Ússzon, vagy merüljön?
Megjelent: 2009. május 28. | Forrás: Murányi Antal | Írások

Talán nem túlzok, ha azt mondom, a legyezőzsinórok merülési tulajdonságai főként a párméteres mélységgel bíró állóvizek esetében kapnak nagyobb hangsúlyt. Illetve van még pár korántsem mellékes szempont, melyek a csalivezetéshez, bevágáshoz és dobáshoz kapcsolódnak a sztrímeres horgászatban.


Nem vitás, elsőre mindenki az úszó zsinórokkal szimpatizál. Ez fennmarad a víz színén, jól követhető, könnyebb feltépni dobáskor, és általában a színük is szebb… Való igaz, hogy a víz színén úszó madzagok nagyon sok esetben jelentenek mindenes megoldást, hátrányait csak a mélyebb, vagy hullámzó felületű vizek esetében fogjuk érezni.

Mert mi is van, ha hullámzik a vízfelszín? Úszó zsinórunk hasat ereszt, és önkényesen kanyarogva nyeli el mind a kapásjelzést, mind a bevágás erejét. Nem csak oldalsó hasa lehet a zsinórnak, hanem függőleges síkú is: gondoljunk az éppen merülő légyre, és a kifli-alakban utána görbülő zsinórra! Szóval, csak terelgetjük a legyünket, és csodálkozunk, hogy semmi kapás… Aztán egyszer csak rohan zsinórunk végén egy csuka, és nem tudjuk elképzelni, miként került az oda. Hát ez az úszó zsinórok legkiemelkedőbb hátránya – tapasztalataim szerint, közel 50-60 százalékot ronthat (szeles időben) a műcsalival tartott kontaktuson.


Enyhén súlyozott légyre jött (ólomszem), úszó zsinórral
– sosem derült ki, mikor vágott rá


Nem témába vágó, de érdemes megfigyelni a csukán lévő hatalmas sebet – csak ő tudhatja igazán, hogy mitől menekült meg…


Durva hasadás a gyomor
környékén is

Előnyök? Vannak, persze… Az úszó zsinór jó lehetőséget ad a csalimozgatás játékára. Ha van, mondjuk, egy fejsúlyozott legyünk, ami orral bukik előre, azt úszó zsinórral rándíthatjuk vissza a felszín felé, átpásztázva így a teljes vízoszlopot. Szélcsendes időben igen sikeres technika lehet ez, plusz rövid említést kell tennem a popperes legyezésről is, mely kimondottan az úszó zsinór használatát követeli meg.


6-os és 8-as úszó-, illetve merülő zsinórok – rendszerint ezekkel lesz dolgunk

A rendszerint sötét színűre festett, merülő zsinórok elsősorban a jó bot-műcsali kontaktus miatt válhatnak kedvenccé – bármilyen mélyen halad legyünk, a zsinór egyenes vonalban közvetíti a kapást, és nem sodorja el a hullámzás. Ugyanakkor a légy súlyozásának újabb variációit teszi lehetővé. Induljunk ki abból, hogy a zsinórunk egy adott sebességgel merülni kezd, maga után húzva az előkét, majd a legyet. Ha legyünk nincs túlsúlyozva, vagy egyáltalán súly nélkül van, követi a zsinórt, de nem ragad az aljzatba – így tökéletesen végigpásztázhatjuk a fenék feletti párcentis sávot is (hullámzó vízben tökéletes módszer a növénybe „ragadt" csukák felbosszantására)!

Sőt, ha legyünket nagy felhajtó erejű anyaggal (polifoam, őzszőr) tesszük úszóvá, a zsinór belazulásakor lassan emelkedni fog (haldokló kishal, telt úszóhólyaggal), majd rándításkor merülő zsinórunk az aljzat felé indítja (aljzaton menedéket kereső, sérült kishal) – sokszor egyenesen a ragadozó szájába.


Őzszőr-fejű Diverek, bokorugró damillal


Szép akadás, teljes nyelés

Néha érezni fogjuk, hogy legyünk „végigborzolja" az aljnövényzetet – ennek szívből örülhetünk! Ez annak a jele, hogy sikerült a növényzet feletti tízcentis zónába terelnünk legyünket, a testesebb halak pedig rendszerint innen jönnek. Nagyon ritka eset, hogy legyünk masszívan elakadjon, vagy növényt szedjen össze, ha mégis ilyen probléma keserítené az életünket, akkor a horogra kötött bokorugró alkalmazása a tuti gyógyszer. Van egy beteges fixa ideám, hogy a bokorugró sikertelen akasztáshoz vezethet a leheletfinom kapások esetén, ezért ha nem szükséges, nem használom. Nagyon kevés legyet kötök bokorugró damillal.

A merülő zsinórok esetében érdemes figyelnünk a merülés sebességre. Korábban ezt „X méter / Y sec" egységgel tüntettél fel (pl. 1 m/ 12 sec – ekkor zsinórunk 12 másodperc alatt merül egy métert), ma már inkább az S1-S2-S3-S4-S5 jelzésekre egyszerűsödött a dolog – ebből megsaccolhatjuk, hogy az S1-es még inkább a lebegő (Intermediate) zsinórokhoz áll közelebb, míg az S5-ös már extrém gyorsan közelít a fenék felé.


Hoppá, itt még keményen húz a
hal! (8-as bottal!)


Szent ég! Ez egy süllő…


Fekete, állóvízi tüskés


Egy búcsúfotó, ha már így összefutottunk…


Az aljzat közelében vezetett, sötét tónusú legyet kapta el


Visszaengedtem a szépséget

Köztes megoldásként hirdetik az Intermediate, „lebegő" zsinórok használatát – bár én inkább a merülő zsinórok közé sorolnám őket. Amolyan Sink 1-esnek nevezném (vagy Sink 0-ásnak?) – hiszen szép lassan ereszkedik a fenék felé, és nem ragaszkodik sem az aljzathoz, sem a felszínhez. Őszintén szólva, én ezt tartanám a „mindenes" zsinórnak – sosem indulok el nélküle! Különösen azért szeretem, mert legyemet nem rángatja sem fel, sem le, én dönthetem el tehát, hogy a víz mely rétegébe hagyom merülni.


Alig 15 méteres dobások a bokrok
alá – a legtöbb halat ez hozza


Amikor a következő süllő is megvillant a csónak alatt,
már én is rendesen meglepődtem…


A pancsolásból nekem is jutott… Jobbnak láttam, ha adok
még egy kis zsinórt


És végre kézben a hal!

A lebegő zsinór hordozza a merülő zsinórok előnyös tulajdonságait (alámerül a hullámzásban, direkt kapcsolat a légy és bot között), és kissé az úszó zsinórok fílingjét is adja (nem fekszik az aljzatra, felfelé rántja a merülő legyet) – 1-2 méteres vizekben ezt fogjuk szeretni leginkább!

A három leggyakrabban használt zsinórtípus bemutatása után, megállapíthatjuk, hogy választásunkat a következő szempontok vezérlik:

- milyen legyeket használunk (felszíni, súlyozott, vagy súlyozatlan) és annak milyen irányú mozgást szánunk (felfelé, lefelé, vagy lebegő)
- hullámzó, avagy csendes felszínű vízen horgászunk-e
- a kapást inkább látni fogjuk, vagy érezni (ez utóbbi a gyakoribb)

Ennek függvényében döntsük tehát el, hogy milyen zsinórt veszünk le a polcról, és itt gyorsan megjegyzem rosszmájúan – ha sokféle vízre járunk, és sokféle legyet használunk, idővel mindenféle zsinórt kénytelenek leszünk beszerezni, és azt magunkkal vinni a vízre, hogy rögtön válthassunk, ha a körülmények azt kívánják.

(Hálás köszönetem Adorjáni Istvánnak a rólam készült fotókért!)



Carp Expert Double Tip Max2-es szinten
Megjelent: 2024. november 16. | Forrás: Heincz András | Írások

Rég volt már a 2014-es év amikor a Carp Expert kínálatában megjelent a Double Tip modell. 2 különböző horgászstílushoz, igazítva egy 3 librás bojlis taggal és egy heavy feeder toldóval, melyhez két erősségű spiccet kaptunk. A receptből egész finom végtermék sült ki, személy szerint bármely tavi pontyhorgászatom során kedvemre volt a bojlis, közepesen lágy összeállítás, a heavy feeder tag pedig a dunai horgászatoknál segített kellemes élményekhez....

Az őszi tradicionális kanalas csukázás az első hidegek után
Megjelent: 2024. november 09. | Forrás: Őze Dániel | Írások

Az őszi első hidegek után érdemes a csukás pergető botokat leporolni, így tettünk mi is Lukácsi Bélával, és a lehűlő vizű Tisza tó csukáit vettük üldözőbe az Abádi-medencében, ahol a szebbnél szebb sügérek és balinok mellett, bizony, az akár méteres csukáknak is meghozza az étvágyát a közelgő télies időjárás! A kora reggeli órákban már az Abádszalóki strand fogadott minket, egy gyönyörű napfelkeltével és bár hideg, de csendes...

Wizard őszi ajánló
Megjelent: 2024. november 02. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A Wizard újdonságok megjelenése szempontjából még egyik szezon sem volt olyan gazdag, mint a mostani. 2024 ontotta magából az újabbnál újabb, s gyorsan hozzáteszem, a jobbnál jobb pergető botokat, orsókat és persze a zsinórokat. A Wizardnál már megszokhattuk az elmúlt évekből, hogy cseppet sem drága, bárki által elérhető, mégis egy megbízható, dinamikusan fejlődő márkát tarthatnak a kezükben a vásárlók. A tavalyi esztendőben debütált Edge sikerszéria...

2022 után újra Freestyle Method Feeder MAGYAR BAJNOK lettem
Megjelent: 2024. október 26. | Forrás: Szabó Bence | Írások

A felejthetetlen bulgáriai method vb után egy hét volt mindösszesen arra, hogy fejben és mindenhogyan felkészüljek az idei egyéni method döntőre, melyet egy többé-kevésbé ismeretlen és új pályán, a maconkai 2-es versenypályán rendeztek. Sőt, a döntő előtti vasárnap még volt egy befejezendő “ügyem” Törökbálinton, ahol az év legjobb dévéres pecájával tudtam végül egy többfordulós sorozatot megnyerni… Aztán a másnap reggel már Maconkán talált...

MOL horgászverseny a Látóképi-tározón
Megjelent: 2024. október 19. | Forrás: Skultéti László | Írások

Monitorom derengése, mint távoli jelzőfény figyelmeztet az előttem álló feladatokra, de tekintetem újra és újra az íróasztalomon lévő serlegekre téved. Képtelen vagyok koncentrálni, annyi új élmény, felejthetetlen pillanat, és egy újonnan megismert közösséghez való tartozás felemelő érzése kavarog bennem. Az elmúlt hétvége, a 2. MOL horgászverseny emlékképei. Úgy hozta az élet, hogy a MOL-csoporthoz tartozó MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nél...

Kuttyogatás az alsó Tiszán
Megjelent: 2024. október 12. | Forrás: Csala Viktor | Írások

A Tisza az egész életem végig kiséri mai napig. Gyerekként a folyón tanultam meg horgászni, és annak kikötőjében, a hétvégi bulik előtt a szegedi rakpart ikonikus gyülekező hely volt, de egy találkozásnak is remek állomás. A munka helyem is ennek a folyónak a partján van: egy tradicionális halászcsárda. Az egyik kedvenc horgászvizem. Előre le szeretném szögezni, hogy nem tartom magam nagy rablóhalas horgásznak. Szeretek beülni a csónakomba és kevés...