Ússzon, vagy merüljön?
Megjelent: 2009. május 28. | Forrás: Murányi Antal | Írások

Talán nem túlzok, ha azt mondom, a legyezőzsinórok merülési tulajdonságai főként a párméteres mélységgel bíró állóvizek esetében kapnak nagyobb hangsúlyt. Illetve van még pár korántsem mellékes szempont, melyek a csalivezetéshez, bevágáshoz és dobáshoz kapcsolódnak a sztrímeres horgászatban.


Nem vitás, elsőre mindenki az úszó zsinórokkal szimpatizál. Ez fennmarad a víz színén, jól követhető, könnyebb feltépni dobáskor, és általában a színük is szebb… Való igaz, hogy a víz színén úszó madzagok nagyon sok esetben jelentenek mindenes megoldást, hátrányait csak a mélyebb, vagy hullámzó felületű vizek esetében fogjuk érezni.

Mert mi is van, ha hullámzik a vízfelszín? Úszó zsinórunk hasat ereszt, és önkényesen kanyarogva nyeli el mind a kapásjelzést, mind a bevágás erejét. Nem csak oldalsó hasa lehet a zsinórnak, hanem függőleges síkú is: gondoljunk az éppen merülő légyre, és a kifli-alakban utána görbülő zsinórra! Szóval, csak terelgetjük a legyünket, és csodálkozunk, hogy semmi kapás… Aztán egyszer csak rohan zsinórunk végén egy csuka, és nem tudjuk elképzelni, miként került az oda. Hát ez az úszó zsinórok legkiemelkedőbb hátránya – tapasztalataim szerint, közel 50-60 százalékot ronthat (szeles időben) a műcsalival tartott kontaktuson.


Enyhén súlyozott légyre jött (ólomszem), úszó zsinórral
– sosem derült ki, mikor vágott rá


Nem témába vágó, de érdemes megfigyelni a csukán lévő hatalmas sebet – csak ő tudhatja igazán, hogy mitől menekült meg…


Durva hasadás a gyomor
környékén is

Előnyök? Vannak, persze… Az úszó zsinór jó lehetőséget ad a csalimozgatás játékára. Ha van, mondjuk, egy fejsúlyozott legyünk, ami orral bukik előre, azt úszó zsinórral rándíthatjuk vissza a felszín felé, átpásztázva így a teljes vízoszlopot. Szélcsendes időben igen sikeres technika lehet ez, plusz rövid említést kell tennem a popperes legyezésről is, mely kimondottan az úszó zsinór használatát követeli meg.


6-os és 8-as úszó-, illetve merülő zsinórok – rendszerint ezekkel lesz dolgunk

A rendszerint sötét színűre festett, merülő zsinórok elsősorban a jó bot-műcsali kontaktus miatt válhatnak kedvenccé – bármilyen mélyen halad legyünk, a zsinór egyenes vonalban közvetíti a kapást, és nem sodorja el a hullámzás. Ugyanakkor a légy súlyozásának újabb variációit teszi lehetővé. Induljunk ki abból, hogy a zsinórunk egy adott sebességgel merülni kezd, maga után húzva az előkét, majd a legyet. Ha legyünk nincs túlsúlyozva, vagy egyáltalán súly nélkül van, követi a zsinórt, de nem ragad az aljzatba – így tökéletesen végigpásztázhatjuk a fenék feletti párcentis sávot is (hullámzó vízben tökéletes módszer a növénybe „ragadt" csukák felbosszantására)!

Sőt, ha legyünket nagy felhajtó erejű anyaggal (polifoam, őzszőr) tesszük úszóvá, a zsinór belazulásakor lassan emelkedni fog (haldokló kishal, telt úszóhólyaggal), majd rándításkor merülő zsinórunk az aljzat felé indítja (aljzaton menedéket kereső, sérült kishal) – sokszor egyenesen a ragadozó szájába.


Őzszőr-fejű Diverek, bokorugró damillal


Szép akadás, teljes nyelés

Néha érezni fogjuk, hogy legyünk „végigborzolja" az aljnövényzetet – ennek szívből örülhetünk! Ez annak a jele, hogy sikerült a növényzet feletti tízcentis zónába terelnünk legyünket, a testesebb halak pedig rendszerint innen jönnek. Nagyon ritka eset, hogy legyünk masszívan elakadjon, vagy növényt szedjen össze, ha mégis ilyen probléma keserítené az életünket, akkor a horogra kötött bokorugró alkalmazása a tuti gyógyszer. Van egy beteges fixa ideám, hogy a bokorugró sikertelen akasztáshoz vezethet a leheletfinom kapások esetén, ezért ha nem szükséges, nem használom. Nagyon kevés legyet kötök bokorugró damillal.

A merülő zsinórok esetében érdemes figyelnünk a merülés sebességre. Korábban ezt „X méter / Y sec" egységgel tüntettél fel (pl. 1 m/ 12 sec – ekkor zsinórunk 12 másodperc alatt merül egy métert), ma már inkább az S1-S2-S3-S4-S5 jelzésekre egyszerűsödött a dolog – ebből megsaccolhatjuk, hogy az S1-es még inkább a lebegő (Intermediate) zsinórokhoz áll közelebb, míg az S5-ös már extrém gyorsan közelít a fenék felé.


Hoppá, itt még keményen húz a
hal! (8-as bottal!)


Szent ég! Ez egy süllő…


Fekete, állóvízi tüskés


Egy búcsúfotó, ha már így összefutottunk…


Az aljzat közelében vezetett, sötét tónusú legyet kapta el


Visszaengedtem a szépséget

Köztes megoldásként hirdetik az Intermediate, „lebegő" zsinórok használatát – bár én inkább a merülő zsinórok közé sorolnám őket. Amolyan Sink 1-esnek nevezném (vagy Sink 0-ásnak?) – hiszen szép lassan ereszkedik a fenék felé, és nem ragaszkodik sem az aljzathoz, sem a felszínhez. Őszintén szólva, én ezt tartanám a „mindenes" zsinórnak – sosem indulok el nélküle! Különösen azért szeretem, mert legyemet nem rángatja sem fel, sem le, én dönthetem el tehát, hogy a víz mely rétegébe hagyom merülni.


Alig 15 méteres dobások a bokrok
alá – a legtöbb halat ez hozza


Amikor a következő süllő is megvillant a csónak alatt,
már én is rendesen meglepődtem…


A pancsolásból nekem is jutott… Jobbnak láttam, ha adok
még egy kis zsinórt


És végre kézben a hal!

A lebegő zsinór hordozza a merülő zsinórok előnyös tulajdonságait (alámerül a hullámzásban, direkt kapcsolat a légy és bot között), és kissé az úszó zsinórok fílingjét is adja (nem fekszik az aljzatra, felfelé rántja a merülő legyet) – 1-2 méteres vizekben ezt fogjuk szeretni leginkább!

A három leggyakrabban használt zsinórtípus bemutatása után, megállapíthatjuk, hogy választásunkat a következő szempontok vezérlik:

- milyen legyeket használunk (felszíni, súlyozott, vagy súlyozatlan) és annak milyen irányú mozgást szánunk (felfelé, lefelé, vagy lebegő)
- hullámzó, avagy csendes felszínű vízen horgászunk-e
- a kapást inkább látni fogjuk, vagy érezni (ez utóbbi a gyakoribb)

Ennek függvényében döntsük tehát el, hogy milyen zsinórt veszünk le a polcról, és itt gyorsan megjegyzem rosszmájúan – ha sokféle vízre járunk, és sokféle legyet használunk, idővel mindenféle zsinórt kénytelenek leszünk beszerezni, és azt magunkkal vinni a vízre, hogy rögtön válthassunk, ha a körülmények azt kívánják.

(Hálás köszönetem Adorjáni Istvánnak a rólam készült fotókért!)



Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...