Úsztatás a Dunán
Megjelent: 2008. július 29. | Forrás: Székely Zoltán | Írások
Régi szerelmem a Duna, hiszen itt tanultam meg elkeserítően régen horgászni. A folyóvíz varázsát az ember igazán az úsztatásos horgászattal tudja élvezni. Finom felszereléssel, nagyon odafigyelve, lankadatlan türelemmel kell sok százat úsztatni, hogy eredményes legyél. Igazi sporthorgászat!


A dunai úsztatós horgászat főbb kellékei

Nagyon fontos a hely megválasztása, hiszen a vízszint állandó ingadozása a halakat is mozgatja. Ahol egy bizonyos vízállásnál alaposan megtömtük szákunkat, lehet hogy egy méteres apadás után egy utálatos gébet sem fogunk.


A Dunán nem ritka a kiló feletti dévér

A gyors áramlású, sóderes aljzatú, kisebb mélységű szakaszok fő hala a paduc, esetleg a jász, szilvaorrú, márna, a lassabb, mély, de nem iszapos pályákon gyakorlatilag az összes többi fehérhalat megtaláljuk, és ha vándorkagyló is van a fenéken, akár pontyot is akaszthatunk.


A kilós jász már jól mutat

A legjobb pályákon, különösen ősszel, szinte valamennyi halfajjal akár egyszerre is találkozhatunk. Sok-sok kudarcot él át az ember, míg megtapasztalja mikor, hol és hogyan érdemes horgászni, ezért a legjobb, ha egy tapasztalt sporttárs mellé szegődünk.


A szemtelen gébek a Duna törpeharcsái.

A felszerelés egyik legmeghatározóbb eleme a bot, mely, mivel órákon át kézben tartjuk, legyen minél könnyebb, de négy méter körüli. Ilyen például a 3,90-es Competition Tele Match, mely mindössze 165 grammot nyom, de gerinces kis carbon pálca.


Az első hal általában karika vagy jászkeszeg

Én paducozáskor kedveltem meg igazán, mert kis súlya miatt rendkívül gyors, ami ennél az óvatos halnál nagy előny és fárasztáskor úgy dolgozik, mint az álom.


Az excalibur 3000 két pótdobbal univerzális úsztató orsó

A Dunán úsztatva jöhet tízdekás karikakeszeg és négykilós márna egyaránt, ezért többféle zsinórvastagsággal és nagyon biztonságos fékrendszerű orsóval próbálkozzunk csak, mint például az Excalibur 3000-es, melynek három dobja is van. Nagy előnye az 5,1-es áttétel, tehát gyorsan szedi a damilt, ezért kíméli az embert és azonos idő alatt többet horgászhatunk vele.


Az ideális bot a pillekönnyű 3,9m-es Competition Tele-Match

Én a három dobot 12-es, 15-ös, és 22-es Sufix zsinórokkal töltöttem fel, ez utóbbi még süllőzésre is megfelel. Az elsőt csak télen és koratavasszal használom, amikor nagyon finoman eszik a hal.

A dunai úsztatásnál én jobbára hosszúkás styl ólmokat használok, jobban belefekszik a folyásba. Többnyire fixen és egy ponton rögzítem, különösen gyors, örvényes vízben, hogy a vertikális vízmozgások ellenére is talajközelben maradjon a csali. A horog és az ólmozat közötti előke viszont, különösen egyenetlen aljzat esetén elérhet a fél métert is.


Előfordul hogy nem is jön félkiló alatti példány

A Maruto horgok vékonyabb változatai nagyon megfelelnek a folyóvízi úsztatás követelményeinek, de az optimális méret kiválasztása nagy dilemma. Én apróhalra 10-14-est, paducozáshoz 8-10-est, nagydévérre, jászra, márnára 6-2-est használok.

A dunai úsztatós horgászat főbb kellékei
Gyorsvízi etetés

Az úszó természetszerűleg a másik legmeghatározóbb kelléke ennek a módszernek. Kiválasztása teljesen egyedi, örök vita például, hogy az egy vagy kétpontos a megfelelőbb. Én az egypontost használom, a zsinóron műanyagcsövecskébe szúrt fülecskébe rögzítve, mert visszatartáskor nem emeli el a csalit a talajtól és messzebbre lehet elengedni.


Ha gombócokkal etetünk lapítsuk el

Abban viszont általános a nézet, minél gyorsabb a víz, annál tömzsibb fazont érdemes használni, főleg ha vissza is tartunk, ami jásznál, márnánál kívánatos. Én a fordított csepp vagy palack alakú úszókat használom, ez utóbbiakat mindig antennával.


Kedvenc halam a paduc, a Duna angyalai

Ma már olyan kevés a hal a folyókban, hogy etetés nélkül vajmi keveset fognánk, kivéve a táplálékban gazdag befolyók környékét és a téli vermelő helyeket, ezért az etetés elengedhetetlen. Lassabb áramlású vízben dobhatunk be keményre gyúrt, sóderral nehezített, lapított gombócokat, de az erősebb folyásban, főleg ha nagy a hajóforgalom, vaslapra, kőre kötött kenyérrel, vagy nagy kavicsokkal nehezített kenyereszsákkal érdemes etetni. Ez utóbbiak nagy odafigyelést, úszóvezetési gyakorlatot igényelnek, mert ha beleakadunk az etetésbe, a bosszúságon kívül, még a halakat is elriasztjuk.


Tipikus dunai úsztatós pálya.

A folyóvízi úsztatás legnépszerűbb csalija a csonti, de ahol kenyérrel etetnek, sikert hozhat a friss kenyér is. Sok helyen, főleg hideg időben, kiváló csali a giliszta, máshol a polenta, főtt rizs, hántolt búza, és egyéb tájjellegű vagy szezonális csali. Bármelyik eredményes lehet, ha jó időben, jó helyen és jó felszereléssel alkalmazzuk.
Pontyozás Max2 Match bottal
Megjelent: 2025. április 17. | Forrás: Heincz András | Írások

A Carp Expert eddigi kiváló ár-érték aránnyal kínált Uni Match botját már éppen elegen használthatták a megelégedett pontyhorgászok, így eljött az ideje, hogy a boltok polcain valami újra leljenek a kíváncsi szemek. A MAX széria szortimentje kiszélesedett, egyúttal megszületett a MAX 2 Match bot, mely a jól ismert és  összetéveszthetetlen köntöst öltötte magára. Mivel az eddig - a kínálatból kikerült - Uni Match botot használva próbálhattam ki a...

Tavaszi eső harcsát ígér
Megjelent: 2025. április 02. | Forrás: Kiss Gábor | Írások

Március elején téli alacsony vízállásban, majd a hónap végén már áradó vízben kellett keresni, megfogni a tiszai harcsákat.  A kisvizes peca nagyon nem volt egyszerű, így nagyon örültem, hogy az áradó Tisza, mint annyiszor már, a segítségemre sietett. A tavaszi, zavarosodó, melegedő, áradó víz kimozdítja téli tartózkodó helyeikről a halakat, így a harcsákat is, éppen ezért, ha szorgalmasan keresgélünk, előbb-utóbb összefutunk velük. A...

Pontyozás PVA Baggel
Megjelent: 2025. március 26. | Forrás: Halmos Mihály | Írások

A hideg vízi pontyhorgászat során figyelembe kell vennünk azt az el nem hanyagolható tényt, hogy a pontyok aktivitása az ősz elejéhez képest jelentősen csökkent. A horgászatunk sikeressége a megfelelő technika és a csali használatán múlik! Hűlő, 12 foknál alacsonyabb vizeken is előszeretettel alkalmazom a PVA módszer előnyeit, ott, ahol dobótávon belül számíthatok a pontyok kapásaira. Novemberi horgászatom helyszínéül a...

Pisztrángozás Nagycsécsen
Megjelent: 2025. március 12. | Forrás: Ország Bálint | Írások

A február végi fagyok miatt eléggé beszűkültek a pergetési lehetőségeim, ugyanis a csukázás ki volt zárva, a közelgő süllőtilalom miatt már a tüskéshátúakat nem akartam zavarni, illetve a domolykózáshoz jócskán visszahűlt a víz. Ekkor érkezett "mentőövként" Szepka barátom és csapattársam meghívása, hogy menjek el vele pergetni a nagycsécsi tóra, ahol igazán különleges élményben lehet részem, ugyanis pisztrángra fogunk horgászni. Ki tudna egy...

Derűs nap Fine Method Feeder-rel
Megjelent: 2025. március 05. | Forrás: Heincz András | Írások

A method feeder horgászatra készült felszerelések sorát hivatott erősíteni a nemrégiben megjelent CXP újdonság, a Fine Method család. Kimondottan angolos tavakra való finomabb pálcák ezek, melyek nyéltag feletti átmérője alig nagyobb a karcsú waggler úszókénál. A horgászat népszerűsége következtében egyre szaporábbak Magyarországon a szórakoztató jellegű tavacskák. Angolos jelleggel, kis területen elterülő, viszont annál intenzívebb 2-3 nyaras...

Wizard tesztek - Gumis süllőzések
Megjelent: 2025. február 22. | Forrás: Bokor Károly | Írások

A múlt nyáron jókat balinoztam, az ősszel sokat pergettem csukákra, gyakran wobblereztem süllőkre, bőven tesztelhettem a Wizard termékeket. Szívesen végeztem a „munkát”, amely a pergetőbotok tekintetében csak részben volt újdonság. A pálcák széles családjába tagozódtak be a jól bevált Bokor Spin-es pálcák immár hosszú ideje bizonyító darabjai is. Ezek mellett több pergetőorsó, új zsinórok, műcsalik, apróbb kiegészítő kellékek is alkotói...