. Nincs szomorúbb látvány, mint amikor lelketlen húshorgászok csontig ürítenek egy ilyen csatornát, és megrakják csukával az autó csomagtartóját. Az effajta butaság remélhetőleg egyre ritkábban nyilvánul meg, és átveszi helyét a horgászkalandokra vágyó, őszinte passzió. Egy szóval: a Sporthorgászat.


Használt termékek:


Ryobi Applause

Salmo Fanatic


Shad Relax

LF Legyezős táska

Delalande Sandra



Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...